Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστυχως αγορινα αν και εγω δεν ηθελα να το πιστεψω ετσι ειναι..Διαφημισεις,ξεδιαφημισεις εχω δει πολλααα συγκριτικα στο youtube και περα ολιγων εξαιρεσεων που εβγαινε καλυτερο,στις περισσοτερες συνθηκες εβγαινε χειροτερο..Αυτο ειναι γεγονος.Για να μην πω για τις βραδινες ληψεις...

Σορυ για το offtopic, αλλά καλό είναι να διορθωνουμε ανακρίβειες.

 

Θα σε απογοητεύσω αλλά το iPhone απέχει αρκετά από τον τίτλο του πιο ολοκληρωμένου στον τομέα φωτογραφία. Από το z1c οκ, αλλά υπάρχουν τόσα άλλα καλύτερα. Η φωτογραφία είναι πολλά παραπάνω από ένα κλικ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά! Δυστυχώς το thread είναι mega και δύσκολο να διαβαστεί ολόκληρο από την αρχή! Ήθελα απλά να ρωτήσω αν έχει κανείς το θέμα με την δόνηση που σε άσχετα χρονικά διαστήματα σταματάει και ξεκινάει πάλι μόνη της ενώ πληκτρολογείς...

Είναι κάτι που καλύπτει η εγγύηση ή όχι;

Η φάση είναι ότι το κάνει στο άσχετο. Μπορεί δηλαδή να πάω ως το σέρβις του Πλαισίου και επιτόπου να μην συμβεί καν...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να μεγαλωσω την ευαισθησια/ενταση του μικροφωνου;

Δεν μπορει να ειναι τυχαιο, δυο διαφορετικοι φιλοι, σε διαφορετικες χωρες, σε βιντεοκλησεις μεσω skype, μου ειπαν οτι με ακουνε ελαχιστα, παροτι τα γενικα volume ηταν τερματισμενα. Ωστοσο, ειδικα κατι για μικροφωνο δεν βρηκα κατι, και αναρωτιεμαι αν μονο σε μενα συνεβη κατι τετοιο, ή το εχετε διαπιστωσει και αλλοι.

Βεβαια, σε τηλεφωνικες κλησεις κανεις ποτε δεν μου παραπονεθηκε για την ενταση που με ακουει(απο το μικροφωνο του z1c), αλλα στο skype επαννειλημενα ειχα θεμα.

 

το ειχα και εγω αυτο το θεμα θυμαμαι, νομιζα πως φταιει η εφαρμογη ή η ρυθμιση των αλλων στο skype, γιατι και αυτοι αν το εχουν στο αυτοματο μπορει να ριχνει την ενταση τους.Απο εκει και περα, με το handsfree δουλευε σωστα..απλα χωρις handsfree ηταν δυσκολο να με ακουσουν απο μακρυα. Δεν ξερω αν φταιει και τυχον θηκη λογω μικροφωνου απο πισω? αν εχει 2, δε θυμαμαι..Γενικα βαλε handsfree.

 

----- προσθήκη μηνύματος 109 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δυστυχως αγορινα αν και εγω δεν ηθελα να το πιστεψω ετσι ειναι..Διαφημισεις,ξεδιαφημισεις εχω δει πολλααα συγκριτικα στο youtube και περα ολιγων εξαιρεσεων που εβγαινε καλυτερο,στις περισσοτερες συνθηκες εβγαινε χειροτερο..Αυτο ειναι γεγονος.Για να μην πω για τις βραδινες ληψεις...

 

Μη βλέπεις πολλές διαφημίσεις φίλτατε.

 

Φιλε Moralas δυστυχως ετσι ειναι, οσο αφορα το αυτοματο κυριως και οσο αφορα το 6αρι αι φον. Εχει και αυτο μειονεκτηματα στη φωτο, αλλα σε γενικες γραμμες αν πας να βγαλεις κατι θα εχεις παντα καλυτερο αποτελεσμα με το 6αρι. Θελει προσπαθεια για να το φτασεις με Ζ1c..και αν..

Ομως ξανα λεμε οτι αυτο δεν ακυρωνει την ποιοτητα του σονυ τοσο στη φωτο που ειναι καλη, αλλα και γενικα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να το κάνουμε vs μεταξύ iPhone 6 και Ζ1c. Λογικό κάπου να κερδίζει το ένα και κάπου το άλλο.

Ας παραμείνουμε στο θέμα. Τελικά η Lollipop έκατσε σε όλους καλά;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

(προφανώς θα έχει αναφερθεί και πιο πίσω, αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάτι, συγγνώμη για τυχόν επανάληψη)

 

Από μάρκες για tempered glass ποιές θα προτείνατε; Έχουν σημαντικές διαφορές μεταξύ τους;

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να το κάνουμε vs μεταξύ iPhone 6 και Ζ1c. Λογικό κάπου να κερδίζει το ένα και κάπου το άλλο.

Ας παραμείνουμε στο θέμα. Τελικά η Lollipop έκατσε σε όλους καλά;

 

δεν ειναι VS βρε, απλα οταν καποιος θελει να παρει ενα κινητο, δεν ειναι κακο να εχουμε άλλα σημεια αναφορας..μιας και ο φιλος ενδιαφερεται για τη φωτο.

 

(προφανώς θα έχει αναφερθεί και πιο πίσω, αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάτι, συγγνώμη για τυχόν επανάληψη)

 

Από μάρκες για tempered glass ποιές θα προτείνατε; Έχουν σημαντικές διαφορές μεταξύ τους;

 

Nillkin θα σου προτεινα..σε 2 Ζ1 που εβαλα ηταν κορυφη.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ναι Νίκο μαζί σου, για τον τίτλο του πιο ολοκληρωμένου φωτοκινητού διαφωνώ.
Link to comment
Share on other sites

Ναι Νίκο μαζί σου, για τον τίτλο του πιο ολοκληρωμένου φωτοκινητού διαφωνώ.

 

το καταλαβα..αλλα αν μιλησεις με ορους 2014-2015, δηλαδη με το τι βγηκε την χρονια αυτη και μεχρι τωρα, και οχι με βαση το αν υπαρχει και ενα Ν8,ενα 808 απο το παρελθον, ναι, το iphone ισως ειναι το πιο ολοκληρωμενο στη φωτογραφια. Αλλα οταν το Ζ1c εχει τοσα αλλα πλεονεκτηματα οπως μπαταρια, microSD, μη χρηση itunes (πχ ριχνεις οτι θες μεσα με ενα copy paste), αδιαβροχοποιηση, υψηλη αναλυση καμερας (ειπαμε τα πολλα ΜΡ δεν σημαινουν τιποτα, αλλα και τα 8 για λιγο crop δεν αρκουν) κτλ κτλ, τοτε το Ζ1c στεκεται μια χαρα..ομως αν θες να βγαζεις πολλες φωτογραφιες και σε ενδιαφερει το αποτελεσμα κυριως και οχι ολα τα αλλα, τοτε ισως αξιζει να πας σε αι φον εφοσον σου περισσευουν.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

το ειχα και εγω αυτο το θεμα θυμαμαι, νομιζα πως φταιει η εφαρμογη ή η ρυθμιση των αλλων στο skype, γιατι και αυτοι αν το εχουν στο αυτοματο μπορει να ριχνει την ενταση τους.Απο εκει και περα, με το handsfree δουλευε σωστα..απλα χωρις handsfree ηταν δυσκολο να με ακουσουν απο μακρυα. Δεν ξερω αν φταιει και τυχον θηκη λογω μικροφωνου απο πισω? αν εχει 2, δε θυμαμαι..Γενικα βαλε handsfree.

 

----- προσθήκη μηνύματος 109 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Θα την εχω υποψη μου τη λυση με το handsfree.

 

Που ειναι ομως αυτη η 'αυτοματη' ρυθμιση στο skype ωστε να παω χειροκινητα να το αλλαξω, ωστε να δοκιμασω αν φταιει κατι τετοιο;

Δεν βρηκα κατι.

Link to comment
Share on other sites

Θα την εχω υποψη μου τη λυση με το handsfree.

 

Που ειναι ομως αυτη η 'αυτοματη' ρυθμιση στο skype ωστε να παω χειροκινητα να το αλλαξω, ωστε να δοκιμασω αν φταιει κατι τετοιο;

Δεν βρηκα κατι.

 

αυτο ειναι ρυθμιση στο skype στον υπολογιστη, επομενως εαν αυτος που καλεσες μπαινει απο υπολογιστη, θα πρεπει να παει στις ρυθμισεις ηχου και βιντεο στο προγραμμα skype του υπολογιστη του να ξεκλικαρει την αυτοματη ενταση και ευαισθησια μικροφωνου (ειναι 2 επιλογες, οποια απο τις 2 θελει, σιγουρα την ενταση για την περιπτωση μας) και να δει μην τυχον του μειωνε αυτοματα την ενταση. Αν μπαινει απο κινητο ή ταμπλετ, τοτε μονο το handsfree σε σωζει και να το φερνεις πιο κοντα..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι ρυθμιση στο skype στον υπολογιστη, επομενως εαν αυτος που καλεσες μπαινει απο υπολογιστη, θα πρεπει να παει στις ρυθμισεις ηχου και βιντεο στο προγραμμα skype του υπολογιστη του να ξεκλικαρει την αυτοματη ενταση και ευαισθησια μικροφωνου (ειναι 2 επιλογες, οποια απο τις 2 θελει, σιγουρα την ενταση για την περιπτωση μας) και να δει μην τυχον του μειωνε αυτοματα την ενταση. Αν μπαινει απο κινητο ή ταμπλετ, τοτε μονο το handsfree σε σωζει και να το φερνεις πιο κοντα..

 

A ετσι πες μου, εννοουσες ρυθμιση στο skype στον υπολογιστη.

Δηλαδη οποιος μπαινει απο το κινητο, δεν μπορει να το ρυθμισει αυτο το κομματι.

Παντως, εχω κανει απο το z1c και επιτυχημενες τηλεσυνομιλιες, αλλα οχι ολες δυστυχως.

Θα επρεπε στο λογισμικο του κινητου να υπαρχει ρυθμιση και για το μικροφωνο πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος έχει ήδη λάβει Lollipop ας μας το πει να ζηλέψουμε. :p

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε ΟΤΑ! :D

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και εδώ ήρθε, αλλά επειδή το τηλ δουλεύει μια χαρά τώρα, θα περιμένω κάποιον τολμηρό να το βάλει πρώτος....

 

αν εχεις χρονο και ορεξη, βαλτη..δεν θα εχει θεματα αν κρινω απο το Ζ3 απλα κανε καθαρη εγκατασταση..και εχε και μια ρομ 4.4.4 να φλασαρεις αν δε σαρεσει.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ? Όταν το z1c πάρει την λολλιποπ θα τραβάει βίντεο 4k ή όχι ?

 

Χλωμο το κοβω...

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, για πειτε μου κατι σημαντικο, γιατι καποια στιγμη θα αναβαθμιστω κι εγω, μαλλον στην 5.1:

εγκατασταση απο το μενου software update του κινητου (αυτο δεν ειναι το ΟΤΑ?), κανει upgrade σε οτι εχεις;

Δηλαδη, οταν τελειωσει, θα εχω παλι ολα τα δεδομενα μου, τις εφαρμογες μου, ρυθμισεις κλπ, απλα με τις οποιες αλλαγες του νεου λειτουργικου;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ? Όταν το z1c πάρει την λολλιποπ θα τραβάει βίντεο 4k ή όχι ?

 

Επίσημα μάλλον όχι, στη ROM που χρησιμοποιώ ήδη έχω αυτή τη δυνατότητα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσημα μάλλον όχι, στη ROM που χρησιμοποιώ ήδη έχω αυτή τη δυνατότητα.

 

το θεμα ειναι να υπαρχει η δυνατοτητα και να ειναι πραγματικη, μην χανει απο frames κτλ και δεις κατι μετριο οταν θα το ριξεις σε μια 60" τηλεοραση πχ..Εγω εκει κωλωνω λιγο, γιατι οταν παρουσιαστηκαν τα Ζ3 ειχαν πει για διαφορετικο αισθητηρα,chip, δεν ξερω τι ακριβως, αλλα οτι ειναι και θεμα h/w

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι να υπαρχει η δυνατοτητα και να ειναι πραγματικη, μην χανει απο frames κτλ και δεις κατι μετριο οταν θα το ριξεις σε μια 60" τηλεοραση πχ..Εγω εκει κωλωνω λιγο, γιατι οταν παρουσιαστηκαν τα Ζ3 ειχαν πει για διαφορετικο αισθητηρα,chip, δεν ξερω τι ακριβως, αλλα οτι ειναι και θεμα h/w

 

Δεν το έχω ψάξει γιατί δεν με αφορά καθόλου, απλά έχω δει την επιλογή στο μενού μου, έχω γράψει δύο-τρία videos για δοκιμή και για αυτό το ανέφερα. :)

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε ΟΤΑ! :D

Άκυρο, δεν είναι ΟΤΑ, θέλει υπολογιστή.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω ψάξει γιατί δεν με αφορά καθόλου, απλά έχω δει την επιλογή στο μενού μου, έχω γράψει δύο-τρία videos για δοκιμή και για αυτό το ανέφερα. :)

 

θα ηταν ενδιαφερον να γραφαμε ενα βιντεο με Ζ3c/Z1c σε 4Κ να δουμε τις διαφορες σε μια TV εστω και FHD αλλα μεγαλη..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...