Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν το πήρα γιατι η DHL για να μου το φέρει στο Cairo ζήτησε 65 ευρώ και για να μην πληρώσω τελωνείο θα πρέπει να είναι χωρίς το κουτί του και για ακόμα πιο σιγουριά να έχει μια sim ώστε να ισχυριστώ οτι το ξέχασα και μου το στέλνουν.

Εδω ειναι πολυ αυστηρά. Για κατι θήκες απο netimes που κοστίζουν 8 ευρώ πλήρωσα 7 ευρώ φόρο στο ταχυδρομειο.

Συνεπώς θα έχανα το κέρδος απο την καλύτερη τιμή που θα μου έκανε ο Νίκος.

Θα το πάρω τέλος Μάρτη που θα έλθω Ελλάδα. Θα εχει πέσει η τιμή, θα εχουν έλθει νεότερες παρτίδες και θα ξέρουμε περισσότερα για τα προβλήματα της κάμερας.

OK, πιστεύω πως ίσως οι επόμενες παρτίδες να είναι καλύτερες. Αν έβαζαν ένα αδιαφανές δακτυλίδι γύρω απ' το flash ίσως λυνόταν το θέμα του light bleeding. Θα το παρακολουθώ το θέμα και εύχομαι σύντομα να διορθώσουν ό,τι μπορει να διορθωθεί. Θα φανεί και από τα σχόλια των χρηστών εδώ σε λίγο καιρό που θα έχουν πουληθεί αρκετά κομμάτια.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

OK, πιστεύω πως ίσως οι επόμενες παρτίδες να είναι καλύτερες. Αν έβαζαν ένα αδιαφανές δακτυλίδι γύρω απ' το flash ίσως λυνόταν το θέμα του light bleeding. Θα το παρακολουθώ το θέμα και εύχομαι σύντομα να διορθώσουν ό,τι μπορει να διορθωθεί. Θα φανεί και από τα σχόλια των χρηστών εδώ σε λίγο καιρό που θα έχουν πουληθεί αρκετά κομμάτια.

 

εμενα μου λυνετε μια απορια? το Ζ1 f δεν τα εχει βγαλει αυτα? και αν τα εχει βγαλει εμεις μονο το διαπιστωσαμε?

τωρα αν εχει προβλημα μονο το Lime οκ, ας καταργησει το χρωμα,μικρο το κακο..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου λυνετε μια απορια? το Ζ1 f δεν τα εχει βγαλει αυτα? και αν τα εχει βγαλει εμεις μονο το διαπιστωσαμε?

τωρα αν εχει προβλημα μονο το Lime οκ, ας καταργησει το χρωμα,μικρο το κακο..

 

Παρα πολυ καλη απορια?Τι λενε οι γιαπωνεζοι για το z1f παρουσιάζει το προβλημα με την καμερα? Για εδω στειλανε αλλες παρτιδες, βομβαρδιστε την σονυ ωστε να διορθωσει τα προβλήματα με την καμερα , οπως ειδα παραπανω στο σιτε τις σονυ πεφτει κραξιμο απο αρκετο κοσμο διεθνως

Edited by irovoudou
Link to comment
Share on other sites

Ένα ακόμα συγκριτικό,δεν ξέρω τι να πω πια με αυτή τη κάμερα..

 

Χαχαχα...

Σκοτώνει η κάμερα του compact!!!

Πάντως και πέρα από την πλάκα το 5S φαίνεται πως το έχει για πασατεμπο...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Ένα ακόμα συγκριτικό,δεν ξέρω τι να πω πια με αυτή τη κάμερα..

 

Δείτε τι γράφει ο διαχειριστής του καναλιού.

 

Sony is looking into it ascertaining whether the issue comes from hardware or software - or whether it comes down to the colour of the phone's chassis and the amount of light it lets through.

 

Οπότε αφίστε τους beta testers να κάνουν την δουλειά τους.

Στις επόμενες παρτίδες θα φτιάξουν τα πράγματα(?)

Link to comment
Share on other sites

Ένα ακόμα συγκριτικό,δεν ξέρω τι να πω πια με αυτή τη κάμερα..

Πολύ ενδιαφέρον το συγκριτικό, ευχαριστούμε Μανώλη!

 

Μεγάλο μπέρδεμα... Σε αυτό το συγκριτικό μου άρεσε πολύ η κάμερα του Compact με εξαίρεση τη φώτο με τη γάτα που φαίνεται πως χάνει λίγο σε λεπτομέρεια (θέμα s/w που διορθώνεται, δεν με απασχολεί πολύ). Πάντως συνολικά συμφωνώ με τον reviewer ότι το Compact κερδίζει.

 

Επίσης στο flash δεν υπάρχει αυτή η ασπρίλα που αναφέρεται στα forums... Λέτε να είναι μεμονωμένες περιπτώσεις τα προβλήματα και τελικά να είναι εντάξει η κάμερα (μακάρι!!!); :confused:

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον το συγκριτικό, ευχαριστούμε Μανώλη!

 

Μεγάλο μπέρδεμα... Σε αυτό το συγκριτικό μου άρεσε πολύ η κάμερα του Compact με εξαίρεση τη φώτο με τη γάτα που φαίνεται πως χάνει λίγο σε λεπτομέρεια (θέμα s/w που διορθώνεται, δεν με απασχολεί πολύ). Πάντως συνολικά συμφωνώ με τον reviewer ότι το Compact κερδίζει.

 

Επίσης στο flash δεν υπάρχει αυτή η ασπρίλα που αναφέρεται στα forums... Λέτε να είναι μεμονωμένες περιπτώσεις τα προβλήματα και τελικά να είναι εντάξει η κάμερα (μακάρι!!!); :confused:

 

Για μενα το προβλημα πρεπει να ειναι σε λιγες συσκευες, εγω σημερα με το lime δεν ειδα κατι περιεργο. φωτο απο γερμανικο forum

http://www.android-hilfe.de/sony-xperia-z1-compact-forum/532886-zeigt-eure-schoensten-schnappschuesse-mit-dem-z1-compact.html

Edited by manolis
Link to comment
Share on other sites

- Εδώ το rev της συσκευής, από τους ίδιους τύπους. Και έχει την κίτρινη έκδοση.

Μου φαίνεται τρελή συνωμοσία (χαχά Λιακόπουλος style) όλοι να ξέρουν πως έχει προβλήματα και να μην λέει τίποτα κανείς. Άρα; Άρα είναι μεμονωμένες περιπτώσεις και εύχομαι κανείς εδώ (που θα το πάρει τελικά :rolleyes:) να μην έχει προβλήματα

---------------

 

https://www.redball.gr = Από οπαδούς, για οπαδούς, μπες στην Γαύρικη παρέα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Εγω περιμένω εντυπώσεις και φωτο απ όσους εδώ στο φόρουμ το αγορασουν.

Λίγα sites κάνουν σοβαρά τεστ.

Μήπως έγραψε κανείς οτι το Ζ1 έχει 2 διαφορετικές οθόνες?

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εγω περιμένω εντυπώσεις και φωτο απ όσους εδώ στο φόρουμ το αγορασουν.

Λίγα sites κάνουν σοβαρά τεστ.

Μήπως έγραψε κανείς οτι το Ζ1 έχει 2 διαφορετικές οθόνες?

 

Βλέπω οτι δεν το πήρε κανείς και δεν έχουμε εντυπώσεις.. ναι έχει 2 τύπους οθόνης το είδα στο xda..

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στα σκρουτζομάγαζα άρχισε η καθοδική πορεία του https://www.skroutz.gr/s/4354970/Sony-Xperia-Z1-Compact-16GB.html
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω οτι δεν το πήρε κανείς και δεν έχουμε εντυπώσεις.. ναι έχει 2 τύπους οθόνης το είδα στο xda..

 

αυριο λογικα θα το εχω. εντυπωσεις μεχρι το ΣΚ.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Λογικό (για το attachment λέω!)

---------------

 

https://www.redball.gr = Από οπαδούς, για οπαδούς, μπες στην Γαύρικη παρέα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Λογικό (για το attachment λέω!)

 

Αυτό δεν θα μας κάνει να το πάρουμε αν δεν είμαστε σίγουροι για το πρόβλημα της κάμερας.. δείτε αυτό..

 

The German website you gave us says that Sony actually is aware of the Flash Bleeding issue :smileyshocked:

 

http://www.netzwelt.de/news/119041-xperia-z1-compact-sony-aeussert-kamera-problem.html

 

Translated from this page, the third paragraph and further:

 

The forum “Android-Hilfe” already has a thread with 37 pages about this [flash bleeding/poor camera performance] issue. In the official Sony forum, Xperia Z1 Compact owners are also discussing this problem in a thread with already seven pages.

 

The manufacturer has now responded. Sony tells ‘Netzworld’ that they have been following the discussions on the internet. However, the manufacturer has difficulties to reproduce/recreate the error in the laboratory.

 

"Meanwhile, the built-in Sony smartphones cameras are similar to digital cameras that have a variety of menu settings. But photo’s differ when they are shot under the same circumstances. We ask for some patience, because the tests are still ongoing," Sony says.

 

So guys... Let's hope this is true and that Sony is trying to solve this problem:smileyconfused:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν θα μας κάνει να το πάρουμε αν δεν είμαστε σίγουροι για το πρόβλημα της κάμερας.. δείτε αυτό..

 

Δεν έγραψα τίποτα τέτοιο...

---------------

 

https://www.redball.gr = Από οπαδούς, για οπαδούς, μπες στην Γαύρικη παρέα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Λογικό (για το attachment λέω!)

Λίγο άσχετο, αλλά δείτε το ταμπελάκι του επάθλου. Έκαναν λάθος στη λέξη "Design". Την έγραψαν "Desing"! :lol: Α ρε Ελλαδάρα αθάνατη, μια ζωή στο πόδι τα κάνεις όλα!

 

Αναμένουμε τις εντυπώσεις του Νίκου (Nikos_Mpl).

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Έπαιξα λίγο με το κινητό στο πλαίσιο και το σύγκρινα με τα HTC One mini και S4 mini και έχω να πω ότι είναι πολύ αξιόλογη συσκευή.

Στα συν:

-η πολύ καλή οθόνη του με τα φυσικά χρώματα, όπως και του HTC. Χειρότερη μακράν αυτή του S4 mini με τα υπερκορεσμένα και αφύσικα χρώματα.

-Πολύ smooth λειτουργία εν γένει και πολύ υψηλά fps στο viewfinder της καμερας.

-Το κινητό φαίνεται να είναι ποιοτική κατασκευή.

Στα πλην:

-Οι διαστάσεις του. Για τα γούστα μου παραμένει μεγάλο, και η διαφορά με το S4 mini είναι αισθητή.

 

Για την κάμερα δεν πρόκειται να βγάλω συμπεράσματα από δυο φωτογραφίες που έβγαλα μέσα στο κατάστημα.

Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο το πήρε ο nikos mpl και το σ/κ θα σας κάνει review κατατοπιστικό...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

...απ΄οτι φαίνεται τα πιο φθηνα Ζ1 Compact είναι της Ελβετίας (..είχα αναφερθεί στα Media Markt Ελβετίας σε προηγούμενο post μου...όπου η τιμή ήταν κοντά στα 410€.....το ζήτημα είναι οτι δεν στέλνουν εξωτερικό..)... ψάχνοντας -..λογικά..- σε άλλα Ελβετικά καταστήματα -...που στέλνουν Ελλάδα...-..βρίσκεις τιμές κοντά στα 430€.... (...με μεταφορικά...)

 

http://mediagalaxy.ch/advanced_search_result.php?keywords=sony+z1+compact&XTCsid=23bed80b0baadeb6e0e1e61177d74828

Link to comment
Share on other sites

Lg g2 mini ;)

http://www.phonearena.com/news/LG-G2-Mini-teaser-image-appears-to-be-announced-on-February-24_id52547

Άντε σιγά σιγά να έχουμε περισσότερες επιλογές σε αυτή την κατηγορία(Μικρο τούμπανο)

Αν και 4.7 δεν το λες και μικρό.Μακάρι να έχει τουλάχιστον τα ίδια bezels με το G2

Edited by camp3on
Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο το πήρε ο nikos mpl και το σ/κ θα σας κάνει review κατατοπιστικό...

 

απο ΣΚ θα σας βγαλω οσες μπορω!

προς το παρον, μιλωντας στο skype Με την αδερφη μου η οποια εχει το 5s της ζητησα να βγαλει μια φωτο ετσι μες το σπιτι να δω τι πιανει, και μου εστειλε αυτη:

(το θεμα ειναι καθαρα γυναικειο, αλλα δε νομιζω οτι βλεπετε καμια τρελλη ποιοτητα!!)

[ATTACH]41191[/ATTACH]

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...