Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξερει κανεις που μπορω να βρω για ποια χωρα προοριζοταν το κινητο??

Αν έχεις το κουτί, το γράφει πάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@Andreas1992 Πας στο τηλέφωνο και αντί για τηλεφωνικό νούμερο πατάς *#*#7378423#*#* και το κουμπί της κλήσης. Στο Service Menu ψάχνεις στο Device Info το customization number και το ψάχνεις μετά στο Google.
Link to comment
Share on other sites

Εχω το κινητό σε stock GR 14-4-a-0-157-android-4-4-4-kitkat θέλω να κάνω root , έχω βρει διάφορα αλλά δεν ξέρω από sony και επειδή το ψιλο φοβάμαι ,

1. Πατώντας ποια κουμπιά μπαίνω στο recovery της sony , ώστε εάν έχω πρόβλημα να φλασάρω εξ αρχής τη παλιά rom ?

2. Η lollipop 5.02 . 14.5.A.0.242 , υποστηρίζει τελικά εγγραφή στην sd ή όχι ?

3. Πως μπορώ να κάνω update της rom που έχω σε lollipop 5.02 . Από πού κατεβάζω τη τελευταία official stock 5.02 , και πως τη φλασάρω

4. Μετά πως θα κάνω root και cwm recovery στη lollipop

Link to comment
Share on other sites

Για το KitKat (.157) χρησιμοποιείς Flashtool και φλασάρεις το. 108 official kernel σε flashmode, μετά την NUT recovery αφού κάνεις reboot και μπεις κανονικά στο λειτουργικό, επιλέγοντας το option 3.Μετά κάνεις Root καπάκια με το exploit και αφού φλασάρεις πάλι σε flashmode το. 157 kernel είσαι έτοιμος. Λεπτομέρειες και αρχεία θα βρεις εδώ : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2977774

 

Root FW 14.4.A.0.157 (LB/UBL)

Όλα αυτά με κλειδωμένο bootloader και προσοχή να κατεβάσεις τα Kernel για D5503!

 

Για το. 242 Lollipop υπάρχει τρόπος αλλά ακόμα είναι φανερά πιο πολύπλοκος και θέλει ξεκλείδωτο bootloader. Προτείνω να περιμένεις βασικά. ;-)

 

Έχει έρθει σε κανέναν με Cosmote το Lollipop με OTA ή έστω μέσω PC Companion ;

Edited by BlackArtsInc
Link to comment
Share on other sites

Μου έχει έρθει εμένα κανονικά Ota αλλά δεν το έχω βάλει. Φοβάμαι τις παιδικές ασθένειες.
THATS ALL I HAVE TO SAY ABOUT THAT
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολυ αλλά εχει έρθει και GR , για αυτο θέλω να ρουτάρω κατευθείαν τη 502 gr . όποιος ξέρει πως γίνεται root ας μασ δωσει τα φώτα του

Για το KitKat (.157) χρησιμοποιείς Flashtool και φλασάρεις το. 108 official kernel σε flashmode, μετά την NUT recovery αφού κάνεις reboot και μπεις κανονικά στο λειτουργικό, επιλέγοντας το option 3.Μετά κάνεις Root καπάκια με το exploit και αφού φλασάρεις πάλι σε flashmode το. 157 kernel είσαι έτοιμος. Λεπτομέρειες και αρχεία θα βρεις εδώ : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2977774

 

Root FW 14.4.A.0.157 (LB/UBL)

Όλα αυτά με κλειδωμένο bootloader και προσοχή να κατεβάσεις τα Kernel για D5503!

 

Για το. 242 Lollipop υπάρχει τρόπος αλλά ακόμα είναι φανερά πιο πολύπλοκος και θέλει ξεκλείδωτο bootloader. Προτείνω να περιμένεις βασικά. ;-)

 

Έχει έρθει σε κανέναν με Cosmote το Lollipop με OTA ή έστω μέσω PC Companion ;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε και εμένα ειδοποίηση για την 14.5.A.0.242 (δυνατή αναβάθμιση μόνο μέσω υπολογιστή).

Έχω την Ελληνική ROM που είχε δώσει ο Nikos_Mpl.

Θα την περάσω (καθαρή εγκατάσταση) μόλις βρω χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Και σε μενα ηρθε στο ελληνικο firmware :D

Current:Samsung Galaxy S10

Past:Huawei P20 Pro Blue Dual,Samsung Galaxy S8,iPhone 6s Plus,Sony Xperia Z1 Compact,Samsung Galaxy S4,και η λίστα συνεχίζεται...

Dell Inspiron 3542,Inter core i7 4510u,Nvidia GeForce GT840m 2gb,8gb ram,Samsung 850 Evo 250GB SSD,Windows 10 Edu.Razer BlackWidow Ultimate 2016,Kingston Hyper-x Cloud II.

Link to comment
Share on other sites

Eκανα update επισημη εκδοση η οποια ηρθε σαν ειδοποιηση ΟΤΑ και εν συνεχεια με παρεπεμψε στο pc companion.

Σχεδιαστικες λεπτομεριες μ αρεσαν,ειδικα τα soft keys, επιλογη ultra stamina mode αν θες αλλα δεν νομιζω να χρησιμευσει, φυσικα δυνατοτητα μετακινησης εφαρμογων στην SD και γενικως ολα καλα προς το παρων.

 

Θα χρησιμοποιω και παλι τον Νοva Launcher για να μπορω να προσαρμοζω καρτες και εφαρμογες οπως θελω και φυσικα χειρονομιες. Παλι ταξινομηση μονο

αλφαβητκα ή κατα συχνη χρηση εχει ο στοκ... Και φυσικα λογω ταχυτητας που ρολαρω τις σελιδες με τα εικονιδια εφαρμογων.

Καποτε πρεπει να φτιαξουν εναν ανταξιο στοκ launcher...

 

Αλλες λεπτομεριες στην πορεια...

 

Ωραιο και το εφε οταν χτυπας πανω στην εκδοση του λογισμικου

Edited by r31134
Link to comment
Share on other sites

R31134 ευχαριστούμε για την ενημέρωση, αν παρατηρήσεις τίποτα τις επόμενες μέρεςκαι έχεις υπομονή γράψε μας ένα review ακόμα ;-) καλό βράδυ
THATS ALL I HAVE TO SAY ABOUT THAT
Link to comment
Share on other sites

Παιδια την Πεμπτη θα το παρω επιτελους!Με τη μια γινεται root φυσικα.Ξερει κανεις αν θα συνεχισω να παιρνω τις αναβαθμισεις της sony κανονικα;;;
Link to comment
Share on other sites

Απο phonegallery δεν ειχε ακουστικα μεσα . Ετσι ερχεται ?

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Οσοι εκαναν την αλλαγη ας κανουν και ενα κοπο αν εχει καμμια ρυθμιση παραπανω στη φωτογραφικη, αν βελτιωθηκε κλπ.

Θα βολευε αν χρησιμοποιουσατε κανενα πιο εξειδικευμενο προγραμμα απο πριν μιας και δεν περιμενω και πολλα απο το "μαμα" (αλλα ας ειναι και ετσι).

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ήρθε και σε μένα!

Το ζήτημα είναι πως θα rootάρουμε το stock firmware και θα έχουμε recovery με κλειδωμένο bootloader...

Edited by BlackArtsInc
Link to comment
Share on other sites

Απο phonegallery δεν ειχε ακουστικα μεσα . Ετσι ερχεται ?

 

κ εγω απο εκει το πηρα αλλα ειχε ακουστικα προφανως.. η ταινια ασφαλειας ηταν ενταξει??

Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε και μενα μεσω OTA. Εχω root και dual recovery με κλειδωμενο bootloader, αν κανω την αναβαθμιση μεσω κινητου θα πετυχει? Θα εχω ακομα το root?
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την αναβαθμιση μεσω pc companion, με ota μου εβγαλε σφαλμα μαλλον λογω root. Λοιπον, δεν τρελαθηκα κιολας, κατι κολληματακια μαλλον διορθωνονται με clean install, κατα τα αλλα δεν μαρεσε κ πολυ η αλλαγη στο notification tray και την Lockscreen αλλα αυτα συνηθιζονται. Το μεγαλο αρνητικο για μενα ειναι που μεγαλωσαν τα εικονιδια και φαινεται ασχημη και παραγεμισμενη η αρχικη σε σχεση με πριν. Στα θετικα οτι εχει τωρα ultra stamina mode και record screen.
Link to comment
Share on other sites

Τελικα, μπορει να μας πει καποιος που περασε την 5αρα, αν παρατηρησε προβληματα;

 

Αν και ουτε 24ωρο, δεν εχω δει καποιο σκαλωμα,δυσλειτουργια,ταχυτερη πτωση μπαταριας.

Λιγο δυσχρηστη μου φανηκε η αναπτυξη ειδοποιησεων που στην ουσια θελει 2 φορες την ιδια κινηση για να δεις τα εργαλεια-διακοπτες.

 

Πολυ μου αρεσε η σχεδιαση του dialer.

Περαιτερω λεπτομεριες δεν ξερω αλλα αν ειναι κατι να δοκιμασω, ευχαριστως.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εβαλα την αναβαθμιση μεσω pc companion, με ota μου εβγαλε σφαλμα μαλλον λογω root. Λοιπον, δεν τρελαθηκα κιολας, κατι κολληματακια μαλλον διορθωνονται με clean install, κατα τα αλλα δεν μαρεσε κ πολυ η αλλαγη στο notification tray και την Lockscreen αλλα αυτα συνηθιζονται. Το μεγαλο αρνητικο για μενα ειναι που μεγαλωσαν τα εικονιδια και φαινεται ασχημη και παραγεμισμενη η αρχικη σε σχεση με πριν. Στα θετικα οτι εχει τωρα ultra stamina mode και record screen.

 

Συμφωνω για τα εικονιδια και γι αυτο και παλι δεν θα χρησιμοποιω τον στοκ launcher... Xperia S απο Gingebread,Icecream,Jelly bean και τωρα με αυτο για λιγο KitKat και Lollipop, καμια δεν με ευχαριστησε ωστε να τον χρησιμοποιω.

Η μεγαλυτερη ευκολια ειναι η δυνατοτητα μετακινησης εφαρμογων στην SD και την γνωμη μου.

Και τα πολυ πιο στυλατα soft keys. Μιλωντας παντα για στοκ κατασταση κινητου, χωρις root κλπ.

Τα αλλα ολα συνηθιζονται αργα η γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μας πει πως είναι οι φώτο του;;; Καλύτερες;;; Χειρότερες;;; Και κάτι άσχετο...το led δουλεύει στις ειδοποιήσεις;; Γιατί άκου σε άλλα σαιτ ότι έχει θέμα
THATS ALL I HAVE TO SAY ABOUT THAT
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μας πει πως είναι οι φώτο του;;; Καλύτερες;;; Χειρότερες;;; Και κάτι άσχετο...το led δουλεύει στις ειδοποιήσεις;; Γιατί άκου σε άλλα σαιτ ότι έχει θέμα

 

το λεντ δεν έχει προβλημα . όσο για τις φωτο .... θέλει μελέτη το θέμα .

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αν ανοιξουμε το bootloader θα μπορεί να γίνει to root και to recovery στη 5.02 ?

Link to comment
Share on other sites

Μου έκανε ένα fc όταν έπαιζα Castle Clash χθες.

Δε μου είχε συμβεί ποτέ στο Z1C πριν περάσω σε Lollipop, και δε μου έχει συμβεί ποτέ ούτε στο Nexus 10 (5.1.1) ούτε στο Galaxy S4 (5.0.2 Cyanogenmod nightly).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...