Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΔΑ ΣΕ ΆΛΛΟΝ ΧΡΉΣΤΗ ΟΥΤΕ ΤΟ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ ΣΥΣΤΗΜΕΝΟ,. ΚΑΙ ΛΕΩ ΜΗΝ ΠΕΡΆΣΕΙ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΌ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΈΧΡΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΝΑ ΤΟ ΕΧΩ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΔΑ ΣΕ ΆΛΛΟΝ ΧΡΉΣΤΗ ΟΥΤΕ ΤΟ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ ΣΥΣΤΗΜΕΝΟ,. ΚΑΙ ΛΕΩ ΜΗΝ ΠΕΡΆΣΕΙ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΌ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΈΧΡΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΝΑ ΤΟ ΕΧΩ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.

Παράκληση να μην γράφεις με κεφαλαία φίλε μου, δεν επιτρέπεται στο φορουμ ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο εμενα ρε παιδια εχω 13 μερες σε κλεισιμο απο IPS μηπως να αρχισω να ανησυχω.η αγορα εγινε απο το Minideal αν παιζει ρολο.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εμενα μου λεει το track mumber απο σινγκαπουρη.... Destination Country - Unknown:Tracking Consuming:0 Millisecond...το εμφανιζει ετσι εδω και δυο μερες......στα ελτα μου λεει κλεισιμο απο ips......να ανυσηχω για το Destination Country - Unknown:...?????...ενω επρεπε κανονικα να λεει GR.....η αγορα ειναι απο allixpress...να ανυσηχω λετε ξερεις κανεις να μου πει αν του εχει ξανατυχει??
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αγόρασα 2 κινητα thl απο minideal. μετα απο παρακολουθηση πολλων συνομιλιων σας που βρήκα πολυ ενδιαφέρουσες κατέληξα σε 2 μοντελα. και ο θεος βοηθος. απλά σημερα ενώ κανω παρα ποολλες αγορες μεσω νετ διαπιστωσα κατι. η paypal δεν κανει σωστη μετατροπη απο δολλαρια σε ευρω, χρεωνει παραπανω, περα απο το 1 μιση ευρω μετατροπη συναλλαγματος. που στο μινιντεαλ δεν θα επρεπε να το κανει αφου εχει ηδη φιλτρο να βαλεις το νομισμα που θες . τελος παντων 12 μιση ευρω λαθος μετατροπη απο 409.98 δολλαρια που ισοδυναμουν με 299 σχεδον ευρω το μετατρεπει σε 310.52. δεν ειναι τοσο τα 12 ευρω παραπανω οσο η ηλιθιοτητα απο την στιγμη που ειναι ενας φορεας που απο οσο ξερω δεν κραταει φορους και χρεωσεις απο τουσ πελατεσ αλλα το 3 % απο τον πωλητη. θα ηθελα να δω αν συνεβει και σε εσας κατι παρομοιο. γιατι απο οσο ειδα στο φορουμ δεν βρηκα κατια ντιστοιχο ή δεν επεσε στην αντιληψη μου. :D
Link to comment
Share on other sites

Βλεπω απο την πεμπτη στο singpost να λεει Despatched to overseas (Country code: GR) και στα ελτα κλεισιμο απο IPS να αρχισω να ανησυχω?

ή παιζει να μην εχει ανοιχτει ακομα στο αεροδρομιο ο σακος με τα δεματα που βρισκονται και τα δικα μου?

διαβασε τον οδηγο...............................απο τη στιγμη που θα δεις κλεισιμο απο ips θα περιμενεις απο 15-25 μερες

 

----- προσθήκη μηνύματος 88 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα κι απο εμενα ρε παιδια εχω 13 μερες σε κλεισιμο απο IPS μηπως να αρχισω να ανησυχω.η αγορα εγινε απο το Minideal αν παιζει ρολο.

υπομονη...................

LENOVO A820,ZTE V967S,LENOVO A850,THL T200
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αγόρασα 2 κινητα thl απο minideal. μετα απο παρακολουθηση πολλων συνομιλιων σας που βρήκα πολυ ενδιαφέρουσες κατέληξα σε 2 μοντελα. και ο θεος βοηθος. απλά σημερα ενώ κανω παρα ποολλες αγορες μεσω νετ διαπιστωσα κατι. η paypal δεν κανει σωστη μετατροπη απο δολλαρια σε ευρω, χρεωνει παραπανω, περα απο το 1 μιση ευρω μετατροπη συναλλαγματος. που στο μινιντεαλ δεν θα επρεπε να το κανει αφου εχει ηδη φιλτρο να βαλεις το νομισμα που θες . τελος παντων 12 μιση ευρω λαθος μετατροπη απο 409.98 δολλαρια που ισοδυναμουν με 299 σχεδον ευρω το μετατρεπει σε 310.52. δεν ειναι τοσο τα 12 ευρω παραπανω οσο η ηλιθιοτητα απο την στιγμη που ειναι ενας φορεας που απο οσο ξερω δεν κραταει φορους και χρεωσεις απο τουσ πελατεσ αλλα το 3 % απο τον πωλητη. θα ηθελα να δω αν συνεβει και σε εσας κατι παρομοιο. γιατι απο οσο ειδα στο φορουμ δεν βρηκα κατια ντιστοιχο ή δεν επεσε στην αντιληψη μου. :D

 

Υπαρχει ολοκληρο θεμα με την paypal και συγκεκριμενα σημερα το πρωι το μιλουσαμε γιατι ειχα παρομοιο περιστατικο...

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=17773 δες εδω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Έχω πάρει από geekbuying κάτι πραγματάκια και τώρα μου βγάζει

"ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ Κ Δ 21-05-2014 11:34 ΗΡΑΚΛΕΙΟ Κ Δ"

Αλλά το θέμα είναι οτι είμαι Χανιά..

Έρχονται Ηράκλειο όλα τα πακέτα για Κρήτη και μετά πάνε στον προορισμό τους ή παίχτηκε κάποιο λάθος και πάει για αλλού??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Έχω πάρει από geekbuying κάτι πραγματάκια και τώρα μου βγάζει

"ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ Κ Δ 21-05-2014 11:34 ΗΡΑΚΛΕΙΟ Κ Δ"

Αλλά το θέμα είναι οτι είμαι Χανιά..

Έρχονται Ηράκλειο όλα τα πακέτα για Κρήτη και μετά πάνε στον προορισμό τους ή παίχτηκε κάποιο λάθος και πάει για αλλού??

 

Έρχονται Ηράκλειο όλα τα πακέτα για Κρήτη και μετά πάνε στον προορισμό τους.

 

ΚΔ= Κέντρο Διαλογής

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και όλες... :)

Διάβασα τον οδηγό και (μπράβο στο παλικάρι που τον ανέβασε :bow: )

και έλυσα σχεδόν όλες της απορίες μου....εκτός από μια:

Έκανα 1 παραγγελία από Minitake με αποδέκτες 2 διαφορετικά άτομα

στην ίδια πόλη. Μετά από 7 μέρες εμφανίστηκε σε διάφορα site εντοπισμού

...το 1 πακέτο στην Ελλάδα και το άλλο στην ...Ισπανία! Η αποστολή έγινε με PostNL (νομίζω ολανδικό?)

Σας έχει ξανατύχει...?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια... :)

Μαλλον σου δωσαν λάθος tracking, επικοινωνησε μαζί τους

καλησπερα παιδια εμενα μου λεει το track mumber απο σινγκαπουρη.... Destination Country - Unknown:Tracking Consuming:0 Millisecond...το εμφανιζει ετσι εδω και δυο μερες......στα ελτα μου λεει κλεισιμο απο ips......να ανυσηχω για το Destination Country - Unknown:...?????...ενω επρεπε κανονικα να λεει GR.....η αγορα ειναι απο allixpress...να ανυσηχω λετε ξερεις κανεις να μου πει αν του εχει ξανατυχει??

αφου λεει κλεισιμο απο ips, μην ανησυχεις

Link to comment
Share on other sites

παιδια καμια απαντηση για τον ποστ 2783???

 

Χωρίς να είμαι σίγουρος καθώς μια φορά έχω κάνει παραγγελία από Κίνα,νομίζω πως πρέπει να επιλέξεις κάπου την χώρα αποστολής (δηλαδή την Ελλάδα) για να εντοπίσει το δέμα.

Θα σου απαντήσουν λογικά και αργότερα και άλλοι που ξέρουν καλύτερα,πάντως 2 μέρες είναι λίγες οπότε μην ανγχώνεσαι..

Γενικά μπορεί να καθυστερεί το σύστημα εντοπισμου απο 12 έως και 72 ώρες από την πραγματική κατάσταση του δέματος..

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου odiss το πήρες το δεματάκι σου για να υπολογίσω πότε θα ρθει το δικό μου σήμερα μου έβγαλε στα ΕΛΤΑ τα ίδια με τα δικά σου???

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 10-05-2014 17:45 IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 22-05-2014 06:05 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 22-05-2014 09:21 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

Edited by dimospodopanis
Link to comment
Share on other sites

Ποιο ειναι το τηλεφωνο τον ελτα(κεντρικα),για να αναζητησω ενα δεμα που ερχεται απο κινα μεσω sweden post?

Το τηλ της πρωτης σελιδας μου λεει οτι δεν ειναι σωστο.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο ειναι το τηλεφωνο τον ελτα(κεντρικα),για να αναζητησω ενα δεμα που ερχεται απο κινα μεσω sweden post?

Το τηλ της πρωτης σελιδας μου λεει οτι δεν ειναι σωστο.

 

Κεντρική Υπηρεσία ΕΛΤΑ:

Απελλού 1, Ταχ. Κώδικας 101 88 Αθήνα

 

Tηλ. κέντρο: 800-11-82000 & 210 3353777- 210 3353100

 

ή συμπληρώνεις τη φόρμα και περιμένεις να σε πάρουν αυτοί

http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CF%8E%CF%84%CE%B5%CF%82/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B1.aspx

Edited by pisons
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

2014-05-12 09:26, Handover to Airline.

 

Είναι λογικό να μην έχει γίνει καμία αλλαγή στο status μέχρι και σήμερα ;

 

Ευχαριστώ πολύ

xiaomi note 4
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

2014-05-12 09:26, Handover to Airline.

 

Είναι λογικό να μην έχει γίνει καμία αλλαγή στο status μέχρι και σήμερα ;

 

Ευχαριστώ πολύ

 

ναι είναι, μάλλον από βδομάδα θα δεις αλλαγή

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

ναι είναι, μάλλον από βδομάδα θα δεις αλλαγή

 

Μακάρι φιλαράκι γιατί έχω κολλήσει με το tablet και το πηγαινοφερνω σαν κινητό!

xiaomi note 4
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι φιλαράκι γιατί έχω κολλήσει με το tablet και το πηγαινοφερνω σαν κινητό!

 

σε ποιο site το ψάχνεις;;;

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

 

αν δεν ανοίξει ο σάκος στο αεροδρόμιο δεν θα δεις αλλαγή ψάξε το στα ελτα από εδώ και πέρα

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

αν δεν ανοίξει ο σάκος στο αεροδρόμιο δεν θα δεις αλλαγή ψάξε το στα ελτα από εδώ και πέρα

 

Και στα ΕΛΤΑ δεν έχω κάτι διαφορετικό

 

STATUS DATE HOUR AREA

Receive Item From Customer 09-05-2014 11:54 IPS

Item in conta IPS 09-05-2014 12:54 IPS

 

Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι δεν έχει φύγει ακόμα το δέμα απο την άλλη χώρα.

xiaomi note 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...