Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact

zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρε σεις, πως κανετε ετσι, ειπαμε να μην ειμαστε υπερβολικοι, αλλα παμε απο το ενα ακρο στο αλλο. μια μεση λυση δε μπορουμε να κρατησουμε? γρηγορο καλο κινητο, με οθονη που θα δουμε αν ειναι 2 ταχυτητων (οπως και στο Ζ1, δηλαδη καλη σε χρωματα και ξεθωριασμενα χρωματα-εγω εχω δει μια αριστη) και καμερα που υπαρχει θεμα με το φλας σε ανοιχτοχρωμα Ζ1compact.

ας κρατησουμε αυτο και απο εκει και περα ελπιζω καποιο παιδι που εχει ενα Ζ1c να μας διαφωτισει. εγω δηλωνω οτι μολις πεσει λιγο η τιμη του θα το παρω καθως θεωρω πως ειναι χαζο να βιαστω να σκασω 500 οταν ξερουμε ποσο γρηγορα τα ριχνει η σονυ. (και ειδικα οταν το εχουν 550 οι κλασσικοι ακριβοι).

Αν παρολα αυτα το βρω μεταχειρισμενο εδω μεσα, θα το παρω.

Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8,.xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro

• Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σήμερα πάλι το έπαιξα στο πλαίσιο Πειραιά , έχει σε χρώματα το lime αυτο που έβγαλε στα review τα προβλήματα. έβγαλα πολλές φωτογραφίες δεν είδα πουθενά όσο μπορεί να γίνει αυτο με τα φώτα του καταστήματος κάποιο πρόβλημα σε καμία φωτό. Σε οποία ανάλυση και αν το είχα. Αυτο όμως που με ενοχλεί ειναι ο θόρυβος σε μεγέθυνση, όμως και το μεγάλο Ζ1 έτσι είδα βγάζει . Η μπαταρία πραγματικά ειναι βράχος, η οθόνη καλή, δεν ξέρω έξω με ήλιο πως θα ειναι.

lewton,θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω αν και εχεις δικιο στο οτι δεν πρεπει να υπερασπιζεται κανεις την καθε εταιρια με τοσο σθενος. σφαλεις ομως οταν λες οτι αυτο γινεται μονο απο κατοχους sony και htc. αυτο απο μονο του δειχνει προκαταληψη η αγνοια, εσυ ξερεις.
«Κρύπτειν αμαθίην κρέσσον ή ες το μέσον φέρειν»

Δείτε το official trailer του Compact. Από το ενάμισι λεπτό που ουσιαστικά διαρκεί το trailer, το μισό λεπτό είναι αφιερωμένο αποκλειστικά στην κάμερα. Για όσους δεν το έχουν αντιληφθεί, η συσκευή προωθείται ως camera phone και ως τέτοια κρίνεται, είτε το θέλουν κάποιοι είτε όχι. Δεν έχω κάτι με τη Sony, αντιθέτως τη θαυμάζω (και τα ιαπωνικά προϊόντα γενικά). Μακάρι να διαψευστούν όλα τα αρνητικά για την κάμερα, περιμένω περισσότερες γνώμες χρηστών που το έχουν (και δεν είναι fan-boys) να μας πουν τη γνώμη τους. Όταν μπορέσω θα πάω σε κάποιο μαγαζί να το δω από κοντά. Αν με καλύψει (και στην κάμερα, που το θεωρώ πολύ σημαντικό) θα το πάρω.

Κώστα (Te_salat), αν το πήρες (ή θα το πάρεις) απ' τον Νίκο πες μας εντυπώσεις σε παρακαλώ μπας και βγάλουμε κανένα σοβαρό συμπέρασμα.

Φιλικά, Κώστας

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Να το προσέξεις αυτό, λέγεται μανια καταδίωξης.

Δηλαδή δε μας επιτρέπεται να σχολιαζουμε τα κινητά της Sony χωρίς να μας κατηγορήσει κάποιος ότι το κάνουμε επειδή μισούμε την εταιρία. 5-6 άτομα της Sony και 2-3 της HTC το έχετε αυτό απο ολο το forum.

ΥΓ. Σε προκαλώ να ψαξεις το έχω γράψει για το original Z1. Δε θα βρεις τίποτα γιατί εκείνο δε με ενδιέφερε. Επομένως δεν έχω κάποιο ειδικό μίσος προς τη Sony. Το Compact όμως με ενδιαφέρει άρα αν δε θέλεις να βλέπεις τι γράφω βάλε με στην ignore list.

Ignore list μπα..προτιμω να διαβαζω και να ψυχαγωγούμαι ,να ψαξω τι εχεις γραψει και που ? αδιαφορο παντελως ,φορουμ ειναι γραφει ο καθενας οτι θελει ,απο ειδκους και πραγματογνωμονες ειναι γεματο το νετ ,δεν εννοω εσενα ..

Τελος.-

Είπα κι εγώ! Δεν θα έβγαιναν μαχαίρια; Το γράφω από τώρα προς αποφυγή παρεξηγήσεων.

Γράψτε ότι θέλετε, θάψτε όποια εταιρεία θέλετε όσο θέλετε. Κανένα πρόβλημα.

Όταν όμως βλέπω ειρωνικά σχόλια, υφάκι, εξυπνάδες, καμία επιχειρηματολογία γίνομαι άλλος άνθρωπος.

Και προφανώς δεν αναφέρομαι μόνο στα δυο παιδιά του quote αλλά σε όλους. Ας μην το φτάσουμε στα άκρα.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg

Αγαπητοί φίλοι το είπα και σε ένα άλλο μέλος του φόρουμ σε πμ, θα το πω και εδώ...

Όπως και να το κάνουμε η κάμερα σε σχέση με το νοτελι αλλά και το one είναι κατώτερη...

Αλλά ακόμα και αυτά τα δύο που θεωρώ κορυφαία σε σχέση με το 1020 που επίσης είχα φαίνονται πολύ μικρά...

Αν η Sony το προμωταρει σαν hi and camera όχι δεν είναι...

Κατηγορηματικα όχι...

Αυτό όμως που είναι αναμφίβολα αληθές είναι ότι το τηλέφωνο σε όλους τους άλλους τομείς είναι κορυφαίο.

Ίσως ότι καλύτερο έχω πιάσει ποτέ...

Ο λόγος που τελικά θα το δώσω (Ακόμα είμαι ντεμη) είναι ότι τελικά δεν μπορώ χωρίς μεγάλη οθόνη ας πρόκειται και για δεύτερη συσκευή, και γι αυτό προσανατολιζομαι να κρατήσω το one μέχρι την έλευση τον επόμενο μήνα του s5 -m8 -lg g3...

Όποιος πάει σε ένα κατάστημα και το παίξει για λίγο θα δεί ότι έχω δίκιο...

Edit

Πάρτε το δικό μου και γλυτωστε 100 ευρώ...

Ούτε αγ Βασίλης να ήμουν.

Χαχαχα

Πέρα απο την πλάκα σας μεταφέρω ότι βλέπω και νιώθω...

Note 20 plus Snap/Iphone 11 Pro Max/Ipad Pro 10.5 /Samsung Tab s6

Δείτε το official trailer του Compact. Από το ενάμισι λεπτό που ουσιαστικά διαρκεί το trailer, το μισό λεπτό είναι αφιερωμένο αποκλειστικά στην κάμερα. Για όσους δεν το έχουν αντιληφθεί, η συσκευή προωθείται ως camera phone και ως τέτοια κρίνεται, είτε το θέλουν κάποιοι είτε όχι.

Στο trailer αυτό εσύ είδες να διαφημίζει τόσο πολύ την κάμερα του; Μάλλον βλέπουμε άλλο βίντεο, δεν εξηγείται αλλιώς!:blink:

---------------

http://www.playview.eu- Soon..

Λίγη υπομονή να δούμε, το νοτε 3 ξεκίνησε με 100 ευρώ δωροεπιταγη... :lol:

Κώστα (Te_salat), αν το πήρες (ή θα το πάρεις) απ' τον Νίκο πες μας εντυπώσεις σε παρακαλώ μπας και βγάλουμε κανένα σοβαρό συμπέρασμα.

Δεν το πήρα γιατι η DHL για να μου το φέρει στο Cairo ζήτησε 65 ευρώ και για να μην πληρώσω τελωνείο θα πρέπει να είναι χωρίς το κουτί του και για ακόμα πιο σιγουριά να έχει μια sim ώστε να ισχυριστώ οτι το ξέχασα και μου το στέλνουν.

Εδω ειναι πολυ αυστηρά. Για κατι θήκες απο netimes που κοστίζουν 8 ευρώ πλήρωσα 7 ευρώ φόρο στο ταχυδρομειο.

Συνεπώς θα έχανα το κέρδος απο την καλύτερη τιμή που θα μου έκανε ο Νίκος.

Θα το πάρω τέλος Μάρτη που θα έλθω Ελλάδα. Θα εχει πέσει η τιμή, θα εχουν έλθει νεότερες παρτίδες και θα ξέρουμε περισσότερα για τα προβλήματα της κάμερας.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,

Δεν το πήρα γιατι η DHL για να μου το φέρει στο Cairo ζήτησε 65 ευρώ και για να μην πληρώσω τελωνείο θα πρέπει να είναι χωρίς το κουτί του και για ακόμα πιο σιγουριά να έχει μια sim ώστε να ισχυριστώ οτι το ξέχασα και μου το στέλνουν.

Εδω ειναι πολυ αυστηρά. Για κατι θήκες απο netimes που κοστίζουν 8 ευρώ πλήρωσα 7 ευρώ φόρο στο ταχυδρομειο.

Συνεπώς θα έχανα το κέρδος απο την καλύτερη τιμή που θα μου έκανε ο Νίκος.

Θα το πάρω τέλος Μάρτη που θα έλθω Ελλάδα. Θα εχει πέσει η τιμή, θα εχουν έλθει νεότερες παρτίδες και θα ξέρουμε περισσότερα για τα προβλήματα της κάμερας.

OK, πιστεύω πως ίσως οι επόμενες παρτίδες να είναι καλύτερες. Αν έβαζαν ένα αδιαφανές δακτυλίδι γύρω απ' το flash ίσως λυνόταν το θέμα του light bleeding. Θα το παρακολουθώ το θέμα και εύχομαι σύντομα να διορθώσουν ό,τι μπορει να διορθωθεί. Θα φανεί και από τα σχόλια των χρηστών εδώ σε λίγο καιρό που θα έχουν πουληθεί αρκετά κομμάτια.

Φιλικά, Κώστας

OK, πιστεύω πως ίσως οι επόμενες παρτίδες να είναι καλύτερες. Αν έβαζαν ένα αδιαφανές δακτυλίδι γύρω απ' το flash ίσως λυνόταν το θέμα του light bleeding. Θα το παρακολουθώ το θέμα και εύχομαι σύντομα να διορθώσουν ό,τι μπορει να διορθωθεί. Θα φανεί και από τα σχόλια των χρηστών εδώ σε λίγο καιρό που θα έχουν πουληθεί αρκετά κομμάτια.

εμενα μου λυνετε μια απορια? το Ζ1 f δεν τα εχει βγαλει αυτα? και αν τα εχει βγαλει εμεις μονο το διαπιστωσαμε?

τωρα αν εχει προβλημα μονο το Lime οκ, ας καταργησει το χρωμα,μικρο το κακο..

Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8,.xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro

εμενα μου λυνετε μια απορια? το Ζ1 f δεν τα εχει βγαλει αυτα? και αν τα εχει βγαλει εμεις μονο το διαπιστωσαμε?

τωρα αν εχει προβλημα μονο το Lime οκ, ας καταργησει το χρωμα,μικρο το κακο..

Παρα πολυ καλη απορια?Τι λενε οι γιαπωνεζοι για το z1f παρουσιάζει το προβλημα με την καμερα? Για εδω στειλανε αλλες παρτιδες, βομβαρδιστε την σονυ ωστε να διορθωσει τα προβλήματα με την καμερα , οπως ειδα παραπανω στο σιτε τις σονυ πεφτει κραξιμο απο αρκετο κοσμο διεθνως

Edited by irovoudou

Ένα ακόμα συγκριτικό,δεν ξέρω τι να πω πια με αυτή τη κάμερα..

Χαχαχα...

Σκοτώνει η κάμερα του compact!!!

Πάντως και πέρα από την πλάκα το 5S φαίνεται πως το έχει για πασατεμπο...

Note 20 plus Snap/Iphone 11 Pro Max/Ipad Pro 10.5 /Samsung Tab s6

Δείτε τι γράφει ο διαχειριστής του καναλιού.

Sony is looking into it ascertaining whether the issue comes from hardware or software - or whether it comes down to the colour of the phone's chassis and the amount of light it lets through.

Οπότε αφίστε τους beta testers να κάνουν την δουλειά τους.

Στις επόμενες παρτίδες θα φτιάξουν τα πράγματα(?)

Πολύ ενδιαφέρον το συγκριτικό, ευχαριστούμε Μανώλη!

Μεγάλο μπέρδεμα... Σε αυτό το συγκριτικό μου άρεσε πολύ η κάμερα του Compact με εξαίρεση τη φώτο με τη γάτα που φαίνεται πως χάνει λίγο σε λεπτομέρεια (θέμα s/w που διορθώνεται, δεν με απασχολεί πολύ). Πάντως συνολικά συμφωνώ με τον reviewer ότι το Compact κερδίζει.

Επίσης στο flash δεν υπάρχει αυτή η ασπρίλα που αναφέρεται στα forums... Λέτε να είναι μεμονωμένες περιπτώσεις τα προβλήματα και τελικά να είναι εντάξει η κάμερα (μακάρι!!!); :confused:

Φιλικά, Κώστας

Πολύ ενδιαφέρον το συγκριτικό, ευχαριστούμε Μανώλη!

Μεγάλο μπέρδεμα... Σε αυτό το συγκριτικό μου άρεσε πολύ η κάμερα του Compact με εξαίρεση τη φώτο με τη γάτα που φαίνεται πως χάνει λίγο σε λεπτομέρεια (θέμα s/w που διορθώνεται, δεν με απασχολεί πολύ). Πάντως συνολικά συμφωνώ με τον reviewer ότι το Compact κερδίζει.

Επίσης στο flash δεν υπάρχει αυτή η ασπρίλα που αναφέρεται στα forums... Λέτε να είναι μεμονωμένες περιπτώσεις τα προβλήματα και τελικά να είναι εντάξει η κάμερα (μακάρι!!!); :confused:

Για μενα το προβλημα πρεπει να ειναι σε λιγες συσκευες, εγω σημερα με το lime δεν ειδα κατι περιεργο. φωτο απο γερμανικο forum

http://www.android-hilfe.de/sony-xperia-z1-compact-forum/532886-zeigt-eure-schoensten-schnappschuesse-mit-dem-z1-compact.html

Edited by manolis

- Εδώ το rev της συσκευής, από τους ίδιους τύπους. Και έχει την κίτρινη έκδοση.

Μου φαίνεται τρελή συνωμοσία (χαχά Λιακόπουλος style) όλοι να ξέρουν πως έχει προβλήματα και να μην λέει τίποτα κανείς. Άρα; Άρα είναι μεμονωμένες περιπτώσεις και εύχομαι κανείς εδώ (που θα το πάρει τελικά :rolleyes:) να μην έχει προβλήματα

---------------

http://www.playview.eu- Soon..

Εγω περιμένω εντυπώσεις και φωτο απ όσους εδώ στο φόρουμ το αγορασουν.

Λίγα sites κάνουν σοβαρά τεστ.

Μήπως έγραψε κανείς οτι το Ζ1 έχει 2 διαφορετικές οθόνες?

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,

Εγω περιμένω εντυπώσεις και φωτο απ όσους εδώ στο φόρουμ το αγορασουν.

Λίγα sites κάνουν σοβαρά τεστ.

Μήπως έγραψε κανείς οτι το Ζ1 έχει 2 διαφορετικές οθόνες?

Βλέπω οτι δεν το πήρε κανείς και δεν έχουμε εντυπώσεις.. ναι έχει 2 τύπους οθόνης το είδα στο xda..

Πάντως στα σκρουτζομάγαζα άρχισε η καθοδική πορεία του https://www.skroutz.gr/s/4354970/Sony-Xperia-Z1-Compact-16GB.html

Βλέπω οτι δεν το πήρε κανείς και δεν έχουμε εντυπώσεις.. ναι έχει 2 τύπους οθόνης το είδα στο xda..

αυριο λογικα θα το εχω. εντυπωσεις μεχρι το ΣΚ.

• The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact