Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ολλανδία είσαι ακόμα, μην αγχώνεσαι - θέλει καμιά βδομάδα απο εκεί για εδώ
LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χρόνια Πολλά σε όλους.

Παιδιά έχουν αρχίσει να με ζώνουν τα φίδια... Από κεί που το δέμα μου "απέκτησε" προορισμό την Αγγλία... τώρα δεν εμφανίζεται καθόλου στο σύστημα της NL post, και στο 17track φαίνεται ότι έχει φτάσει στον προορισμό του...

Μπορεί κάποιος να μου δώσει μια ιδέα για το τί συμβαίνει;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Αριθμός δέματος : RS179096955NL

Τ.Κ. 15231

 

1 ΙΑΝ φαίνεται ότι πήγε στην Ολλανδία, η επομένη ένδειξη πρέπει να λέει ότι έφυγε από εκεί και δίπλα στην ένδειξη Ελλάδα.

Μετά από 5-7 ημέρες πρέπει να φανεί στα ΕΛΤΑ. Πρόσεξε την προθεσμία των 45 ημερών ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδιά για τις πληροφορίες ελπίζω όλα να πάνε καλά.

Γιατί στο site της NL POST δεν έχει καμία ένδειξη όμως;

16/12 έγινε η παραγγελία και οι 45 μέρες είναι ημερολογιακές φαντάζομαι, οπότε 30/01/2015 τελειώνει ο χρόνος του Κινέζου...

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδιά για τις πληροφορίες ελπίζω όλα να πάνε καλά.

Γιατί στο site της NL POST δεν έχει καμία ένδειξη όμως;

16/12 έγινε η παραγγελία και οι 45 μέρες είναι ημερολογιακές φαντάζομαι, οπότε 30/01/2015 τελειώνει ο χρόνος του Κινέζου...

Dispute στις 27 ή 28, οι 45 είναι στις 29 .... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ειμαστε πολλοι μαζεμενοι στις 26 αντε να το δουμε γιατι εμενα ειναι παραγγελια στις 29/11 και τελειωνουν οι μερες.Παντως αν τα υπολογιζω σωστα ειναι εξαιρετικα δυσκολο να αποφυγω το dispute.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα 2 dispute για εξής πακέτα http://www.17track.net/en/result/post.shtml?nums=RS198090014NL%2CRF298023159SG

το πρώτο με NL είναι από gearbest το δεύτερο με sg από Vickmall , το vickmall ήδη μου έδωσε τα χρήματα σε credit , χωρίς να απαντήσουν στο dispute , βέβαια όταν μίλησα μαζί τους , μου είπαν οι ίδιοι να κάνω dispute για να καλυφτώ .Πριν από καμια ώρα μίλησα με gearbest και όταν τους είπα ότι θα κάνω dispute γιατί δεν θα παραλάβω , πριν λήξει το 45μερο , μου απάντησε ότι δεν χρειάζεται γιατί θα φτάσει έστω και με μερικές μέρες παραπάνω από το 45μερο , δεν ήθελα να τον ρωτήσω ποιος θα με κάλυπτε αν τα αντικείμενα ήταν άλλα από αυτά που παρήγγειλα ή είχαν πρόβλημα. Πάντως τους εξηγήθηκα και με ικανοποίησε η απάντηση του vickmall

LeEco Le max 2 [x820]
Link to comment
Share on other sites

Dispute στις 27 ή 28, οι 45 είναι στις 29 .... :)

 

Ελήφθη, θα καταγράψω τις ημερομηνίες. ;-)

Ελπίζω όμως να μην χρειαστεί να μπώ στη διαδικασία.

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Και σήμερα παραλάβαμε το cubotακι!!!! Μάλλον πολύ γρήγορα αν αναλογιστείς αργίες αλλά δουλεύαν χθές στα ΕΛΤΑ !!! με NL για όσους ενδιαφέρει!

 

2015-01-02 13:33

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ - ΕΛΤΑ, Item delivered

2015-01-02 07:37

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ - ΕΛΤΑ, Item arr ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ - ΕΛΤΑ

2015-01-01 18:00

Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ, Item in conta Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

2014-12-30 18:09

ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ, Item in conta ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

2014-12-30 16:34

ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

2014-12-30 11:40

Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ), Item in conta Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

2014-12-29 07:01

 

2014-12-29 09:01

The item has been processed in the country of destination

2014-12-23 12:50

The item is on transport to the country of destination

2014-12-21 21:22

The item is at the PostNL sorting center

2014-12-15 03:16

The item is pre-adviced

 

μια χαρα!

μου εδωσαν pre-advised 2 μέρες μετά απο εσένα, και

The item is on transport to the country of destination, μια μέρα νωρίτερα, στις 2014-12-22 09:23,όπου και "κόλλησε"

αλλά δεν το βλέπω να έρχεται μες την εβδομάδα...κι ας μην χρειάζεται να περάσει το Παγγαίο! :)

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά σε όλους.

Παιδιά έχουν αρχίσει να με ζώνουν τα φίδια... Από κεί που το δέμα μου "απέκτησε" προορισμό την Αγγλία... τώρα δεν εμφανίζεται καθόλου στο σύστημα της NL post, και στο 17track φαίνεται ότι έχει φτάσει στον προορισμό του...

Μπορεί κάποιος να μου δώσει μια ιδέα για το τί συμβαίνει;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Αριθμός δέματος : RS179096955NL

Τ.Κ. 15231

 

Εγώ γιατί το βλέπω κανονικά στο site της NL Post;;;

 

01-01-2015 14:57 The item has arrived in the country of destination

29-12-2014 07:33 The item is on transport to the country of destination

27-12-2014 11:56 The item is at the PostNL sorting center

24-12-2014 09:35 The item is at the handover point from freight carrier to PostNL

22-12-2014 07:08 The item has arrived in the transit airport

20-12-2014 15:10 The item has left the originating country

20-12-2014 05:17 The item is ready for shipment

20-12-2014 05:16 The item is pre-adviced

19-12-2014 14:14 The item is at the airport of the originating country

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα 2 dispute για εξής πακέτα http://www.17track.net/en/result/post.shtml?nums=RS198090014NL%2CRF298023159SG

το πρώτο με NL είναι από gearbest το δεύτερο με sg από Vickmall , το vickmall ήδη μου έδωσε τα χρήματα σε credit , χωρίς να απαντήσουν στο dispute , βέβαια όταν μίλησα μαζί τους , μου είπαν οι ίδιοι να κάνω dispute για να καλυφτώ .Πριν από καμια ώρα μίλησα με gearbest και όταν τους είπα ότι θα κάνω dispute γιατί δεν θα παραλάβω , πριν λήξει το 45μερο , μου απάντησε ότι δεν χρειάζεται γιατί θα φτάσει έστω και με μερικές μέρες παραπάνω από το 45μερο , δεν ήθελα να τον ρωτήσω ποιος θα με κάλυπτε αν τα αντικείμενα ήταν άλλα από αυτά που παρήγγειλα ή είχαν πρόβλημα. Πάντως τους εξηγήθηκα και με ικανοποίησε η απάντηση του vickmall

Το πακετο απο Gearbest εχει φτασει Ελλαδα 2015-01-01 09:59

ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ), Receive Item At Office Of Exchange ...

Link to comment
Share on other sites

Το πακετο απο Gearbest εχει φτασει Ελλαδα 2015-01-01 09:59

ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ), Receive Item At Office Of Exchange ...

οντως.λογικα τριτη παραλαμβανεις.απλα να χεις το νου σου για το αλλο

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Το πακετο απο Gearbest εχει φτασει Ελλαδα 2015-01-01 09:59

ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ), Receive Item At Office Of Exchange ...

 

Το ξέρω όμως , πρώτον είμαι Τρίπολη οπότε θα παραλάβω λογικά Τρίτη και δεύτερον οι 45 μέρες τελειώνουν τη Κυριακή , γιαυτό έκανα dispute , για να κερδίσω χρόνο

LeEco Le max 2 [x820]
Link to comment
Share on other sites

RC411012694NL

 

Μπορεί κάποιος να μου πει αν το πακέτο είναι ολλανδία η αν έχει φτάσει Αθήνα? και μια χαζη ερώτηση... επειδή δεν το έχω ξαναδεί και ούτε καν έχω ξανακούσει για αυτο το λινκ...

είναι ακριβές? του έδωσα τον ταχυδρομικό κώδικα και το τρακ και μόνο σε ποιόν όροφο μένω δεν μου έβγαλε...

Edited by Alfakias74
Αλλο πράγμα η Alfa...
Link to comment
Share on other sites

RC411012694NL

 

Μπορεί κάποιος να μου πει αν το πακέτο είναι ολλανδία η αν έχει φτάσει Αθήνα? και μια χαζη ερώτηση... επειδή δεν το έχω ξαναδεί και ούτε καν έχω ξανακούσει για αυτο το λινκ... https://www.internationalparceltracking.com/Default.aspx#/search

είναι ακριβές? του έδωσα τον ταχυδρομικό κώδικα και το τρακ και μόνο σε ποιόν όροφο μένω δεν μου έβγαλε...

 

Το link αυτό κάνει ανίχνευση στα δέματα της NL Post, με tracking number που ξεκινά με RC (και όχι RS) και μόνο μέχρι την στιγμή που φθάνουν Ολλανδία. Μετά, το τσεκάρεις στο γνωστό http://www.postnl.post/tracktrace, αλλά και στα ΕΛ.ΤΑ.

Το δέμα σου είναι Ολλανδία από τις 24/12 και έχει μπει σε διαδικασία απόστολής στην Ελλάδα, δίχως ακόμα να έχει αναχωρήσει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 70 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το ξέρω όμως , πρώτον είμαι Τρίπολη οπότε θα παραλάβω λογικά Τρίτη και δεύτερον οι 45 μέρες τελειώνουν τη Κυριακή , γιαυτό έκανα dispute , για να κερδίσω χρόνο

 

Λογικά, εντός του Σ/Κ, θα προωθηθεί στην Τρίπολη. Οπότε, μπορεί να παραλάβεις Δευτέρα.

Link to comment
Share on other sites

RC411012694NL

 

Μπορεί κάποιος να μου πει αν το πακέτο είναι ολλανδία η αν έχει φτάσει Αθήνα? και μια χαζη ερώτηση... επειδή δεν το έχω ξαναδεί και ούτε καν έχω ξανακούσει για αυτο το λινκ... https://www.internationalparceltracking.com/Default.aspx#/search

είναι ακριβές? του έδωσα τον ταχυδρομικό κώδικα και το τρακ και μόνο σε ποιόν όροφο μένω δεν μου έβγαλε...

 

Δεν εχει φτασει Αθηνα ξεκινησε διαδικασια αποστολης απο 23/12 ακομα Ολλανδια ειναι οπου νανε θα σου ερθει..

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει φτασει Αθηνα ξεκινησε διαδικασια αποστολης απο 23/12 ακομα Ολλανδια ειναι οπου νανε θα σου ερθει..

 

Το "όπου να΄ναι" είναι λογικά μεταξύ 06/01 (εάν του κάτσει και αφιχθεί αύριο) και 15/01 (εάν αναπαυθεί στην Ολλανδία κανά 15ήμερο, όπως το δικό μου που είναι εκεί 15 ημέρες)...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει φτασει Αθηνα ξεκινησε διαδικασια αποστολης απο 23/12 ακομα Ολλανδια ειναι οπου νανε θα σου ερθει..

 

31-12-2014 08:52 The item has arrived in the country of destination GREECE

24-12-2014 12:52 The item is on transport to the country of destination

24-12-2014 00:21 The item is at the PostNL sorting center

 

και αμα βγει ακρη να μου σφυρίξετε κλέφτικα... εδώ λέει οτι είναι αθήνα....αλλά τα ελτα ακόμα δεν το έχουν ''δει''...

Αλλο πράγμα η Alfa...
Link to comment
Share on other sites

31-12-2014 08:52 The item has arrived in the country of destination GREECE

24-12-2014 12:52 The item is on transport to the country of destination

24-12-2014 00:21 The item is at the PostNL sorting center

 

και αμα βγει ακρη να μου σφυρίξετε κλέφτικα... εδώ λέει οτι είναι αθήνα....αλλά τα ελτα ακόμα δεν το έχουν ''δει''...

Η πτήση έφτασε στις 31/12, από κει και πέρα, όπως αναφέρω και στον οδηγό, περιμένεις να ανοιχθούν οι σάκοι και να σκανάρουν το πακέτο, για να φανεί στο αεροδρόμιο. Εκεί είναι όλη η καθυστέρηση

Link to comment
Share on other sites

31-12-2014 08:52 The item has arrived in the country of destination GREECE

24-12-2014 12:52 The item is on transport to the country of destination

24-12-2014 00:21 The item is at the PostNL sorting center

 

και αμα βγει ακρη να μου σφυρίξετε κλέφτικα... εδώ λέει οτι είναι αθήνα....αλλά τα ελτα ακόμα δεν το έχουν ''δει''...

 

αν ερθει κατι και ειναι χαλασμενο τι ενεργειες κανουμε παιδια?

Link to comment
Share on other sites

αν ερθει κατι και ειναι χαλασμενο τι ενεργειες κανουμε παιδια?

Αν πλήρωσες με paypal, απευθύνσου εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5866039

Αν είναι από ebay, εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=13814

Αν είναι από aliexpress, εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=385264

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , σήμερα γράφει

2015-01-03 10:14 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ), Receive Item At Office Of Exchange

Μένω πειραιά άρα φαντάζομαι εκτός απροόπτου Δευτέρα παραλαμβάνω? RC410792565NL

Επίσης το δέμα απο με SG Post εδώ και 30 μέρες τα ίδια γράφει τί θα γίνει ανησυχώ. RF299722761SG

Link to comment
Share on other sites

RF299269167SG

μαλλον με το ιδιο οχημα ερχονται τα δικα μας...

αλλα εχει χασει το δρομο του....

εγω τεταρτη κανω refund γιατη φτανω 40 μερες

Link to comment
Share on other sites

Η πτήση έφτασε στις 31/12, από κει και πέρα, όπως αναφέρω και στον οδηγό, περιμένεις να ανοιχθούν οι σάκοι και να σκανάρουν το πακέτο, για να φανεί στο αεροδρόμιο. Εκεί είναι όλη η καθυστέρηση

 

Θα τα παρω απο την αρχη... Η παραγγελια εγινε για ενα ουμι ζερο 1/12 απο εβαυ...5/12 ενεργοποιηται το τρακ και βλεπω πορεια πακετου...ολα καλα μεχρι εδω... 29/12 φτανει αθηνα, κλεισιμο απο αεροδρομιο, κεντρο διαλογης κλπ κλπ, ολα καλα... 2/1 το βλεπω κρήτη!!

παιρνω ελτα και μου λενε οτι εχει ηδη σταλει ειδοποιηση για τον παραληπτη... κανω μειλ στον πωλητη και του λεω refund σε 24 ωρες αλλιως ξερεις, case στο εβαυ, case στο πειπαλ κλπ κλπ... και μου σκαει το παραμυθι σημερα οτι το πακετο γυρισε πισω και το εκαναν ξανα αποστολη στις 17/12 και να κανω λιγη υπομονη και αλλες τετοιες @@ριες... τεσπα κοιταζω το τρακ το καινουριο και βλεπω οτι εχει δεμα προορισμενο για την διευθυνση μου.... και ο αποστολεας παρεπιπτοντως ειναι η εταιρια που βγαινει οταν κανεις τσεκαουτ στο κουλικουλ (aukyeys), ολοι μαζι μεσα στο κολπο ειναι λολ... εν κατακλειδι, επειδη φαινεται οτι ειναι καθ' οδον λεω να περιμενω λιγες μερες ακομα, στα ορια του dispute, μεχρι τις 11-12/1 μηπως και παραλαβω και αν δεν, τοτε τον μαυριζω και εβαυ και πειπαλ και ξεκιναμε για κινγζονε κ1ς απο ευρωπαικη αποθηκη να τελειωνουμε, γιατι καλο και χρυσο το Umi Zero, αλλά το ιδιο εχει καταντησει σαν τον Οδυσσέα και εμεις σαν τον Ομηρο να αφηγούμαστε τις περιπετειές του εδώ και ενάμησι μήνα ... :lol::lol::blink::X (σας κούρασα? δεν πειράζει, να μαθαίνετε, και εγώ μαζί σας... ;) )

Edited by Alfakias74
Αλλο πράγμα η Alfa...
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται...Θα με τρελάνουν αυτοί!!!

 

http://www.17track.net/en/result/post.shtml?nums=RF297876500SG%2CRF308115943SG

Now: Xiaomi Mi A1 / Xiaomi Mipad 2

Βefore: Xiaomi Redmi Note 2/Xiaomi Redmi Note 3 pro/Meizu M2 Note

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...