Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καταρχήν η κάρτα σου είναι καινούρια ή την έκοψες εσύ; Πήρες τον πάροχό σου να σου στείλει τις ρυθμίσεις στο κινητό; Επίσης, μπορείς και χειροκίνητα. Για check μία εδώ. :)

 

Μεχρι πριν την lolipop το εκανα χειροκινητα οποτε το χρειαζομουν.μολις εγινε η εγκατασταση ειχα θεμα.δεν πηρα τον παροχο οχι.δεν εκοψα

εγω την καρτα.αν μπορεις πες μου πως γινεται χειροκινητα μηπως κανω κατι λαθος.σε ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κάνε πρώτα το εξής, ενώ είσαι ενωμένος σε WiFi πήγαινε ρυθμίσεις - περισσότερα και πάτα να κατέβουν οι ρυθμίσεις του Internet. Μετά τσέκαρε ότι έχεις επιλέξει 3g/LTE από τις ρυθμίσεις και δοκίμασε.

Μήπως έχεις εγκαταστήσει κανένα πρόγραμμα που του έχεις πει για εξοικονόμηση να σε γυρίσει αυτόματα σε 2G;

Link to comment
Share on other sites

Κάνε πρώτα το εξής, ενώ είσαι ενωμένος σε WiFi πήγαινε ρυθμίσεις - περισσότερα και πάτα να κατέβουν οι ρυθμίσεις του Internet. Μετά τσέκαρε ότι έχεις επιλέξει 3g/LTE από τις ρυθμίσεις και δοκίμασε.

Μήπως έχεις εγκαταστήσει κανένα πρόγραμμα που του έχεις πει για εξοικονόμηση να σε γυρίσει αυτόματα σε 2G;

 

Σε ευχαριστω πολυ.οκ θα το κανω και θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες,αυτα τα τεστ οπως το Antutu θεωρουνται αξιοπιστα- αντιπροσωπευτικα? Εκανα ενα και εβγαλε 43800 περιπου και ειδα οτι κατατασει το κινητο πολυ ψηλα. Στοκ lollipop ειμαι.
Link to comment
Share on other sites

Παιδες,αυτα τα τεστ οπως το Antutu θεωρουνται αξιοπιστα- αντιπροσωπευτικα? Εκανα ενα και εβγαλε 43800 περιπου και ειδα οτι κατατασει το κινητο πολυ ψηλα. Στοκ lollipop ειμαι.

 

Για μένα, το μόνο τεστ που πρέπει να κάνεις είναι το τεστ της καθημερινότητας. Έχεις αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα;

Όλα τα άλλα είναι ανούσια αναφοράς. Τόσες φορές έχουν βγει στην φόρα "φτιαχτά" αποτελέσματα. Επίσης αναλόγως τι κάνεις στο κινητό σου ή τι έχεις κάνει μέχρι να τρέξεις το bench ή τι έχεις φορτώσει, σου βγάζει και άλλο αποτέλεσμα.

Edited by konstantinoslp
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γνωρίζει κανενας , πως μπορω να ανοιγω απο το κουμπι της καμερας είτε από την κάτω δεξιά γωνία του lock screen άλλη εφαρμογή κάμερας ; πως μπορει να γίνει κατι τετοιο ?διότι έχω βρει μία που βγάζει ωραίες φωτο αλλά θα πρέπει να ξεκλειδώνω το τηλ για να την χρησιμοποιήσω .Εχω root , 5.02 .
Link to comment
Share on other sites

Την εφαρμογη movie creator που εχει η rom, την εχει χρησιμοποιησει κανεις;

Κανει καλο video editing?

 

Ποση ελευθερη εσωτερικη ram εχει το κινητο σας;

Κατειλημμενα-ελευθερα.

 

Εχει ερθει σχεδον Ιουνιος, και σε μενα δεν εχει εμφανιστει ακομη η 5αρα!

Παιζει σεναριο να μην εμφανιστει ποτε;

Ολοι την λαβατε; (ανεξαρτητα αν την εγκαταστησατε)

Δεν θα την περασω, αλλα τοση βραδυπορία;

Ελεγα να περασω την 5.1 κατα το Σεπτεμβρη, αλλα με αυτους τους ρυθμους ειναι ζητημα αν θα μου ερθει το 2016!

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Οσοι ειστε root κλπ βαλτε τη rom dstrikerz1 (stockbased) ειναι debloaded πιο γρηγορη και με ports απο την καμερα του z2 z3 με 4k video timeshift κλπ!
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παίδες: στο app drawer είδα μια εφαρμογή με generic εικονίδιο η οποία ονομάζεται "Πρόγ.εγκατ.". Υποθέτω ότι υποτίθεται ότι βλέπει τυχών αρχεία apk στην κάρτα μνήμης και σου δίνει δυνατότητα να τα εγκαταστήσεις. Και κάνω αυτή την υπόθεση γιατί όταν την ανοίγω βγάζει απλώς ένα μαύρο παράθυρο στο οποίο γράφει "Δεν υπάρχουν εφαρμογές στην κάρτα μνήμης". Το αστείο είναι ότι ακόμα κι όταν έβαλα μερικά apk's, τόσο στην εσωτερική μνήμη όσο και στην sd, συνεχίζει να μου βγάζει αυτό το μήνυμα.

Τι στον κόρακα κάνει λοιπόν αυτή η εφαρμογή; Σας τη βγάζει και σας ρε παιδιά;

T300 > K500 > K700 > K800 > K810 > C905 > Xperia Mini > Xperia S > Xperia Z1 Compact

More than 10 years loyal Sony (Ericsson) user!

Link to comment
Share on other sites

Οσοι ειστε root κλπ βαλτε τη rom dstrikerz1 (stockbased) ειναι debloaded πιο γρηγορη και με ports απο την καμερα του z2 z3 με 4k video timeshift κλπ!

 

Τη βάζεις από custom recovery (flash zip) ή αλλιώς;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,μου εχει ερθει αναβαθμιση και δεν την εχω περασει.Αν δεν την περασω οταν βγουν οι επομενες 5.0.2 η 5.1 θα μπορω απευθειας να περασω τις ποιο προσφατες?Δλδ μπορω να παρακαμψω και απο 4.4.4 να παω κατευθειαν στην πιο προσφατη?
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα έχει τέτοια εφαρμογή. Installer λέγεται...

Είναι με το generic εικονίδιο; Και σου λειτουργεί; Τι κάνει; Εμφανίζει τα προβλήματα που αναφέρω στο προηγούμενο post;

T300 > K500 > K700 > K800 > K810 > C905 > Xperia Mini > Xperia S > Xperia Z1 Compact

More than 10 years loyal Sony (Ericsson) user!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,μου εχει ερθει αναβαθμιση και δεν την εχω περασει.Αν δεν την περασω οταν βγουν οι επομενες 5.0.2 η 5.1 θα μπορω απευθειας να περασω τις ποιο προσφατες?Δλδ μπορω να παρακαμψω και απο 4.4.4 να παω κατευθειαν στην πιο προσφατη?

 

Ναι , μπορείς .

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ απο μενα,

σημερα εντελως ξαφνικα παρατηρησα μια ρωγμη στη μεση της οθονης απ την μια ακρη στη αλλη με αποτελεσμα η οθονη απ τη μεση κ πανω να μην πατιεται!

με μια γρηγορη αναζητηση βλεπω οτι το φαινομενο ειναι συχνο γενικοτερα, εχει τυχει κ σε καποιον αλλο?

υπαρχει περιπτωση να το καλυψει η εγγυηση?

Link to comment
Share on other sites

Η ρωγμή είναι εσωτερική στην οθόνη; Ή βρίσκεται και στην επιφάνεια της; Αν είναι εσωτερική ίσως και να σε καλύψει η εγγύηση. Δεν χάνεις και τίποτα να δοκιμάσεις
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, θα ήθελα μια μικρή βοήθεια :)

 

Έχω ξεκλειδώσει το κινητό, έκανα και root αλλά κάνοντας update τo Super SU βγάζει πρόβλημα installation failed ( https://dl.pushbulletusercontent.com/WpIGVnETGtZn0ht2ZCccbzCsPBibNo1M/Screenshot_2015-05-21-17-22-47.png ). Το θέμα δεν είναι μόνο σε αυτό καθώς και το adaway βγάζει copy failed. Ακόμα προσπάθησα μέσω της εφαρμογής System App Remover να βγάλω ορισμένες εφαρμογές χωρίς κανένα αποτέλεσμα , συνέχεια failed uninstall

 

Εαν έχει σημασία, αυτόν τον οδηγό ακολούθησα για το ρουταρισμα http://forum.xda-developers.com/sony-xperia-z1-compact/general/root-lollipop-5-0-2-unlocked-bootloader-t3082081

 

Πρέπει να το ξανακάνω root? Το root checker λέει ότι είμαι πάντως. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να πάρεις write permissions στο system. Μόλις είχε πρωτοβγεί η lollipop υπήρχε αυτό το πρόβλημα, διότι χοντρικά το dual recovery δεν μπορούσε να κάνει mount το system. Εμένα πχ το adaware δεν μπορούσε να τροποποιήσει και να γράψει το host file. Η λύση τότε ήταν να ξανάγυρίσεις στην 4.4.4 , να κάνεις root, να πάρεις write permissions και να περάσεις από πάνω την lollipop, όπου και θα διατηρούταν τα permissions.

Από τότε όμως μέχρι τώρα έχουν βγει καινούρια dual recovery, οπότε κατέβασε το καινούριο , πέρασε το από πάνω και δοκίμασε αν πήρες write permissions ή πέρασε μια πιο καινούρια φτιαγμένη pre-rooted rom που θα έχει και καινούριο dual recovery.

Χθες βγήκε και update της lollipop για το κινητό μας, που φτιάχνει 2-3 πραγματάκια

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=3114226

 

[stock][Prerooted] D5503_14.5.A.0.270_Customized BAL

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..

 

μπορεί κάποιος με LP να μας πει τι γίνεται με την ποιότητα της κάμερας; Έγινε πολύ χάλια;

Εδώ http://forum.xda-developers.com/sony-xperia-z1-compact/general/lp-crazy-iso-bumping-low-light-condition-t3088263

αναφέρουν συγκεκριμένο πρόβλημα με το ISO και χαμηλό φωτισμό με το αποτέλεσμα να είναι πολύ κακό..

:: what locks... unlocks! © :: κάθε λαός έχει την κινητή τηλεφωνία που του αξίζει..::

:: SY1EBE ::

Link to comment
Share on other sites

@skyhi Ναι βασικά generic app εικονίδιο έχει, δεν καταλαβαίνω καν τι κάνει, ισχύουν όσα λες. Ούτως ή άλλως installation κάνω πάντα μέσω οποιουδήποτε file Explorer πχ Root Explorer.

 

Οι φωτογραφίες δυστυχώς είναι πολύ μέτριες παρόλο που υποτίθεται είναι Sony κάμερα 20MP. Κανένα contrast. Πολύ υψηλό ISO, γενικά θέλουν όλες επεξεργασία μετά τη λήψη.

 

Το 270 μάλλον θα αργήσει για Ελλάδα λογικά. Προσωπικά μάλλον θα περιμένω το επόμενο update απευθείας αν κι εφόσον είναι το 5.1.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..

 

μπορεί κάποιος με LP να μας πει τι γίνεται με την ποιότητα της κάμερας; Έγινε πολύ χάλια;

Εδώ http://forum.xda-developers.com/sony-xperia-z1-compact/general/lp-crazy-iso-bumping-low-light-condition-t3088263

αναφέρουν συγκεκριμένο πρόβλημα με το ISO και χαμηλό φωτισμό με το αποτέλεσμα να είναι πολύ κακό..

 

Βασικά έχει την καλύτερη καμερα που κυκλοφορεί στην αγορά από αποψη hardware ( to ihone 6 είναι χάλια μπροστά του ) , δυστηχώς όμως το software που έχει είναι μάπα .Το καλύτερο που έχεις να κάνεις με την εφαρμογή του κινητου είναι να είσαι manual όπου το auto iso δουλευει σωστά και να ρυθμιζεις το wb και το exposure manual Για να βγάζεις όμωως τέλειεσ φωτο νύχτα μερα θέλει αλλο πρόγραμμα και για video πρεπει να είσαι root lp 5.02 και dual recovery ώστε να εγκαταστήσεις το 4κ video του z3 ( θα έχει και το timeshift video ) .Για πάνω από 10λεπτα βίντεο όμως no risk , το manual 60fps και ρυθμιζεις exposure και wb manual .

Edited by lightrom
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να βαλω αυτη τη rom http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2743177 κυριως γιατι ολοι λενε η καμερα ηταν καλυτερη.Ειμαι κανονικα root unlocked BL recovery με 5.0.2.Μπορω να τη φλασαρω κατευθειαν μεσω recovery?Η θελει πρωτα να φλασαρω με flashtool τη μαμα kitkat πρωτα?Επισης αν κανω backup τη rom μου αυτη, θα μπορεσω μετα που θα ειμαι στην kitkat να ξανακανω restore την 5.0.2 ??
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...