Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι... Δεν είναι σε αυτό το επίπεδο αλλά πολύ κοντά..

Σε ότι έχει να κάνει με κοντινά πορτρέτα περίπου το ίδιο. Πάνω όμως από τα δύο μέτρα όμως το νοτελι υπερτερεί...

 

[ATTACH]41090[/ATTACH]

Αυτή είναι με το z1

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όχι... Δεν είναι σε αυτό το επίπεδο αλλά πολύ κοντά..

Σε ότι έχει να κάνει με κοντινά πορτρέτα περίπου το ίδιο. Πάνω όμως από τα δύο μέτρα όμως το νοτελι υπερτερεί...

Το νοτελι ειναι κορυφαίο δεν γίνετε σύγκριση, απλά για τις φωτο μόνο ρώτησα γιατί το είχα και ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]41090[/ATTACH]

Αυτή είναι με το z1

 

αν έκανες focus στα τσιγάρα θα ήταν πιο καλά χα χα τώρα μόνο το χαλί είναι καθαρό, δεν βλέπω θόρυβο μια χαρά είναι.:) Ε το νοτε ειναι καλύτερο!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι το τηλέφωνο στις φωτογραφίες...

Όποιος πραγματικά θέλει κάτι πραγματικά compact είναι ότι πιο δυνατό και σμουθ έχουν πιάσει τα χέρια μου, με καταπληκτική μπαταρία και οθόνη...

Ξέχασα να σας πω ότι και οι γωνίες θέασης πλέον είναι σούπερ...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι το τηλέφωνο στις φωτογραφίες...

Όποιος πραγματικά θέλει κάτι πραγματικά compact είναι ότι πιο δυνατό και σμουθ έχουν πιάσει τα χέρια μου, με καταπληκτική μπαταρία και οθόνη...

Ξέχασα να σας πω ότι και οι γωνίες θέασης πλέον είναι σούπερ...

 

Θα το τσιμπήσω χαχα ναι το έπαιξα σήμερα και μου άρεσε πολύ!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Τα περιεχόμενα της retail συσκευασίας ? Επίσης πόσο ανθεκτικό δείχνει ? Το γυαλί πίσω υποθέτω θα είναι σχετικά "ευαίσθητο" σε γρατζουνίες...
Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]41093[/ATTACH]

Εγώ μέχρι εδώ...

Πρέπει να ξεστοκαρω μίας και έρχονται καινούριες ναυαρχίδες...

Εκτός απο το note and z1 compact όλα τα άλλα δίδονται!!! (Htc one black-lumia 1020 black)

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε πολυ φιλε μου!! Κατατοπιστικοτατος οπως παντα.:)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Νίκο δεν έδωσα σημασία στις εσωτερικές φωτογραφίες σου γιατί τις είδα βιαστικες και χωρίς focus.

Αυτή που με φόβισε είναι η εξωτερική. Πολύ θολή. Γενικά κακή φωτογραφία. Δεν ξέρω αν φτες εσυ αλλά σε εξωτερικούς χώρους με τόσο φως δεν χρειάζεται τίποτα. Πατάς και φεύγεις.

Θα πρέπει να δω πολλά δείγματα.

Πάντως αυτή η φωτο δεν είναι για κορυφαίο αισθητήρα της Sony.

 

Και δεν ειναι μονο τα Lumia κορυφαία @ Κωνσταντίνε.

Για να λέμε και τα καλά της samsung, στις ημερήσιες το S4 χτύπαγε στα ίσα το 1020 πριν βγει η Black.

Οταν έχεις μια και μοναδική συσκευή σ ενδιαφέρει και η φωτογραφία. Άλλωστε στις διάφορες έρευνες που γίνονται, είναι απο το πρώτα που κοιτάει ο αγοραστής.

Επειδή όμως είμαι θαυμαστής των αισθητήρων της Sony πιστεύω ότι υπάρχουν λύσεις.

Ελπίζω μέχρι τέλος Μαρτίου που θα έλθω Ελλάδα να εχω βεβαιωθεί για να το πάρω.

 

Νίκο αν μπορείς τράβηξε μια φωτογραφία έξω σε ανοικτό χώρο με manual focus και έχοντας την συσκευή ακουμπισμενη κάπου για σταθερότητα.

Ανεβασε την στο dropbox και δωσε μας το link.

Μετά θα σου πω αν υπάρχει γιατρειά :)

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Νταξει, το βλεπω λιγο διαφορετικα το θεμα εγω γιατι αν με ενοιαζε τοσο πολυ η φωτογραφια θα αγοραζα μια ψηφιακη και δεν θα αναλωνομουν σε threads, προγραμματα, ρυθμισεις για να τραβηξω μια φωτο.

Απο τη στιγμη που η συσκευη ειναι κατι ιδιαιτερο (και για αυτο θα προτιμηθει απο καποιον) αφου βγαζει decent φωτογραφιες (οπως λενε και οι φιλοι μας οι Αμερικανοι) μου φαινεται οτι δεν υπαρχει λογος να το αναλυουμε τοσο διεξοδικα. Οσοι ασχολουνται με τη φωτογραφια βλεπουν αυτα που γραφουμε και γελανε που ασχολουμαστε με καμερες κινητων τοσο πολυ.

Εξορισμου αν σε ενδιαφερει τοσο πολυ η φωτο αγοραζεις αλλο gadget και κανεις τη δουλεια σου.

Η φωτογραφιες ειναι καλες. Λιγο περισσοτερο, λιγο λιγοτερο απο αλλες συσκευες who cares;

Μια παρατηρηση. Φιλε galanakop τις φωτο τις τραβας με το κουμπι της καμερας?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα με ενδιαφέρει η φωτογραφία θεωρητικά, αλλά ερχόμενος από κινέζικο δε νομίζω να πέσει η ποιότητα. :p

Για τις καθημερινές ανάγκες μου με καλύπτει το Zopo, άρα σίγουρα και το Z1C.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Νίκο δεν έδωσα σημασία στις εσωτερικές φωτογραφίες σου γιατί τις είδα βιαστικες και χωρίς focus.

Αυτή που με φόβισε είναι η εξωτερική. Πολύ θολή. Γενικά κακή φωτογραφία. Δεν ξέρω αν φτες εσυ αλλά σε εξωτερικούς χώρους με τόσο φως δεν χρειάζεται τίποτα. Πατάς και φεύγεις.

Θα πρέπει να δω πολλά δείγματα.

Πάντως αυτή η φωτο δεν είναι για κορυφαίο αισθητήρα της Sony.

 

Και δεν ειναι μονο τα Lumia κορυφαία @ Κωνσταντίνε.

Για να λέμε και τα καλά της samsung, στις ημερήσιες το S4 χτύπαγε στα ίσα το 1020 πριν βγει η Black.

Οταν έχεις μια και μοναδική συσκευή σ ενδιαφέρει και η φωτογραφία. Άλλωστε στις διάφορες έρευνες που γίνονται, είναι απο το πρώτα που κοιτάει ο αγοραστής.

Επειδή όμως είμαι θαυμαστής των αισθητήρων της Sony πιστεύω ότι υπάρχουν λύσεις.

Ελπίζω μέχρι τέλος Μαρτίου που θα έλθω Ελλάδα να εχω βεβαιωθεί για να το πάρω.

 

Νίκο αν μπορείς τράβηξε μια φωτογραφία έξω σε ανοικτό χώρο με manual focus και έχοντας την συσκευή ακουμπισμενη κάπου για σταθερότητα.

Ανεβασε την στο dropbox και δωσε μας το link.

Μετά θα σου πω αν υπάρχει γιατρειά :)

Κώστα δες αυτές που βρήκα ψάχνοντας:

 

Sample Photo #1

Sample Photo #2

Sample Photo #3

Sample Photo #4

Sample Photo #5

Sample Photo #6

 

Νομίζω πως είναι αποδεκτές για κινητό τηλέφωνο. Απλά η Sony στις διαφημίσεις της υπερτονίζει τα 20.7 MP και τον G-lens και δημιουργεί την εντύπωση πως οι φωτογραφίες θα έπρεπε να είναι πολύ ποιοτικότερες από αυτές των υπολοίπων συσκευών, κάτι που δεν φαίνεται να ισχύει δυστυχώς και γιαυτό η απογοήτευση. Πάντως οι εξωτερικές φωτογραφίες με καλό φωτισμό πρέπει να είναι OK και δεν νομίζω ότι υπάρχουν θέματα. Τώρα για το flash και τη διάχυση φωτός θα πρέπει να το δω εγώ ο ίδιος για να το κρίνω. Μέχρι στιγμής οι φωτογραφίες με flash του galanakop δεν είναι απαράδεκτες, αλλά ούτε και πολύ καλές τις λες... Έχει και το μαύρο που λένε ότι δεν έχει τόσο έντονο το πρόβλημα του bleeding, οπότε είναι λογικό να υπάρχει μια ανησυχία για όσους θέλουν άλλα χρώματα (π.χ. εγώ που θέλω το λευκό).

 

Αυτή η συσκευή είναι η μοναδική επιλογή σήμερα για όσους θέλουν Android + υπερ-φορητότητα + δυνατά specs. Μετά πας σε iPhone 5s/6 αλλά τρως το αγγούρι του iOS που είναι super-smooth αλλά δεν μπορείς να αποθηκεύσεις ένα αρχείο εκεί που θέλεις... Για τις υπόλοιπες ναυαρχίδες (Galaxy S5, Note 4 κτλ.), δεν τις απορρίπτω (αν και θα αργήσω να αγοράσω ξανά Samsung για άλλους λόγους), αλλά έχω κουραστεί με το μέγεθος και θέλω να δοκιμάσω κάτι πιο μαζεμένο. Αν τελικά πάρω το Compact δεν θα δώσω το Note II μου και θα τα δουλεύω ταυτόχρονα μέχρι να ξεκαθαρίσω τι πραγματικά με βολεύει σε πραγματικές συνθήκες χρήσης.

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική γνώμη είναι ότι αν έχεις δουλέψει μεγάλες οθόνες τότε δύσκολα θα σε συγκινηση οτιδήποτε μικρό...

Παρόλα αυτά το μικρό της Sony είναι παντού μα παντού άψογο και κορυφαίο εκτός της κάμερας σε σχέση με ότι έχουμε δει σε άλλες ναυαρχίδες...

Εγώ και πολύ άλλοι που θα το έχουμε για δεύτερη συσκευή πιστεύω ότι είναι η καλύτερη επιλογή...

Δυστυχώς η κάμερα δεν είναι σε επίπεδα s4 note κτλ αλλά είναι άνω του μετρίου...

Βέβαια είναι πολλοί αυτοί που την κατακρίνουν σε πολλά φόρουμ οπότε υπάρχει όντως ένα θέμα...

Αν το ήθελα για πρώτη συσκευή δεν ξέρω αν το κρατούσα κυρίως γιατί έχουμε δει πολύ καλύτερα αποτελέσματα από άλλες κάμερες, αλλά μην παραβλεπουμε το γεγονός ότι έχει όλα τα άλλα πλούσια και κορυφαία...

Μέσα στην ημέρα Κώστα θα ανεβάσω πολλές φωτογραφίες όπως μου ζήτησες...

[ATTACH]41104[/ATTACH]

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ρε παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η Sony δεν πρόσεξε την κάμερα σε μια τέτοια συσκευή... Κάτι δεν πάει καλά... Όταν είναι τόσο τέλεια σε όλα τα άλλα, πώς είναι δυνατόν να μην πρόσεξαν την κάμερα; Ειδικά όταν τόσες άλλες συσκευές έχουν εξαιρετικές κάμερες εδώ και χρόνια! Και ειδικά όταν προσπαθείς να εδραιωθείς σε έναν χώρο που κυριαρχείται από τις Apple & Samsung. Και μιλάμε για τη Sony, όχι για το μαγαζάκι της γειτονιάς. Δεν μπορώ να το εξηγήσω... :confused:

 

@galanakop: Καλά τα AnTuTu benchmarks και καλά κάνεις και τα ανεβάζεις, αλλά για μένα είναι εντελώς αδιάφορα. Τι να τα κάνω τα benchmarks όταν στην κάμερα μειονεκτεί σε σχέση με συσκευές του 2012 (Note II, μεταξύ άλλων); Μην παρεξηγήσεις το σχόλιό μου, απλά εκφράζω την απογοήτευσή μου... Παρόλα αυτά δεν το απορρίπτω ακόμα το Compact, έχω ελπίδες ότι σε έναν βαθμό τα s/w θέματα της κάμερας θα διορθωθούν σύντομα. Θα δούμε.

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Νταξει, το βλεπω λιγο διαφορετικα το θεμα εγω γιατι αν με ενοιαζε τοσο πολυ η φωτογραφια θα αγοραζα μια ψηφιακη και δεν θα αναλωνομουν σε threads, προγραμματα, ρυθμισεις για να τραβηξω μια φωτο.

Απο τη στιγμη που η συσκευη ειναι κατι ιδιαιτερο (και για αυτο θα προτιμηθει απο καποιον) αφου βγαζει decent φωτογραφιες (οπως λενε και οι φιλοι μας οι Αμερικανοι) μου φαινεται οτι δεν υπαρχει λογος να το αναλυουμε τοσο διεξοδικα. Οσοι ασχολουνται με τη φωτογραφια βλεπουν αυτα που γραφουμε και γελανε που ασχολουμαστε με καμερες κινητων τοσο πολυ.

Εξορισμου αν σε ενδιαφερει τοσο πολυ η φωτο αγοραζεις αλλο gadget και κανεις τη δουλεια σου.

Η φωτογραφιες ειναι καλες. Λιγο περισσοτερο, λιγο λιγοτερο απο αλλες συσκευες who cares;

Μια παρατηρηση. Φιλε galanakop τις φωτο τις τραβας με το κουμπι της καμερας?

Κωνσταντίνε δεν είναι έτσι τα πράγματα.

Με την ίδια λογική, ας αγοράσουμε ενα GPS, ενα music player κλπ.

Ο σκοπός των smartphones είναι να τα συμπεριλαβουν όλα σ ένα και προσπαθούν να δώσουν αντάξιο αποτέλεσμα με αντίστοιχες compact προτάσεις.

Πολλοί κατασκευαστές το έχουν καταφέρει.

Δεν μπορείς να κουβαλάς κάμερα συνεχώς. Αν δεν ενδιαφέρει κάποιον η φωτογραφία στο κινητό δεν δίνει αυτά τα λεφτά. Αγοράζει ενα φθηνότερο smartphone που όπως έχουν εξελιχθεί τα πράγματα κάνει άψογα όλα τα άλλα.

 

Επίσης το Z1c δεν είναι κάτι ιδιαίτερο. Είναι μια κατηγορία που αγνοησαν οι android κατασκευαστές η οποία συγκεντρώνει κορυφαία χαρακτηριστικα σε μικρο μέγεθος και είναι χρήσιμη σε πολύ κόσμο.

Θα έλεγα μάλιστα ότι αυτοί που θα το αγοράσουν θα είναι επι το πλείστον νορμάλ χρήστες. Οι geeks προτιμούν μεγαλύτερες οθόνες για να μπορούν να κάνουν τα πάντα.

 

Ποιός είπε ότι αναλωνομαστε σε ρυθμίσεις και προγράμματα.

Στο S4 το 90% των φωτογραφιών βγαίνουν στο auto αντε να χρησιμοποιήσει κάποιος το HDR.

Για τις νυχτερινές υπάρχει προεπιλογή αυτόματου εντοπισμού και δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα.

Τα ίδια και στα iPhone.

Δεν υπάρχει δικαιολογία για την Sony η οποία είναι ο κατασκευαστής των αισθητήρων που χρησιμοποιεί η Samsung, να έχει τέτοια αποτελέσματα με πολύ καλύτερο αισθητήρα απ αυτόν του S4.

 

@Dr Mobile

 

Κώστα κρίνοντας βάση των προτιμήσεων σου, θα σου έλεγα να μην βιαστείς. Οσο περιμένεις τόσο πιο φτηνά θα το πάρεις και παράλληλα θα στοιχείο σίγουρος για την αγορά σου.

Ο Νίκος Galanakop τα είπε πολύ σωστά. Για κύρια συσκευή θέλει σκέψη.

Ακόμα δεν το απορρίπτω γιατί περιμένω να το δω και αν μπορώ να δοκιμάσω ο ίδιος την κάμερα του. Δεν είμαι πολυ αισιόδοξος.

Για τα υπόλοιπα, ταχύτητα κλπ, τα ξέρουμε και τα έχουμε γράψει απο την μέρα που διέρρευσαν τα χαρακτηριστικα του.

Μόνο η ανάλυση της οθόνης μ αυτόν τον επεξεργαστή απογειώνει την συσκευή.

Αν υπήρχε τρόπος να βάλεις τον snapdragon 800 στο Note σου, θα έβλεπες κάτι ανάλογο.

 

Προσωπικά αν το πάρω θα κρατήσω παράλληλα και το S4 octa και μετα θα αποφασίσω.

Είπαμε χάρη της ποιότητας υλικών και design, να κάνουμε downgrade σε ανάλυση οθόνης, να πέσουμε στον έρωτα της Arvato αλλά τουλάχιστον να μην κάνουμε downgrade στην κάμερα και φορτώνουμε τσάμπα την sd card με φωτογραφίες 20mp.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κώστα εσύ ειδικά αφού θες να το δουλέψεις ταυτόχρονα με το s4 πήγαινε και παρτο...

Δεν θα το μετανιώσεις ποτέ...

Το λέω για το γεγονός ότι το s4 κατ εμέ έχει καλύτερη κάμερα και από το νοτελι...

Dr.mobile

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για τα bench,αλλά το ανέβασα έτσι για την ιστορία...

Η αλήθεια είναι βέβαια ότι το τηλέφωνο σε ταχύτητα απόκριση και σμουθ είναι ανώτερο από το αποτέλεσμα που ανέβασα...

Επίσης ποιότητα κατασκευής και μπαταρία είναι σε άλλη κλάση...

Μόνο με το LG g2 μπορεί να συγκριθεί...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Κώστα εσύ ειδικά αφού θες να το δουλέψεις ταυτόχρονα με το s4 πήγαινε και παρτο...

Δεν θα το μετανιώσεις ποτέ...

Το λέω για το γεγονός ότι το s4 κατ εμέ έχει καλύτερη κάμερα και από το νοτελι...

Dr.mobile

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για τα bench,αλλά το ανέβασα έτσι για την ιστορία...

Η αλήθεια είναι βέβαια ότι το τηλέφωνο σε ταχύτητα απόκριση και σμουθ είναι ανώτερο από το αποτέλεσμα που ανέβασα...

Επίσης ποιότητα κατασκευής και μπαταρία είναι σε άλλη κλάση...

Μόνο με το LG g2 μπορεί να συγκριθεί...

 

Νίκο εχω μπερδευτεί. Τα δείγματα που ανέβασε ο Κώστας είναι υπέροχα. Τα είδα στον υπολογιστή.

Περιμένω τις δικές σου.

 

Έτσι κι αλλιώς θα πρέπει να περιμένω να έλθω Ελλάδα για να το πάρω.

Αν δω ότι υπάρχει τρόπος να πετύχω το αποτέλεσμα που θελω έστω και με εφαρμογή κάμερας από το market, θα το πάρω. Και θα το έχω χωρίς θήκη.

 

Πλέον στο κινητό κάνω πράγματα που δεν χρειάζομαι μεγάλη οθόνη.

Το Note 8 βρίσκεται πάντα μαζί μου σε τσάντα ώμου που χωρά ίσα ίσα αυτό και το διαβατήριο μου :)

Συνεπώς αν με καλύψει, το S4 θα πάει στην σύζυγο και το N4 στην κόρη όπως γίνεται σε κάθε αλλαγή.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Πάντως ρε παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η Sony δεν πρόσεξε την κάμερα σε μια τέτοια συσκευή... Κάτι δεν πάει καλά... Όταν είναι τόσο τέλεια σε όλα τα άλλα, πώς είναι δυνατόν να μην πρόσεξαν την κάμερα; Ειδικά όταν τόσες άλλες συσκευές έχουν εξαιρετικές κάμερες εδώ και χρόνια! Και ειδικά όταν προσπαθείς να εδραιωθείς σε έναν χώρο που κυριαρχείται από τις Apple & Samsung. Και μιλάμε για τη Sony, όχι για το μαγαζάκι της γειτονιάς. Δεν μπορώ να το εξηγήσω... :confused:

 

Υπάρχουν άλλα smartphones της sony με καλύτερη κάμερα; Τι άποψη έχετε;

Δεν έχω άμεση αντίληψη, αλλά από το compare tool του http://www.gsmarena.com, βλέπω ότι οι διαφορές στα Ζ1C, Ζ1, και Ζ είναι πολύ μικρές και πιθανόν να οφείλονται σε μικροατέλειες των φακών ή στις συνθήκες λήψης και όχι στους αισθητήρες ή το processing.

Πάντως για χρήση στο web ή μικρές σε μέγεθος εκτυπώσεις είαι μια χαρά.

 

Υποθέτω ότι γενικά η sony δεν θέλει να ανεβάσει πολύ τον πήχη, για να πουλάει και φωτογραφικές μηχανές. Η nokia πάλι θέλει το ανάποδο, να πάρει μερίδιο από τις entry level compact φωτογραφικές. Αλλά και η samsung δείχνει να προτιμά τα κινητά.

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι γενικά η sony δεν θέλει να ανεβάσει πολύ τον πήχη, για να πουλάει και φωτογραφικές μηχανές. Η nokia πάλι θέλει το ανάποδο, να πάρει μερίδιο από τις entry level compact φωτογραφικές. Αλλά και η samsung δείχνει να προτιμά τα κινητά.

 

Φαινεται να εχει βαση το σκεπτικο αυτο ,αν ανολογιστουμε οτι εφοδιαζει με φακους κι αισθητηρες τους αμεσους ανταγωνιστες της τοτε ισως εχουμε τον λογο γιατι οι καμερες στα Sony δεν εχουν το προσδοκομενο αποτελεσμα out of the box ,

απο την αλλη εγω με το Ζ αν εξαιρεσεις βραδυνο και σκοτεινο περιβαλλον ολες οι υπολοιπες φωτο μου φαινονται εξαιρετικες

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγη ώρα ο Κώστας te salat θα σας πει τα πράγματα με το όνομα τους...

Έχει πάρει στο mail του φωτός και θα μας τα πει...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγη ώρα ο Κώστας te salat θα σας πει τα πράγματα με το όνομα τους...

Έχει πάρει στο mail του φωτός και θα μας τα πει...

Ωραίος Νίκο, μπράβο, θέλουμε να ακούσουμε μια γνώμη βασισμένη σε photos απλών χρηστών.

 

@Te_salat: Κώστα διάβασα τα posts σου και συμφωνώ με όσα λες. Κρατάω το Note II (το οποίο τελικά αποδεικνύεται σταθερή αξία) και περιμένω να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα με το Compact. Στη δουλειά μου χρειάζεται να τραβάω κοντινές φωτογραφίες από ηλεκτρονικά συστήματα με ή χωρίς flash και μέχρι στιγμής το Note II με έχει υπερκαλύψει. Η ευκρίνεια και η καθαρότητά του είναι απίστευτη. Αυτό που θέλω είναι να μπορώ να έχω ένα ανάλογο αποτέλεσμα με το Compact.

 

@@: Το να έχει υποβιβάσει επίτηδες η Sony τις κάμερες των Z1 και Compact για να σπρώξει τις φωτογραφικές της δεν μου φαίνεται πολύ λογικό. Το Compact δεν είναι φτηνή συσκευή και δεν νομίζω ότι θα επηρεάσει τις πωλήσεις των φωτογραφικών της Sony... Μιλάμε για τελείως διαφορετικές κατηγορίες συσκευών.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει προσωπικά βλέπω λίγο ανούσια την κουβέντα για την κάμερα, ελάχιστοι θα τους ένοιαζε πιστεύω και αν είχε 15άρα κάμερα ή 12άρα ή και 8άρα (βέβαια σεβαστές όλες οι απόψεις). Το σημαντικό είναι πόσο smooth είναι, αν κρατά η μπαταρία και τα γενικότερα χαρακτηριστικά (πχ οι αντίπαλοι του για μένα είναι το Nexus που όμως σε μπαταρία είναι χάλι ή το G2 που είναι λίγο καλύτερα σε μπαταρία αλλά γκουμούτσα). Από ότι διαβάζω όλα καλά σε αυτά ενώ σε κάμερα έχει η Sony και ένα επιπλέον gadget, αν τόσο πολύ σας νοιάζει, πάρτε το και ... ξεγνοιάστε ;-)

 

Η αγορά του κινητού για μένα, είναι αν θα μπορέσει να βγάλει 1 - 2 χρόνια με πιθανό νέο rom στο μέλλον. Δείχνει πως η συσκευή μπορεί να "αντέξει" σε βάθος.

Edited by lanc3lot

---------------

 

https://www.redball.gr = Από οπαδούς, για οπαδούς, μπες στην Γαύρικη παρέα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...