Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάποιος moderator να γράψει με τεράστια κεφαλαία γράμματα στο πρώτο post πως, τα δέματα από Κίνα κάνουν από 20 ως 40+ ημέρες από την ημέρα αποστολής για να φτάσουν στα χέρια μας.

Έχω βαρεθεί να διαβάζω posts από ανυπόμονους που αναρωτιούνται στην μία βδομάδα αν έχει κολλήσει το πακέτο τους. Ήμαρτον...

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπομονή χρειάζεται, δεν είναι το μαγαζί της γειτονιάς να πάμε κ να το πάρουμε έτσι απλά
Android uber alles
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση. απλως καποιοι αλλοι που αγορασαν το ιδιο προιον διαφημιζανε οτι τους ηρθε σε 15 και 16 μερες . that's all!!!
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος moderator να γράψει με τεράστια κεφαλαία γράμματα στο πρώτο post πως, τα δέματα από Κίνα κάνουν από 20 ως 40+ ημέρες από την ημέρα αποστολής για να φτάσουν στα χέρια μας.

Έχω βαρεθεί να διαβάζω posts από ανυπόμονους που αναρωτιούνται στην μία βδομάδα αν έχει κολλήσει το πακέτο τους. Ήμαρτον...

Έγινε. Αν κι αμφιβάλλω πως θα το βλέπουν κι αυτό, όπως δεν μπαινουν στον κόπο να διαβάσουν και τον οδηγό έστω την αρχή του

Link to comment
Share on other sites

Έγινε. Αν κι αμφιβάλλω πως θα το βλέπουν κι αυτό, όπως δεν μπαινουν στον κόπο να διαβάσουν και τον οδηγό έστω την αρχή του

 

τότε ποιος ο λόγος να γράφουν ...πολύ εύκολα αποφασίζεις....

LG G4
Link to comment
Share on other sites

τότε ποιος ο λόγος να γράφουν ...πολύ εύκολα αποφασίζεις....

Από τη στιγμή που στον οδηγό γράφω τα εξής:

«Η παραπάνω διαδικασία κρατά συνήθως 3-7 μέρες. Εκτός αν δεν υπάρχει άμεσα διαθέσιμο κάποιο προϊόν, οπότε το μαγαζί ψάχνει για στοκ όπου μπορεί. Κατά τη διάρκεια αυτής της διαδικασίας, ενδέχεται το tracking number που μας έχει δοθεί να ΜΗΝ εμφανίζεται online στο site του ταχυδρομείου»

«Εκεί, μέχρι να ανοιχθεί ο σάκος και να καταγραφεί το πακέτο στο tracking, μπορεί να περάσουν από λίγες μέρες μέχρι και 2 βδομάδες, σπάνια και περισσότερο. Σε αυτό το διάστημα, στο τράκινγκ η τελευταία καταχώριση είναι απλά ότι αναχώρισε απ' τη χώρα αποστολής.»

Και κάποιοι αναρωτιούνται γιατί παρείγγειλαν στις 28/8 και δεν έχει έρθει ακόμη και θα κάνουν dispute στο paypal, είναι ή δεν είναι ολοφάνερο πως δε διάβασαν τον οδηγό;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση. απλως καποιοι αλλοι που αγορασαν το ιδιο προιον διαφημιζανε οτι τους ηρθε σε 15 και 16 μερες . that's all!!!

 

Αν είσαι τυχερός έρχεται κ σε 10 μέρες και? Απλα περιμένεις.έτσι απλα.

Κ ένας άλλος καιγόταν γιατί του ειρθε γρήγορα κ ηταν διακοπές κ του γύρισε πίσω.τι να πεις? Το μονο που χρειαζεται είναι απλή παρακολούθηση κ ανησυχείες μετα τις 35 μέρες!τέλος.

Edited by manospo
xiaomi mi3:cool:
Link to comment
Share on other sites

....σε ενα ελεύθερο φορουμ δικαιολογείται η αγωνια καποιων ......και οχι αμεσα ''αποφασιζουμε και διατασσουμε''' ειμαι αρκετα παλαιο μελος και εχω επιγνωση πως λειτουργει....:cool:
LG G4
Link to comment
Share on other sites

Μα δε διατάζει κανείς κάτι...

 

Έγινε μία πολύ σωστή - σωστότατη επισήμανση από τον gerstavros2 :up:

 

Είμαι και εγώ παλαιότατο μέλος και εδώ και σε πολλά άλλα φόρουμς με ρόλο συντονιστή παλαιότερα και ακολουθώ το εξής:

 

Διάβασε , σκέψου , γράψε...:cool::D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα

Μια και μιλαμε για αγορες απο Κινα, να εκθεσω κι εγω μια απορια που μου εχει δημιουργηθει.

Προκειται να αγορασω εναν φορτιστη μπαταριων μολυβδου απο εναν πωλητη απο το aliexpress ο οποιος το πουλαει 80$ με free shipping για Ελλαδα. Ο ιδιος πωλητης σε αλλο post του (παλι στο Α/Ε) πουλαει τον ιδιο φορτιστη 60$ + 20$ shipping για Ελλαδα. Το συνολικο κοστος ειναι το ιδιο (και οι δυο περιπτωσεις με China Post) οποτε δεν εχει σημασια τι να προτιμησω, εφ οσον βεβαια πανε ολα κατ ευχην.Αν ομως γινει καμμια στραβη (μουφα μηχανημα πχ) και καταληξω σε διαπληκτισμους, refund κλπ, τι να προτιμησω? Θα τα παρω ολα και στις δυο περιπτωσεις? Τι λετε?

Ευχαριστω

 

Υ.Γ. Μηπως παιζει κατι υποπτο με τον πωλητη? Παντως τετοια περιπτωση εχω συναντησει κι αλλες φορες.

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα

Μια και μιλαμε για αγορες απο Κινα, να εκθεσω κι εγω μια απορια που μου εχει δημιουργηθει.

Προκειται να αγορασω εναν φορτιστη μπαταριων μολυβδου απο εναν πωλητη απο το aliexpress ο οποιος το πουλαει 80$ με free shipping για Ελλαδα. Ο ιδιος πωλητης σε αλλο post του (παλι στο Α/Ε) πουλαει τον ιδιο φορτιστη 60$ + 20$ shipping για Ελλαδα. Το συνολικο κοστος ειναι το ιδιο (και οι δυο περιπτωσεις με China Post) οποτε δεν εχει σημασια τι να προτιμησω, εφ οσον βεβαια πανε ολα κατ ευχην.Αν ομως γινει καμμια στραβη (μουφα μηχανημα πχ) και καταληξω σε διαπληκτισμους, refund κλπ, τι να προτιμησω? Θα τα παρω ολα και στις δυο περιπτωσεις? Τι λετε?

Ευχαριστω

 

Υ.Γ. Μηπως παιζει κατι υποπτο με τον πωλητη? Παντως τετοια περιπτωση εχω συναντησει κι αλλες φορες.

Για τέτοια θέματα να απευθύνεσαι εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=385264. Πάντως το ότι ο ένας έχει τα μεταφορικά μέσα στη τιμή του προϊόντος κι ο άλλος ξεχωριστά δεν σημαίνει κάτι, αυτο που πρέπει να κοιτάξεις είναι οι αξιολογήσεις των πωλητών.

....σε ενα ελεύθερο φορουμ δικαιολογείται η αγωνια καποιων ......και οχι αμεσα ''αποφασιζουμε και διατασσουμε''' ειμαι αρκετα παλαιο μελος και εχω επιγνωση πως λειτουργει....:cool:

Ούτε αποφάσισα ούτε διέταξα, ούτε διέγραψα τα μηνύματα όσων ρωτάνε πράγματα που απαντώνται στον οδηγό κλπ. Απλά εξέφρασα τη δυσαρέσκειά μου για το γεγονός ότι πολλοί μπαίνουν και γράφουν χωρίς να έχουν διαβάσει τον οδηγό, ενώ οι προβληματισμοί κι οι ερωτήσεις τους θα είχαν λυθεί αν τον διάβαζαν.

Link to comment
Share on other sites

Σταυρε αν και δεν καταλαβες το νοημα της ερωτησης μου (γιατι αλλο ρωταω και αλλο μου απαντας) σ ευχαριστω για την προσπαθεια. Θα απευθυνθω στο σωστο topic.

 

Υ.Γ. Το τοπικ αυτο ™Αγορες απο Aliexpress™ σε λαθος μερος το βλεπω. Εδω που ειναι, δεν υπηρχε πριπτωση να το βρω απο μονος μου..

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Αγόρασα από Minideal ένα thl t6s και το έβαλα να έρθει με ολλανδικό ταχυδρομείο.

Όταν βάζω το track number στο site μου λέει 2014-09-05 15:54, The item has arrived in the country of destination. Άλλα στο ελληνικό ελτα δεν μου δείχνει τίποτα με το track. Ξέρετε περίπου σε πόσες μέρες παραλαμβάνω?

Edited by nikmel22

http://funkradio.listen2myradio.com/

16.30-17.30 Με καλή ελληνική μουσική.

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι καλησπέρα. Έκανα την παραγγελία από Vickmall την Παρασκευή και το μόνο που πήρα ήταν ένα αυτόματο mail ως απάντηση για την παραγγελία μου. Έχω εν τω μεταξύ στείλει 2 mail στη selina και δεν έχω πάρει καμία απάντηση. Θα πρέπει να ανησυχώ?

Σας παραθέτω και το mail που έλαβα αμέσως μετά την τοποθέτηση της παραγγελίας.

 

Thank you for your order from Main Website Store. Once your package ships we will send an email with a link to track your order. If you have any questions about your order please contact us at selina.vickmall@gmail.com or call us at Monday - Friday, 8am - 5pm PST.

 

Your order confirmation is below. Thank you again for your business.

Your Order #10000**** (placed on September 6, 2014 4:47:03 AM CST)

Billing Information: Payment Method:

****

PayPal Express Checkout

 

Payer Email:

****

Shipping Information: Shipping Method:

*****

Free shipping - Netherland Post-Registered Airmail

Item Sku Qty Subtotal

Huawei Honor 6 4G LTE SmartPhone Android 4.4 Octa Core 3GB 16GB 5 Inch 13MP camera Dual Sim

Color

Black

Nillkin Hard Case

Black

Original Honor Earphone

Need

Huawei Honor 6 1 €297.05

Subtotal €297.05

Shipping & Handling €0.00

Grand Total €297.05

Grand Total to be Charged $391.99

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα το πρώτο ποστ

Το έχω διαβάσει πάνω από 10 φορές και πουθενά δεν αναφέρεται στο ολλανδικό ταχυδρομείο.

http://funkradio.listen2myradio.com/

16.30-17.30 Με καλή ελληνική μουσική.

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι καλησπέρα. Έκανα την παραγγελία από Vickmall την Παρασκευή και το μόνο που πήρα ήταν ένα αυτόματο mail ως απάντηση για την παραγγελία μου. Έχω εν τω μεταξύ στείλει 2 mail στη selina και δεν έχω πάρει καμία απάντηση. Θα πρέπει να ανησυχώ?

Σας παραθέτω και το mail που έλαβα αμέσως μετά την τοποθέτηση της παραγγελίας.

 

Thank you for your order from Main Website Store. Once your package ships we will send an email with a link to track your order. If you have any questions about your order please contact us at selina.vickmall@gmail.com or call us at Monday - Friday, 8am - 5pm PST.

 

Your order confirmation is below. Thank you again for your business.

Your Order #10000**** (placed on September 6, 2014 4:47:03 AM CST)

Billing Information: Payment Method:

****

PayPal Express Checkout

 

Payer Email:

****

Shipping Information: Shipping Method:

*****

Free shipping - Netherland Post-Registered Airmail

ItemSkuQtySubtotal

Huawei Honor 6 4G LTE SmartPhone Android 4.4 Octa Core 3GB 16GB 5 Inch 13MP camera Dual Sim

Color

Black

Nillkin Hard Case

Black

Original Honor Earphone

Need

Huawei Honor 61€297.05

Subtotal€297.05

Shipping & Handling€0.00

Grand Total€297.05

Grand Total to be Charged$391.99

 

Θέλει υπομονή , έχουν κάποια γιορτή αυτές τις μέρες, από αύριο λογικά θα επιστρέψουν.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

papi77 στον οδηγό αναφέρω ότι μπορεί να κάνουν και μια βδομάδα για να στο στείλουν, οπότε μην ανησυχείς απ την πρώτη εργάσιμη μέρα
Link to comment
Share on other sites

papi77 στον οδηγό αναφέρω ότι μπορεί να κάνουν και μια βδομάδα για να στο στείλουν, οπότε μην ανησυχείς απ την πρώτη εργάσιμη μέρα

 

Αγαπητέ Σταύρο καταρχήν σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Τον διάβασα τον οδηγό σου και όντως είναι πολύ αναλυτικός και κατατοπιστικός. Απλά ανυσήχησα όχι τόσο γιατί δεν μου το στείλανε ακόμη όσο γιατί η selina δεν έχει απαντήσει σε κανένα από τα mail μου.

Και αν μου επιτρέπεις να κάνω και εγώ μια επισήμανση για τον οδηγό σου, θα ήθελα να πω ότι δεν αναφέρει κάτι σχετικά με nl post το οποίο έχω επιλέξει ως μέθοδο αποστολής. Ελπίζω να μην έκανα χαζομάρα που επέλεξα το συγκεκριμένο.

Edited by papi77
Link to comment
Share on other sites

Θέλει υπομονή , έχουν κάποια γιορτή αυτές τις μέρες, από αύριο λογικά θα επιστρέψουν.

 

Μεταφορική: PostNL

Αριθμός Φορτωτικής: RS144533575NL

 

Ιστορικό Διανομής:

-----------------

8 Σεπτεμβρίου 2014, 00:44:

The item has arrived in the country of destination

6 Σεπτεμβρίου 2014, 10:15:

The item is on transport to the country of destination

6 Σεπτεμβρίου 2014, 00:54:

The item is at the PostNL sorting center

29 Αυγούστου 2014, 05:05:

The item is pre-advised

 

Μια χαρά είναι το ολλανδικό ταχυδρομείο δες το δικό μου να σου φύγει το άγχος .

Και Εγώ στην πρώτη μου παράγγειλια φοβόμουν μην χαθεί αλλά Όλα τελικά πήγαν καλά .

 

Στα ελτα ακόμα δεν έχει εμφανιστεί λογικά αυτές τις μέρες θα το έχω

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εμπειρία από PostNL, όποιος έχει ολοκληρωμένο ιστορικό αποστολής ας το γράψει να το προσθέσω στον οδηγό. Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι πως δεν ενημερώνουν το IPS, οπότε στα ελτά θα στο εμφανίσει μόνο όταν καταγραφεί στο αεροδρόμιο
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εμπειρία από PostNL, όποιος έχει ολοκληρωμένο ιστορικό αποστολής ας το γράψει να το προσθέσω στον οδηγό. Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι πως δεν ενημερώνουν το IPS, οπότε στα ελτά θα στο εμφανίσει μόνο όταν καταγραφεί στο αεροδρόμιο

 

18 μέρες από Banggood-Αθήνα, χωρίς καμία δυνατότητα παρακολούθησης από ένα site που μου έδωσαν, το flyexpress.

Απλά ανέφερε το πότε έφυγε και σε ποια χώρα πάει.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παδιά καλησπέρα και από μένα.Είμαι καινούριγιος και θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής σχετικά με τις αποθήκες κινέζικων σε ευρωπαϊκές χώρες:

1. Ισχύουν οι μέρες παράδοσης 2-5?

2. Σίγουρα δεν υφίσταται θέμα με φόρους σε τελωνείο?

3. Μπορούμε να παραγγείλουμε όσα κινητά θέλουμε χωρίς να είναι απαραίτητο να γράφουν

δώρα, επισκευές και λοιπά

4. Είναι έτοιμα για να δουλέψουν στην Ελλάδα, ή πρέπει να γινουν κάποιες ρυθμίσεις? Αν

ζητήσουμε να φύγουν οι κινέζικες εφαρμογές, να έχουν google play, και όλα αυτά που

ζητάμε όταν αγοράζουμε από κίνα μπορούν να γίνουν ή μήπως αυτά γίνονται μόνο από

την κίνα?

Γενικά θα το προτείνεται , άσχετα με τα 15-20 € που πληρώνεις παραπάνω?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν κούρασα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...