Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδώ είσαι, δοκιμασμένο την προηγούμενη εβδομάδα με επιτυχία.

 

χάνεται η εγγύηση με αυτόν τον τρόπο?

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

χάνεται η εγγύηση με αυτόν τον τρόπο?

 

Ναι. Αν κάνεις root χάνεις εγγύηση. Αν το επαναφέρεις σε stock κατάσταση, επανέρχεται η εγγύηση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει διαφορα κατα καιρους εδω, αλλα εχω μπερδευτει.

Ολες οι αναβαθμισεις της 4αρας, εγιναν on-the-air, και ολα μου διατηρηθηκαν.

 

Αντιθετως, η 5αρα(που δεν εχω βαλει), και προφανως και η 5.1.1 που θα ερθει, γραφουν οτι απαιτειται συνδεση με υπολογιστη.

Οντως μονο με αυτο τον τροπο γινεται, και οχι OTA?

Διατηρουνται οι εφαρμογες και τα user settings? (χαζη ερωτηση αλλα σημαντικη)

Link to comment
Share on other sites

Ήταν κάτι που συζητάγαμε επι εποχής Neo V. Με ΟΤΑ όντως δεν χάνονται οι ρυθμίσεις και τα αρχεία. Γενικά όμως οι ΟΤΑ αργούν να έρθουν σε σχέση με αυτές που έρχονται στον υπολογιστή.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ήταν κάτι που συζητάγαμε επι εποχής Neo V. Με ΟΤΑ όντως δεν χάνονται οι ρυθμίσεις και τα αρχεία. Γενικά όμως οι ΟΤΑ αργούν να έρθουν σε σχέση με αυτές που έρχονται στον υπολογιστή.

 

 

Δηλαδη, εμενα η lollipop που εχει ερθει ως ειδοποιηση στο κινητο μου, αλλα δεν την βαζω, και ειναι εκει περιπου 4μηνο, γιατι ακομη μου γραφει computer required?

Δεν εχει βγει ακομη η lollipop σε ΟΤΑ?

Link to comment
Share on other sites

Για τη σειρά Ζ βγήκε η 5.1 πριν την σειρά Ζ1;

Ξέρουμε το λόγο; Κάποιο bug στα Ζ1;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως με ελληνικο Ζ δεν εχει ερθει κατι και ουτε με το προγματα μου βγαζει κατι για αυτο θα το περασω τωρα μια γιατι μπορει να εχει κολησει τιποτα και μολις περασει την νεα να μου την βγαλει οτι πηγα σε 5.1 θα το δουμε
Link to comment
Share on other sites

Γύρισα το λογισμικό από lollipop σε kitkat (.157) μετά από την Πέμπτη φόρτιση το κινητό απλά έχει τον διπλάσιο χρόνο οθόνης από την lollipop με την ίδια ακριβώς χρήση και εφαρμογές.Αντε να δούμε αν η 5.1.1 βελτιώσει τίποτα :rolleyes:

Current:Samsung Galaxy S10

Past:Huawei P20 Pro Blue Dual,Samsung Galaxy S8,iPhone 6s Plus,Sony Xperia Z1 Compact,Samsung Galaxy S4,και η λίστα συνεχίζεται...

Dell Inspiron 3542,Inter core i7 4510u,Nvidia GeForce GT840m 2gb,8gb ram,Samsung 850 Evo 250GB SSD,Windows 10 Edu.Razer BlackWidow Ultimate 2016,Kingston Hyper-x Cloud II.

Link to comment
Share on other sites

Έχει ρωτήσει κάποιος πρόσφατα πόσο χρεώνει ή Arvato αλλαγή οθόνης;

Δε δουλεύει ένα μέρος της μετά από πτώση.

Στη Γερμανία θέλουν 180€.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα φίλε lewton άλλαξα οθόνη στο ζ1κ του αδερφού μου στην αρβατο και κόστισε 120€.

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

θα μπορουσε κάποιος φίλος να ανεβάσει το ftf αρχειο της ελληνικής έκδοσης ή να στείλει κάποιο link γιατί έχω μείνει από χτες με το κινητό σε νοκ αουτ!

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα φίλε lewton άλλαξα οθόνη στο ζ1κ του αδερφού μου στην αρβατο και κόστισε 120€.

Eυχαριστώ.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

θα μπορουσε κάποιος φίλος να ανεβάσει το ftf αρχειο της ελληνικής έκδοσης ή να στείλει κάποιο link γιατί έχω μείνει από χτες με το κινητό σε νοκ αουτ!

 

εχω την 4.4.4 αν θες. Ελληνικο νομιζω.

https://www.dropbox.com/s/dcompro1lgk40v3/D5503_4.4.4_unbranded.ftf?dl=0

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη, εμενα η lollipop που εχει ερθει ως ειδοποιηση στο κινητο μου, αλλα δεν την βαζω, και ειναι εκει περιπου 4μηνο, γιατι ακομη μου γραφει computer required?

Δεν εχει βγει ακομη η lollipop σε ΟΤΑ?

 

Ξερει κανεις;

Link to comment
Share on other sites

εχω την 4.4.4 αν θες. Ελληνικο νομιζω.

https://www.dropbox.com/s/dcompro1lgk40v3/D5503_4.4.4_unbranded.ftf?dl=0

 

Σ ευχαριστώ πολύ.Τελικά έκανα επαναφορά μέσω του pc companion.Δεν ήξερα ότι γινεται και όταν έχει κολλήσει σε bootloop το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη, εμενα η lollipop που εχει ερθει ως ειδοποιηση στο κινητο μου, αλλα δεν την βαζω, και ειναι εκει περιπου 4μηνο, γιατι ακομη μου γραφει computer required?

Δεν εχει βγει ακομη η lollipop σε ΟΤΑ?

Αν σου λεει ότι χρειάζεται pc τότε δεν έχει βγει ΟΤΑ.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

To sony bridge (το αντιστοιχο προγραμμα της sony για mac ειναι), μπορει να με βοηθησει να μην χασω εφαρμογες, ρυθμισεις, δεδομενα, ωστε να κανω την αναβαθμιση, αφου δεν ειναι ΟΤΑ?

 

http://support.sonymobile.com/gb/tools/bridge-for-mac/

 

Εδω λεει οτι "You can also backup and restore your phone content (availability depending on phone model). Sony Bridge for Mac contains Xperia™ Transfer, a tool for moving content from your old phone to your new Xperia™ device."

 

Λογικα, παιρνω Backup, περναω την αναβαθμιση με χρηση υπολογιστη, και αν χαθει(θα χαθει?????????????????) τιποτε, κανω restore απο τον υπολογιστη με το προγραμμα της sony, και τα εχω παλι ολα κομπλε?

 

Ήταν κάτι που συζητάγαμε επι εποχής Neo V. Με ΟΤΑ όντως δεν χάνονται οι ρυθμίσεις και τα αρχεία. Γενικά όμως οι ΟΤΑ αργούν να έρθουν σε σχέση με αυτές που έρχονται στον υπολογιστή.

 

Οταν η αναβαθμιση γινεται με την χρηση υπολογιστη; Τι μενει και τι χανεται;

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Οταν η αναβαθμιση γινεται με την χρηση υπολογιστη; Τι μενει και τι χανεται;

 

μολις το βαλεις να κανεις την αναβαθμιση θα σου πει αν χανονται τα δεδομενα..στο λεει ξεκαθαρα.

Απο εκει και περα παντα παιζει ρισκο να παει κατι στραβα και να τα χασεις ολα, επειδη πχ μπορει να κολλησει η αναβαθμιση και να σου κανει φλασαρισμα μετα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,

 

Το εβαλα το απόγευμα. Γενικά, από το lollipop ημουν απογοητευμένος γιατι το κινητο ηταν αισθητα πιο αργο αποτι με kitkat (ειχα κανει clean install). Πρωτη παρατηρηση που εχω να κανω ειναι οτι με το 5.1.1 το κινητο ειναι ξανα τελειως smooth, καμια καθυστέρηση (π.χ. Στον dialer). Επισης μου φανηκε καλυτερη η καμερα. Αλλα θελει πολυ τεστ ακομα. Το 5.1.1 το εκανα dirty install.

Link to comment
Share on other sites

μολις το βαλεις να κανεις την αναβαθμιση θα σου πει αν χανονται τα δεδομενα..στο λεει ξεκαθαρα.

Απο εκει και περα παντα παιζει ρισκο να παει κατι στραβα και να τα χασεις ολα, επειδη πχ μπορει να κολλησει η αναβαθμιση και να σου κανει φλασαρισμα μετα.

 

Thanks, θα το δω, κι ελπιζω να λεει οτι θα τα κρατησει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 82 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια,

 

Το εβαλα το απόγευμα. Γενικά, από το lollipop ημουν απογοητευμένος γιατι το κινητο ηταν αισθητα πιο αργο αποτι με kitkat (ειχα κανει clean install). Πρωτη παρατηρηση που εχω να κανω ειναι οτι με το 5.1.1 το κινητο ειναι ξανα τελειως smooth, καμια καθυστέρηση (π.χ. Στον dialer). Επισης μου φανηκε καλυτερη η καμερα. Αλλα θελει πολυ τεστ ακομα. Το 5.1.1 το εκανα dirty install.

 

Ε λογικα, οτι θα εγινε σε σενα, θα γινει και σε μενα! (εκτος αν παει κατι στραβα)

5.1.1, dirty install, σου κρατησε εφαρμογες-ρυθμισεις-αρχεια, κλπ; Ή παρατηρησες κανενα προβλημα;

 

Πες και ποση ωρα κράτησε ολη η εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καποιος να βοηθησει;πως κραταμε το ρουτ;Ψηνομαι ασχημα να φλασαρω την 5.1.1!

Η αν μπορει καποιος να μας κανει ενα prerooted customized GR zip..Βγηκε μια prerooted 5.1.1 DE αλλα δεν ξερω αν εχει ελληνικα.

Αλλα παιδια προσεξτε διαβαζα τωρα οτι υπαρχει προβλημα με το xposed.Λενα πρωτα απενεργοποιεις τα modules και μετα μεσω recovery φλασαρεις το xposed uninstaller.zip.Και μετα φλασαρεις την prerooted..

Edited by kostas_kanal0011
Link to comment
Share on other sites

παιδια καποιος να βοηθησει;πως κραταμε το ρουτ;Ψηνομαι ασχημα να φλασαρω την 5.1.1!

Η αν μπορει καποιος να μας κανει ενα prerooted customized GR zip..Βγηκε μια prerooted 5.1.1 DE αλλα δεν ξερω αν εχει ελληνικα.

Αλλα παιδια προσεξτε διαβαζα τωρα οτι υπαρχει προβλημα με το xposed.Λενα πρωτα απενεργοποιεις τα modules και μετα μεσω recovery φλασαρεις το xposed uninstaller.zip.Και μετα φλασαρεις την prerooted..

Εχω βαλει εγω την prerooted DE, κανενα προβλημα, εχει και ελληνικα και οτι γλωσσα θες. Αυτο με το xposed δεν το ειδα, αλλα δεν εχω μεχρι στιγμης καποιο θεμα, πριν ειχα rooted κιτ κατ με xposed. Απλα δεν μπορεσα να λειτουργησω σωστα το xposed σαυτην την ρομ και το εβγαλα.

Edited by kotsosbb
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...