Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγώ πείρα τα ΕΛΤΑ και μου είπαν να το περιμένω αύριο γιατί είναι στην διανομή αθηνας στους ταχυδρόμους.

δεν έχει έρθει κάποια ειδοποίηση δυστυχώς

 

τέλος πάντων το θέμα είναι οτι έχει πάρει το δρόμο του.

Edited by fatdata
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ αυτή την στιγμή περιμένω 10 διαφορετικά πακετάκια.

5 από ebay, 4 από aliexpress και 1 από to2c.

Καλό μου κουράγιο :)

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Εχω μπερδευτει λιγακι. Ειμαι στις 43 μερες και το πακετο μου ειναι εδω και 4 μερες ειναι στο αεροδρομιο. Αν για οποιοδηποτε λογο δεν το παραλαβω η το παραλαβω μετα τις 45 μερες και ειναι προβληματικο, δεν θα μπορω να κανω dispute γιατι θα εχει περασει το οριο. Αλλα και τωρα δεν νομιζω να μπορω να κανω dispute απο τη στιγμη που το πακετο δεν ειναι χαμενο. Τι κανω τελικα;
Link to comment
Share on other sites

4 μέρες στο αεροδρόμιο είναι πολλές.

Πήρες κανένα τηλέφωνο τα ΕΛΤΑ μήπως δεν είναι εκεί και απλά δεν έχει ενημερωθεί το σύστημα;

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

τελικα ολα οκ! ηρθε ειδοποιηση !!! μαλλον το tracking των ελτα ειναι οτι ναναι

 

μπορω να παω τωρα το απογευμα να το παρω? γιατι στο ειδοποιητηριο λεει απο αυριο

Link to comment
Share on other sites

κάνε dispute και θα έχεις άλλες 20 μέρες μετά για να κάνεις escalate to claim.

οπότε παραλαμβάνεις και τσεκάρεις αλλιώς στις 46 το χάνεις αυτό το δικαίωμα.

Link to comment
Share on other sites

κάνε dispute και θα έχεις άλλες 20 μέρες μετά για να κάνεις escalate to claim.

οπότε παραλαμβάνεις και τσεκάρεις αλλιώς στις 46 το χάνεις αυτό το δικαίωμα.

 

Θα περιμενω ως αυριο και αν δεν, θα κανω dispute.

Link to comment
Share on other sites

μπορω να παω τωρα το απογευμα να το παρω? γιατι στο ειδοποιητηριο λεει απο αυριο

Όχι, από αύριο θα το έχουν ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση απλό δέμα μικρής αξίας από Κίνα, να εχει φτάσει στο ταχυδρομείο της πολης μου και να ξεχασαν να ερθουν και να το πετάξουν στο γραμματοκιβώτιο μου?Πάνε 2 μήνες απο τότε που παρήγγειλα μια tablet case, αξίζει τον κόπο να πάω να ρωτήσω στα ΕΛΤΑ?
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση απλό δέμα μικρής αξίας από Κίνα, να εχει φτάσει στο ταχυδρομείο της πολης μου και να ξεχασαν να ερθουν και να το πετάξουν στο γραμματοκιβώτιο μου?Πάνε 2 μήνες απο τότε που παρήγγειλα μια tablet case, αξίζει τον κόπο να πάω να ρωτήσω στα ΕΛΤΑ?

Αποκλείεται να το ξέχασαν από τα ΕΛΤΑ, το πιό πιθανόν είναι να μην ήλθε ποτέ, ή να το άφησε ο ταχυδρόμος εκτός γραμματοκιβωτίου γιατί δεν χωρούσε και να έκανε "φτερά" ....

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται να το ξέχασαν από τα ΕΛΤΑ, το πιό πιθανόν είναι να μην ήλθε ποτέ, ή να το άφησε ο ταχυδρόμος εκτός γραμματοκιβωτίου γιατί δεν χωρούσε και να έκανε "φτερά" ....

 

Να σαι καλά! Εν αναμονή του dispute προς το geekbyuing, μπας και πάρω τα λεφτά μου πίσω..To περίεργο είναι οτι μου είχαν δώσει περιθώριο για airmail without tracking no. 30-40 εργάσιμες οπότε θεωρητικά είμαι ακόμα κοντά στο όριο..

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά! Εν αναμονή του dispute προς το geekbyuing, μπας και πάρω τα λεφτά μου πίσω..To περίεργο είναι οτι μου είχαν δώσει περιθώριο για airmail without tracking no. 30-40 εργάσιμες οπότε θεωρητικά είμαι ακόμα κοντά στο όριο..

Εάν πέρασαν 45 ημερολογιακές από την ημερομηνία πληρωμής δεν μπορείς να κάνεις dispute ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Εάν πέρασαν 45 ημερολογιακές από την ημερομηνία πληρωμής δεν μπορείς να κάνεις dispute ...

 

έχω κάνει, το έχω αναβαθμίσει και σε claim, ακάθεκτοι οι του geek, δε δείχνουν σημάδι ζωής..

Link to comment
Share on other sites

έχω κάνει, το έχω αναβαθμίσει και σε claim, ακάθεκτοι οι του geek, δε δείχνουν σημάδι ζωής..

Στις 9 ημέρες από το claim, εάν δεν εμφανισθεί ο πωλητής θα σου επιστρέψουν τα χρήματα.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω κάνει μια παραγγελία από banggood από τις 14-5

Το tracking είναι αυτό:

http://www.17track.net/en/result/post.shtml?nums=RC007004024MY

 

είναι λογικό;

 

τους έστειλα μήνυμα και μου απάντησαν:

 

Thanks for your letter and sorry to hear that.

 

Don't worry.We are contacting logistics to check your order 2107349.Could you please wait a moment?

 

Ποια είναι η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω κάνει μια παραγγελία από banggood από τις 14-5

Το tracking είναι αυτό:

http://www.17track.net/en/result/post.shtml?nums=RC007004024MY

είναι λογικό;

τους έστειλα μήνυμα και μου απάντησαν:

Thanks for your letter and sorry to hear that.

Don't worry.We are contacting logistics to check your order 2107349.Could you please wait a moment?

Ποια είναι η γνώμη σας;

Λογικό φαίνεται, αυτοί το έστειλαν, αλλά όπως ξέρεις έτυχαν περιπτώσεις που έκαναν και 72 ημέρες γιά να έλθουν στην Ελλάδα.(δικό μου ..) Στις 43 ημέρες από την πληρωμή φαντάζομαι ότι έκανες dispute, οπότε περίμενε ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Ημερολογιακές.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω κάνει μια παραγγελία από banggood από τις 14-5

Το tracking είναι αυτό:

http://www.17track.net/en/result/post.shtml?nums=RC007004024MY

 

είναι λογικό;

 

τους έστειλα μήνυμα και μου απάντησαν:

 

Thanks for your letter and sorry to hear that.

 

Don't worry.We are contacting logistics to check your order 2107349.Could you please wait a moment?

 

Ποια είναι η γνώμη σας;

 

απο το ίδιο κατάστημα με διαφορά μιας ημέρας έκανα παραγγελία.

το tracking και εμένα μου δείχνει 23/5 Item in conta IPS

έχω κάνει dispute και μέχρι την Τρίτη αν δεν έχω παραλάβει θα πάω σε claim.

απλώς να περιμένω μου απάντησαν απο το κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Μόλις έκανα κι εγώ εγγραφή στο φορουμ και είδα το θέμα.

 

Το λοιπόν, είχα παραγγείλει από το Everbuying το αντίστοιχο Samsung Galaxy Note III SM-N9002 (στη μούφα έκδοση του). Είχα επιλέξει insurance και το πιο γρήγορο shipping (πλήρωσα εξτρα κανα 20λιρο το λιγότερο για όλα αυτά) και μιας και ήμουν φοιτήτρια στη Σκωτία, επέλεξα να μου έρθει στο Ην. Βασίλειο. Στις οδηγίες για το shipping έγραφε "No invoice", που σήμαινε οτι δεν θα πλήρωνα τελωνείο/VAT. Στάλθηκε με DHL και προς μεγάλη μου απογοήτευση πλήρωσα 30 λιρες εξτρα. Nevermind, τουλάχιστον σε 9 ημερολογιακές μερούλες το είχα. Έλα όμως που ήρθα Ελλάδα έκανα μια πατάτα και το κινητό σταμάτησε να φορτίζει (χάλασα το USB Port). Με τα πολλά, δέχτηκαν να το στείλω πίσω και να μου ξαναστείλουν το ίδιο μοντέλο με μόνη επιβάρυνση να πληρώσω τα μεταφορικά μου, όπως και έγινε. Με 10 ευρώ είχε φτάσει πίσω εκεί σε 3 βδομάδες. Με το που το έστειλα με το ταχυδρομείο και τους έδωσα το Tracking/Reference Number, έκαναν Shipping και το δικό μου, το οποίο μου ήρθε σε 2 βδομάδες Ελλάδα με κανονικό συστημένο (σχετικά γρήγορα), να και Tracking Number = RS124342268NL (παίζει και να έσπασα ρεκόρ με αυτά που διαβάζω εδώ μέσα) :lol: . Ωραίο το νέο κινητό, δουλεύει όπως και το άλλο τέλεια. Εγώ όμως ήθελα να πάρω θήκη από το eBay, για την οποία δεν μου έχουν δώσει Tracking Number (δεν καταλαβαινω γιατι ειναι τοσο επιλεκτικοι, παιζει και να χαθει) και αγόρασα επίσης πάλι απο το eBay Qi Wireless Standard Charging Pad και το αντίστοιχο Receiver του. Αυτά τα δύο στάλθηκαν μαζί με κανονικό Tracking Number. Μπήκα να δω στο China Post ρε παίδες και μου έβγαλε αυτό το NULL, το οποίο στο αρχικό ποστ δεν εξηγείτε τι είναι (μόνο οτι βρίσκεται σε κάποιο Location). Εμένα γράφει Πεκίνο, και καταλαβαίνω ότι επομένως βρίσκεται εκεί. Αλλά τι είναι αυτο το NULL; Σημαίνει κάτι για το δέμα μου; Θα παραλάβω ή μήπως επιστράφηκε πίσω; Σας παραθέτω λινκ για να τσεκάρετε αν θέλετε κι εσείς: China Post Tracking και Tracking Number: RD069026705CN.

 

item No. Year Status Location Destination Country Date

RD069026705CN 2014 Collection 51810302 GR 20140627 1938

RD069026705CN 2014 Opening 51805300 GR 20140627 2349

RD069026705CN 2014 Departure from outward office of exchange 51805300 GR 20140628 1357

RD069026705CN 2014 NULL PEK GR 20140701 1807

 

Ευχαριστώ πολύ και σορρυ για το τεράστιο ποστ, μόλις έκανα εγγραφή και είπα να μοιραστώ τις εμπειρίες μου μαζί σας!

Link to comment
Share on other sites

Στις 1 ιουλ 2014 έφυγε γιά Ελλάδα από Πεκίνο ...

(Και όταν έλεγα ότι το Everbuying είναι αξιόπιστο δεν με πίστευαν ...)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Στις 1 ιουλ 2014 έφυγε γιά Ελλάδα από Πεκίνο ...

(Και όταν έλεγα ότι το Everbuying είναι αξιόπιστο δεν με πίστευαν ...)

 

Α ναι; Οπότε απλά περιμένουμε να καταγραφεί Κ.Δ. ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ όταν έρθει με το καλό; Τέλεια, ευχαριστώ πολύ!!!!

 

Το Everbuying είναι απίστευτο, και ο κολλητός μου στη Σκωτία πήρε το αντίστοιχο Samsung Galaxy S4 στη μούφα έκδοση του και του είχε έρθει Ην. Βασίλειο σε 8 μερούλες, ακόμα και Σαββατοκύριακο δουλεύουν όλα αυτά.. (Γλύτωσε και τις 30 λίρες Invoice ο τυχεράκιας :mad::mad: )

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Σε ποιον αριθμο καλειτε για να μαθετε τι γινετε με το δεμα σας?Ειναι απο προχθες αεροδομιο και δεν εχω νεοτερη ενημερωση ενω συνηθως συμβαινει το αντιθετο οταν φτανει στην χωρα μας.Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...