Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάνει και χωρίς να απαιτείται να φορτίζει.

Λογικά μιλώντας.

Θα ήταν μέγα ********* αν έπρεπε να φορτίζει υποχρεωτικά για να το συνδέσεις στην TV απλά.

Τα άλλα για το USB hub τι τα θές και εσύ,παιξτα κατευθείαν από το κινητό την εσωτερική η micro sd.

Κατέβασε το manual και διάβασε τι παίζει ακριβώς.

 

Εννοείται ότι αν θες να δεις κάποια ταινία ή κάποιο βίντεο από υπολογιστή κλπ, είναι πιο βολικό να βάλεις το αρχείο σε ένα στικάκι και να το συνδέσεις στο Z1c και να το παίξεις κατευθείαν από εκεί. Δε βολεύει τόσο πολύ να ανοιγοκλείνεις το πορτάκι της microSD συνέχεια, αν και δεν αμφιβάλλω ότι είναι ιδιαίτερα ανθεκτικό.

 

Η άλλη λύση βέβαια είναι να βάλεις στη microUSB το στικάκι και να συνδεθείς στην TV με DLNA.

Αν η microUSB υποστήριζε ταυτόχρονη χρήση MHL και USB OTG (δεν ξέρω αν γίνεται), θα ήταν το τέλειο.

Ή φυσικά αν η συσκευή είχε ξεχωριστή microHDMI έξοδο, όπως παλιότερες συσκευές της ίδιας της Sony.

 

Τέλος πάνων, μου φαίνεται ότι ψειρίζω τη μαϊμού. :p

Η συσκευή είναι τέλεια για τα δικά μου δεδομένα και πλέον μετράω αντίστροφα το χρόνο να πέσει λίγο ακόμα σε τιμή να την τσιμπήσω. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εννοείται ότι αν θες να δεις κάποια ταινία ή κάποιο βίντεο από υπολογιστή κλπ, είναι πιο βολικό να βάλεις το αρχείο σε ένα στικάκι και να το συνδέσεις στο Z1c και να το παίξεις κατευθείαν από εκεί. Δε βολεύει τόσο πολύ να ανοιγοκλείνεις το πορτάκι της microSD συνέχεια, αν και δεν αμφιβάλλω ότι είναι ιδιαίτερα ανθεκτικό.

 

Η άλλη λύση βέβαια είναι να βάλεις στη microUSB το στικάκι και να συνδεθείς στην TV με DLNA.

Αν η microUSB υποστήριζε ταυτόχρονη χρήση MHL και USB OTG (δεν ξέρω αν γίνεται), θα ήταν το τέλειο.

Ή φυσικά αν η συσκευή είχε ξεχωριστή microHDMI έξοδο, όπως παλιότερες συσκευές της ίδιας της Sony.

 

Τέλος πάνων, μου φαίνεται ότι ψειρίζω τη μαϊμού. :p

Η συσκευή είναι τέλεια για τα δικά μου δεδομένα και πλέον μετράω αντίστροφα το χρόνο να πέσει λίγο ακόμα σε τιμή να την τσιμπήσω. ;)

 

Με DLNA η Miracast αν υποστηρίζει η TV σου είναι πιο εύκολο και πρακτικό θα έλεγα, αν και εγώ ταινία από κινητό ποτέ δεν θα δω στην tv;)

Βάζεις το USB flash η σκληρό στην USB της TV και παίζεις κατευθείαν από την TV.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν υπάρχει πιο βολικό πράγμα από την αναλογική TV out μέσω 3.5mm που είχαν παλιότερες συσκευές και της SE αλλά και άλλων κατασκευαστών. Αν π.χ. είσαι σε διακοπές το καλοκαίρι και θες να δεις φωτογραφίες και βίντεο στην τηλεόραση του δωματίου, που συνήθως είναι της πλάκας και έχουν μόνο scart, δεν έχεις λύση.
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Τι απίστευτες φωτογραφίες βγάζει??Επαθα πλάκα...βγάζαμε σήμερα φωτογραφιες στο μοναστηράκι στην ηφαιστου και κανοντας ζουμ βλέπαμε πεντακάθαρα πρόσωπα σε πολύ μεγάλη απόσταση...απίστευτο
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση...σκεφτομαι εδω και καιρο να αλλαξω το σ4 για το z1 compact αλλα επειδη με ενδιαφερει πολυ και η καμερα ηθελα να ρωτησω αν ειναι καλη η αν εχει οντως ειναι μετρια....τωρα με την τελευταια αναβαθμιση διορθβθηκε καθολου η καμερα και το βιντεο??

 

και γεςνικοτερα θα μου προτεινατε να εκανα την αλλαγη αυτη?ενας απο τους λογους που θελω να το κανω ειναι η χρηση με το ενα χερι που δεν βολευει καθολου με το σ4...αλλα επειδη τραβαω και πολλες φωτογραφιες με ενδιαφερει πολυ και η καμερα...τι λετε?? :)

Link to comment
Share on other sites

Ο ήχος παρόλο που είναι στο τέρμα πολλές φορές ίσα που ακούγεται.. σα να ακούγεται από το ακουστικό κι όχι από το μεγάφωνο .. το έχει παρατηρήσει κανείς; Edited by xalaros
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση...σκεφτομαι εδω και καιρο να αλλαξω το σ4 για το z1 compact αλλα επειδη με ενδιαφερει πολυ και η καμερα ηθελα να ρωτησω αν ειναι καλη η αν εχει οντως ειναι μετρια....τωρα με την τελευταια αναβαθμιση διορθβθηκε καθολου η καμερα και το βιντεο??

 

και γεςνικοτερα θα μου προτεινατε να εκανα την αλλαγη αυτη?ενας απο τους λογους που θελω να το κανω ειναι η χρηση με το ενα χερι που δεν βολευει καθολου με το σ4...αλλα επειδη τραβαω και πολλες φωτογραφιες με ενδιαφερει πολυ και η καμερα...τι λετε?? :)

 

φιλε μου αν και το κινητο τα σπαει, στο θεμα της καμερας δεν θα μεινεις ευχαριστημενος. το S4 πιστευω (χωρις να το εχω δοκιμασει προσωπικα αλλα απο φωτο φιλων) οτι διαχειριζεται πολυ καλυτερα την καμερα, το s/w δηλαδη ειναι πολυ καλυτερο και εχεις παντα καλυτερα αποτελεσματα. Στο σονυ αντιθετα ειδικα σε δυσκολες συνθηκες θα σου ανεβασει Iso και θα βγαλει θορυβο, εχει αδυναμο led και γενικα δεν θα εχεις τοσο καλα αποτελεσματα..οποτε θα πρεπει να το σκεφτεις. Εγω αν και ειχε Ν8 παλιοτερα, εχω συμβιβαστει στο κομματι αυτο γιατι με καλυπτουν περισσοτερο απο ολα τα αλλα αυτη τη στιγμη τα σονυ.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου αν και το κινητο τα σπαει, στο θεμα της καμερας δεν θα μεινεις ευχαριστημενος. το S4 πιστευω (χωρις να το εχω δοκιμασει προσωπικα αλλα απο φωτο φιλων) οτι διαχειριζεται πολυ καλυτερα την καμερα, το s/w δηλαδη ειναι πολυ καλυτερο και εχεις παντα καλυτερα αποτελεσματα. Στο σονυ αντιθετα ειδικα σε δυσκολες συνθηκες θα σου ανεβασει Iso και θα βγαλει θορυβο, εχει αδυναμο led και γενικα δεν θα εχεις τοσο καλα αποτελεσματα..οποτε θα πρεπει να το σκεφτεις. Εγω αν και ειχε Ν8 παλιοτερα, εχω συμβιβαστει στο κομματι αυτο γιατι με καλυπτουν περισσοτερο απο ολα τα αλλα αυτη τη στιγμη τα σονυ.

 

Δηλαδή πόσα κλικ παρακάτω από το Ν8 μιλάμε Νίκο; Μιλάς και για ημερήσιες ή μόνο για τις νυχτερινές;

Εγώ προσωπικά δεν ιδρώνω από άποψη φωτογραφίας, άλλα πράγματα ψάχνω πλέον (=τις εφαρμογές και την ευελιξία του android).

Εξάλλου το γερόλυκο (Ν8) τον έχω ακόμα και θα είναι πλέον 2η συσκευή, οπότε σχεδόν πάντα θα είναι μαζί μου.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μία απορία για το τηλέφωνο έχω.

Το είδα ανοιχτό στα MediaMarkt στο Μαρούσι.

Επειδή έχω ήδη xperia, με βολεύει πολύ που όταν γράφω μηνύματα, έχω ρυθμίσει το πληκτρολόγιο έτσι ώστε να εμφανίζονται τα γράμματα ανά 3, όπως ήταν στα παλιά τηλέφωνα, γιατί γράφω με Τ9 πιο γρήγορα έτσι.

Στο Ζ1C που είδα στα ΜΜ δεν γινόταν να ρυθμιστεί το πληκτρολόγιο έτσι, δηλ μόνο με πλήρες πληκτρολόγιο.

Το έχει κανείς να το τσεκάρει;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση...σκεφτομαι εδω και καιρο να αλλαξω το σ4 για το z1 compact αλλα επειδη με ενδιαφερει πολυ και η καμερα ηθελα να ρωτησω αν ειναι καλη η αν εχει οντως ειναι μετρια....τωρα με την τελευταια αναβαθμιση διορθβθηκε καθολου η καμερα και το βιντεο??

 

και γεςνικοτερα θα μου προτεινατε να εκανα την αλλαγη αυτη?ενας απο τους λογους που θελω να το κανω ειναι η χρηση με το ενα χερι που δεν βολευει καθολου με το σ4...αλλα επειδη τραβαω και πολλες φωτογραφιες με ενδιαφερει πολυ και η καμερα...τι λετε?? :)

 

Θες ειλικρινής απάντηση?

Όχι να μην δώσεις το s4 για το compact.

Πέρα από τον καλύτερό επεξεργαστή του compact δεν υπάρχει κάτι άλλο πού να υπερτερεί έναντι του s4.άντε πες και η ποιότητα κατασκευής.

Το s4 έχει μακράν καλύτερή κάμερα,ειδικά στις νυχτερινές λήψεις,καλύτερό ηχείο και πιο δυνατό,καλύτερή ποιότητα κλήσεων.

Γνώμη μου βέβαια.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα..να παρει..εχοντας 2 συσκευες και εγω(η 2 ειναι μια πολυ απλη συσκευη) ηλπιζα οτι με το compact θα εχω τα παντα σε μια συσκευη και θα ηταν ευκαιρια να κουβαλαω ενα κινητο πανω μου...αλλα οπως βλεπω δεν...νταξει οκ καλο ειναι να μην τα θελουμε ολα δικα μας αλλα εμενα πιο πολυ με ενδιαφερει η καμερα παρα ο επεξεργαστης ας πουμε..σε αναμονη λοιπον..απορω οι αλλες εταιριες μετα απο αυτην την κινηση της σονυ καμια δεν ενδιαφερθηκε για τον ανταγωνισμο σε αυτη τη κατηγορια??:p
Link to comment
Share on other sites

Ο ήχος παρόλο που είναι στο τέρμα πολλές φορές ίσα που ακούγεται.. σα να ακούγεται από το ακουστικό κι όχι από το μεγάφωνο .. το έχει παρατηρήσει κανείς;

 

Το έχω παρατηρήσει και εγώ! Π.χ. σε μήνυμα στο whatsapp, άλλοτε ακούγεται κανονικά και άλλοτε χαμηλωμενος ο ήχος χωρίς να έχω πειράξει κάτι.. Δεν μπορώ να σκεφτώ τι μπορεί να ευθύνεται.

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα..να παρει..εχοντας 2 συσκευες και εγω(η 2 ειναι μια πολυ απλη συσκευη) ηλπιζα οτι με το compact θα εχω τα παντα σε μια συσκευη και θα ηταν ευκαιρια να κουβαλαω ενα κινητο πανω μου...αλλα οπως βλεπω δεν...νταξει οκ καλο ειναι να μην τα θελουμε ολα δικα μας αλλα εμενα πιο πολυ με ενδιαφερει η καμερα παρα ο επεξεργαστης ας πουμε..σε αναμονη λοιπον..απορω οι αλλες εταιριες μετα απο αυτην την κινηση της σονυ καμια δεν ενδιαφερθηκε για τον ανταγωνισμο σε αυτη τη κατηγορια??:p

 

κοιτα, δεν ειναι απλα οτι εχει καλυτερο επεξεργαστη. δε θα το παιρνα πχ μονο για αυτο. Δεν εχει lag και αυτο ειναι το βασικο, για μενα ενα απο τα κριτηρια, και η σονυ δινει πολυ ωραιο μενου, πρακτικο, απλο και ευχρηστο, που για μενα επισης εχει σημασια.

Απο τη στιγμη που κριτηριο σου ειναι η φωτογραφια, οχι, θα ζοριστεις πολυ οχι τοσο σε νυχτερινες, οσο σε απογευματινες. οπως εχω ξαναπει, εκει ειναι που εμφανιζει θορυβο καθως το σορουπο το κανει μερα, αλλα τι να κανεις που γεμιζει κοκο τη φωτογραφια.

Εγω εχω μονιμα το iso στο 100 στις Manual ρυθμισεις και τραβαω με αυτες οταν θελω να τον μειωσω, αλλιως στο αυτοματο τη μερα.

Βεβαια, εσυ που κουβαλας 2 συσκευες, θα μπορουσες να εχεις ενα Ν8 και το Ζ1 compact και μονο σε δυσκολες συνθηκες να χρησιμοποιεις το 2ο.

Εγω αυτο εκανα μεχρι χριστουγεννα, οπου πουλησα το Ν8 γιατι πλεον εχω μαθει το Ζ1 μου και βγαζω καλες φωτογραφιες, ή αν δε μπορει καπου να αποδωσει καλα σταματαω να βγαζω..

Αλλα με φιλους που συγκρινω με S3 (δεν εχω καποιο S4 για αμεση συγκριση τωρα) ιδιες βγαινουν, και δε ξερω ποσο καλυτερα τραβαει το S4.

 

Δηλαδή πόσα κλικ παρακάτω από το Ν8 μιλάμε Νίκο; Μιλάς και για ημερήσιες ή μόνο για τις νυχτερινές;

Εγώ προσωπικά δεν ιδρώνω από άποψη φωτογραφίας, άλλα πράγματα ψάχνω πλέον (=τις εφαρμογές και την ευελιξία του android).

Εξάλλου το γερόλυκο (Ν8) τον έχω ακόμα και θα είναι πλέον 2η συσκευή, οπότε σχεδόν πάντα θα είναι μαζί μου.

 

Το Ν8 ειναι πολυ ανωτερο, η καθαροτητα και η λεπτομερεια που εχει στη φωτογραφια δεν συγκρινονται. Στις νυχτερινες βγαζεις πιο ευκολα καλη με το Ν8, θα σου κουνηθει πιο δυσκολα πχ ή θα εχει λιγοτερο θορυβο, εστιαζει καλυτερα κτλ. Αλλα εφοσον οι διαφορες πλεον ειναι μικρες ή σε συγκεκριμενες συνθηκες, εγω το πουλησα το Ν8 και χαιρομαι το Ζ1 μου για αυτα που προσφερει.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε ότι αφορά το πληκτρολόγιο; Όποιος το έχει εννοώ.

Το πληκτρολόγιο το ξηλώνεις και βάζεις το Google Keyboard. ;)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε ότι αφορά το πληκτρολόγιο; Όποιος το έχει εννοώ.

φιλε μου εχεις δοκιμασει να γραψεις με swype? πιστευω οτι αν το μαθεις θα κολλησεις.

επισης, στο compact που το δαχτυλο φτανει σε ολη την οθονη, το qwerty βολευει πολυ καθως γραφεις πιο γρηγορα.

Απο το πληκτρολογιο της samsung, της asus, και Σονυ, της σονυ ηταν το καλυτερο παντως, το πιο βολικο σε εμενα και το πιο σωστο στο swype και στην προβλεψη λεξεων.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

κοιτα, δεν ειναι απλα οτι εχει καλυτερο επεξεργαστη. δε θα το παιρνα πχ μονο για αυτο. Δεν εχει lag και αυτο ειναι το βασικο, για μενα ενα απο τα κριτηρια, και η σονυ δινει πολυ ωραιο μενου, πρακτικο, απλο και ευχρηστο, που για μενα επισης εχει σημασια.

Απο τη στιγμη που κριτηριο σου ειναι η φωτογραφια, οχι, θα ζοριστεις πολυ οχι τοσο σε νυχτερινες, οσο σε απογευματινες. οπως εχω ξαναπει, εκει ειναι που εμφανιζει θορυβο καθως το σορουπο το κανει μερα, αλλα τι να κανεις που γεμιζει κοκο τη φωτογραφια.

Εγω εχω μονιμα το iso στο 100 στις Manual ρυθμισεις και τραβαω με αυτες οταν θελω να τον μειωσω, αλλιως στο αυτοματο τη μερα.

Βεβαια, εσυ που κουβαλας 2 συσκευες, θα μπορουσες να εχεις ενα Ν8 και το Ζ1 compact και μονο σε δυσκολες συνθηκες να χρησιμοποιεις το 2ο.

Εγω αυτο εκανα μεχρι χριστουγεννα, οπου πουλησα το Ν8 γιατι πλεον εχω μαθει το Ζ1 μου και βγαζω καλες φωτογραφιες, ή αν δε μπορει καπου να αποδωσει καλα σταματαω να βγαζω..

Αλλα με φιλους που συγκρινω με S3 (δεν εχω καποιο S4 για αμεση συγκριση τωρα) ιδιες βγαινουν, και δε ξερω ποσο καλυτερα τραβαει το S4.

 

 

 

Το Ν8 ειναι πολυ ανωτερο, η καθαροτητα και η λεπτομερεια που εχει στη φωτογραφια δεν συγκρινονται. Στις νυχτερινες βγαζεις πιο ευκολα καλη με το Ν8, θα σου κουνηθει πιο δυσκολα πχ ή θα εχει λιγοτερο θορυβο, εστιαζει καλυτερα κτλ. Αλλα εφοσον οι διαφορες πλεον ειναι μικρες ή σε συγκεκριμενες συνθηκες, εγω το πουλησα το Ν8 και χαιρομαι το Ζ1 μου για αυτα που προσφερει.

 

 

 

οτνως αυτο το ν8 με τα 12 megapixel εχει ΤΟΣΟ καλη καμερα??? κοιτα μαρεσουν πολυ οι φωτογραφιες αλλα δεν ειμαι επαγγελματιας φωτογραφος..δηλαδη οκ τις νυχτες ουτε με το σ4 δεν τραβαω...μονο κοντινες με το flash ανοιχτο και αυτο για να βγαλω την παρεα ας πουμε..τοπια το βραδυ ποτε...θα παω να ρο δω και απο κοντα και αν μου κανει το μεγαλο κλικ ισως τι τσιμπησω...

 

τωρα με την αναβαυμιση σε 4.4 εφτιαξε καθολου η καμερα??

 

θα ριξω και μια ματια στο λουμια 1020 να δουμε τι ωαρια πιανει και αυτο..αν και αυτο απο οτι διαβαζω ειναι οτι καλυτερο υπαρχει σε cameraphone..:happy:

Link to comment
Share on other sites

οτνως αυτο το ν8 με τα 12 megapixel εχει ΤΟΣΟ καλη καμερα??? κοιτα μαρεσουν πολυ οι φωτογραφιες αλλα δεν ειμαι επαγγελματιας φωτογραφος..δηλαδη οκ τις νυχτες ουτε με το σ4 δεν τραβαω...μονο κοντινες με το flash ανοιχτο και αυτο για να βγαλω την παρεα ας πουμε..τοπια το βραδυ ποτε...θα παω να ρο δω και απο κοντα και αν μου κανει το μεγαλο κλικ ισως τι τσιμπησω...

 

τωρα με την αναβαυμιση σε 4.4 εφτιαξε καθολου η καμερα??

 

θα ριξω και μια ματια στο λουμια 1020 να δουμε τι ωαρια πιανει και αυτο..αν και αυτο απο οτι διαβαζω ειναι οτι καλυτερο υπαρχει σε cameraphone..:happy:

 

ναι, εγω θεωρω οτι το 808, το 1020 και το Ν8 ειναι ο,τι καλυτερο σε φωτογραφια.

Απο εκει και περα, εγω βραδυ πχ και με την ψηφιακη μου που ειναι πολυ καλη δεν τραβαω. αν δεν εχεις SLR δεν εχει νοημα. παρολα αυτα εχω βγαλει βραδινες πολυ καλες αλλα με πολλη προσπαθεια, οποτε βαρεθηκα.. ο,τι μπορω με το κινητο και τελος.

Οσο για το θεμα s4, το κινητο αυτο σα μεγεθος ειναι ωραιο και σαν καμερα. Αλλα με το μενου αυτο και με το lag μετα απο καιρο που θα φορτωθει με πραγματα δεν το προτιμω. Αντιθετα τα Ζ1 εχουν καλη φωτογραφια που πιστευω οτι θα φτιαξει και μελλοντικα. με την 4.4 στο Ζ1 (εγω εχω το μεγαλο και το μικρο το εχει ο πατερας μου) δεν ειδα ακομα διαφορα, αλλα λιγο το δοκιμασα χθες. Ομως γενικα εχεις κινητα που τρεχουν σφαιρα, πλεον ειναι πολυ σταθερα και το αδιαβροχο ειναι ενα σημαντικο πλεονεκτημα τοσο στον καφε που παντα καποιο ποτηρι θα πεσει οσο και σε αθλητικες δραστηριοτητες, αν ασχολεισαι και θες να ξενοιασεις.

Το led των Ζ1 ειναι πιο αδυναμο απο άλλα σονυ, το N8 εχει xenon και πραγματικα αξιζει, βγαζεις σε μαγαζι μεσα ολη την παρεα στο τραπεζι και φαινονται τελεια. Αντιθετα με τα Ζ1 δεν ξερω ποση επιτυχια θα εχεις, αλλα δεν πολυβγαζω σε μαγαζια εγω.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

@Arislp : Είχα πριν το z1 compact το s4. Ότι ερώτηση θέλεις να μου κάνεις είμαι διαθέσιμος. Όσον αφορά τις φώτογραφίες νομίζω του z1c είναι καλυτερες την μέρα από το s4. Την νύχτα με φλας έχουν ίδια ποιότητα. Το απόγευμα σε ημίφως όπως ειπώθηκε εμφανίζει λίγο παραπάνω θόρυβο το z1c σε σχέση με το s4.

Ένας άλλος τομέας σύγκρισης που δεν συζητήθηκε είναι η σχεδόν διπλάσια διάρκεια ζωής της μπαταρίας του z1c. Σε αυτό τον τομέα με έχει καταπλήξει.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εχεις δοκιμασει να γραψεις με swype? πιστευω οτι αν το μαθεις θα κολλησεις.

επισης, στο compact που το δαχτυλο φτανει σε ολη την οθονη, το qwerty βολευει πολυ καθως γραφεις πιο γρηγορα.

Απο το πληκτρολογιο της samsung, της asus, και Σονυ, της σονυ ηταν το καλυτερο παντως, το πιο βολικο σε εμενα και το πιο σωστο στο swype και στην προβλεψη λεξεων.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το χω δοκιμάσει. Με το Τ9 γράφω ταχύτατα. Απλά μου έκανε κακή εντύπωση ότι σε ένα τόσο ακριβό τηλέφωνο βγάλανε αυτή τη δυνατότητα.

Κρίμα, για μένα είναι λόγος να μην το αγοράσω...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το χω δοκιμάσει. Με το Τ9 γράφω ταχύτατα. Απλά μου έκανε κακή εντύπωση ότι σε ένα τόσο ακριβό τηλέφωνο βγάλανε αυτή τη δυνατότητα.

Κρίμα, για μένα είναι λόγος να μην το αγοράσω...

 

Κι εγώ τα ίδια έλεγα όταν πήρα το Ν8, ότι δε θα αφήσω ποτέ το Τ9, αλλά όταν πήραμε στο Symbian την πλήρη έκδοση του Swype και σε portrait (υπόψιν, μιλάμε για οθόνη 3.5"), δεν ξαναγύρισα ποτέ στο εργοστασιακό πληκτρολόγιο. Έχω και Τ9 στην συσκευή μου αλλά δεν το χρησιμοποιώ ποτέ. Είναι μόνο θέμα συνήθειας. Όταν το συνηθίσεις δε μπορείς να χρησιμοποιήσεις τίποτα άλλο

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

@Arislp : Είχα πριν το z1 compact το s4. Ότι ερώτηση θέλεις να μου κάνεις είμαι διαθέσιμος. Όσον αφορά τις φώτογραφίες νομίζω του z1c είναι καλυτερες την μέρα από το s4. Την νύχτα με φλας έχουν ίδια ποιότητα. Το απόγευμα σε ημίφως όπως ειπώθηκε εμφανίζει λίγο παραπάνω θόρυβο το z1c σε σχέση με το s4.

Ένας άλλος τομέας σύγκρισης που δεν συζητήθηκε είναι η σχεδόν διπλάσια διάρκεια ζωής της μπαταρίας του z1c. Σε αυτό τον τομέα με έχει καταπλήξει.

 

 

 

ουτε εσενα σε βολευε η χρηση με το 1 χερι στο σ4?? :p

και εκτος απο αυτο εχω σπαστει με τη σαμσουνγκ...ποσες φορες ανοιγω wifi και ξαφνικα αρχιζει και κατεβαζει κατι εφαρμογες χωρις να το θελω δικες τους..καταταλα το κινητο πεταει κακα τα ψεμματα δεν εχει κανενα προβλημα..απλα αυτο ειναι η χρηση με το 1 χερι..ποσες φορες ειμαι ξαπλωμενος το βραδυ στο κρεβατι και το κινητο πεφτει πανω μου...:lol:

 

αμα μου αρεσει και απο κοντα και γενικοτερα η αισθηση στο χερι το τσιμπαω γιατι μου φαινεται οτι εχω αρχισει και γινομαι ψειρας...σαν επαγγελματιας φωτογραφος κανω...:X

 

 

και κατι αλλο τι ειναι αυτα που διαβαζω σχετικα με τον ζελατινα προστασιας που εχει..αν τη βγαλεις αφαιρειται και το σημα της σονυ απο πανω? wtf

Edited by Guest 26
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το χω δοκιμάσει. Με το Τ9 γράφω ταχύτατα. Απλά μου έκανε κακή εντύπωση ότι σε ένα τόσο ακριβό τηλέφωνο βγάλανε αυτή τη δυνατότητα.

Κρίμα, για μένα είναι λόγος να μην το αγοράσω...

 

να μου ελεγες οτι δε θες να το παρεις επειδη ειναι χοντρο, να το καταλαβω, δεν αλλαζει. να μου ελεγες οτι λαγκαρει να το καταλαβω.

να μου λες ομως οτι μονο για αυτο ειναι λογος να μην το παρεις, θεωρω οτι ειναι υπερβολη.

1ον γιατι μπορεις να το βαλεις, και δε θα κουραστει το κινητο, αφου δεν μασαει με τετοιες εφαρμογες..δεν ειναι οτι θα το φορτωσεις δηλαδη.

2ον γιατι αν μαθεις το swype οπως λεει και ο Πανος δεν μπορεις να γραψεις με τιποτα αλλο ξανα..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Χμ να κάνω και εγώ την δοκιμή για την μετάβαση ε;

Έχω αγορασμένο το swype, αλλά το Τ9 δεν το αλλάζω (προς το παρόν)

Είμαι να δω μια φίλη μου στην Ελβετία και αγόρασα το compact και ο μόνος λόγος που δεν έχω κάνει τη μετάβαση να το χρησιμοποιήσω είναι ότι ψάχνω και δοκιμάζω πληκτρολόγια που υποστηρίζουν Τ9

Link to comment
Share on other sites

Χμ να κάνω και εγώ την δοκιμή για την μετάβαση ε;

Έχω αγορασμένο το swype, αλλά το Τ9 δεν το αλλάζω (προς το παρόν)

Είμαι να δω μια φίλη μου στην Ελβετία και αγόρασα το compact και ο μόνος λόγος που δεν έχω κάνει τη μετάβαση να το χρησιμοποιήσω είναι ότι ψάχνω και δοκιμάζω πληκτρολόγια που υποστηρίζουν Τ9

 

το swype στα σονυ υπαρχει μεσα στο πληκτρολογιο τους, οπως και στα πιο πολλα ανδροιδ, και ειναι ενεργοποιημενο συνηθως απο την αρχη, απλα δεν το ονομαζουν ετσι. θα το βρεις στις ρυθμισεις πληκτρολογιου "συνταξη με περασμα".

Επομενως, μιλαμε για μια διαδικασια που υπαρχει ηδη σε καθε συσκευη και δεν απαιτει κατεβασμα εφαρμογης, αγορα κτλ.

 

επισης θα σου προτεινα να το δοκιμασεις για μιση ωρα, να περασεις τη μιση ωρα γραφης.

το μονο που θα πω εγω ειναι οτι ο μονος λογος που κρατησα το Ν8 2 χρονια ηταν αυτη η εφαρμογη (εκει ηταν εφαρμογη), καθως στην 3,5" οθονη δεν μπορουσα να γραψω λεξη..και το παλιο συστημα ηταν πολυ αργο (με 3 γραμματα ανα κουμπι). Ετσι λοιπον, το qwerty απεκτησε αξια αφου επεφτε παντα μεσα ο τροπος γραφης και αν ηθελα να γραψω και καμια λεξη ετσι την αποθηκευε για μελλοντικη χρηση.

Απλα χρειαστηκα γυρω στη μιση ωρα να το μαθω και να το συνηθισω. το εκανα εξασκηση σε διαλογους whatsapp και τελος, την επομενη μερα μου ειχε γινει απαραιτητο. Χωρις αυτο δε θα ειχα κρατησει κινητο με 3,5" οθονη ουτε λεπτο!

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...