Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εσεις το πηρατε το lolipop αντε να δουμε και εμεις με το Ζ ποτε θα ερθει

μην χαλιεσαι, δεν είναι κατι το εξαιρετικο για μενα τουλάχιστον, σκέφτομαι να γυρισω στην 4.4.4 παλι;)

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

μην χαλιεσαι, δεν είναι κατι το εξαιρετικο για μενα τουλάχιστον, σκέφτομαι να γυρισω στην 4.4.4 παλι;)

 

Οντως.Αν και απροβληματιστη στα Sony(οχι οπως σε άλλα κινητα που ακομα κλαινε απο τα bugs),δεν μπορω να πω οτι ενθουσιασε η Λολλιποπ...Ουτε φυσικα η πολυδιαφημισμενη καλυτερη αυτονομια υπαρχει,αλλα και εμφανισιακα δεν λεει πολλα με ολα αυτα τα πορτοκαλί κυκλακια κλπ.Το μονο καλό-ουσιαστικο χαρακτηριστικο της που αξιζει καποιος να παει απο KK σε Lollipop, ειναι το app2sd....

Edited by nikaki71
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Λέγανε, (δεν βρίσκω τώρα link να δώσω...) πως όταν τα xperia Ζ1,Ζ2, κτλ. θα παίρνανε την Lollipop, θα είχαμε πολύ μεγάλη βελτίωση στην κάμερα. Έχετε δει διαφορά όσοι την βάλατε?
Link to comment
Share on other sites

Λέγανε, (δεν βρίσκω τώρα link να δώσω...) πως όταν τα xperia Ζ1,Ζ2, κτλ. θα παίρνανε την Lollipop, θα είχαμε πολύ μεγάλη βελτίωση στην κάμερα. Έχετε δει διαφορά όσοι την βάλατε?

 

Δεν εχω διαπιστωσει κατι τετοιο ουτε στο z3,ουτε και στο z1c που εχω....Μακαρι να το δουμε σε επερχομενες εκδοσεις του λειτουργικου

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Παίδες σας έχει έρθει ΟΤΑ για lollipop στο Z1 Compact η την περάσατε μέσω υπολογιστή??

 

 

Στο δικό μου (ελληνικό είναι)......δεν έχει έρθει ακόμα κάτι!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σορυ για το offtopic, αλλά καλό είναι να διορθωνουμε ανακρίβειες.

 

Θα σε απογοητεύσω αλλά το iPhone απέχει αρκετά από τον τίτλο του πιο ολοκληρωμένου στον τομέα φωτογραφία. Από το z1c οκ, αλλά υπάρχουν τόσα άλλα καλύτερα. Η φωτογραφία είναι πολλά παραπάνω από ένα κλικ.

Δε θα με απογοητευσεις, αντιθετως θα με χαροποιησεις!Χρονια androidακιας και δε θελω να πιστεψω οτι ενα iphone ειναι καλυτερο απο τετοιου ειδους εργαλεια σαν το z1 ουτε καν σε μια κατηγορια (συγκεκριμενα δλδ στη φωτο) γι αυτο καλο θα ηταν καποιος που εχει πειραματιστει αρκετα, να μας πει πως διορθωνεται και με τι τροπο η ληψη για μια αξιοπρεπη για την αναλυση αυτη κινητο!

Link to comment
Share on other sites

Εχει κάποιος δοκιμάσει την ακριβεια του gps του Ζ1 compact με το gpstest ή κάποιο άλλο πρόγραμμα ? Το δικό μου έχει ακρίβεια στη καλύτερη περίπτωση 10μ , με καθαρό ουρανό από πάνω . Σε άλλο κινητό παλιό που έχω η ακρίβεια είναι 4μ . Είναι και σε άλλους χάλια το gps toy z1 compact ? ; ή πρεπει να το πάω για σερβις ?
Link to comment
Share on other sites

Με την αναβαθμιση σε 5αρα, διατηρουνται ολες οι υπαρχουσες εφαρμογες και ρυθμισεις του χρηστη;
Link to comment
Share on other sites

Με την αναβαθμιση σε 5αρα, διατηρουνται ολες οι υπαρχουσες εφαρμογες και ρυθμισεις του χρηστη;

 

 

Αν μιλάς για ΟΤΑ Official τότε σίγουρα ναι!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με την αναβαθμιση σε 5αρα, διατηρουνται ολες οι υπαρχουσες εφαρμογες και ρυθμισεις του χρηστη;

 

εχει υποψιν οτι μπορει να στραβωσει και να σου ζητησει να κανει καθαρη εγκατασταση, οποτε παρε back up, εμενα ετσι εγινε, πηγα να την κανω απο πανω και σκαλωσε και μου ζητησε επιδιορθωση για να εκκινησει το κινητο, οποτε εχασα τα παντα απο μεσα (εννοειται οτι ειχα back up)

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

εχει υποψιν οτι μπορει να στραβωσει και να σου ζητησει να κανει καθαρη εγκατασταση, οποτε παρε back up, εμενα ετσι εγινε, πηγα να την κανω απο πανω και σκαλωσε και μου ζητησε επιδιορθωση για να εκκινησει το κινητο, οποτε εχασα τα παντα απο μεσα (εννοειται οτι ειχα back up)

 

 

Αν στραβωσει, δεν επανερχεται στην υπαρχουσα 4.4?

Link to comment
Share on other sites

Αν στραβωσει, δεν επανερχεται στην υπαρχουσα 4.4?

 

θα σου βαλει την 5 αλλα θα χασεις τα δεδομενα σου αν στραβωσει.. μπορεις να πας 4.4.4 αλλα με flashtool και με αλλη διαδικασια. οχι με pc companion.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα Lollipop, πολύ καλές εντυπώσεις.

Κάποιες εκνευριστικές παρεμβάσεις της Sony στο stock Android έχουν πάρει πόδι. Έχουν μείνει οι παρεμβάσεις που μου αρέσουν.

Βέβαια όταν είδα ότι είχε να αναβαθμίσει 330 εφαρμογές είχα για πρώτη φορά ποσοτική εικόνα του bloat της Sony. Στο κινητό που τρέχω Cyanogenmod αναβαθμίζει 120 apps κάθε φορά που φλασάρω νέα nightly.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εχει κάποιος δοκιμάσει την ακριβεια του gps του Ζ1 compact με το gpstest ή κάποιο άλλο πρόγραμμα ? Το δικό μου έχει ακρίβεια στη καλύτερη περίπτωση 10μ , με καθαρό ουρανό από πάνω . Σε άλλο κινητό παλιό που έχω η ακρίβεια είναι 4μ . Είναι και σε άλλους χάλια το gps toy z1 compact ? ; ή πρεπει να το πάω για σερβις ?

 

Την προηγούμενη εβδομάδα έτρεξα έναν μαραθώνιο με το Z1c να εκτελεί χρέη χιλιομετρητή και Walkman. Μου μέτρησε την απόσταση στα 43.400μ.,ο μαραθώνιος είναι 42.195μ.Για εμένα αυτή η ακρίβεια είναι αρκετά καλή. Τώρα για στατικά σημεία, η ακρίβεια που έχω κυμαίνεται από 4-10 μέτρα.

Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη εβδομάδα έτρεξα έναν μαραθώνιο με το Z1c να εκτελεί χρέη χιλιομετρητή και Walkman. Μου μέτρησε την απόσταση στα 43.400μ.,ο μαραθώνιος είναι 42.195μ.Για εμένα αυτή η ακρίβεια είναι αρκετά καλή. Τώρα για στατικά σημεία, η ακρίβεια που έχω κυμαίνεται από 4-10 μέτρα.

 

Tο gpstest σου έδειξε στατικά εως 4μ ? Με το gpstest το τσεκαρες ? Σε εμένα κάτω από 10μ ακριβεια δεν έπεσε . Η ακρίβεια μεγαλύτερη των 5μ ήταν για κινητά προ 4ετίας . Τα σημερινά με GLONASS έχουν στα 3μ , τσεκαρισμένο .

Link to comment
Share on other sites

Tο gpstest σου έδειξε στατικά εως 4μ ? Με το gpstest το τσεκαρες ? Σε εμένα κάτω από 10μ ακριβεια δεν έπεσε . Η ακρίβεια μεγαλύτερη των 5μ ήταν για κινητά προ 4ετίας . Τα σημερινά με GLONASS έχουν στα 3μ , τσεκαρισμένο .

 

Δεν το έχω ψάξει τόσο επισταμένως, απλά το έχω τσεκάρει μερικές φορές με το μάτι. Κάνω zoom στο στίγμα μου και βλέπω ότι κάπου εκεί βρίσκεται η ακρίβειά του. Ας πούμε, όποτε το ενεργοποιώ μέσα στο σπίτι μου, στην χειρότερη περίπτωση να δείχνει ότι βρίσκομαι στην διπλανή πολυκατοικία, όταν το δοκιμάζω σε ανοιχτό χώρο, είναι ακόμη πιο ακριβές.

Link to comment
Share on other sites

Εχει κάποιος δοκιμάσει την ακριβεια του gps του Ζ1 compact με το gpstest ή κάποιο άλλο πρόγραμμα ? Το δικό μου έχει ακρίβεια στη καλύτερη περίπτωση 10μ , με καθαρό ουρανό από πάνω . Σε άλλο κινητό παλιό που έχω η ακρίβεια είναι 4μ . Είναι και σε άλλους χάλια το gps toy z1 compact ? ; ή πρεπει να το πάω για σερβις ?

Τσεκαρα την ακριβεια με το gps test και οταν σταθεροποιηθηκε μου εδειχνε ακριβεια 3μ εξω απο το σπιτι και γυρω στα 8 μεσα

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρα την ακριβεια με το gps test και οταν σταθεροποιηθηκε μου εδειχνε ακριβεια 3μ εξω απο το σπιτι και γυρω στα 8 μεσα

Τελικά είναι κομπλέ το gps του . Το δοκίμασα σε δρόμο μέσα σε αυτοκίνητο και με το gpstest εχει 3-4 μ ακρίβεια , ενώ με το navigation και με μεγενθυση χαρτη συμπίπτει ακριβώς με τη γωνία στροφής δηλ. πραγματική ακριβεια 1-2 μ . Μέσα σε σπίτι 2-3 μ από παραθυρο έχει 12μ ακρίβεια και βλέπει πολλούς δορυφόρους , δηλ. πολύ καλό . Το ξαναδοκίμασα στην ίδια τοποθεσία που το είχα δοκιμάσει και είχε πάλι 10μ ακρίβεια το gpstest , οπότε κατι έφταιγε με την τοποθεσία , παράξενο αλλά αληθινό . Σας ευχαριστώ πάντως γιατί πρόσφατα το αγόρασα 15w11 και ήμουν έτοιμος να το επιστρέψω για αντικατάσταση .

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις που μπορω να βρω για ποια χωρα προοριζοταν το κινητο??

Current:Samsung Galaxy S10

Past:Huawei P20 Pro Blue Dual,Samsung Galaxy S8,iPhone 6s Plus,Sony Xperia Z1 Compact,Samsung Galaxy S4,και η λίστα συνεχίζεται...

Dell Inspiron 3542,Inter core i7 4510u,Nvidia GeForce GT840m 2gb,8gb ram,Samsung 850 Evo 250GB SSD,Windows 10 Edu.Razer BlackWidow Ultimate 2016,Kingston Hyper-x Cloud II.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...