Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και που το ξερεις οτι εχει κολλησει στη ζυριχη?

εγω την αγορα την εκανα μεσω aliexpress απο dispute τη παιζει... απο τη στιγμη που ο πωλητης εχει δωσει tracking number?

Μου το είπανε στο τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ. Αυτό βλέπουνε στο σύστημά τους

 

Πριν από λίγο άλλαξε το status !!! :D :D :D :D

 

Destination Country - Greece:Tracking Consuming:11747 Millisecond

2014-05-26 12:29, Receive Item From Customer, IPS

Origin Country - Singapore:Tracking Consuming:2106 Millisecond

2014-06-10 09:45, In Transit to Destination :worry: :worry:

2014-05-27 23:00, In Transit to Destination

2014-05-27 13:00, Handover to Airline

2014-05-26 23:19, Acknowledged at Transit Centre

2014-05-26 17:15, Processing at Air Transit Center

2014-05-26 11:47, Processing at Sorting Centre

2014-05-23 09:11, Pending shipment from Merchant/Shipper

 

Αυτό που έχω σε bold τι σημαίνει!? Έφυγε από Ζυρίχη και έρχεται!? :blink: :wacko:

Στα ΕΛΤΑ δεν έχει αλλάξει ακόμα τίποτα....

Edited by maddoctor
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μου το είπανε στο τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ. Αυτό βλέπουνε στο σύστημά τους

 

Πριν από λίγο άλλαξε το status !!!

 

Destination Country - Greece:Tracking Consuming:11747 Millisecond

2014-05-26 12:29, Receive Item From Customer, IPS

Origin Country - Singapore:Tracking Consuming:2106 Millisecond

2014-06-10 09:45, In Transit to Destination :worry:

2014-05-27 23:00, In Transit to Destination

2014-05-27 13:00, Handover to Airline

2014-05-26 23:19, Acknowledged at Transit Centre

2014-05-26 17:15, Processing at Air Transit Center

2014-05-26 11:47, Processing at Sorting Centre

2014-05-23 09:11, Pending shipment from Merchant/Shipper

 

Αυτό που έχω σε bold τι σημαίνει!? Έφυγε από Ζυρίχη και έρχεται!? :blink:

Στα ΕΛΤΑ δεν έχει αλλάξει ακόμα τίποτα....

 

Σημαίνει ότι .. έχει αράξει εκεί και ξεκουράζεται !!!! :lol:

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Αν καποιος παρελαβε σημερα ας μας πει ποτε παρηγγειλε για να παρουμε μια ιδεα ποτε θα ρθει κι η σειρα μας. Εγω παρηγγειλα 21/5 και ειμαι στο περιμενε...
Link to comment
Share on other sites

Απευθείας πτήσεις από Αθήνα προς Σιγκαπούρη και αντίστροφα θα πραγματοποιεί για την καλοκαιρινή περίοδο η αεροπορική εταιρία «Singapore Airlines».

 

Συγκεκριμένα, από χθες (Δευτέρα, 9 Ιουνίου) έως και τις 9 Οκτωβρίου 2014, η Singapore Airlines θα πραγματοποιεί δυο φορές την εβδομάδα, κάθε Δευτέρα και Πέμπτη, απευθείας πτήσεις από το αεροδρόμιο «Ελ. Βενιζέλος» προς Σιγκαπούρη και αντίστροφα, με αεροσκάφη τύπου Boeing 777-200ER.

 

Να υποθέσω ότι πλέον θα έρχονται πιο γρήγορα με δαύτο? :p

Edited by SupraDiN
Link to comment
Share on other sites

Απευθείας πτήσεις από Αθήνα προς Σιγκαπούρη και αντίστροφα θα πραγματοποιεί για την καλοκαιρινή περίοδο η αεροπορική εταιρία «Singapore Airlines».

 

Συγκεκριμένα, από χθες (Δευτέρα, 9 Ιουνίου) έως και τις 9 Οκτωβρίου 2014, η Singapore Airlines θα πραγματοποιεί δυο φορές την εβδομάδα, κάθε Δευτέρα και Πέμπτη, απευθείας πτήσεις από το αεροδρόμιο «Ελ. Βενιζέλος» προς Σιγκαπούρη και αντίστροφα, με αεροσκάφη τύπου Boeing 777-200ER.

 

Να υποθέσω ότι πλέον θα έρχονται πιο γρήγορα με δαύτο? :p

Αφορά επιβατικό κοινό. Αν πεταχτείς για διακοπές στη Σιγκαπούρη, παίρνεις κ το δέμα σου

Link to comment
Share on other sites

24/5 singapure post έφυγε στις 28/5 από κει (despached to overseas) αλλά ακόμη δεν έχει φανεί στη Ελλάδα

Διαβάστε τον οδηγό στην πρώτη σελίδα .....

 

Απευθείας πτήσεις από Αθήνα προς Σιγκαπούρη και αντίστροφα θα πραγματοποιεί για την καλοκαιρινή περίοδο η αεροπορική εταιρία «Singapore Airlines».

 

Συγκεκριμένα, από χθες (Δευτέρα, 9 Ιουνίου) έως και τις 9 Οκτωβρίου 2014, η Singapore Airlines θα πραγματοποιεί δυο φορές την εβδομάδα, κάθε Δευτέρα και Πέμπτη, απευθείας πτήσεις από το αεροδρόμιο «Ελ. Βενιζέλος» προς Σιγκαπούρη και αντίστροφα, με αεροσκάφη τύπου Boeing 777-200ER.

Να υποθέσω ότι πλέον θα έρχονται πιο γρήγορα με δαύτο? :p

Καμμία σχέση, αυτό που λες είναι επιβατικό δρομολόγιο, τα δέματα έρχονται με μεταφορικά αεροσκάφη και δεν έρχονται κατ'ευθείαν στην Αθήνα .....

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αφορά επιβατικό κοινό. Αν πεταχτείς για διακοπές στη Σιγκαπούρη, παίρνεις κ το δέμα σου

http://i225.photobucket.com/albums/dd168/evansp1/SMILIES/th_aaxa.gifhttp://i225.photobucket.com/albums/dd168/evansp1/SMILIES/th_aaxa.gifhttp://i225.photobucket.com/albums/dd168/evansp1/SMILIES/th_aaxa.gifhttp://i225.photobucket.com/albums/dd168/evansp1/SMILIES/th_aaxa.gif

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Σημαίνει ότι .. έχει αράξει εκεί και ξεκουράζεται !!!! :lol:

Από τι !? :blink: :wacko: :blink:

Ξέρεις κανείς άλλος!? Μου φαίνεται θα τους ξαναπάρω αύριο στα ΕΛΤΑ να δω τι γίνεται. Θα με μάθουν απ' έξω στο τέλος.... :p

Link to comment
Share on other sites

εμενα απο 24/5 despached to overseas που ηταν με china post και sing post ηρθαν σημερα το κινητο και η θηκη..... και αυριο περιμενω και το αλλο κινητο μεσω china post...οποτε εσενα που ειναι 28/5 λογικα θα σου ερθει μεχρι παρασκευη αντε το πολυ δευτερα..αυτο για το μελος nico4gr που ρωταει πιο πανω.. Edited by olympiakos
προσθεση κειμενου
Link to comment
Share on other sites

Αφορά επιβατικό κοινό. Αν πεταχτείς για διακοπές στη Σιγκαπούρη, παίρνεις κ το δέμα σου

Τα επιβατικά κουβαλούν και ταχυδρομείο, μεταξύ άλλων. Το χαμένο 777 της Malaysia είχε κάμποσους τόνους...φρούτα στο "αμπάρι", σε μερικούς σάκους ταχυδρομείου θα κολλήσουν; :)

Link to comment
Share on other sites

Τα επιβατικά κουβαλούν και ταχυδρομείο, μεταξύ άλλων. Το χαμένο 777 της Malaysia είχε κάμποσους τόνους...φρούτα στο "αμπάρι", σε μερικούς σάκους ταχυδρομείου θα κολλήσουν; :)

Μεταφέρουν, αλλά δοκίμασε να το χρησιμοποιήσεις και θα δείς πόσα είναι τα ταχυδρομικά γιά να έλθει την ίδια ημέρα .... :lol:

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Αφορά επιβατικό κοινό. Αν πεταχτείς για διακοπές στη Σιγκαπούρη, παίρνεις κ το δέμα σου

 

Και τα επιβατικά μεταφέρουν ταχυδρομείο το θέμα είναι εάν θα μεταφέρουν τα δεματάκια μας πλέον έτσι :p

Link to comment
Share on other sites

Και τα επιβατικά μεταφέρουν ταχυδρομείο το θέμα είναι εάν θα μεταφέρουν τα δεματάκια μας πλέον έτσι :p

Μάλλον έχετε όρεξη γιά πλάκα, ρίξτε μία ματιά γιά να δείτε πόσα τεράστια μεταφορικά απογειώνονται κάθε λεπτό από Κίνα και πάλι καθυστερούν τα δέματα ....

Εάν τα βάζουν σε επιβατικά, μέχρι να πάρουν σειρά θα περνούν 6 μήνες !!! :lol:

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω παραγγειλα απο merimobiles to iocean x8 στις 26 μαιου. και στις 31 μαιου ειχε φυγει απο κινα με singpost η κατασταση ειναι η εξης τωρα: 2014-06-10 15:24, Item in conta Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ), Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

2014-06-10 05:55, Receive Item At Office Of Exchange, IPS

2014-05-31 14:14, Item in conta IPS, IPS

οποτε σε 1 η 2 μερες θα εχω παραλαβει για τον φιλο παραπανω που ρωταγε για το δεμα του.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας...υπαρχει μηπως καποιο tracking site που να μπορω να δω που ειναι το δεμα μου εκεινη την στιγμη?Γιατι το ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS απο 23/5 ειναι αοριστο και βλεπω καποιους να εχουν παραλαβει ποιο γρηγορα ακομα και μετα την δικια μου παραγγελια 20/5..Με singpost ειναι το δεμα...Δεν με ενοχλει το οτι αργει απλα μου καθετε ποιο καλα οποτε μπαινω να το βλεπω πχ να το βλεπω και 1 χωρα ποιο κοντα...
Link to comment
Share on other sites

Και επιτέλους μετά από 1 μήνα σχεδον......

 

 

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑΠΕΡΙΟΧΗ

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ09-05-2014 11:54IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS09-05-2014 12:54IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ10-06-2014 21:22IPS

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ10-06-2014 21:37IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS)11-06-2014 01:18ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΔΤ ΑΘΗΝΑΣ11-06-2014 05:13ΚΔΤ ΑΘΗΝΑΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΔΤ ΑΘΗΝΑΣ11-06-2014 05:31ΚΔΤ ΑΘΗΝΑΣ

xiaomi note 4
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα το δικο μου κολησε από χθες εδώ :(

 

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 31-05-2014 14:27 IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 10-06-2014 06:03 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 10-06-2014 10:46 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

πιστευω να το εχω μέχρι την Παρασκευή:)

Edited by Pater77
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχετε όρεξη γιά πλάκα, ρίξτε μία ματιά γιά να δείτε πόσα τεράστια μεταφορικά απογειώνονται κάθε λεπτό από Κίνα και πάλι καθυστερούν τα δέματα ....

Εάν τα βάζουν σε επιβατικά, μέχρι να πάρουν σειρά θα περνούν 6 μήνες !!! :lol:

Μήπως όλα αυτά που απογειώνονται απο την Ανατολή είναι γεμάτα άλλο cargo και όχι ταχυδρομικούς σάκους; Μήπως για αυτό καθυστερούν τα πακέτα;

 

Όπως το σκέφτομαι εγώ, ειδικά για μια μικρή αγορά όπως η δική μας, τους συμφέρει να το φορτώσουν στο δρομολόγιο της Singapore για Αθήνα παρά να το στείλουν στο Άμστερνταμ για παράδειγμα και απο εκεί να το φέρουν στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Στις 27/5 αγόρασα το Coolpad F1 από Ali, συγκεκριμένα από τον Chinatronic και στις 1/6 έγινε despatched to overseas.

Έχω διαβάσει την πρώτη σελίδα και τον οδηγό και ξέρω ότι παίρνει αρκετές μέρες για να έρθει. Δεν είναι άλλωστε η πρώτη φορά που παραγγέλνω κάτι. Μου φαίνεται περίεργο όμως που εδώ και 10 μέρες δεν έχει κάποια ενημέρωση, ότι έστω έφτασε κάπου. Πριν λίγο πήρα τηλ στα ΕΛΤΑ και μου είπανε πως κάνει από 15 μέρες και πάνω να έρθει από Σιγκαπούρη. Όχι να έρθει στα χέρια μου, αλλά από την στιγμή που θα το στείλουν μέχρι να μπει στα σύνορα παίρνει τουλάχιστον 15 μέρες. Νομίζω πως η ευγενική κυρία με σέρβιρε @@...

Αφήνω το tracking number μου έτσι ώστε αυτοί που θα παραγγείλουν μετά από μένα και θέλουν να δουν περίπου πως πάνε οι ανανεώσεις να τσεκάρουν το δικό μου.

RF177470564SG

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση.... παρηγγειλα χθες 2 κινητα απο vickmall και μου ειπε οτι θα τα στειλει μαζι και δε θα υπαρχει προβλημα με τελωνειο... εχει κανεις αναλογη εμπειρια?
Link to comment
Share on other sites

Μήπως όλα αυτά που απογειώνονται απο την Ανατολή είναι γεμάτα άλλο cargo και όχι ταχυδρομικούς σάκους; Μήπως για αυτό καθυστερούν τα πακέτα;

 

Όπως το σκέφτομαι εγώ, ειδικά για μια μικρή αγορά όπως η δική μας, τους συμφέρει να το φορτώσουν στο δρομολόγιο της Singapore για Αθήνα παρά να το στείλουν στο Άμστερνταμ για παράδειγμα και απο εκεί να το φέρουν στην Ελλάδα.

Εάν πιστεύετε ότι οι "σάκκοι" είναι μικροί, τότε πείτε το στον Κινέζο .... :lol::lol:

Επίσης, οι περισσότερες από τις Κινεζικές εταιρείες έχουν νοικιασμένο χώρο σε μεταφορικά αεροσκάφη, γιά αυτό και έχουν την δυνατότητα να μην χρεώνουν ταχυδρομικά. Τον γύρο του κόσμου να κάνει το αεροσκάφος αυτοί τα ίδια πληρώνουν, οπότε όχι Άμστερνταμ, και στην Αλάσκα μπορεί να πάει (τρόπος του λέγειν ..)

"ειδικά για μια μικρή αγορά όπως η δική μας"

Δεν ξέρω πως το σκέπτεσαι το μικρή, αλλά στο χωριό μας η μία υπάλληλος δεν προλαβαίνει να καταχωρεί τα δέματα από Κίνα ... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Εάν πιστεύετε ότι οι "σάκκοι" είναι μικροί, τότε πείτε το στον Κινέζο .... :lol::lol:

Επίσης, οι περισσότερες από τις Κινεζικές εταιρείες έχουν νοικιασμένο χώρο σε μεταφορικά αεροσκάφη, γιά αυτό και έχουν την δυνατότητα να μην χρεώνουν ταχυδρομικά. Τον γύρο του κόσμου να κάνει το αεροσκάφος αυτοί τα ίδια πληρώνουν, οπότε όχι Άμστερνταμ, και στην Αλάσκα μπορεί να πάει (τρόπος του λέγειν ..)

"ειδικά για μια μικρή αγορά όπως η δική μας"

Δεν ξέρω πως το σκέπτεσαι το μικρή, αλλά στο χωριό μας η μία υπάλληλος δεν προλαβαίνει να καταχωρεί τα δέματα από Κίνα ... :)

 

Να πω τη μαύρη αλήθεια, δεν έχω δει νούμερα για το πλήθος των αποστολών που φτάνουν με SingPost αλλά φαντάζομαι θα είναι λιγότερα σε σύγκριση με την China π.χ. Έχω δει να φορτώνουν αεροπλάνο και ξέρω πάνω-κάτω τι μπορεί να πάρει. Πάντα μιλάω για απλό ταχυδρομείο και όχι επαγγελματικές αποστολές cargo.

 

Όσο για το νοικιασμένο χώρο, μου φαίνεται δύσκολο να μην χρεώνουν παραπάνω για μεταφορά 2500-3000 χλμ, όσο είναι δηλαδή απο μεγάλο αεροδρόμιο της κεντρικής Ευρώπης μέχρι το Ελ.Βεν.

Link to comment
Share on other sites

παιδια τελικα το παρελαβα σημερα το πρωι το κινητο τα σπαει!!δεν υπαρχει καποιο σιτε να δειτε που ακριβως ειναι το δεμα σας απλα θα το δειτε οταν ερθει στο αεροδρομιο στην ελλαδα.μια χαρα παντως σε 16 μερες παραλαβη!!παντως μην ανησυχειτε απο κατασταση ιπς κανει 10-15 μερες να ερθει οποτε θα τα παραλαβετε και εσεις!!
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για κανένα δέμα ....... περιμένω 2 δέματα ..... μπάχαλο

Status Date Status Description

27-05-2014 Received from Customer

29-05-2014 Despatched to overseas (Country code: GR)

 

Status Date Status Description

28-05-2014 Received from Customer

30-05-2014 Despatched to overseas (Country code: GR)

09-06-2014 Arrived at overseas (Country code: GR)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...