Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΠΡΟΤΟΥ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ, ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟΝ ΑΚΟΛΟΥΘΟ ΟΔΗΓΟ

Μια παραλαβή από Κίνα προς Ελλάδα μπορεί να διαρκέσει από μια βδομάδα μέχρι 40+ ημέρες!

 

Quote
«Λόγω προσωπικών λόγων δε θα συνεχίσω να συμμετέχω ενεργά στο forum, ως εκ τούτου όποιος ενδιαφέρεται να ενημερώσει τον οδηγό ας επικοινωνήσει με τους αρμόδιους moderators.»

 

Γραφικό διάγραμμα (δεν είναι απόλυτα ακριβές αλλά δίνει μια ιδέα σύντομα)

 

-Πού είναι το πακέτο μου;

-Πού βλέπω το τρακινγκ μου;

-Γιατί αργεί;

-Πότε θα ρθει;

-Τι σημαίνει το Item in Cinta IPS;

 

Ας πάρουμε τα πράγματα απ την αρχή.

 

Όταν κάνουμε μια αγορά απ την Κίνα συμβαίνουν τα εξής περίπου, στην πλειοψηφία των μαγαζιών:

-Το μαγαζί-αποθήκη πακετάρει τα προϊόντα και βάζει τις ετικέτες επάνω.

-Αφού μαζέψει ένα σεβαστό αριθμό πακέτων, τα στέλνει με υπηρεσίες κούριερ (πχ 4px, Quantium, Directlink, Espeedpost κ.ά) στην χώρα απ' όπου θα σταλθεί, Σιγκαπούρη ή Χονγκ Κονγκ, ανάλογα τι επιλέξαμε. (Προφανώς αν επιλέξαμε china post, θα σταλθεί κατευθείαν από Κίνα, τα ταχυδρομεία της Κίνας όμως είναι απρόβλεπτα· μου χει έρθει πακετάκι από ταχυδρομείο Κίνας σε μια βδομάδα, αλλά ήταν κι άλλο που κοβε βολτες εντός κίνας κι έκανε 5 βδομαδες)

-Αφού η μεταφορική εταιρία πάει τα πακέτα σε Σιγκαπούρη-Χονγκ Κονγκ, τα ταχυδρομεί στα τοπικά ταχυδρομεία

Η παραπάνω διαδικασία κρατά συνήθως 3-7 μέρες. Εκτός αν δεν υπάρχει άμεσα διαθέσιμο κάποιο προϊόν, οπότε το μαγαζί ψάχνει για στοκ όπου μπορεί.

Κατά τη διάρκεια αυτής της διαδικασίας, ενδέχεται το tracking number που μας έχει δοθεί να ΜΗΝ εμφανίζεται online στο site του ταχυδρομείου, παρά μόνο στο tracking των agents (αναφέρονται και πιο κάτω π.χ. 4px, quantium κ.α.)

 

Αφού ταχυδρομηθεί, ενδέχεται να υπάρξει καθυστέρηση μέχρι να αναχωρίσει, πχ λόγω μεγάλου όγκου πακέτων. Αφού φύγει από την Άπω ανατολή το πακέτο, λίγες μέρες μετά κάθεται μέσα σε σάκο μαζί με άλλα πακέτα στο αεροδρόμιο στην Ελλάδα. Εκεί, μέχρι να ανοιχθεί ο σάκος και να καταγραφεί το πακέτο στο tracking, μπορεί να περάσουν από λίγες μέρες μέχρι και 3 βδομάδες, σπάνια και περισσότερο. Σε αυτό το διάστημα, στο τράκινγκ η τελευταία καταχώριση είναι απλά ότι αναχώρισε απ' τη χώρα αποστολής.

 

Αφού καταγραφεί στο αεροδρόμιο, περνάει από κέντρα διαλογής και καταλήγει στην τοπική διανομή της περιοχής μας.

Αυτό διαρκεί 1-3 εργάσιμες ημέρες, ανάλογα την περιοχή που βρισκόμαστε.

Από κει είτε το φέρνει ο ταχυδρόμος σπίτι μας, εφόσον ήμαστε κει να υπογράψουμε την παραλαβή, είτε αφήνει ειδοποιητήριο και πάμε στο ταχυδρομείο να το παραλάβουμε.

Εάν υπάρξει καθυστέρηση στην παραπάνω διαδικασία, καλούμε τα ΕΛΤΑ στο 8001182000, ρωτάμε πού βρίσκεται το πακέτο και το τηλέφωνο του κεντρου διαλογής ή διανομής, και ρωτάμε γιατί έχει καθυστερήσει το πακέτο.

 

Αφού ταχυδρομηθεί το πακέτο κι έχουμε τον κωδικό tracking:

 

·Ταχυδρομείο Σιγκαπούρης (Singapore Post)

INFORMATION RECEIVED (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)...Αυτό εμφανίζεται όταν ο πωλητής ειδοποιήσει το ταχυδρομείο, ότι θα του παραδώσει το πακέτο για αποστολή.

Received from customer...Σημαίνει πως το πακέτο παραδώθηκε στο ταχυδρομείο από την εταιρεία αποστολών/αποστολέα

DESPATCHED TO OVERSEAS...Εμφανίζεται όταν το πακέτο δηλώνεται προς αποστολή με την επόμενη αεροπορική πτήση συνήθως σε 1-2 ημέρες, εκτός απροόπτου (πχ καιρικές συνθήκες)

ARRIVED AT OVERSEAS...Εμφανίζεται όταν στο αεροδρόμιο στην Ελλάδα ανοιχθεί ο σάκος όπου βρίσκεται το πακέτο, και καταγραφεί η άφιξη

 

·Ταχυδρομείο Χονγκ Κονγκ (Hong Kong Post)

The item (***********ΗΚ) was posted on ΗΗ-ΜΜΜ-ΥΥΥΥ and is being processed for delivery to the addressee...Αυτό εμφανίζεται όταν η μεταφορική εταιρία παραδώσει τα πακέτα στο ταχυδρομείο

The item (*********HK) is being processed for departure from Hong Kong as of ΗΗ-ΜΜΜ-ΥΥΥΥ

The item (**********HK) will leave Hong Kong for its destination on ΗΗ-ΜΜΜ-ΥΥΥΥ

The item (*********HK) left Hong Kong for its destination on ΗΗ-ΜΜΜ-ΥΥΥΥ...Αυτά τα τρία εμφανίζονται πριν και κατά την αναχώριση, για μετάφραση υπάρχει το google translate. Συνήθως η διαδικασία γίνεται σε 2-3 ημέρες. Αφού εμφανιστεί το left Hong Kong for its destination , σημαίνει πως η πτήση αναχώρισε.

The item (*********HK) arrived on its destination on ΗΗ-ΜΜΜ-ΥΥΥΥ...Εμφανίζεται όταν στο αεροδρόμιο στην Ελλάδα ανοιχθεί ο σάκος όπου βρίσκεται το πακέτο, και καταγραφεί η άφιξη

 

·Ταχυδρομείο Κίνας (China Post)

Σε κάθε κατάσταση αναφέρεται και ο ταχυδρομικός κώδικας της περιοχής όπου βρίσκεται το πακέτο στην Κίνα. Θα γράψω τα βασικά για το tracking της κίνας

Collection...Αυτό εμφανίζεται όταν η μεταφορική εταιρία παραδώσει τα πακέτα στο ταχυδρομείο

Opening...Εμφανίζεται κατά το άνοιγμα και έλεγχο του πακέτου. Θεωρητικά γίνεται στο τελωνείο προτού φύγει το πακέτο από Κίνα

Departure from outward office of exchange...Εμφανίζεται κατά την αναχώριση από Κίνα

Arrival at inward office of exchange...Εμφανίζεται όταν στο αεροδρόμιο στην Ελλάδα ανοιχθεί ο σάκος όπου βρίσκεται το πακέτο, και καταγραφεί η άφιξη. Ως location βλέπουμε πχ το GRATHA: GReece ATHens Airport

NULL...Όταν εμφανίζεται αυτό, κοιτάμε το Location και βλέπουμε πού έχει καταγραφεί η πτήση (PEK: Πεκίνο, ή CAN: Guangzhou Baiyun International Airport κλπ)

 

Πολλές φορές, χρησιμοποιούνται εναλλακτικές υπηρεσίες μεταφορών που προσφέρονται στην Κίνα από Ευρωπαϊκά ταχυδρομεία, όπως Swiss post και Sweden post. Εδώ τα πράγματα είναι πολύπλοκα.

 

·Tαχυδρομείο Ολλανδίας (Netherlands post)

The item is received by the shipper in the originating country...Το πακέτο παραλήφθηκε από τον αποστολέα στην Κίνα

The item is pre-advised και The item is ready for shipment...Το πακέτο ετοιμάζεται για αποστολή στην Ολλανδία

The item has left the originating country...Το πακέτο έφυγε για Ολλανδία

The item has arrived in the transit airport και The item is at the handover point from freight carrier to PostNL και The item is at the PostNL sorting center...Το πακέτο έφτασε στο κέντρο διαμετακόμισης στην Ολλανδία και προωθήθηκε στο ταχυδρομείο Ολλανδίας για αποστολή στην χώρα προορισμού (πχ Ελλάδα)

The item is on transport to the country of destination...Το πακέτο αποστέλλεται στη χώρα προορισμού (πχ Ελλάδα)

The item has arrived in the country of destination...Το πακέτο έφτασε στη χώρα προορισμού. Στο εξής θα εμφανιστεί στο tracking των ΕΛΤΑ σε λίγες έως αρκετές μέρες.

 

·Tαχυδρομείο Σουηδίας (Sweden post)

Ως επί το πλείστον συνεργάζεται με την Post Nord (DirectLink)

The item has been dispatched from Sweden Post, Direct Link's international terminal for onward transport abroad...Εμφανίζεται όταν αναχωρίσει από το παράρτημα του Sweden Post στη Σιγκαπούρη

The item has arrived at Posten´s international terminal for sorting and transport abroad...Εμφανίζεται όταν η πτήση φτάνει Στοκχόλμη

The item has been dispatched from Posten´s international terminal for onward transport abroad...Εμφανίζεται όταν αναχωρίσει το πακέτο για Ελλάδα από Σουηδία

 

·Tαχυδρομείο Ελβετίας (Swiss Post)

Mailed...Εμφανίζεται όταν παραδοθεί το πακέτο στο παράρτημα της Swiss post στη Σιγκαπούρη (δίπλα δείχνει Processed by Swiss Post SINGAPORE)

Arrival at border point of origin country...Το πακέτο έφτασε στο αεροδρόμιο

Departure from border point of origin country...Το πακέτο καταγράφεται για αναχώριση από τη Σιγκαπούρη

Departed transit country...Η πτήση από Σιγκαπούρη για Ελβετία αναχώρισε

 

·Ταχυδρομείο Ουγγαρίας

Küldemény előkészítése a feladó által / Item data received...το δεμα εχει παραληφθει απο το καταστημα και φευγει για Ουγγαρια

Nemzetközi Posta Kicserélő Központ, Küldemény postai átvétele / Item accepted...το δεμα εχει φτασει Ουγγαρια

Célországba elküldve / Item sent abroad...το δεμα σταλθηκε προς τη χωρα προορισμου

Célországba megérkezett / Arrived in the destination country... ο δεμα εχει φτασει στην χωρα προορισμου

 

 

Σχετικά με τις τοπικές μεταφορικές στην Άπω ανατολή:

4PX, DirectLink, Espeedpost, Quantium και άλλες που δεν ξέρω. Για πληροφορίες ποια παρέλαβε το πακέτο σας απ το μαγαζί, ρωτήστε το μαγαζί όπου κάνατε την αγορά, αν και γενικά δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθείται με αυτό το κομμάτι της μεταφορές, παρά μόνο με το ταχυδρομείο που θα το φέρει στην Ελλάδα.

 

«Με επιφύλαξη, τα tracking number από Σιγκαπούρη που ξεκινούν με RF στέλνονται μέσω 4ΡΧ ενώ αυτά που αρχίζουν με RQ μέσω Quantium»

 

Εντοπισμός στην Ελλάδα

Tracking system των ΕΛΤΑ

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ/ Receive Item From Customer...Το πακέτο παραληφθηκε από τον αποστολέα στο ταχυδρομείο της χώρας αποστολής

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS/ Item in conta IPS...Εμφανίζεται όταν αναχωρίσει η πτήση με το πακέτο μας από τη χώρα αποστολής

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ/ Receive Item At Office Of Exchange...Εμφανίζεται όταν στο αεροδρόμιο στην Ελλάδα ανοιχθεί ο σάκος όπου βρίσκεται το πακέτο, και καταγραφεί η άφιξη

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ/Item in conta Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ...Εμφανίζεται όταν το πακέτο είναι έτοιμο να φύγει από το Κέντρο Διαλογής των ΕΛΤΑ στο αεροδρόμιο, και να προωθηθεί στο κεντρικό κέντρο διαλογής που καλύπτει την πόλη μας

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ/Item in conta ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ [ΠΕΡΙΟΧΗ]...Το πακέτο έφτασε στο Κεντρο διαλογής του νομού-πόλης όπου ανήκουμε

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Μ.Δ./Item arr Κ.Μ.Δ. [ΠΕΡΙΟΧΗ]

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Μ.Δ./Item in conta Κ.Μ.Δ. [ΠΕΡΙΟΧΗ]...Το πακέτο έφτασε στο κέντρο διανομής της περιοχής μας κι ο ταχυδρόμος είτε θα το πάρει για να μας το φέρει σπίτι είτε θα μας αφήσει ειδοποιητήριο και θα πάει το πακέτο με φορτηγάκι στο ταχυδρομείο που μας εξυπηρετεί.

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ/Item to be delivered...Ο ταχυδρόμος το πήρε είτε για να μας το φέρει είτε για να το πάει στο ταχυδρομείο

ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ...Ο ταχυδρόμος μας έφερε ειδοποιητήριο

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ/Item delivered...Είτε το ταχυδρόμος το άφησε στο ταχυδρομείο, είτε μας το έφερε σπίτι. Αν το άφησε το ταχυδρομείο, όταν το παραλάβουμε θα εμφανιστεί δεύτερη καταχώρηση που αναφέρει τελική παράδοση.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ: Το πακέτο περνάει από εκτελωνισμό ΜΟΝΟ αν δούμε στο tracking «ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ/Item handed over to customs authority for final delivery». Από τον Ιούλιο του 2021, όλα τα δέματα εκτελωνίζονται.

 

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα

 

Τρίτες υπηρεσίες μαζικού εντοπισμού

http://www.17track.net/index_en.shtml

http://www.sao.cn/en/index/home.jsp

http://trackitonline.ru/

 

Εφαρμογές για τα κινητά:

17track

TrackChecker

TrackPack - Mail Tracking

Deliveries Package Tracker

 

EMS Tracking

·EMS Κίνας http://www.ems.com.cn/english.html

Posting...Το πακέτο παραληφθηκε από τον αποστολέα στο ταχυδρομείο/πρακτορείο

Despatch from Sorting Center...Αναχώριση απ' το κέντρο διαλογής

Arrival at Sorting Center...Άφιξη απ' το κέντρο διαλογής

Αυτά τα δύο μπορεί να αναφέρονται για μετακινήσεις εντός Κίνας, πχ από την πόλη προέλευσης στην πόλη απ' όπου θα αναχωρίσει για ελλάδα, καθώς και άφιξη στο κέντρο διαλογής αεροδρομίου στην ελλάδα, αναφέρεται άλλωστε κι η τοποθεσία σε κάθε καταχώριση

Delivery...Ο παραλήπτης υπέγραψε την παραλαβή. (Αυτό ισχύει και στα συστημένα ταχυδρομεία σε άλλες χώρες, στην Ελλάδα ήμαστε ακόμη πίσω και το IPS δεν ενημερώνεται για την παραλαβή των συστημένων στα ΕΛΤΑ)

 

·EMS Σιγκαπούρης http://www.singpost.com/

(Νομίζω ίδιες καταχωρίσεις με των συστημένων, δεν μπορώ να το ελέγξω γιατί ο tracking server είναι εκτός λειτουργίας)

 

Τι είναι το IPS;

International Postal System: Διεθνές ταχυδρομικό σύστημα, αφορά τη διεθνή συμβατότητα των tracking codes

 

Άλλες συχνές ερωτήσεις και απαντήσεις:

 

1. Το δέμα μου αργεί και ανησυχώ.Πόσος είναι ο χρόνος παράδοσης, από την ημερομηνία αποστολής (dispatched);

 

Ο κάθε πωλητής μπορεί να αναφέρει διαφορετικό χρόνο, αλλά 20-30 ημερολογιακές μέρες είναι ο συνηθέστερος.

Φυσικά μπορεί να υπάρξουν και καθυστερήσεις.

 

2. Είναι δυνατόν να παραλαβει κάποιος πριν από εμένα, ενώ η δική μου αποστολή προηγήθηκε;

 

Ναι. Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που ευθύνονται γι αυτό, αλλά όσο είμαστε μέσα στο χρόνο παράδοσης που αναφέρει ο πωλητής, δε πρέπει να μας ενδιαφέρει το πότε και το γιατί παρέλαβε κάποιος άλλος.

 

3. Το δέμα μου καθυστερεί και έχω πληρώσει με Paypal/Alipay ή πιστωτική κάρτα.

 

Υπομονή μέχρι το όριο που μας δίνει το Paypal (180 μέρες) ή το Aliexpress (αναφέρεται στη σελίδα πληροφοριών της παραγγελίας μας, η αντίστροφη μέτρηση επάνω) από την ημερομηνία αγοράς, για να κάνουμε dispute.

Σε περίπτωση που περάσει το όριο, είμαστε πλέον στα χέρια και στην καλή πίστη του πωλητή.

Στην περίπτωση της πιστωτικής κάρτας, θα πρέπει να απευθυνθούμε στην τράπεζα, πριν να λήξει ο λογαριασμός που περιέχει τη συγκεκριμένη χρέωση.

 

4. Έχω "αριθμό dispatch x"..."σάκο με τον αριθμό x"...πότε παραλαμβάνω;

 

Η ερώτηση δεν έχει νόημα και δε πρέπει να συγκρίνει κανείς τα νούμερα τα δικά του, με κάποιου άλλου.

Θα παραλάβεις...όταν είναι να παραλάβεις.

Τέτοια post δε προσφέρουν τίποτα στο φόρουμ εκτός από το να γεμίζουν το θέμα με ερωτήσεις που δε ξέρει κανείς να απαντήσει και κουράζουμε τους υπόλοιπους.

Και φυσικά δε θα έρθει με αυτόν τον τρόπο το δέμα μας πιο γρήγορα.

Είσαι μέσα στο "παράθυρο παράδοσης";

Ναι; Τότε κάνε υπομονή.

Όχι γιατί έφτασες στο όριο που μπορείς να αμφισβητήσεις; dispute

 

------------------------------------

 

Όποιος θελει να προσθέσει κάτι ας το πει, δεν είναι πλήρες, άλλωστε για κάποιες υπηρεσίες είτε δεν εχω προσωπική εμπειρία, είτε είναι ασαφές το κλίμα.

Edited by gerstavros2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

EMS Tracking

·EMS Κίνας http://www.ems.com.cn/english.html

Posting...Το πακέτο παραληφθηκε από τον αποστολέα στο ταχυδρομείο/πρακτορείο

Despatch from Sorting Center...Άφιξη απ' το κέντρο διαλογής

Arrival at Sorting Center...Αναχώριση απ' το κέντρο διαλογής

ευχαριστούμε....μονο που ο δαίμων χτύπησε πάλι....

να σβηστεί μετά τη διόρθωση,:)

Link to comment
Share on other sites

μπραβο σταυρο για τον οδηγο θα εξυπηρετησει πολλους !!!! παντα αψογος και χρησημος στο φορουμ...:up:

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους!

 

ευχαριστούμε....μονο που ο δαίμων χτύπησε πάλι....

να σβηστεί μετά τη διόρθωση,:)

Βιασύνη, το διόρθωσα:p
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικός Οδηγός...."Ευαγγέλιο"

 

Ας ελπίσουμε τώρα να περιορισθούν τα σχετικά με τις αποστολές ερωτήματα και να μείνουν πιο καθαρά και με πιο ουσιαστικό περιεχόμενο τα θέματα!

 

Εύγε Σταύρο!!!

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικός Οδηγός...."Ευαγγέλιο"

 

Ας ελπίσουμε τώρα να περιορισθούν τα σχετικά με τις αποστολές ερωτήματα και να μείνουν πιο καθαρά και με πιο ουσιαστικό περιεχόμενο τα θέματα!

 

Εύγε Σταύρο!!!

Γι αυτό το γραψα, βαρέθηκα να βλέπω συνεχεια τα ίδια μηνύματα για τα τρακινγκ κ τις αποστολές σε κάθε θέμα κινέζικου..
Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό το γραψα, βαρέθηκα να βλέπω συνεχεια τα ίδια μηνύματα για τα τρακινγκ κ τις αποστολές σε κάθε θέμα κινέζικου..

 

Και που τον έγραψες πάλι τα ίδια έχουμε...

Μπράβο για τον κόπο σου πάντως

Link to comment
Share on other sites

Και που τον έγραψες πάλι τα ίδια έχουμε...

Μπράβο για τον κόπο σου πάντως

και απο εμενα μπραβο γιατι τα thread ειχαν γεμισει με τετοιες ερωτησεις

Link to comment
Share on other sites

Σταύρο μπράβο για τον οδηγό.

Οι υπόλοιποι ξεκαβαλάτε λίγο...πάντα τα είχαμε αυτά,πριν αρχίσετε τις παραγγελιές και εσείς δε σαν πείραζε.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Σταύρο. Με τη βοήθειά σου μας κάνεις τις αγορές από Κίνα πιο... προβλέψιμες. Να σαι καλά λεβέντη μου!
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή επεξήγηση για του τι παίζει.Σχετικό -->άσχετο.Πραγματικά προσωπικά δεν έχω θέμα αν γινόταν να πλήρωνα ένα μικρό ποσό της τάξης των 10-15€ για το κινητό ή 1-2€ για μικρά πακέτα στο ελληνικό δημόσιο και να ήξερα ότι θα παραλάβω στη πόρτα μου σε μια εβδομάδα.Δεν ειναι ότι μου περισσεύουν ή ότι ξαφνικά απέκτησα φορολογική συνείδηση :lol: αλλά πραγματικά είναι ηλίθιο να έρχεται απο την άλλη άκρη της γης σε 2-3 ημέρες και να κάνεις άλλες 15 να παραλάβεις εντός ελλάδας. Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Σταύρο τώρα είδα τον οδηγό σου!

:respect::respect:

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 13-10-2013 23:59 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 13-10-2013 06:42 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 02-10-2013 13:35 IPS

πρεπει να χουν αρχισει να ξεκολανε καλο κουραγιο στους υπλοιπους

Link to comment
Share on other sites

Το tracking των ελτα γράφει ότι έφτασε στο ταχυδρομείο της περιοχής μου. Μπορώ να το πάρω χωρίς να μου έρθει χαρτί από ταχυδρόμο;
Link to comment
Share on other sites

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 13-10-2013 23:59 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 13-10-2013 06:42 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 02-10-2013 13:35 IPS

πρεπει να χουν αρχισει να ξεκολανε καλο κουραγιο στους υπλοιπους

ναι άρχισαν και τσουλάνε οι δικοί μας εδώ.να δούμε τώρα όσες μέρες θα κάνει να φτάσει ταχυδρομείο!

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ένα ευχαριστώ και από εμένα στον topic starter.

Απορία: Γιατί το πακέτο μου δείχνει ότι έχει φύγει τόσες φορές?

Έχει κανείς καμιά ιδέα για το τι παίζει??

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μία παράκληση σε όποιον περιμένει δεματάκι από Κίνα με SP και του δείχνει ότι έφυγε γιά Ελλάδα.

Ας βάλει τον αριθμό του σε αυτό το site γιά να δεί τι θα βγάλει, γιατί εμένα μου βγάζει Ρωσσικό όνομα και φοβάμαι μήπως την πάτησα αλα hotinbuy ........ :worry:

http://www.quantiumaspac.com/qtracker/track.aspx

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν αναγνωρίζει το tracking number η συγκεκριμένη σελίδα,ενώ στο 17track.net μου βγάζει κανονικά item in conta ips
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μία παράκληση σε όποιον περιμένει δεματάκι από Κίνα με SP και του δείχνει ότι έφυγε γιά Ελλάδα.

Ας βάλει τον αριθμό του σε αυτό το site γιά να δεί τι θα βγάλει, γιατί εμένα μου βγάζει Ρωσσικό όνομα και φοβάμαι μήπως την πάτησα αλα hotinbuy ........ :worry:

http://www.quantiumaspac.com/qtracker/track.aspx

δεν εχει σημασία, ειναι του παραλήπτη στη σιγκαπούρη

Εμένα δεν αναγνωρίζει το tracking number η συγκεκριμένη σελίδα,ενώ στο 17track.net μου βγάζει κανονικά item in conta ips
προφανώς το μαγαζί που επέλεξες δεν χρησιμοποιεί την quantium . minideal, to2c χρησιμοποιούν την 4px
Link to comment
Share on other sites

δεν εχει σημασία, ειναι του παραλήπτη στη σιγκαπούρη

Αυτό εννοεί εδώ ;;;

http://i225.photobucket.com/albums/dd168/evansp1/wwwquantiumaspaccom2013-10-1720477_zps2aa9aba7.png

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια απο 7/10 παραγγελια και ακομα στο σινγκποστ μου βγαζει αυτο

 

08-10-2013, Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)

εχει αλλος τοσες μερες κολημενος ετσι?

Tech fusion
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...