Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αψογος!!!Μονο μια διευκρινιση. Στο Γ 2)Εγω εχω ηδη την philtouch recovery.Πειραζει;Η θελει TWRP?Και επισης μπορω να φλασαρω την TWRP τωρα κατευθειαν οπως ειμαι;

δεν πειραζει

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

1. η 14.5.A.0.270 ειναι η 5.0.2

2. οχι δεν θα ερθει ota θελει pc

3. αν απο 4.4.4 πας σε οποιαδήποτε εκδοση 5 δεν χανεις τπτ απο το τηλέφωνο αλλα δεν προτείνετε αυτο. ειναι μεγαλη αναβάθμιση και καλο ειναι να κανεις καθαρη εγκατασταση σβήνοντας τα παντα..

 

τωρα να ρωτισω και εγω κατι μήπως ξερει κανεις κατι.. φορτίζω το κινητό απο μαγνητικό φορτιστή. με τον μανισιο του κουτιου κανει 3 ωρες και να γεμίσει ενω με τον προηγούμενο που ειχω απο το neo v κανει την μιση ωρα.. λετε να κανει κακο στην μπαταρια η γρηγορη φορτιση? σε εσας ποση ωρα κανει να γεμισει απο μαγνήτη?

εξαρτάται από τα mA toy φορτιστή ο χρόνος και όχι από το αν είναι μαγνητικό . δηλ. εαν πχ η μπαταρια σου ειναι 3000 και ο φορτιστης σου 1000 mA ΘΈΛΕΙ τρεις ώρεσ να φορτίσει . Βασικά ο φορτιστής που θα χρησιμοποεις πρεπει να ειναι στα μισά από ότι είναι η μπαταρία σου , οπότε για το z1c 1000 .Για να σου φορτιζει στη μισή ώρα κατι δεν πάει καλά , εαν όμως είναι όντως έτσι δηλ. σε μισή ωρα καργαρει τότε ο φορτιστής σου είναι 4000-5000 mA, ...... τότε σύντομα θα σου χαλάσει η μπαταρία .... .

Edited by lightrom
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εμένα μου ήρθε ΟΤΑ η τελευταία. :happy:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου ήρθε ΟΤΑ η τελευταία. :happy:

 

Αρα ερχεται πρωτα ως δυνατοτητα εγκαταστασης με ενδειξη 'computer required',

και μετα απο λιγες μερες και διαθεσιμη για εγκατασταση απευθειας στο κινητο, ota?

 

Γιατι ρωτησα πριν λιγες μερες αν αυτη ειναι η τακτικη της sony, γιατι εμενα μου ηρθε τωρα για εγκατασταση μονο μεσω pc,

και μου ειπατε (το δεχομαι, ποιος μπορει να ξερει στα σιγουρα) ,

οτι οχι, δεν θα λαβω τιποτε αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Μου ρθε χθες ΟΤΑ η αναβαθμιση και σε ενα 15λεπτο τελειωσα μ αυτην χωρις υπολογιστη. Τρομερα μεγαλη βελτιωση της Ram. Αγγιζω σταθερα το 1 gb ελευθερη ram με τα ιδια πραγματα. Στοκ lollipop εχω.
Link to comment
Share on other sites

Η μονη λυση μαλλον ειναι αυτη. http://forum.xda-developers.com/sony-xperia-z1-compact/general/ftf-14-5-0-270-generic-india-t3117026 Σβηνονται ολα ξανα απο την αρχη..Αλλα δεν ξερω αν εχει ελληνικα..
Link to comment
Share on other sites

Ολα τα firmware στο Android όποιας περιοχής και να είναι, έχουν Ελληνικά

 

 

Αν δεν κάνεις wipe system, data κλπ δεν χάνεται τίποτα. Αν ήδη είσαι lollipop βάλε το pre-rooted χωρίς wipe και θα είσαι οκ. Αν είσαι kit kat κάνε wipe και ξανά στησε το από την αρχή

Link to comment
Share on other sites

Με το αν έχεις ξεκλείδωτο η όχι τον bootloader σου

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Εγω που τον εχω ξεκλειδωτο μπορω να τη βαλω αυτη τη recovery;;;

1.σιγουρα τον εχεις ξεκλείδωτο ? πληκτρολογησε *#*#7378423#*#* Service Info/Configuration . στο root τι ακριβώς σου γραφει ?

2. όπως κι να εχει L είτε U μπορεις , αρκει να έχεις το supersu εγκατεστημενο . Κατεβασε το dual recovery και τρεξτο από τον υπολογιστή σου .

Link to comment
Share on other sites

Bootloader unlocked: Yes. Μπηκα στη σελιδα στο xda εκει που κατεβαζουμε και την εχει και σε μορφη zip. Μπορω να τη φλασαρω κατευθειαν;;
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν προλάβαμε να βάλουμε το .270 και πιστοποιήθηκε το .283!:p:p

 

https://www.ptcrb.com/vendor/complete/view_complete_request_guest.cfm?modelid=24844

T300 > K500 > K700 > K800 > K810 > C905 > Xperia Mini > Xperia S > Xperia Z1 Compact

More than 10 years loyal Sony (Ericsson) user!

Link to comment
Share on other sites

Bootloader unlocked: Yes. Μπηκα στη σελιδα στο xda εκει που κατεβαζουμε και την εχει και σε μορφη zip. Μπορω να τη φλασαρω κατευθειαν;;

 

Bootloader unlocked: Yes ή Bootloader unlocked allowed : Yes ?

Διαδικασια φλασαρισμ

Τσέκαρε USB debugging ON. Τσεκαρε από ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟ ΑΓΝΩΣΤΕΣ ΠΗΓΕΣ , τσεκαρε να εχεις ΕΝΤΟΠΙΣΜΟ ΣΦΑΛΜΑΤΩΝ USB , KAI ξετσεκαρε ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΗ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΜΕΣΩ USB ( αν το εχεις ) . Απενεργοποιησε ΑΝΤΙΙΚΟ ΚΑΙ FIREWALL προτού το τρεξεις . ΠΑΤΑ ΟΚ ΣΕ ΟΤΙ σου ΖΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΗΛΕΦ ΚΑΘΩΣ ΤΡΕΧΕΙ ΤΟ TERMINAL. ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ :

1. download Z1C-lockeddualrecovery[VERSION]-BETA.INSTALLER.zip from http://nut.xperia-files.com

2. Windows:

1. unpack at C: or somewhere you will remember!

2. navigate to the resulting directory and look for install.bat, double click it to run; Στις επιλογες που βγαζει 1, 2 , … ειλέγεις το root που εχεις πχ supersu ( ΚΟΙΤΑΖΕΙς ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΚΑΘΩς ΤΡΕΧΕΙ ΤΟ TERMINAL ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ COMPUTER OTAN ΖΗΤΗΘΕΙ)

3. Your phone WILL reboot when installation has completed and it will go into the default recovery for the first boot.

4. Reboot to system from recovery to allow the installer to clean up after installation (it is safe to skip this step).

5. τελος

Link to comment
Share on other sites

lightroom, το allowed σημαινει οτι μπορει να γινει yes, οχι οτι ειναι ομως. Αρα αν βλεπεις αυτο απλα εχει νοημα να ασχοληθεις, αλλιως μην ασχοληθεις καν.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

lightroom, το allowed σημαινει οτι μπορει να γινει yes, οχι οτι ειναι ομως. Αρα αν βλεπεις αυτο απλα εχει νοημα να ασχοληθεις, αλλιως μην ασχοληθεις καν.

Ακριβώς ετσι . εφοσον λεει allowed yes ειναι locked bl και οχι unlocked .οπωσ και να χει ασχολεισαι .

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Κατεβάζεις ένα prerooted 270 από xda,το περνάς στην SD σου,το φλασάρεις μέσω recovery, κάνεις wipe dalvik cache/cache και reboot. Έτσι πας σε 270 κρατώντας όλα τα apps και τις ρυθμίσεις από 242! Μικρό update είναι, μόλις 17MB. Δε νομίζω ότι αξίζει full wipe για να είσαι ΟΚ.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εγκαταστησω της lollipop - ota που εμφανιζεται πλεον στο software update,

οταν βγει η επομενη εκδοση 5.1, θα 'εξαφανιστει' αυτη η 5αρα;

Μεχρι τοτε θα την βλεπω μπροστα μου;

Η εμφανιση της 5.1, θα σημαινει οτι θα παψει να μου δειχνει την δυνατοτητα εγκαταστασης της 5αρας;

 

Φανταζομαι μπορει να απαντησει καποιος που για καποιο λογο 'παραβλεψε' καποιες απο τις αντιστοιχες αναβαθμισεις της 4αρας.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε καν lollipop δεν έχω βάλει ακόμη και από ό,τι φαίνεται ευτυχώς, οι αναβαθμίσεις συνεχίζουν να έρχονται βροχηδόν. Θα περιμένω να σταθεροποιηθεί η κατάσταση και θα περάσω μετά την τελευαία custom, γιατί να σκαλίξω κάτι που δουλεύει άψογα;
Link to comment
Share on other sites

Bootloader unlocked: Yes ή Bootloader unlocked allowed : Yes ?

Διαδικασια φλασαρισμ

Τσέκαρε USB debugging ON. Τσεκαρε από ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟ ΑΓΝΩΣΤΕΣ ΠΗΓΕΣ , τσεκαρε να εχεις ΕΝΤΟΠΙΣΜΟ ΣΦΑΛΜΑΤΩΝ USB , KAI ξετσεκαρε ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΗ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΜΕΣΩ USB ( αν το εχεις ) . Απενεργοποιησε ΑΝΤΙΙΚΟ ΚΑΙ FIREWALL προτού το τρεξεις . ΠΑΤΑ ΟΚ ΣΕ ΟΤΙ σου ΖΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΗΛΕΦ ΚΑΘΩΣ ΤΡΕΧΕΙ ΤΟ TERMINAL. ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ :

1.download Z1C-lockeddualrecovery[VERSION]-BETA.INSTALLER.zip from http://nut.xperia-files.com

2.Windows:

1.unpack at C: or somewhere you will remember!

2.navigate to the resulting directory and look for install.bat, double click it to run; Στις επιλογες που βγαζει 1, 2 , … ειλέγεις το root που εχεις πχ supersu ( ΚΟΙΤΑΖΕΙς ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΚΑΘΩς ΤΡΕΧΕΙ ΤΟ TERMINAL ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ COMPUTER OTAN ΖΗΤΗΘΕΙ)

3.Your phone WILL reboot when installation has completed and it will go into the default recovery for the first boot.

4.Reboot to system from recovery to allow the installer to clean up after installation (it is safe to skip this step).

5.τελος

Unlocked: Yes. Εαν κανω το δικο μου prerooted customized την 270, στο πεδιο recovery τι θα βαλω;σκετη recovery η μαζι με kernel το zip? επισης εχω φλασαρει το zip με το 4k και timeshift. Αν κανω απλως wipe cache και dalvic και εγκαταστησω την prerroted 270 που εχω κανει, θα χαθουν τα 4k και timeshift;;;

Link to comment
Share on other sites

Unlocked: Yes. Εαν κανω το δικο μου prerooted customized την 270, στο πεδιο recovery τι θα βαλω;σκετη recovery η μαζι με kernel το zip? επισης εχω φλασαρει το zip με το 4k και timeshift. Αν κανω απλως wipe cache και dalvic και εγκαταστησω την prerroted 270 που εχω κανει, θα χαθουν τα 4k και timeshift;;;

OTI λεει στο Β .2.5 κανω . .... Ας χαθουν σε ενα λεπτο το ξαναεγκαθιστας φλασαροντας αυτο https://mega.co.nz/#!RYMxFAxR!pGFwB5V3z9dNpogFdfyl3pQJ_tG0WVrfv-4PHLfMiuo .Eγώ παντως δε το χρησιμοποιω γιατι παρόλο που το κινητο δεν εχει θεμα και η ποιοτητα είναι καλή εντουτοις θα πρεπει καθε χρονο να αγοραζω σκληρο ... 4GB το δεκαλεπτο .

Link to comment
Share on other sites

Η ρωγμή είναι εσωτερική στην οθόνη; Ή βρίσκεται και στην επιφάνεια της; Αν είναι εσωτερική ίσως και να σε καλύψει η εγγύηση. Δεν χάνεις και τίποτα να δοκιμάσεις

 

Τελικά το πήγα στην Arvato και μου το έφτιαξαν χωρίς χρέωση σε 2 μέρες!

Μου πέρασαν και Lolipop (χωρίς να με ρωτήσουν βέβαια)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...