Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να αναφέρω λοιπόν πως έλαβα προχθές το πακέτο και εντός βρήκα μια εντελώς καινούργια συσκευή!!! Μεγάλη χαρά βέβαια και ολίγον ανέλπιστο, δεδομένου ότι η προέβησαν στην αντικατάσταση στις 15/7 με την εγγύηση να λήγει στις 16/7! Αλλά αυτά τα επίπεδα εξυπηρέτησης και ο σεβασμός προς τον πελάτη, είναι ένας από τους λόγους που αρκετές από τις consumer electronics συσκευές που διαθέτω είναι μάρκας Sony. Είχα παρόμοια θετική εμπειρία με Sony ebook reader το οποίο ήταν 6 ετών σχεδόν στην Γαλλία κατά το παρελθόν. Όπως έγραψα και προηγουμένως, η εμπειρία μου για τη συγκεκριμένη περίπτωση από την Arvato και τη Sony Mobile ήταν αντιθέτως κάκιστη, οπότε και δεν πρόκειται να ασχοληθώ ποτέ ξανά μαζί τους. Και αυτό συνεπάγεται πως οι αγορές μου θα συνεχίσουν να γίνονται σε άλλες πιο Ευρωπαϊκές χώρες και όχι στην Ελλάδα, όπως συνέβη και στην περίπτωση του Sony Z1 Compact που είχε αγοραστεί στην Αγγλία. Ενώ στην Ελλάδα αρνήθηκαν να μου το επισκευάσουν επειδή δεν είχα το χαρτί της απόδειξης, παρότι ήταν εγγεγραμμένο το κινητό στο επίσημο σαιτ, στην Αγγλία το δέχτηκαν κανονικά. Εδώ για τους τύπους χάνουμε και τα αυτονόητα...

 

 

Λοιπόν φίλε karib, δεν ξέρω κατά πόσο όλα αυτά θα βοηθήσουν, αλλά παραθέτω και εδώ τα στοιχεία που ζήτησες. Καταρχάς το πιο σημαντικό είναι - όταν χρειαστεί - να επικοινωνήσεις πρώτα μέσω του chat στο sony mobile uk.

 

 

00448712000995

SBE Ltd

Ashford

Kent

TN23 7BR

United Kingdom

 

 

Eυχαριστω!

Τωρα ειδα οτι το ειχες αγορασει απο Αγγλια...

Αραγε λογικα αυτοι δεν θα κανουν τις αηδιες που κανουν στην Ελλαδα που δεν δεχονται κινητο αγορασμενο απο αλλου.

Λογικα, αν χρειαστω, θα μπορω να το στειλω στο αγγλικο service αν θελω, σωστα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μάλλον, αλλά καλύτερα να ρωτήσεις πρώτα για να μην πληρώσεις τζάμπα μεταφορικά/έλεγχο και χωρίς αποτέλεσμα.

 

 

Κανά καλό σετ ζελατίνες προστασίας μπρος-πίσω για αγορά άμεσα από Ελλάδα, ξέρετε που μπορώ να βρω ή κατευθείαν Σκρουτζ;

 

 

 

Sent from my Find7 using Tapatalk

Edited by Feregorn
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

εχω 10 μηνες εγγυηση ακομα και η μπαταρια αρχισε να κανει τρελλα(πεφτει στο 1%,στο 5% απο το 70,80 ξαφνικα)

το καλυπτει η εγγυηση;

Link to comment
Share on other sites

Στην κοπελιά μου το κάλυψε, αλλά και να μην στο καλύψει,την αλλαγή την χρεωνε περίπου 40€ όταν είχα ρωτήσει.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
εχω 10 μηνες εγγυηση ακομα και η μπαταρια αρχισε να κανει τρελλα(πεφτει στο 1%,στο 5% απο το 70,80 ξαφνικα)

το καλυπτει η εγγυηση;

 

Φυσικά... επικοινώνησε άμεσα με Arvato ή Omnitech.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

πηρα στο sony service και μου ειπαν να το δωσω στο γερμανο να τους το στειλει.

να το κανω η να παρω omnitech η arvato.

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

πηρα στο sony service και μου ειπαν να το δωσω στο γερμανο να τους το στειλει.

να το κανω η να παρω omnitech η arvato.

ευχαριστω!

Αν το πας μόνος θα γλιτώσεις την καθυστέρηση.

 

Εστάλη από το Mate 8

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν το πας μόνος θα γλιτώσεις την καθυστέρηση.

 

Εστάλη από το Mate 8

 

δεν ειμαι αθηνα,οποτε το δινω στο γερμανο σωστα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μου το στειλαν σημερα και μου αλλαξαν μητρικη!!

καμμια αναφορα για προβληματικη μπαταρια.λ:wacko:

μια χαρα μεχρι ωρας το μονο ασχημο οτι δεν βρηκα το πλαστικο συρταρακι της sim και δεν μπορω να το χρησιμοποιησω.

πιστευω οτι δεν το εβαλαν αυτοι στο service κι οτι δεν ξεχασα να το βαλω μεσα εγω,θα τους παρω τηλεφωνο και βλεπω τι θα μου πουν.

Link to comment
Share on other sites

μου το στειλαν σημερα και μου αλλαξαν μητρικη!!

καμμια αναφορα για προβληματικη μπαταρια.λ:wacko:

μια χαρα μεχρι ωρας το μονο ασχημο οτι δεν βρηκα το πλαστικο συρταρακι της sim και δεν μπορω να το χρησιμοποιησω.

πιστευω οτι δεν το εβαλαν αυτοι στο service κι οτι δεν ξεχασα να το βαλω μεσα εγω,θα τους παρω τηλεφωνο και βλεπω τι θα μου πουν.

Το βάζουν μέσα στο κουτί.

"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.αν κανω unroot το τηλεφωνο με επαναφορα,στο σερβις θα καταλαβουν οτι εχει γινει ρουτ;επισης με ποιο τροπο να το κανω;μεσω flashtool;
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν θα το καταλάβουν. PC Companion και κάνεις τη δουλειά σου.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παίδες.

Εχω πάρα πολύ καιρό να παρακολουθήσω το θέμα και γι αυτό μπορεί αυτό που θα πω να έχει ήδη ειπωθεί ή να έχει βρεθεί μια καλύτερη λύση απο αυτή που θα σας προτείνω.

Αναφέρομαι στο γνωστό πρόβλημα του flash bleed.

Είχα δοκιμάσει πολλά, μαρκαδόρους κλπ. Δοκίμασα σε manual mode που είχα διαβάσει σε ένα ξένο φόρουμ, τίποτα.

Η μόνη περίπτωση που έβγαινε φωτό με ελάχιστο έως καθόλου flash bleed ήταν οταν το φλας το είχα στη λειτουργία torch (φακός).

Αλλά είναι απίστευτη μακακία να είσαι με τη λάμπα αναμένη μέχρι να πάρεις τη φωτό και μετά να πρέπει να το σβήσεις κλπ.

Χρησιμοποιώ λοιπόν και μια άλλη εφαρμογή για φωτογραφίες γιατί έχει κάποιες λειτουργείες που τα σπάνε, όπως το HDR και το night mode (το οποίο ΤΑ ΣΠΑΕΙ, παίρνει 6 φωτό χωρίς φλάς, τις ενώνει και το αποτέλεσμα είναι φοβερό).

Η εφαρμογή λέγεται "a better camera". Δωρεάν. (υπάρχει φυσικά και η paid εκδοχή, αλλά μια χαρά την κάνει τη δουλειά της και η free, ειδικά για το προβλημά μας)

Τι ανακάλυψα λοιπόν πρόσφατα, ενώ την χρησιμοποιώ χρόνια.

Στην απλή λήψη (single shot) στο φλάς έχει τις κλασσικές επιλογές (auto, red eye, torch) αλλά έχει και ένα που λέγεται "torch for capturing". Σε αυτή τη λειτουργεία το φλας είναι σβηστό, μόλις πατήσεις το κουμπί για λήψη ανάβει στιγμηαία φακός, παίρνει τη φωτό και σβήνει. Δεν σκάει φλασιές όπως στο αυτόματο ούτε ανάβει φακός όλη την ώρα. Ανάβει 1 δευτερόλεπτο.

Και ως εκ θαύματος flash bleed και υπερφωτισμένες φωτό γιοκ.

Εγώ σώθηκα με αυτό.

Δε λέω οτι στο κλαμπ θα βγάλει ένα ολόκληρο μαγαζί καμπάνα, ΟΑΚΑ. Γενικά είναι σαφώς πιο σκοτεινή απο μια φωτό με φλας στο αυτόματο, ειδικά σε απόσταση(δε θα σου βγάλει όλο το σαλόνι φωτισμένο τέλεια) , αλλά μια κοντινή φωτό πχ με την παρέα τη βγάζει περίφημα και επιτέλους βλέπεται και δεν ντρέπεσαι να τη δείξεις.

Αυτά.

Σόρρυ για το μεγάλο ποστ αλλά έκρινα οτι αφού βρήκα μια πολύ καλή λύση πρέπει να τη μοιραστώ.

Edited by Theiosbill
Link to comment
Share on other sites

και μιας και μιλάμε για κάμερες. Μετά από περίπου 2 χρόνια και αφού έχω περάσει στην 5.1.1 παρατήρησα ότι η superior auto επιλογή είναι στα 8mpx.

Υπάρχει δυνατότητα να αλλάζει αυτή η ρύθμιση χωρίς root?

 

Καλησπέρα σε όλους.

Από τη στιγμή που πήγα στην 5.1.1 υποψιάζομαι ότι έχει "πέσει" η απόδοση της κεραίας του wifi. Σε σημεία που με την 4.4.4 έπιανα σήμα πολύ άνετα, πλέον δεν πιάνω σχεδόν καθόλου. Δοκίμασα και clean installation thw 5.1.1, αλλά τα ίδια.

Μιας και με το τέλος του Αυγούστου συμπληρώθηκαν τα 2 χρόνια που έχω το Ζ1C μου, και σε σχέση μα το παραπάνω καθώς και με κάποια σχόλια που θυμάμαι για χρήση από κάμερες με στοιχεία του Ζ3, σκέφτομαι να rootαρω το κινητάκι μου.

Ελπίζω να βρώ λύση για το θέμα της κεραίας του wifi

 

Υπάρχει κανείς που μπορεί να βοηθήσει δίνοντας κάποιες πληροφορίες ή και οδηγίες?

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, μετά από δύο χρόνια χρήσης το rootαρα το Ζ1C. Το πρόβλημα με το wi-fi μου το έχει εμφανίσει και εμένα, ωστόσο στις φωτογραφίες δεν παρατηρώ πρόβλημα με το flash. Όσο για το service, άλλαξα οθόνη, τάπα usb και μπαταρία δωρεάν με την εγγύηση.

TaAakiS

Sony Ericsson Xperia X10mini --> Sony Xperia go --> Sony Xperia Z1 Compact & Sony Smartwatch 2(SW2) --> Sony Xperia Z5

Η visual basic ποτέ δεν πεθαίνει και όλα τα apps ανασταίνει...

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγω την εμπειρια μου με την Arvato και το σερβις Θεσσαλονικης Δωδεκανησου. Το κινητο μου εδω και αρκετο καιρο ειχε χασει αυτο το κλικ-κλικ που εκανε το κουμπι on/off. Εμφανιζε αραια και που και μια μικρη ασπριλα μονο σε λευκο χρωμα η οθονη σαν κατι να την πιεζει απο μεσα σε ενα μικρο σημειο. Και λιγο στην αριστερη πλευρα μια καμπυλοτητα προς τα εξω,εκει που ειναι η μαγνητικη φορτιση και ειναι πολυ λεπτος ο σκελετος,με αποτελεσμα να φαινεται ειδικα απο πισω μερια. Ετσι λοιπον,μετα απο 17 μηνες απο την αγορα (αγορασμενο με εκεινη την τρελη προσφορα στα mediamarkt 199 ευρω), το πηγα στο σερβις για ολα αυτα. Το κινητο πεταγε και συνεχιζει να πεταει απο την πρωτη μερα που το εχω,φτου φτου.

 

Μου το κρατησαν με το γνωστο ρητο οτι αμα βγει εκτος εγγυησης θα χρεωθω 20 ευρω κλπ. Και επιστροφη εντος 7 ημερων. Τελικα το κινητο επεστρεψε στις 6 ημερες με αλλαγμεμο κουμπι on/off, αλλαγμενη οθονη και αλλαγμενο πισω καλυμμα. Η καμπυλοτητα δεν εξαλοιφθηκε τελειως αλλα με διαβεβαιωσαν οτι η στεγανοποιηση του κινητου ελεγχθηκε απο την εταιρεια και ειναι ολα ενταξει.

 

Να πω την μαυρη αληθεια,πηγα πολυ επιφυλακτικος με οσα ειχα διαβασει. Αμα μου το βγαζανε εκτος εγγυησης με καμια χαζη δικαιολογια,ημουν ετοιμος να κινηθω και δικαστικα,να παροπλισω το κινητο για οσο διαστημα χρειαζοταν και να το εστελνα οπου χρειαζοταν,με τεραστια υπομονη που εχω σε αυτα τα θεματα. Μεχρι και συσκευη αντικαστασης ειχα ψαξει να αγορασω για παν ενδεχομενο.

 

Τελικα τελος καλο,ολα καλα. Με διεψευσαν θετικα και ξαναεχω το κινητο στα χερια μου.

Edited by r31134
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αφού έχω το κινητό στα χέρια μου συν λίγο ελεύθερο χρόνο, αυτό το Σ/Κ θα επιχειρήσω να του περάσω custom rom. Διάβασα λίγο κάποιους οδηγούς που λένε να γίνει downgrade με prerooted firmware, αλλά επειδή μου φάνηκε αργή σαν διαδικασία, έβαλα στο Win10 laptop το Kingoroot και μου έκανε ρουτ το κινητό μέσα σε 5 λεπτά και μάλιστα στην έκδοση 5.1.1. Αλλά όταν δοκίμασα να βάλω TWRP από την εφαρμογή του Play Store απέτυχε. Υπάρχει άλλος παρομοίως γρήγορος τρόπος να περάσω custom recovery στο κινητό;

 

Sent from my N5206 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν έβγαλα αποτέλεσμα από το προηγούμενο βήμα, οπότε αποφάσισα να ακολουθήσω δοκιμασμένα πράγματα και λέω να αφήσω εδώ έναν μίνι οδηγό:

 

1) Καθώς το κινητό το παρέλαβα στην τελευταία 5.1.1 και παρότι το είχα ρουτάρει με kingoroot δεν κατάφερα να περάσω custom recovery, αποφάσισα να το κάνω downgrade. Μέσω του flashtool περνάω στο κινητό μια KK .108 και τη ρουτάρω με το Newroot χρησιμοποιώντας υπολογιστή με Win10.

 

2) To installer για το NUT Dual recovery δεν δούλεψε στα Windows 10 οπότε το έβαλα σε υπολογιστή με τα WIn7 και μου πέρασε επιτέλους τη dual recovery έχοντας κλειδωμένο bootloader.

 

3) Επιλέγω τελικά και περνάω την stock-based custom rom Rockz1k v4 και μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος. Γρήγορη και σταθερή και με πολλές έξτρα δυνατότητες, αυτό που μου έκανε την μεγαλύτερη εντύπωση είναι το stereo mod που δουλεύει απίστευτα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω για τα προβληματα στο samsung note....και χαιρομαι που εχω sony!!!

Και φαντάσου ότι το καλέβλεπα για αγορά... xD Την γλίτωσα μου φαίνεται!

 

 

 

Sent from my N5206 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπερα παιδια, αρχισε να μου κανει περιεργα κολπα η αφη σημερα. Παταει οτι να ναι χωρις να το ακουμπαω κλπ. Εκανα και factory reset και μετα απο λιγο παλι τα ιδια. Μαλλον δεν ειναι προβλημα λογισμικου και εχει θεμα η αφη...Ξερετε ποσο παει η αλλαγη digitizer στην αρβατο? Το εχω σχεδον 2,5 χρονια το κινητο. Edited by kotsosbb
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Κανεις δεν γνωριζει;;;;

Σύμφωνα με αυτό που γράφει από κάτω, μάλλον θα περιορίζει τη cpu, πχ downclock, 1 core, κοκ

 

Sent from my D5503 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...