Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελευταία παρατήρησα ότι η μπαταρία πέφτει πολύ γρήγορα και κάνει κάτι τρελά π.χ. όταν φτάνει στο 25% γράφει 0% και σβήνει. Τι μπορεί να φταίει?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελευταία παρατήρησα ότι η μπαταρία πέφτει πολύ γρήγορα και κάνει κάτι τρελά π.χ. όταν φτάνει στο 25% γράφει 0% και σβήνει. Τι μπορεί να φταίει?

Θέλεις αλλαγή μπαταρίας λογικά.

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία παρατήρησα ότι η μπαταρία πέφτει πολύ γρήγορα και κάνει κάτι τρελά π.χ. όταν φτάνει στο 25% γράφει 0% και σβήνει. Τι μπορεί να φταίει?

Εμενα δεν μου κανει αυτη την αποτομη πτωση,αλλα η διαρκεια της μπαταριας εχει μειωθει δραματικα, με χρηση λιγο πανω του 1,5 χρονου.

 

Το θεωρω αρκετα απογοητευτικο το γεγονος, θα επρεπε να μπορει να κρατησει τουλαχιστον 2 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δεν μου κανει αυτη την αποτομη πτωση,αλλα η διαρκεια της μπαταριας εχει μειωθει δραματικα, με χρηση λιγο πανω του 1,5 χρονου.

 

Το θεωρω αρκετα απογοητευτικο το γεγονος, θα επρεπε να μπορει να κρατησει τουλαχιστον 2 χρονια.

Σε αυτές τις καταστάσεις παίζει ρόλο και ο τρόπος χρήσης της μπαταρίας και της φόρτισης.

 

 

Εστάλη από το Mate 8

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχει μεγάλη σημασία να μην είναι ζεστό το τηλέφωνο όταν το φορτίζουμε (αμέσως μετά από χρήση δηλαδή) γιατί αυτό φέρνει στα όριά την μπαταρία
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Τελευταία παρατήρησα ότι η μπαταρία πέφτει πολύ γρήγορα και κάνει κάτι τρελά π.χ. όταν φτάνει στο 25% γράφει 0% και σβήνει. Τι μπορεί να φταίει?

 

Σχετικά με αυτό τώρα άρχισε από το 65-70% να σβήνει το κινητό με αποτέλεσμα να κρατήσει 2-3 ώρες. Ξέρετε μήπως θα μπορούσα να κάνω κάτι με την εγγύηση ή δεν το καλύπτει??

Link to comment
Share on other sites

Και μένα μου έκανε αυτά τα τρελά με την μπαταρία, την άλλαξα μόνος και ησύχασα. Ήμουν εκτός εγγύησης βέβαια.

 

Για πες, πως την αλλαξες μονος;

Με οδηγο βιντεο απο το youtube?

Link to comment
Share on other sites

Για πες, πως την αλλαξες μονος;

Με οδηγο βιντεο απο το youtube?

 

Ναι από You Tube, και είναι αρκετά απλό. Λίγο ζέσταμα με πιστολάκι ή ακομα καλύτερα πιστόλι αέρος και είναι έτοιμο να βγει.

Βέβαια θέλει να έχεις παραγγείλει εκτός από την μπατραρία και μια πλάτη με έτοιμα αυτοκόλλητα γιατί στην παλιά θα χαλάσουν τα δικά της.

Αν θέλεις να ποστάρω τα links από ebay, εφόσον υπάρχουν ακόμα. Κόστος κάτω από 20€ μου βγήκαν. Με γνήσια μπαταρία με το nfc επάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι από You Tube, και είναι αρκετά απλό. Λίγο ζέσταμα με πιστολάκι ή ακομα καλύτερα πιστόλι αέρος και είναι έτοιμο να βγει.

Βέβαια θέλει να έχεις παραγγείλει εκτός από την μπατραρία και μια πλάτη με έτοιμα αυτοκόλλητα γιατί στην παλιά θα χαλάσουν τα δικά της.

Αν θέλεις να ποστάρω τα links από ebay, εφόσον υπάρχουν ακόμα. Κόστος κάτω από 20€ μου βγήκαν. Με γνήσια μπαταρία με το nfc επάνω.

Με 22 ευρώ μου την άλλαξε ο Γερμανός (χωρίς αδιάβροχοποιηση εννοείται)

"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

παιδια παει κανας χρονος που το εδωσα το εργαλειο,αλλα θελω να κανω μια ερωτηση γιατι κανεις δε μου απανταει τοσους μηνες στο forum του Z3 tablet και εχει καταντησει εντελως γελοιο!εχετε δοκιμασει αν δουλευει μαζι το mhl με το wifi?με το που ανοιγω κανω screen mirroring το wifi μου δε λειτουργει..να φανταστω θα ισχυει σε ολα τα Ζ το ιδιο..εχω ενα φτηνο καλωδιο απο ebay με 4 ευρω..
Link to comment
Share on other sites

Ναι από You Tube, και είναι αρκετά απλό. Λίγο ζέσταμα με πιστολάκι ή ακομα καλύτερα πιστόλι αέρος και είναι έτοιμο να βγει.

Βέβαια θέλει να έχεις παραγγείλει εκτός από την μπατραρία και μια πλάτη με έτοιμα αυτοκόλλητα γιατί στην παλιά θα χαλάσουν τα δικά της.

Αν θέλεις να ποστάρω τα links από ebay, εφόσον υπάρχουν ακόμα. Κόστος κάτω από 20€ μου βγήκαν. Με γνήσια μπαταρία με το nfc επάνω.

 

Εχω ηδη αγορασει απο το 2014 που πηρα το κινητο! Ειμαι οργανωμενος!

Δεν ξερω βεβαια ποσο καλα μπαινει παλι το nfc.

Και δεν ξερω στην πραξη ποσο ευκολα γινεται, γιατι καλα τα δειχνουν στα βιντεο, αλλα μη γινει κανενα σπασιμο...

Εσενα πως σου πηγε η διαδικασια; Γενικα το χεις με τετοια πραγματα, κατσαβιδιασματα κλπ;

Εγω οχι και τοσο. Να βαλω καμια καρτα στο pc, οκ, αλλα για τιποτε περιπλοκο, δεν θα το χαλασω, απλα θα σταματησω και δεν θα γινει.

Τι λες;

 

----- προσθήκη μηνύματος 49 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με 22 ευρώ μου την άλλαξε ο Γερμανός (χωρίς αδιάβροχοποιηση εννοείται)

 

Σου το ανοιξε; Φανταζομαι θελει ωρα.

Δεν ειμαι σιγουρος αν βαζει ο γερμανος μπαταριες, σε κινητα με μη αφαιρουμενες μπαταριες.

Link to comment
Share on other sites

Έχει αλλάξει κάποιος μπαταρία σε κάποιο από τα επίσημα service (Arvato, Omnitech), για να μας πει το κόστος;

Θέλω να αλλάξω σε δύο Xperia Z1 Compact που έχω αλλά δεν μου λένε το κόστος (έστω στο περίπου).

Πρέπει να πάω από εκεί τα κινητά, να τα ανοίξουν, να τα ελέγξουν και μετά να μου πουν το κόστος.

Αν αποφασίσω να μην τα επισκευάσω (αλλάξω μπαταρία), πληρώνω 18€.

Τα κινητά βέβαια θα έχουν ανοιχτεί...

Γι' αυτό λέω, μήπως το έχει κάνει κάποιος;

Δεν θέλω να τα πάω αλλού. Τα έχω 3 χρόνια και είναι άψογα. Μόνο η μπαταρίες τα "έφτυσαν"...

Link to comment
Share on other sites

Έχει αλλάξει κάποιος μπαταρία σε κάποιο από τα επίσημα service (Arvato, Omnitech), για να μας πει το κόστος;

Θέλω να αλλάξω σε δύο Xperia Z1 Compact που έχω αλλά δεν μου λένε το κόστος (έστω στο περίπου).

Πρέπει να πάω από εκεί τα κινητά, να τα ανοίξουν, να τα ελέγξουν και μετά να μου πουν το κόστος.

Αν αποφασίσω να μην τα επισκευάσω (αλλάξω μπαταρία), πληρώνω 18€.

Τα κινητά βέβαια θα έχουν ανοιχτεί...

Γι' αυτό λέω, μήπως το έχει κάνει κάποιος;

Δεν θέλω να τα πάω αλλού. Τα έχω 3 χρόνια και είναι άψογα. Μόνο η μπαταρίες τα "έφτυσαν"...

 

Εμένα μου ζητούσαν 40-60 ευρώ χωρίς όμως να είναι σίγουρο, αφού έπρεπε να το ανοίξουν πρώτα. Γι αυτό και το έκανα μόνος τελικά με κόστος περίπου 16-18 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Ο Γερμανός μου είπε 45€ ΜΕ αδιαβροχοποίηση. Το στέλνουν στο κεντρικό τους service και το κρατάνε 15 μέρες.

Δεν θα τα δώσω για τόσες μέρες όμως...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ήθελα να κάνω μια ερώτηση,έχω ένα Sony xperia z1 compact με Android 4.4.4. Όταν πάτησα να ανοίξω τα mb, μου έβγαλε το κλασσικό μήνυμα αν είμαι σίγουρος ότι θέλω να ανοίξω τα mb.Εγώ καταλαθος πάτησα στο πεδίο "να μην ξαναεμφανιστει το μήνυμα" κάθε φορά που θα ανοίγω τα mb. Μήπως ξέρει κανείς πως μπορώ να το "ξετικαρω" ώστε να μου εμφανίζει ξανά το μήνυμα ?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αρχισε τα τρελα του το κινητακι αν και σκυλι τοσα χρονια.Εκλεινε μονο του αν και ειχε μπαταρια οταν φορτιζε δεν ανοιγε παρα μονο με το 100% και παροτι του εχω αλλαξει μεσα σε 3 μερες 2 μπαταριες παλι κλεινει.ΤΟ πρωι εχει 100% και το μεσημερι με λιγη ομιλια ειναι το 50%.Σε τρια μαγαζια π το πηγα και τα 3 μ ειπαν οτι πρεπει να κλεισει η μπαταρια με 3-4 κυκλους φορτισης για να ειναι κομπλε.

Εμενα παντως φυσιολογικο δεν μ φαινεται...Επισης στο ανοιγμα κανει αναβαθμιση android 1 απο ... χωρις λογο....

Link to comment
Share on other sites

Αρχισε τα τρελα του το κινητακι αν και σκυλι τοσα χρονια.Εκλεινε μονο του αν και ειχε μπαταρια οταν φορτιζε δεν ανοιγε παρα μονο με το 100% και παροτι του εχω αλλαξει μεσα σε 3 μερες 2 μπαταριες παλι κλεινει.ΤΟ πρωι εχει 100% και το μεσημερι με λιγη ομιλια ειναι το 50%.Σε τρια μαγαζια π το πηγα και τα 3 μ ειπαν οτι πρεπει να κλεισει η μπαταρια με 3-4 κυκλους φορτισης για να ειναι κομπλε.

Εμενα παντως φυσιολογικο δεν μ φαινεται...Επισης στο ανοιγμα κανει αναβαθμιση android 1 απο ... χωρις λογο....

Κάνε του ένα reset.

Πιθανόν να είναι και πρόβλημα πλακέτας.

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το εκανα αλλα τπτ.Απλα απορω γτ επιμενουν ολοι οτι φταει οτι η μπαταρια που δεν εχει φορτισει 2 3 φορες για να αποδωσει και πεφτει τοσο γρηγορα και ξαφνικα κλεινει...
Link to comment
Share on other sites

Τελικα σημερα το κινητο ξαναπηγε στο μαγαζι στο οποιο ειχε γινει η αλλαγη των 2 καινουριων μπαταριων μιας και πλεον δεν φορτιζε καν.Οπως προειπες Κωστα ηταν τελικα πλακετα.Αποτι φαινεται δεν αξιζει να επισκευαστει οποτε μας αφησε χρονους...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...