Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το καινούργιο δεματάκι RF291321612SG έφτασε γρήγορα ,σε σχέση με το προηγούμενο .. παλι με singpost που έκανε ένα μήνα .ξεπλοκάραν μάλλον εκει !

 

τα δικά μου μάλλον είναι ακόμα μπλοκαρισμένα απο 24/10 με singpost

RF288806695SG

RF288812554SG

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στοιχεία Για Αριθμό Αποστολής : RD271136316CN

 

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 26-09-2014 17:58 IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 12-11-2014 23:23 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 16-11-2014 07:38 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

 

Στοιχεία Για Αριθμό Αποστολής : RF291399617SG

 

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 07-11-2014 11:24 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 16-11-2014 07:11 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 17-11-2014 09:05 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ποτε θα παραλαβω?

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ρε παιδιά εγώ έχω παραγγείλει ένα τηλέφωνο στις 4/11/2014 απο το everbuying και ακόμα δεν έχω πάρει tracking number

αλλά και η παραγγελία μου στο everbuying ακόμα είναι σε κατάσταση "Processing". Είναι νορμάλ για κινεζομάγαζο ή θα

έπρεπε ήδη να υπάρχει κάποια εξέλιξη?

οταν ειναι σε κατσταση processing σημαινει οτι δεν την εχουν ετοιμασει ακομα. υπαρχει σε στοκ το τηλεφωνο που παρηγγειλες? γιατι και εγω παρηγγειλα ενα απο to2c και ενω μου ειπαν οτι υπαρχει στοκ μου στειλαν την παραγγελια 5 μερες μετα γιατι δεν ειχαν στοκ. μιλα με τον πωλητη.

Link to comment
Share on other sites

ελεος πια με αυτα τα ελτα ποσο καιρο θελουν εκει στο αεροδρομιο να σκαναρουν ενα δεμα ο κινεζος το εχει στειλει απο 20 /10 και ακομα δεν το εχουν σκαναρει τα ******** :mad: Edited by impreza_sti
Αφαίρεση υβριστικών χαρακτηρισμών
Link to comment
Share on other sites

Στοιχεία Για Αριθμό Αποστολής : RD271136316CN

 

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 26-09-2014 17:58 IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 12-11-2014 23:23 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 16-11-2014 07:38 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

 

Στοιχεία Για Αριθμό Αποστολής : RF291399617SG

 

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 07-11-2014 11:24 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 16-11-2014 07:11 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 17-11-2014 09:05 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ποτε θα παραλαβω?

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

.

 

http://www.myphone.gr/forum/showpost.php?p=5688892#post5688892

 

Υπολογισε απο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Στα τελευταία πακέτα (3 κινητά και μία μπαταρία σκέτη) που παρέλαβα με NLPOst από διάφορα site βρήκα πάνω στο πακέτο αυτοκόλλητο που έγραφε "Goods not fulfilling the conditions prescribed by Articles 9 and 10 of the Treaty establishinig the European Economic Community"

Ξέρει κανείς τι παίζει ??

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τις αποστολές με Ολλανδικό Ταχυδρομείο ίσως έχουν γίνει κάποιες αλλαγές ή όχι;

 

Το λέω επειδή ο κωδικός που μου έδωσαν τη Πέμπτη τώρα άρχισε να λειτουργεί κι αυτό μόνο στην ακόλουθη διεύθυνση, ούτε στο 17track ούτε στη βασική σελίδα της PostNL

https://www.internationalparceltracking.com/Content.aspx?content=locateparcel

 

Εκεί λοιπόν εμφανίζονται πλεον τα πλήρη στοιχεία του αρχικού αποστολέα αλλά και του τελικού αποδέκτη (τα δικά μου δλδ)...θα δω αν συνεχίζει να εμφανίζει στο πρώτο στάδιο ως χώρα προορισμού την Ολλανδία, όπως φαίνεται να γινόταν μέχρι τώρα ή θα εμφανιστεί κάτι άλλο...

 

Mon Nov 17 11:03 Shipment re-labelled

Mon Nov 17 10:58 Shipment is pre-alerted

 

Αυτό το "re-labelled" είναι που μου δημιούργησε την απορία, δλδ μήπως αναγνωρίζεται πλέον απο την αρχή ο πραγματικός τελικός προορισμός.

Link to comment
Share on other sites

ελεος πια με αυτα τα ελτα ποσο καιρο θελουν εκει στο αεροδρομιο να σκαναρουν ενα δεμα ο κινεζος το εχει στειλει απο 20 /10 και ακομα δεν το εχουν σκαναρει τα ******* :mad:

Διάβασε τον οδηγό και τα σχεδιαγράμματα και μην βρίζεις αυτούς που δεν φταίνε ....

Edited by impreza_sti
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου σε αυτή τη σελίδα δεν παίζει πάντως, ενώ σε όλες τις υπόλοιπες παίζει κανονικά

Το δικό σου θα το ψάχνεις ΜΟΝΟ στην σελίδα του ταχυδρομείου αποστολής ....

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Δικό μου έχει κολλήσει από 28 Σεπ στο Πεκίνο, όσοι βιάζονται, υπάρχουν και εδώ καταστήματα!!:)
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε τον οδηγό και τα σχεδιαγράμματα και μην βρίζεις αυτούς που δεν φταίνε ....

δηλαδη ενα μηνα το δεμα πεταει ?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ενα μηνα το δεμα πεταει ?

Γράψε τον αριθμό σου ....

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ενα μηνα το δεμα πεταει ?

despatched to overseas,σημαίνει με την επόμενη πτήση.Αλλά προσεχε,πτήση cargo και όχι με την επόμενη απλή πτήση ;)

και για να ξερεις,μου έχουν σκανάρει δεματα σ/κ,28η οκτωβρίου κλπ...

Edited by gregog7
Link to comment
Share on other sites

Στοιχεία Για Αριθμό Αποστολής : RD271136316CN

 

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 26-09-2014 17:58 IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 12-11-2014 23:23 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 16-11-2014 07:38 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

 

Στοιχεία Για Αριθμό Αποστολής : RF291399617SG

 

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 07-11-2014 11:24 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 16-11-2014 07:11 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 17-11-2014 09:05 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ποτε θα παραλαβω?

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

οταν ειναι σε κατσταση processing σημαινει οτι δεν την εχουν ετοιμασει ακομα. υπαρχει σε στοκ το τηλεφωνο που παρηγγειλες? γιατι και εγω παρηγγειλα ενα απο to2c και ενω μου ειπαν οτι υπαρχει στοκ μου στειλαν την παραγγελια 5 μερες μετα γιατι δεν ειχαν στοκ. μιλα με τον πωλητη.

 

ok ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Σχετικά με το dispute στο PayPal...

Έχω διαβάσει από αρκετούς να προτείνουν τη λύση dispute 1-2 μέρες πριν λήξει το όριο των 45 ημερών. Αλλά δεν έχω καταλάβει το γιατί τότε και γιατί όχι πιο πριν..!

Τα φώτα σας κύριοι..!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Σχετικά με το dispute στο PayPal...

Έχω διαβάσει από αρκετούς να προτείνουν τη λύση dispute 1-2 μέρες πριν λήξει το όριο των 45 ημερών. Αλλά δεν έχω καταλάβει το γιατί τότε και γιατί όχι πιο πριν..!

Τα φώτα σας κύριοι..!!

 

Για να εχεις μεγαλυτερο περιθωριο χρονου μεχρι να φτασεις σε κατασταση refund.Μην σου ερθει το αγορασεις απο αλλου(για να το παρηγγειλες ειναι κατι που το θες σωστα;αρα αν δεν το παρεις απο εδω θα το παρεις απο αλλου)κ μετα τρεχεις να πληρωσεις κ τον αλλον(εχει αυστηρους ορους κ για τους αγοραστες το paypal).Μετα αντε συννενοησου με τον κινεζο (αν)για επιστροφες.Ενα παρσδειγμα αυτο.Εχει κ αλλους λογους π.χ. ελεγχου

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,ηθελα να διηγηθω κι εγω την ιστορια μου για το Ολλανδικο ταχυδρομειο.Λοιπον,χθες ελαβα ειδοποιητηριο για ενα δεμα με ενα track number που ξεκινουσε απο RR.Το καταστημα που ειχα παρει το κινητο μου ειχε δωσει ενα track number που ξεκινουσε με RC το οποιο ελεγε οτι το δεμα βρισκοτα ακομη στην Ολλανδια.Βαζω το track number στη σελιδα του ΕΛ.ΤΑ και μου ελεγε οτι το δεμα αφιχθει στις 7/11 στην Ελλαδα ενω το track number που ειχα ελεγε οτι ειναι ακομη Ολλανδια απο τισ 29/10.Τελικα το δεμα ηταν χθες στο ταχυδρομειο και πηγα και το παρελαβα κανονικα.Εχω αλλο ενα που βρηκα το δευτερο track number το οποιο ξεκιναει απο RR στη σελιδα του postnl γιατι παλι το καταστημα μου ειχε δωσει το RC.Το RC αναφερεται ως barcode και το RR ως Customer refence.Στη δευτερη παραγγελια που εχω το RC δουλευε μεχρι καποια μερα και μετα σταματησε τωρα το παρατηρω απο το RR το οποιο γραφει οτι εφυγε απο Κινα 31/10 και εφτασε Ολλανδια οπως λεει 14/11 και το οποιο στο site του ΕΛ.ΤΑ λεει αφιξει στην Ολλανδια 31/10.Δεν ξερω τι συμβαινει παιδια αλλα οπως σας ανεφερα και παραπανω εγω δεμα δεν περιμενα χθες γιατι οπως διαβαζα εδω ειχαν κολλησει στην Ολλανδια και δεμα παρελαβα.
Link to comment
Share on other sites

Για να εχεις μεγαλυτερο περιθωριο χρονου μεχρι να φτασεις σε κατασταση refund.Μην σου ερθει το αγορασεις απο αλλου(για να το παρηγγειλες ειναι κατι που το θες σωστα;αρα αν δεν το παρεις απο εδω θα το παρεις απο αλλου)κ μετα τρεχεις να πληρωσεις κ τον αλλον(εχει αυστηρους ορους κ για τους αγοραστες το paypal).Μετα αντε συννενοησου με τον κινεζο (αν)για επιστροφες.Ενα παρσδειγμα αυτο.Εχει κ αλλους λογους π.χ. ελεγχου

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Προτείνετε πριν ανοίξω το dispute case να έρθω σε επαφή με τον πωλητή απευθείας για επιστροφή χρημάτων?

Edited by Neptunegr
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,ηθελα να διηγηθω κι εγω την ιστορια μου για το Ολλανδικο ταχυδρομειο.Λοιπον,χθες ελαβα ειδοποιητηριο για ενα δεμα με ενα track number που ξεκινουσε απο RR.Το καταστημα που ειχα παρει το κινητο μου ειχε δωσει ενα track number που ξεκινουσε με RC το οποιο ελεγε οτι το δεμα βρισκοτα ακομη στην Ολλανδια.Βαζω το track number στη σελιδα του ΕΛ.ΤΑ και μου ελεγε οτι το δεμα αφιχθει στις 7/11 στην Ελλαδα ενω το track number που ειχα ελεγε οτι ειναι ακομη Ολλανδια απο τισ 29/10.Τελικα το δεμα ηταν χθες στο ταχυδρομειο και πηγα και το παρελαβα κανονικα.Εχω αλλο ενα που βρηκα το δευτερο track number το οποιο ξεκιναει απο RR στη σελιδα του postnl γιατι παλι το καταστημα μου ειχε δωσει το RC.Το RC αναφερεται ως barcode και το RR ως Customer refence.Στη δευτερη παραγγελια που εχω το RC δουλευε μεχρι καποια μερα και μετα σταματησε τωρα το παρατηρω απο το RR το οποιο γραφει οτι εφυγε απο Κινα 31/10 και εφτασε Ολλανδια οπως λεει 14/11 και το οποιο στο site του ΕΛ.ΤΑ λεει αφιξει στην Ολλανδια 31/10.Δεν ξερω τι συμβαινει παιδια αλλα οπως σας ανεφερα και παραπανω εγω δεμα δεν περιμενα χθες γιατι οπως διαβαζα εδω ειχαν κολλησει στην Ολλανδια και δεμα παρελαβα.

 

Από αυτή τη σελίδα τί σου γράφουν τα tracking;

https://www.internationalparceltracking.com

 

Το λέω γιατί ρώτησα παραπάνω για το "Shipment re-labeled" που μου έβγαζε και μου φαινόταν παράξενο...ίσως έχει σχέση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...