Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρε παιδια απο 7/10 παραγγελια και ακομα στο σινγκποστ μου βγαζει αυτο

 

08-10-2013, Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)

εχει αλλος τοσες μερες κολημενος ετσι?

Αυτό μάλλον σημαίνει ότι ο έμπορος του είπε ότι θα το στείλει αλλά ακόμη δεν .... :(

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό μάλλον σημαίνει ότι ο έμπορος του είπε ότι θα το στείλει αλλά ακόμη δεν .... :(

ο εμπορος προς το minideal ? η ο minideal προς το σινγκποστ? στο 4px λεει τα εξης

 

2013-10-09 09:31:48 SINGAPORE

 

2013-10-09 09:26:22 HONGKONG

 

2013-10-09 09:23:42 HONGKONG

 

2013-10-09 09:21:32 HONGKONG

 

2013-10-08 15:20:16

Shipment transit from origin

2013-10-08 02:06:26

 

Lan Guang,Shenzhen,China

 

2013-10-08 02:06:26

 

Lan Guang,Shenzhen,China

 

2013-10-15 09:31:02

 

 

Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)

2013-10-07 17:39:25

Tech fusion
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα . Εχω πάρει το trucking number απο 5/10 και απο 6/10 στην singpost φαίνεται με αυτο το μήνυμα : Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article) . Θα πρέπει μήπως να ανησυχώ μήπως κάτι γίνεται ???? Ευχαριστώ για τη βοήθεια .
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα . Εχω πάρει το trucking number απο 5/10 και απο 6/10 στην singpost φαίνεται με αυτο το μήνυμα : Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article) . Θα πρέπει μήπως να ανησυχώ μήπως κάτι γίνεται ???? Ευχαριστώ για τη βοήθεια .

Αυτό μάλλον σημαίνει ότι ο έμπορος του είπε ότι θα το στείλει αλλά ακόμη δεν .... :(

ρε παιδια απο 7/10 παραγγελια και ακομα στο σινγκποστ μου βγαζει αυτο

08-10-2013, Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)

εχει αλλος τοσες μερες κολημενος ετσι?

Το διαβάσατε το κείμενο που γραψα ή απλά μπαίνεται και ποστάρετε; Αν είναι δυνατόν.

Το "Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)"¨βγαινει όταν παραδίδει η μεταφορική το πακέτο στο ταχυδρομείο. Το μαγαζί έχει φυσικά ήδη στείλει το πακέτο στη μεταφορική κι η μεταφορική το χει πάει στο ταχυδρομείο στη Σιγκαπούρη. οι καθυστερήσεις οφείλονται στους ελέγχους για μπαταρίες τωρα.

μη δινεις σημασία. αφορά τον παραλήπτη στη σιγκαπούρη

Edited by DINFUN
Link to comment
Share on other sites

Οπως β,επεις το πρωτο μου ποστ δεν ρωταω τι ειναι το μυνημα αυτο αλλα γιατι κολλησε τοσες μερες , με μπερδεψε λιγο ομως η απαντηση για τον εμπορο, τωρα για τις τελειτσες που εβαλες δεν το λες και ευγενικο..
Tech fusion
Link to comment
Share on other sites

Οπως β,επεις το πρωτο μου ποστ δεν ρωταω τι ειναι το μυνημα αυτο αλλα γιατι κολλησε τοσες μερες , με μπερδεψε λιγο ομως η απαντηση για τον εμπορο, τωρα για τις τελειτσες που εβαλες δεν το λες και ευγενικο..

Δεν αναφερόμουν απαραίτητα σε σένα. Σου απάντησα πιο κάτω στο δικό σου. τ αστεράκια είναι το γaμωτο, απλά αυτολογοκρίθηκε:p

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε φιλε δεν ειναι ευγενικο αλλα εκατσε το παιδι εγραψε ολοκληρο οδηγο και κανεις δεν κανει τον κοπο να το διαβασει και κανουν συνεχεια τις ιδιες ερωτησεις.

Ποσες φορες μπορει να απαντηθει μια ερωτηση?

10 ?

100 ?

1000 ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι , τι γίνεται με το site της singpost εδώ και τρείς μέρες δεν μπορώ να δω τί γίνεται με το κινητό γιατί λέει διαχειρίζονται μεγάλο αριθμό αιτημάτων κλπ . δεύτερον διάβασα ότι κάποια δέματα καθυστερούν γιατί γίνεται έλεγχος στις μπαταρίες αν διάβασα σωστά , πόση μπορεί να είναι αυτή η καθυστέρηση περίπου άν γνωρίζει κάποιος (εμένα είναι 14 μέρες εκεί ήδη ) και μπορεί να υπάρξει κάποιο πρόβλήμα ? .. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι , τι γίνεται με το site της singpost εδώ και τρείς μέρες δεν μπορώ να δω τί γίνεται με το κινητό γιατί λέει διαχειρίζονται μεγάλο αριθμό αιτημάτων κλπ . δεύτερον διάβασα ότι κάποια δέματα καθυστερούν γιατί γίνεται έλεγχος στις μπαταρίες αν διάβασα σωστά , πόση μπορεί να είναι αυτή η καθυστέρηση περίπου άν γνωρίζει κάποιος (εμένα είναι 14 μέρες εκεί ήδη ) και μπορεί να υπάρξει κάποιο πρόβλήμα ? .. Ευχαριστώ

δυο βδομάδες τώρα ο tracking server τους είναι σχεδόν μόνιμα πεσμένος

Link to comment
Share on other sites

δυο βδομάδες τώρα ο tracking server τους είναι σχεδόν μόνιμα πεσμένος

 

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο είναι φυσιολογική αυτή η καθυστέρηση έχει 15 μέρες κολλημένο εκεί ,μήπως παίζει κάτι άλλο , αν ξέρει κανένας να μου πεί , επειδή δεν έχω εμπειρία απο τέτοιες διαδικασίες και αγχώνομαι λίγο . ευχαριστώ......

Link to comment
Share on other sites

Απο 8 οκ.στην ιδια κατασταση ειμαι .. μαλλον ειναι σε καμια στοιβα παρατημενα και περιμενουν, γιατι αλλιως θα τα εμφανιζαν καπου τα ελτα αν ηταν θεμα σερβερ απλως
Tech fusion
Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο είναι φυσιολογική αυτή η καθυστέρηση έχει 15 μέρες κολλημένο εκεί ,μήπως παίζει κάτι άλλο , αν ξέρει κανένας να μου πεί , επειδή δεν έχω εμπειρία απο τέτοιες διαδικασίες και αγχώνομαι λίγο . ευχαριστώ......

Απο 8 οκ.στην ιδια κατασταση ειμαι .. μαλλον ειναι σε καμια στοιβα παρατημενα και περιμενουν, γιατι αλλιως θα τα εμφανιζαν καπου τα ελτα αν ηταν θεμα σερβερ απλως
Από το κείμενό μου στο πρώτο ποστ

«Αφού φύγει από την Άπω ανατολή το πακέτο, λίγες μέρες μετά κάθεται μέσα σε σάκο μαζί με άλλα πακέτα στο αεροδρόμιο στην Ελλάδα. Εκεί, μέχρι να ανοιχθεί ο σάκος και να καταγραφεί το πακέτο στο tracking, μπορεί να περάσουν από λίγες μέρες μέχρι και 2 βδομάδες, σπάνια και περισσότερο. Σε αυτό το διάστημα, στο τράκινγκ η τελευταία καταχώριση είναι απλά ότι αναχώρισε απ' τη χώρα αποστολής.»

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια... Θα ηθελα να ρωτησω κατι εχω κανει παραγγελια 2 κινητα (εμενα και ενος φιλου) απο geekbuying...Θα ηθελα να ρωτησω αν θα πληρωσω τελωνειο και απο τι εξαρταται...γιατι εχω δει ποστς που αναφερονται ατομα πως να το γλιτωσουν και κατι τετοια... μπορειτε να μου πειτε τι παιζει?
Link to comment
Share on other sites

Από το κείμενό μου στο πρώτο ποστ

«Αφού φύγει από την Άπω ανατολή το πακέτο, λίγες μέρες μετά κάθεται μέσα σε σάκο μαζί με άλλα πακέτα στο αεροδρόμιο στην Ελλάδα. Εκεί, μέχρι να ανοιχθεί ο σάκος και να καταγραφεί το πακέτο στο tracking, μπορεί να περάσουν από λίγες μέρες μέχρι και 2 βδομάδες, σπάνια και περισσότερο. Σε αυτό το διάστημα, στο τράκινγκ η τελευταία καταχώριση είναι απλά ότι αναχώρισε απ' τη χώρα αποστολής.»

Φίλε μου πολύ καλός ο οδηγός σου, αλλά πρέπει να συμπληρώσεις ότι οι αποστολές από Κίνα (Αεροσκάφη cargo) πηγαίνουν όλες στην Γερμανία όπου είναι το κέντρο διαλογής και από εκεί γίνεται η αποστολή στις άλλες χώρες. Στην Ελλάδα σπανίως καθυστερούν στο αεροδρόμιο πλήν περιπτώσεων απεργιών.

Δικά μου δέματα έφυγαν 13/10 από Σιγκαπούρη, 20/10 έφθασαν στην Ελλάδα και ήδη αποδεσμεύθηκαν και είναι στο κέντρο διαλογής.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια... Θα ηθελα να ρωτησω κατι εχω κανει παραγγελια 2 κινητα (εμενα και ενος φιλου) απο geekbuying...Θα ηθελα να ρωτησω αν θα πληρωσω τελωνειο και απο τι εξαρταται...γιατι εχω δει ποστς που αναφερονται ατομα πως να το γλιτωσουν και κατι τετοια... μπορειτε να μου πειτε τι παιζει?

ότι έρχεται με ταχυδρομείο, 99.99% δεν περνάει τελωνείο. μην σ απασχολεί καν, αν τύχει και στο ελέγξουν, ζητάς ένα μικρό τιμολόγιο απ τον έμπορο, και πληρώνεις φπα και κάτι ψιλά

Φίλε μου πολύ καλός ο οδηγός σου, αλλά πρέπει να συμπληρώσεις ότι οι αποστολές από Κίνα (Αεροσκάφη cargo) πηγαίνουν όλες στην Γερμανία όπου είναι το κέντρο διαλογής και από εκεί γίνεται η αποστολή στις άλλες χώρες. Στην Ελλάδα σπανίως καθυστερούν στο αεροδρόμιο πλήν περιπτώσεων απεργιών.

Δικά μου δέματα έφυγαν 13/10 από Σιγκαπούρη, 20/10 έφθασαν στην Ελλάδα και ήδη αποδεσμεύθηκαν και είναι στο κέντρο διαλογής.

Δεν ισχύει απαραίτητα αυτό. Κι εμένα μου χει έρθει πακετακι απ τη κίνα σε 7 μέρες, και προφανώς δεν πέρασε από γερμανία, απλά έτυχε σε σένα. Άλλες φορές περνάνε από γαλλια πχ. Η μεγαλύτερη καθυστέρηση είναι να ανοιχθεί ο σάκος εδώ στ αεροδρόμιο, κυρίως στης Αθήνας, όπως είπα, κι οπως λένε κι οι ίδιοι αν πας μια βολτα στο ΚΔ αεροδρομίου
Link to comment
Share on other sites

Από το κείμενό μου στο πρώτο ποστ

«Αφού φύγει από την Άπω ανατολή το πακέτο, λίγες μέρες μετά κάθεται μέσα σε σάκο μαζί με άλλα πακέτα στο αεροδρόμιο στην Ελλάδα. Εκεί, μέχρι να ανοιχθεί ο σάκος και να καταγραφεί το πακέτο στο tracking, μπορεί να περάσουν από λίγες μέρες μέχρι και 2 βδομάδες, σπάνια και περισσότερο. Σε αυτό το διάστημα, στο τράκινγκ η τελευταία καταχώριση είναι απλά ότι αναχώρισε απ' τη χώρα αποστολής.»

 

Εχω την εντύπωση αν έχω καταλάβει καλά ότι εμένα απο 6/10 είναι εκεί στο ταχυδρομείο στη σιγκαπουρη κα η κατάσταση που δείχνει είναι αυτή που λέει ''Information reiceived ..........'' .Και ρωτάω συνέχεια και σε έχω κουράσει γιατί έχει στην ίδια κατάσταση πάνω απο 2 εβδομάδες , αν ξέρεις τπτ πιο συγκεκριμένο .

Link to comment
Share on other sites

Εμένα που δείχνει 4 φορές departured?έχει τύχει σε κανέναν κάτι ανάλογο?

Αναφέρομαι σε αυτό http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4948239#post4948239

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πολύ καλός ο οδηγός σου, αλλά πρέπει να συμπληρώσεις ότι οι αποστολές από Κίνα (Αεροσκάφη cargo) πηγαίνουν όλες στην Γερμανία όπου είναι το κέντρο διαλογής και από εκεί γίνεται η αποστολή στις άλλες χώρες. Στην Ελλάδα σπανίως καθυστερούν στο αεροδρόμιο πλήν περιπτώσεων απεργιών.

Δικά μου δέματα έφυγαν 13/10 από Σιγκαπούρη, 20/10 έφθασαν στην Ελλάδα και ήδη αποδεσμεύθηκαν και είναι στο κέντρο διαλογής.

Αυτό πώς το ξέρεις;

Κανένα πακέτο που έχω παραλάβει από Κίνα δεν είχε πάνω Γερμανική σφραγίδα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πώς το ξέρεις;

Κανένα πακέτο που έχω παραλάβει από Κίνα δεν είχε πάνω Γερμανική σφραγίδα.

Το μεγαλύτερο κέντρο είναι στην Γερμανία αλλά όπως είπε και ο φίλος μας έχει και σε άλλες χώρες. Δεν βάζουν σφραγίδες, απλώς γίνεται διαλογή και φεύγουν γιά τις χώρες προορισμού. Στην Ελλαδίτσα μας δεν έρχονται ΠΟΤΕ απ'ευθείας ...

Τα κανονικά δέματα ανιχνεύονται στα ΕΛΤΑ ή στο τηλ:801112000 το οποίο δεν λειτουργεί προς το παρόν. Το άλλο site είναι των ταχυμεταφορών των ΕΛΤΑ και το τηλέφωνο 801113000. Αν και τα απλά δέματα ανιχνεύονται και εκεί, εάν πάρετε τηλέφωνο θα σας πουν ότι τα "RQ" δεν ανήκουν σε αυτούς.

Σε περίπτωση που δεν δουλεύουν τα τηλέφωνα "801 ..." πάρτε το 2103353100 :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Απο 8 οκ.στην ιδια κατασταση ειμαι .. μαλλον ειναι σε καμια στοιβα παρατημενα και περιμενουν, γιατι αλλιως θα τα εμφανιζαν καπου τα ελτα αν ηταν θεμα σερβερ απλως

 

Έφτασε τελικά και το δικό μου . Παραγγελία στις 8/10. Σύντομα μου φάνηκε πάντος πως ήρθε.

 

Receive Item At Office Of Exchange 20-10-2013 16:42 IPS

Item in conta Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 20-10-2013 21:05 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

Item in conta IPS 16-10-2013 12:09 IPS

Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλα είσαι εμένα που το παρηγγειλα 7/10 ακόμα αγνοείται η τύχη του στη Σιγκαπούρη , κι έχω αρχίσει να εκνευριζομαι αν και έπρεπε να είμαι προετοιμασμένος κανονικά ...
Tech fusion
Link to comment
Share on other sites

Για ολους αυτους που ρωτανε "γιατι εχει καθυστερηση" "γιατι καθεται τοσο καιρο χωρις να αλλαξει η κατασταση" κλπ.

 

Σκεφτειται οτι πωλουνται στην κινα 1000 ταμπλετ και 1000 κινητα την ημερα ,απο αυτα τα 2000 τεμαχια συνολικα πηγαιναν 1500 τεμ με china post ,honk kong post αλλα 300 τεμ με σινγκαπορ ,sweden ,swiss και αλλα 200 με διαφορα κουριερ.

 

Απο τοτε που δημιουργηθηκε το προβλημα με τις μπαταριες -και πεταξε εξω το κινεζικα ταχυδρομεια- η αναλογια εχει γινει ως εξης:

200 china post ,honk kong post

1300 σινγκαπορ ,sweden ,swiss

500 courier

 

Η σινγκαπορ εχει τρελαθει να προσλαμβανει κοσμο για να ανταποκριθει στην κινηση αλλα αυτο θα παρει καιρο ,σκεφτειτε ποσα παραπανω ατομα, φορτηγα ,αποθηκες ,αεροπλανα χρειαζεται για να 5πλασιασεις την δεδομενη ικανοτητα που ειχες πριν απο 3 μηνες.

 

Μπορειτε -οσο περιεμενετε- και να σιγοτραγουδατε το παλιο ασμα "κανε υπομονη και ο ουρανος θα γινει πιο καθαρος" :)

Link to comment
Share on other sites

Καπως αργα αλλα θελω πολυ να το γραψω:

 

Συγχαρητηρια gerstavros2

:shifty:

 

Προσωπικα ημουν πολυ καλα οργανωμενος και σχετικα ενημερωμενος αλλα ειναι κουραστικο να μπαινω μετα απο λιγες μερες σε καποια θεματα και να πρεπει να διαβαζω 3-4 σελιδες με τις ιδιες ερωτησεις για τις αποστολες.

Θα πρεπει να συμμετεχουμε και εμεις και να σημειωνουμε το link αυτου του οδηγου σε καθε παρομοια ερωτηση.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα...

 

Έκανα μια παραγγελία μέσω Banggood μιας ταμπλέτας και πριν λίγο έλαβα ενημερωτικό μήνυμα πως απεστάλη η παραγγελία μου...

...ανησυχησα λίγο όμως γιατί ο αριθμός παρακολούθησης που μου δώσανε δείχνει να ανήκει στην υπηρεσία (express?) Flyt Express (δεν δίνει ακόμη στοιχεία για τον αριθμό: RX594813733DE), ενώ σε άλλη σελίδα παρακολούθησης με οδηγεί σε ανίχνευση του δέματος μέσω DHL

 

Σημειώνω ότι είχα ζητήσει να σταλεί η παραγγελία με Singapore Post ή Hongkong Post αλλά σε καμία περίπτωση με China Post...μήπως πήγαν να με εξυπηρετήσουν και με έβαλαν σε μπελάδες;

Μήπως η FlyT Express είναι σαν την EMS οπότε δεν θα πρέπει να ανησυχώ τόσο;

Γιατί το DE όμως στο τέλος του αριθμού;

 

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ

 

Μίλησα με την υποστήριξη και μου είπαν πως εστάλη με DHL registered...κινδυνεύω;

Edited by vgiozo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...