Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενημέρωση και από μένα για Despatch No.: 4066. Μόλις το είδα.

 

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 05-04-2014 12:25 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 05-04-2014 07:45 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 17-03-2014 13:52 IPS

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

----- προσθήκη μηνύματος 66 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξέρω γω!αλλα από ότι κατάλαβα το despatch no. Δεν έχει σημασία στην σειρά.

 

Σίγουρα δεν ανοίγονται με τη σειρά. Αλλά ......64...65.....66.....67....68.... κοντά είναι.

Δοκιμάστε και στο ελτα να το ψάξετε. Εμένα στο Singapore Post γράφει ακόμα ''Despatched to overseas'' ενώ στα ελτα έχει ενημερωθεί η άφιξη

Edited by pdt
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

4064 εμένα και ακόμα τίποτα!

 

Καλησπερα....4064 ειναι και εμενα αλλα εφτασε Ελλαδα. http://prntscr.com/376nor

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα....4064 ειναι και εμενα αλλα εφτασε Ελλαδα. http://prntscr.com/376nor
τωρα αυτο πως γινεται??να εχει ερθει η 4064 και εμενα να φαινεται οτι ΔΕΝ εχει ερθει και στο 4px καιτα ελτα και στο sing post!
Link to comment
Share on other sites

τωρα αυτο πως γινεται??να εχει ερθει η 4064 και εμενα να φαινεται οτι ΔΕΝ εχει ερθει και στο 4px καιτα ελτα και στο sing post!

 

Και σε μενα το ιδιο φαινεται! Δεν εχει ερθει. :cry:

Link to comment
Share on other sites

Και σε μενα το ιδιο φαινεται! Δεν εχει ερθει. :cry:

 

Απ' ότι έχω μάθει οι υπάλληλοι των ελτα είναι χωρισμένοι σε ομάδες και κάθε ομάδα αναλαμβάνει ένα Despatch No. Δεν θα έχει τελειώσει ακόμα η καταγραφή της 4064 από την συγκεκριμένη ομάδα. Έτσι εξηγείται γιατί κάποιοι με μεγαλύτερα Despatch No έχουν καταγραφεί και άλλοι με μικρότερα όχι. Υπομονή είναι θέμα ωρών .......

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι έχω μάθει οι υπάλληλοι των ελτα είναι χωρισμένοι σε ομάδες και κάθε ομάδα αναλαμβάνει ένα Despatch No. Δεν θα έχει τελειώσει ακόμα η καταγραφή της 4064 από την συγκεκριμένη ομάδα. Έτσι εξηγείται γιατί κάποιοι με μεγαλύτερα Despatch No έχουν καταγραφεί και άλλοι με μικρότερα όχι. Υπομονή είναι θέμα ωρών .......

 

ουφ αντε δεν αντεχω αλλο το wildfire της γυναικας μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!δεν ξαναδινω κινητο καλο πριν παρω πρωτα το καινουργιο!!

Link to comment
Share on other sites

Με την αποστολή αδειων κουτιών δεν το πολυέπιασα...Εσύ τι πιστεύεις οτι κάνει και σε μενα και στο αλλο παιδι του φόρουμ?Εκεινος περιμένει κινητα απ όσο κατάλαβα.

Στέλνει άδειο κουτί με αριθμό, ώστε να κερδίσει τον χρόνο των 45 ημερών που έχεις προθεσμία.

Προτείνω εάν πας να παραλάβεις εφ'όσον έλθει, να ζητήσεις να γίνει αποσυσκευασία στα ΕΛΤΑ παρουσία υπαλλήλου και να βιντεοσκοπήσεις την αποσυσκευασία, οπότε σε περίπτωση που το δέμα είναι άδειο να έχεις απόδειξη εάν ισχυρισθεί ότι το έστειλε.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Στέλνει άδειο κουτί με αριθμό, ώστε να κερδίσει τον χρόνο των 45 ημερών που έχεις προθεσμία.

Προτείνω εάν πας να παραλάβεις εφ'όσον έλθει, να ζητήσεις να γίνει αποσυσκευασία στα ΕΛΤΑ παρουσία υπαλλήλου και να βιντεοσκοπήσεις την αποσυσκευασία, οπότε σε περίπτωση που το δέμα είναι άδειο να έχεις απόδειξη εάν ισχυρισθεί ότι το έστειλε.

 

φίλε μου το θέμα είναι οτι έχουμε πάρει refund, η υπόθεση έχει κλείσει...Είτε ειναι αδειο είτε εχει μεσα κάτι, δε μπορεί να με αναγκάσει να πληρώσω, εφόσον εχω πάρει τα λεφτά μου εδώ και πολύ καιρό...Κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου το θέμα είναι οτι έχουμε πάρει refund, η υπόθεση έχει κλείσει...Είτε ειναι αδειο είτε εχει μεσα κάτι, δε μπορεί να με αναγκάσει να πληρώσω, εφόσον εχω πάρει τα λεφτά μου εδώ και πολύ καιρό...Κάνω λάθος?

Φυσικά δεν μπορεί, αλλά εφ'όσον παραλάβεις με υπογραφή, μπορεί να διαμαρτυρηθεί στο ebay ή στο paypal, και εφ'όσον δεν έχεις απόδειξη ότι το κουτί ήταν άδειο, θα σου ζητήσουν να πληρώσεις και αν αρνηθείς μπορεί να σε διαγράψουν και να σε αποκλείσουν μονίμως.

Φυσικά, εάν δεν το παραλάβεις, σε 15 ημέρες θα επιστρέψει στην Κίνα, οπότε δεν συμβαίνει τίποτα .... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά δεν μπορεί, αλλά εφ'όσον παραλάβεις με υπογραφή, μπορεί να διαμαρτυρηθεί στο ebay ή στο paypal, και εφ'όσον δεν έχεις απόδειξη ότι το κουτί ήταν άδειο, θα σου ζητήσουν να πληρώσεις και αν αρνηθείς μπορεί να σε διαγράψουν και να σε αποκλείσουν μονίμως.

Φυσικά, εάν δεν το παραλάβεις, σε 15 ημέρες θα επιστρέψει στην Κίνα, οπότε δεν συμβαίνει τίποτα .... :)

 

Δε νομίζω ο συγκεκριμένος να έχει και την πολυτέλεια να διαμαρτυρηθεί..Οι απατεώνες δε διαμαρτύρονται.. :lol: Σε ευχαριστώ πολύ φίλε, να σαι καλά..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σ' όλους.

Έχω κάνα δυο απορίες για μία παραγγελία από Κίνα που μου φαίνονται παράξενα, αν μπορείτε να βοηθήσετε λίγο.

Στις 21/03 έκανα παραγγελία από minideal διάφορα και μου έδωσαν δύο tracking numbers και dispatch number 4071. Το ένα tracking number είναι SG άρα singpost και το άλλο SE δηλαδή Σουηδία. Στα ελτά αναγνωρίζει μόνο το SG. Εχθές έγινε ανανέωση του σουηδικού αριθμού, ότι αναχώρησε για χώρα εξωτερικού.

1. Το ότι έχω δύο tracking numbers σημαίνει ότι θα μου έρθουν σε δύο "δόσεις" τα πράγματα ή ότι το SE είναι το ίδιο απλά για το ταξίδι μέχρι να έρθει Ευρώπη;

2. Η ανανέωση του SE σημαίνει ότι εχθές αναχώρησε από Σουηδία για Ελλάδα; Δηλαδή 2 βδομάδες δεν είχε φτάσει ακόμα Ελλάδα και τώρα θα περιμένω και άλλες 2-3 βδομάδες να ανοιχτεί ο σάκος;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

http://i1175.photobucket.com/albums/r630/jim_koug/track17_zpse11d9e2b.png' alt='track17_zpse11d9e2b.png'>

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!εχω παραγγειλει ενα δεματακι με china ems αλλα απο τι βλεπω εχει κολλησει το tracking number και δειχνει οτι ειναι ακομα στην κινα εδω και 8-9 μερες..ειναι λογικο αυτο?υπαρχει περιπτωση να εχει χαθει? τι αλλο μπορει να συμβαινει?

 

Your item was received by sorting center(GUANGZHOU) at 2014-03-28 14:06:00

Timing Site Status

2014-03-27 22:17:00 GUANGZHOU Posting

2014-03-27 22:39:00 City of Guangzhou Despatch from Sorting Center

2014-03-28 14:06:00 GUANGZHOU Arrival at Sorting Center

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σ' όλους.

Έχω κάνα δυο απορίες για μία παραγγελία από Κίνα που μου φαίνονται παράξενα, αν μπορείτε να βοηθήσετε λίγο.

Στις 21/03 έκανα παραγγελία από minideal διάφορα και μου έδωσαν δύο tracking numbers και dispatch number 4071. Το ένα tracking number είναι SG άρα singpost και το άλλο SE δηλαδή Σουηδία. Στα ελτά αναγνωρίζει μόνο το SG. Εχθές έγινε ανανέωση του σουηδικού αριθμού, ότι αναχώρησε για χώρα εξωτερικού.

1. Το ότι έχω δύο tracking numbers σημαίνει ότι θα μου έρθουν σε δύο "δόσεις" τα πράγματα ή ότι το SE είναι το ίδιο απλά για το ταξίδι μέχρι να έρθει Ευρώπη;

2. Η ανανέωση του SE σημαίνει ότι εχθές αναχώρησε από Σουηδία για Ελλάδα; Δηλαδή 2 βδομάδες δεν είχε φτάσει ακόμα Ελλάδα και τώρα θα περιμένω και άλλες 2-3 βδομάδες να ανοιχτεί ο σάκος;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

http://i1175.photobucket.com/albums/r630/jim_koug/track17_zpse11d9e2b.png' alt='track17_zpse11d9e2b.png'>

Το πολύ σε 4 ημέρες θα είναι εδώ, και σταματήστε την ιστορία με τους σάκκους, ΚΑΝΕΝΑΣ σάκκος δεν κάνει παραπάνω από 2 ημέρες γιά να ανοίξει, αλλοιώς με τον ρυθμό που έρχονται, δεν θα είχαν αποθήκες γιά να τους βάλουν .... :p

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι έχω μάθει οι υπάλληλοι των ελτα είναι χωρισμένοι σε ομάδες και κάθε ομάδα αναλαμβάνει ένα Despatch No. Δεν θα έχει τελειώσει ακόμα η καταγραφή της 4064 από την συγκεκριμένη ομάδα. Έτσι εξηγείται γιατί κάποιοι με μεγαλύτερα Despatch No έχουν καταγραφεί και άλλοι με μικρότερα όχι. Υπομονή είναι θέμα ωρών .......

 

Έως και βδομάδων. Εμένα κινητά από την 4049 ήρθαν στις 21/3 το ένα και στις 2/4 το δεύτερο...

Link to comment
Share on other sites

το εχω διαβασει...αλλα να ειναι 8-9 μερες ακομα στην κινα δεν δικαιολογειται...επρεπε σαν τελευταιο status να λεει despatch from sorting center για να εχει παρει κανονικα τον δρομο προς Ελλαδα...
Link to comment
Share on other sites

καλα να παραλαβεις απο την ιδια αποστολη με 10 μερες ??????!!!!!

ελλας το μεγαλειο σου

4075 ποτε θα κανει ξαστερια???????29/3 despatched

14 αν ολα πανε καλα???

ADAPT OVERCOME IMPROVISE
Link to comment
Share on other sites

καλα να παραλαβεις απο την ιδια αποστολη με 10 μερες ??????!!!!!

ελλας το μεγαλειο σου

4075 ποτε θα κανει ξαστερια???????29/3 despatched

14 αν ολα πανε καλα???

 

4076 είμαι εγω και εγινα despatched στις 30/3 απ όσο θυμαμαι...Μακάρι να ανοιχθεί ο σάκος μέχρι τις 15..Σε αυτη την περίπτωση, θα το έχω τρίκαλα μέχρι τις 28?

Link to comment
Share on other sites

Και μένα ένα πακέτο που δεν εμφάνιζε καθόλου tracking στα ΕΛΤΑ (ούτε κλείσιμο IPS ούτε τίποτα) έδειξε σήμερα κλείσιμο από ΚΔ Αεροδρομίου :happy:

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ακόμα δεν άλλαξε τίποτα. 4064 και πάλι ips βλέπω. Κυριακή δε νομίζω να αλλάξει κάτι,οπότε από Δευτέρα μάλλον! Άντε να δούμε...
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το despatch number πως το βρισκετε? ευχαριστω:p

 

Στο site της Σιγκαπουρ ποστ http://www.singpost.com/index.php πατώντας το Tracking Number στο Item No και στο παράθυρο που ανοίγει φαίνεται. http://s6.postimg.org/amg5hfao1/Screen_Shot001.jpg

Edited by pdt
Link to comment
Share on other sites

status description: "Received from customer",

ενώ πριν ήταν "INFORMATION RECEIVED" (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)

 

Αυτό σημαίνει ότι το singpost.com παρέλαβε το πακέτο;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...