Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δηλαδη εμενα ειναι ολλανδια?και γιατι λεει εφτασε χωρα προορισμου?δηλαδη εχω ακομα μερες για να παραλαβω,σωστα?ποτε περιπου πιστευεις?

 

Προσωπικά με PostNL δεν έχω ασχοληθεί, o ΜΟ των tracking number που έλεγξα έκαναν 24 ημέρες για να παραδοθούν. Εσένα είναι Ολλανδία και θέλει 7-12 ημέρες για να σταλεί προς Ελλάδα (συνήθως 10 ημέρες). Λέει ότι έφτασε στη χώρα προορισμού γιατί τα πακέτα του PostNL πρώτα φτάνουν στην Ολλανδία όπου είναι και αρχική χώρα-προορισμός.

 

Τα παραπάνω τα αναφέρω με πάσα επιφύλαξη.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προσωπικά με PostNL δεν έχω ασχοληθεί, o ΜΟ των tracking number που έλεγξα έκαναν 24 ημέρες για να παραδοθούν. Εσένα είναι Ολλανδία και θέλει 7-12 ημέρες για να σταλεί προς Ελλάδα (συνήθως 10 ημέρες). Λέει ότι έφτασε στη χώρα προορισμού γιατί τα πακέτα του PostNL πρώτα φτάνουν στην Ολλανδία όπου είναι και αρχική χώρα-προορισμός.

 

Τα παραπάνω τα αναφέρω με πάσα επιφύλαξη.

 

σε υπερ ευχαριστω

καλο βραδυ...

Πονηρές σκέψεις κάνουν όλοι , έξυπνες όμως λίγοι... ;)
Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικά σας δίνω 2 tracking numbers μου (παραγγελίες τις οποίες έχω παραλάβει...) Μία τρίτη παραγγελία που έκανα με αυτές ακόμα να ρθει... Τι να πει κανείς με το PostNL! :(

RS150186610NL

RS150186606NL

Link to comment
Share on other sites

1. Singapore Post

http://i.imgur.com/g0OgepG.png

 

2. China

 

http://i.imgur.com/l1gteF8.png

 

3. NL Post

 

http://i.imgur.com/fM9Fobd.png

 

*Οι τιμές στο μαύρο πλαίσιο σημαίνει είτε θα κολλήσει 2-3 εργάσιμες στο preadvised και μετά 7-12 στο has arrived in the country of destination ή το ανάποδο δηλαδή 7-12 εργάσιμες στο preadvised και μετά 2-3 εργάσιμες στο has arrived in the country of destination.

 

---------------------------------------------------------------------------------

 

Τα παραπάνω φτιάχτηκαν με ότι συμπέρασμα έχω βγάλει από τις δικές μου παραγγελίες ή tracking code που βρίσκονται σε αυτό το topic στην περίπτωση του PostNL, όποιος έχει tr. code από PostNL κυρίως παραγγελίες που έχουν παραληφθεί ας μου στείλει PM. Τα διαστήματα ημερών είναι ενδεικτικά και αλλάζουν ανάλογα την εποχή, το φόρτο και τις καιρικές συνθήκες που επικρατούν είτε στη χώρα του αποστολέα είτε στη χώρα λήψης. Δυστυχώς δεν είναι δυνατή η πλήρη πρόβλεψη του πόσο θα κάνει μία παραγγελία να έρθει, γι'αυτό και το πρώτο πράγμα που αναφαίρετε σε αυτό το topic είναι πως μία παραγγελία από Κίνα μπορεί να κάνει από 10 έως 40+ ημέρες να φτάσει στα χέρια σας, άμα δεν μπορείτε να κάνετε υπομονή, πατήστε εδώ. Οι λόγοι είναι πολλοί και τους έχουμε αναλύσει πολλάκις και κατ'επανάληψη σε αυτό το τοπικ, όποιος ενδιαφέρετε ας το διαβάσει και να μάθει τι γίνεται με τις αποστολές από Κίνα, καλό στον εαυτό του θα κάνει, θα μάθει και 2 πράγματα. Αυτά και καλό σας βράδυ! :rolleyes:

 

ΥΓ. Όποιος έχει να προτείνει αλλαγές ας μου στείλει ένα pm να μην γεμίζουμε το χώρο εδώ άδικα που θέλουν να ρωτήσουν τα ίδια πράγματα ξανά και ξανά οι μελλοντικοί posters. :p

Edited by gerstavros2

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Οι λόγοι είναι πολλοί και τους έχουμε αναλύσει πολλάκις και κατ'επανάληψη σε αυτό το τοπικ, όποιος ενδιαφέρετε ας το διαβάσει και να μάθει τι γίνεται με τις αποστολές από Κίνα, καλό στον εαυτό του θα κάνει, θα μάθει και 2 πράγματα

 

:up:

 

Η γνώση είναι δύναμη:cool:

Link to comment
Share on other sites

*Οι τιμές στο μαύρο πλαίσιο σημαίνει είτε θα κολλήσει 2-3 εργάσιμες στο preadvised και μετά 7-12 στο has arrived in the country of destination ή το ανάποδο δηλαδή 7-12 εργάσιμες στο preadvised και μετά 2-3 εργάσιμες στο has arrived in the country of destination.

 

Εξαιρετικό post και πολυ καλη δουλεια! kudos!

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η περίπτωση ισχύει όταν φεύγει με HK post.

 

Πάντως σε παραγγελία που έκανα στο b2cbuying, με αποστολή μέσω NL Post, με ενημέρωσαν ότι από Κίνα θα πάει πρώτα Χονγκ-Κονγκ (ακτοπλοϊκώς μάλιστα, καθώς είναι περισσότερο χαλαροί οι έλεγχοι στο λιμάνι άφιξης) και από εκεί θα φύγει για Ολλανδία.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε παραγγελία που έκανα στο b2cbuying, με αποστολή μέσω NL Post, με ενημέρωσαν ότι από Κίνα θα πάει πρώτα Χονγκ-Κονγκ (ακτοπλοϊκώς μάλιστα, καθώς είναι περισσότερο χαλαροί οι έλεγχοι στο λιμάνι άφιξης) και από εκεί θα φύγει για Ολλανδία.

 

Το PostNL sorting center μπορεί να είναι στο HK δεν μπορώ να το γνωρίζω αυτό :happy:

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για αυτό που με είπε ο ταχυδρόμος σήμερα όταν μου έφερε ένα συστημένο από κίνα,

μου είπε πως επειδή κάνω πολλές παραγγελίες από κίνα το τελωνείο παρακολουθεί τα πακέτα και πως μπορεί να με καλέσουν από την εφορία για να μου κάνουν έλεγχο.

 

μέσα στο 2014 έχω κάνει περίπου 30 παραγγελίες (μικρά πακέτα με τιμές που αναγράφοντε στα πακέτα από 1$-20$ ) και στην ουσία είναι μικροπράγματα εκτός απο 2 κινητά τηλέφωνα και 2 πακέτα σε μεγεθος κινητού που περιείχε ανταλακτηκά για ηλεκτρονικό τσιγάρο.

 

όλλα τα πακέτα έρχοντε συστημένα είτε με china post είτε με singapore post είτε με Netherland post.

 

υπάρχει καμιά περίπτωση να επιβεβαιωθεί ο ταχυδρόμος έχετε ακούσει τίποτα παρόμιο???

Link to comment
Share on other sites

Άμα ήταν έτσι μερικοί εδώ μέσα θα ειμασταν φυλακή. Αλλά ας απαντήσουν και άλλοι.

 

Καταρχήν πως μπορεί να τα παρακολουθήσει η εφορία χωρίς αφμ?

 

Κακόγουστο αστείο του ταχυδρόμου μου φαίνεται.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα συγχαρητηρια για τον οδηγο δεν ξερω αν δεν το ειδα αν το εχεις βαλει σορυ αλλα την nl post την κανουμε τρακινγκ στην κινα απο springglobalmailtracker.com και επειδη τα περισσοτερα πακετα μου ειναι με china post κ φευγουν απο πεκινο για να μην ρωτανε διευκρινησε οτι ειτε can ειτε pek αν γραψει ειναι το ιδιο

Οσο για τον ταχυδρομο μπορει να εχει κ δικιο αφου αφησανε την λιστα λαγκαρντ που ειχε ψιχουλα για να κυνηγησουν τις εισαγωγες απο κινα των 50 κ 100 δολλαριων

Edited by efmakis
Link to comment
Share on other sites

αύριο να το περιμένω σπίτι μου (από Καρδίτσα είμαι) ή καλή παρασκευή? Edited by koystado
Nokia 6300--> Sony Xperia x10 Mini Pro--> Sony Xperia Mini Pro--> Sony Xperia Sole--> Huawei Ascend P1--> Honor 6--> Honor 8--> Honor V9-->Honor View 20
Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία την Τετάρτη 8/10.

Απο την Παρασκευή 10/10 έχει status Information Received (SG Post).

Σήμερα είναι η 4η εργάσιμη μέρα και το δέμα ακόμη να φτάσει στην Σινγκαπούρη.

Σίγουρα αυτή η διαδικασία παίρνει μόνο 1-2 μέρες κανονικά;

Δεν μπορώ να το τσεκάρω γιατί σε παλιά trucking numbers διαγράφεται το "Information Received...." και ξεκινάει απο το "Recieved from Customer"..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,πρωτη φορα κανω αγορα και εχει βγει αυτο εδω στα ελτα

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 22-09-2014 10:25 IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 07-10-2014 13:17 IPS

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 07-10-2014 13:49 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS) 07-10-2014 18:54 ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 14-10-2014 09:56 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ. σε ποσες μερες θα παραλαβω?υπαρχει περιπτωση να πληρωσω τελωνειο?περιμενω ενα τηλεφωνο 124ευρω. ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

BLVS13763600000**** Belgium Airmail Registered .

Αυτο δεν ειναι τραικιν μου ειπαν για NL post .Τι κανω ?

 

Δεν είναι tracking number, αλλά αριθμός αποστολής της Brucargo Air Freight (http://www.brucargoairfreight.be/).

Μπορείς να το ελέγξεις στο: http://www.17track.net/en/result/express-100008.shtml. Το κακό είναι ότι αφού παραδοθεί το δέμα στα ΕΛ.ΤΑ., σταματά και η ενημέρωση για την περαιτέρω πορεία του, καθώς δεν μπορείς να το ψάξεις στο site των ΕΛ.ΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά με PostNL δεν έχω ασχοληθεί, o ΜΟ των tracking number που έλεγξα έκαναν 24 ημέρες για να παραδοθούν. Εσένα είναι Ολλανδία και θέλει 7-12 ημέρες για να σταλεί προς Ελλάδα (συνήθως 10 ημέρες). Λέει ότι έφτασε στη χώρα προορισμού γιατί τα πακέτα του PostNL πρώτα φτάνουν στην Ολλανδία όπου είναι και αρχική χώρα-προορισμός.

 

Τα παραπάνω τα αναφέρω με πάσα επιφύλαξη.

 

εγω περιμενα 15 μερες για να περασει στο sorting center αρα κανονικα απο ολλανδια πρεπει να ξεκινησει σημερα η αυριο ,σωστα?

Πονηρές σκέψεις κάνουν όλοι , έξυπνες όμως λίγοι... ;)
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,πρωτη φορα κανω αγορα και εχει βγει αυτο εδω στα ελτα

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑΩΡΑΠΕΡΙΟΧΗ

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ22-09-201410:25IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ07-10-201413:17IPS

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ07-10-201413:49IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS)07-10-201418:54ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ14-10-201409:56ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ. σε ποσες μερες θα παραλαβω?υπαρχει περιπτωση να πληρωσω τελωνειο?περιμενω ενα τηλεφωνο 124ευρω. ευχαριστω.

Αφού έφτασε Θεσσαλονίκη, αν όχι την Παρασκευή, Δευτέρα ίσως παραλάβεις

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η παρακάτω εικόνα αποτελεί απόδειξη πως το Vickmall όντως έστειλε με courier(4PX) το δέμα μου και ότι για την καθυστέρηση ευθύνονται μόνο οι της 4PX και άρα δεν αξίζει το κόπο να μιλάω με την Selina;

 

http://s2.postimg.org/9pcl3jl7d/asd.png

Link to comment
Share on other sites

Έκανα παραγγελία στις 10/10, ζήτησα να μου κάνουν κάποια πράγματα στο κινητό και πήρα απάντηση την Δευτέρα ότι θα τα κάνουν! Πήρα τον κωδικό του πακέτου και σήμερα που μπήκα στο Singpost είδα ότι από τις 14/10 είχε status Received from Customer! Λίγο γρήγορο ή μου φαίνεται; (Ελπίζω να έχουν κάνει τα πράγματα που ζήτησα και να μην το στείλουν έτσι :p )
Link to comment
Share on other sites

1. Singapore Post

 

http://i.imgur.com/hQhOwXP.png

 

2. China Post

 

http://i.imgur.com/9GE4i67.png

 

3. PostNL

 

http://i.imgur.com/fM9Fobd.png

 

*Οι τιμές στο μαύρο πλαίσιο σημαίνει είτε θα κολλήσει 2-3 εργάσιμες στο preadvised και μετά 7-12 στο has arrived in the country of destination ή το ανάποδο δηλαδή 7-12 εργάσιμες στο preadvised και μετά 2-3 εργάσιμες στο has arrived in the country of destination.

 

---------------------------------------------------------------------------------

 

Τα παραπάνω φτιάχτηκαν με ότι συμπέρασμα έχω βγάλει από τις δικές μου παραγγελίες ή tracking code που βρίσκονται σε αυτό το topic στην περίπτωση του PostNL, όποιος έχει tr. code από PostNL κυρίως παραγγελίες που έχουν παραληφθεί ας μου στείλει PM. Τα διαστήματα ημερών είναι ενδεικτικά και αλλάζουν ανάλογα την εποχή, το φόρτο και τις καιρικές συνθήκες που επικρατούν είτε στη χώρα του αποστολέα είτε στη χώρα λήψης. Δυστυχώς δεν είναι δυνατή η πλήρη πρόβλεψη του πόσο θα κάνει μία παραγγελία να έρθει, γι'αυτό και το πρώτο πράγμα που αναφαίρετε σε αυτό το topic είναι πως μία παραγγελία από Κίνα μπορεί να κάνει από 10 έως 40+ ημέρες να φτάσει στα χέρια σας, άμα δεν μπορείτε να κάνετε υπομονή, πατήστε εδώ. Οι λόγοι είναι πολλοί και τους έχουμε αναλύσει πολλάκις και κατ'επανάληψη σε αυτό το τοπικ, όποιος ενδιαφέρετε ας το διαβάσει και να μάθει τι γίνεται με τις αποστολές από Κίνα, καλό στον εαυτό του θα κάνει, θα μάθει και 2 πράγματα. Αυτά και καλό σας βράδυ! :rolleyes:

 

ΥΓ. Όποιος έχει να προτείνει αλλαγές ας μου στείλει ένα pm να μην γεμίζουμε το χώρο εδώ άδικα που θέλουν να ρωτήσουν τα ίδια πράγματα ξανά και ξανά οι μελλοντικοί posters. :p

 

Απορία: στις αποστολές με NL Post, σε ποιό στάδιο της εικόνας εμφανίζεται το δέμα στα ΕΛ.ΤΑ. ("Κλείσιμο από IPS"); Αναχωρώντας από το Sorting Centre της εταιρίας στην Κίνα (ή στο Χονγκ-Κονγκ) ή αναχωρώντας από Ολλανδία;

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα στα ελτα εμφανίστηκε το δέμα όταν ήρθε στην Ελλάδα.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...