Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορεί να φτιάξει κάποιος έναν οδηγό στα Ελληνικά για το πως περνάμε dual recovery??:)

 

τι ειναι το dual recovery και που μας χρησιμευει στο κινητο μας?

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορει καποιος να μου πει τον ευκολοτερο τροπο για να κανω root?

Θελω οσο το δυνατον πιο 'μασημενη' τροφη, οτι ευκολοτερο!

Επειδη εχω ταλαιπωρηθει στο παρελθον με αλλα κινητα σε θεματα roms και root, σας παρακαλω δωστε μου λιγες απλες και ευκολες οδηγιες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

------------------------

 

Η ολη ιστορια παντως, με την αλλαγη μπαταριας μονο απο την αντιπροσωπεια, μου θυμησε την 'εξυπναδα' που εκαναν οι εταιριες αυτοκινητων με τα ραδιοcd.

Στα πρωτα χρονια, εβαζες το εργοστασιακο αν ηθελες (συνηθως πανακριβο και ...'μαπα'), ή εναλλακτικα στην αντιστοιχη υποδοχη εβαζες ενα της επιλογης σου απο την αγορα.

Μετά, εφτιαξαν ετσι τις κονσολες τους, ωστε να ειναι με τετοιο τροπο ενσωματωμενο το ραδιοcd, που ειναι πρακτικα πολυ δυσκολο να αντικαταστησεις το 'εργοστασιακο'.

Θελοντας και μη, αν σου χαλασει και χρειαστεις αντικατασταση, πρεπει να πας να τα σκάσεις στην αντιπροσωπεια.

Ετσι και με τις μπαταρίες. Να βγάλουν κι από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι το dual recovery και που μας χρησιμευει στο κινητο μας?

 

Μπορεις μεσω του recovery να επαναφερεις τη συσκευη σου στοback up που ειχες παρει. Ετσι αν για οποιονδηποτε λογο παθει κατι το κινητο, μπορεις να επαναφερεις τη συσκευη σου στην ακριβη κατασταση που ηταν πριν χαλασει και να μην εχεις χασει ουτε επαφη!

επισης μεσω recοvery μπορεις να περασεις mods και roms στη συσκευη σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παντως τα νουμερα που σου εχει βγαλει ειναι υπερβολικα..εκτος αν μετραει λαθος το κινητο σε εμας οποτε οι 7 ωρες οθονης δεν ειναι και τοσες πολλες ας πουμε.

 

Μέχρι στιγμής το GSM battery pro λέει ακριβώς τον ίδιο χρόνο λειτουργίας της οθόνης με τον stock timer, θα συνεχίσω να το παρακολουθω

"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

Όταν λέτε dual ποια recovery περνάτε;;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις μεσω του recovery να επαναφερεις τη συσκευη σου στοback up που ειχες παρει. Ετσι αν για οποιονδηποτε λογο παθει κατι το κινητο, μπορεις να επαναφερεις τη συσκευη σου στην ακριβη κατασταση που ηταν πριν χαλασει και να μην εχεις χασει ουτε επαφη!

επισης μεσω recοvery μπορεις να περασεις mods και roms στη συσκευη σου.

 

κατι σαν το cwm στο neo V? κι αν εγω παρω bαckup με το Pc companion? το ιδιο δεν ειναι? μην ακουω για backup επαφων

την στιγμη που γινεται μεσω gmail ή εστω ενα backup των επαφων κι αποθηκευση στην καρτα μνημης, ετσι δεν χανονται πλεον

οι επαφες

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έτοιμος ο παίκτης.

- Λήψη backup.

- Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων

- Αναβάθμιση κατευθείαν σε 4.4.4 (από 4.3)

- Easy root

- SuperSU

- Dual recovery.

 

Έχω ένα καινούργιο Z1 Compact. :D

Η διαδικασία είναι πανεύκολη, για όσους διαστάζουν σας υπενθυμίζω ότι πριν από 2 μήνες ήμουν εντελώς άσχετος από android. Αξίζει τον κόπο η διαδικασία. Είναι πάρα πολύ απλό. ;)

 

 

Μία απορία μόνο. Εμείς με τα Sony γιατί δεν έχουμε τα κλασσικά εικονίδια της KitKat στα on-screen buttons; Πίστευα ότι με την αναβάθμιση θα αλλάξουν, αλλά έχω ακόμα τα παλιά. Πώς κι έτσι; :what:

 

οταν λες ληψη backup εννοεις με το pc companion?

 

----- προσθήκη μηνύματος 97 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έτοιμος ο παίκτης.

- Λήψη backup.

- Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων

- Αναβάθμιση κατευθείαν σε 4.4.4 (από 4.3)

- Easy root

- SuperSU

- Dual recovery.

 

Έχω ένα καινούργιο Z1 Compact. :D

Η διαδικασία είναι πανεύκολη, για όσους διαστάζουν σας υπενθυμίζω ότι πριν από 2 μήνες ήμουν εντελώς άσχετος από android. Αξίζει τον κόπο η διαδικασία. Είναι πάρα πολύ απλό. ;)

 

 

Μία απορία μόνο. Εμείς με τα Sony γιατί δεν έχουμε τα κλασσικά εικονίδια της KitKat στα on-screen buttons; Πίστευα ότι με την αναβάθμιση θα αλλάξουν, αλλά έχω ακόμα τα παλιά. Πώς κι έτσι; :what:

 

εγω ειδα οτι να κανεις ροοτ στο Ζ1 COMPACT δεν ειναι τοσο απλο κι ας επαιζα στα δαχτυλα μου το neo V με ροοτ, ρομς κλπ

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

οταν λες ληψη backup εννοεις με το pc companion?

Όχι, δεν πήρα backup με το PC Companion. Πήρα απ' την εργοστασιακή εφαρμογή της Sony που έχει μέσα η συσκευή, αλλά μάταια, γιατί όταν θέλησα να κάνω restore, μου είπε ότι το backup προέρχεται από προηγούμενη έκδοση και δε μπορεί να το εκτελέσει. Δεν με ένοιαξε όμως γιατί τα μόνα που ήθελα ήταν επαφές, μηνύματα, μητρώο κλήσεων και ημερολόγιο, που τα είχα πάρει με άλλες δύο ξεχωριστές εφαρμογές, οπότε δεν είχα πρόβλημα στην επαναφορά. Εφαρμογές δε με ένοιαζε να επαναφέρω, ήθελα καθαρή συσκευή.

 

εγω ειδα οτι να κανεις ροοτ στο Ζ1 COMPACT δεν ειναι τοσο απλο κι ας επαιζα στα δαχτυλα μου το neo V με ροοτ, ρομς κλπ

Δεν ξέρω τι να σου πω, εγώ μέχρι 2 μήνες πριν δεν είχα ιδέα όχι από φλασαρίσματα, αλλά ούτε τι είναι το Android, και μου φάνηκε πολύ εύκολη η διαδικασία. Και dual recovery έβαλα, και SuperSU, Xposed framework, Gravity box κλπ, και πραγματικά κανένα απολύτως θέμα. Όλα πολύ σύντομα και εύκολα, χωρίς παρατράγουδα. ;)

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

 

εγω ειδα οτι να κανεις ροοτ στο Ζ1 COMPACT δεν ειναι τοσο απλο κι ας επαιζα στα δαχτυλα μου το neo V με ροοτ, ρομς κλπ

 

 

ποσο πιο απλο να ειναι απο το πατημα 2 κουμπιων? ;) ειναι πολυ ευκολο και χωρις κανενα παρατραγουδο...

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

ποσο πιο απλο να ειναι απο το πατημα 2 κουμπιων? ;) ειναι πολυ ευκολο και χωρις κανενα παρατραγουδο...

 

Γι αυτο προσπαθω εδω και 2 εβδομαδες να καταλαβω πως μπαινω σε recovery(αφου εχει περαστει και ρουταριστει το τηλεφωνο)και μολις παταω reboot to recovery το μονο που κανει η συσκευη ειναι να κανει απλη εκκινηση??Στο ndr utils δε,μου βγαζει πανω πανω πριν τα power menu το μυνημα "Unable to read XZDR prop [NUT]'S XZDualrecovery is required for this feature"....Εχω προσπαθησει να περασω και τις 2 εκδοσεις του beta installer και παλι τα ιδια.Δεν δουλευει με τιποτα το recovery...Τουλαχιστον σε αυτους που σας δουλευει πειτε και σε εμας τους αδαεις αν θελετε ποιο αρχειο χρησιμοποιησατε και περασατε μπας και δουμε κι εμεις οι υπολοιποι φως που εχουμε θεμα με το recovery...

Edited by nikaki71
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο προσπαθω εδω και 2 εβδομαδες να καταλαβω πως μπαινω σε recovery(αφου εχει περαστει και ρουταριστει το τηλεφωνο)και μολις παταω reboot to recovery το μονο που κανει η συσκευη ειναι να κανει απλη εκκινηση??Στο ndr utils δε,μου βγαζει πανω πανω πριν τα power menu το μυνημα "Unable to read XZDR prop [NUT]'S XZDualrecovery is required for this feature"....Εχω προσπαθησει να περασω και τις 2 εκδοσεις του beta installer και παλι τα ιδια.Δεν δουλευει με τιποτα το recovery...Τουλαχιστον σε αυτους που σας δουλευει πειτε και σε εμας τους αδαεις αν θελετε ποιο αρχειο χρησιμοποιησατε και περασατε μπας και δουμε κι εμεις οι υπολοιποι φως που εχουμε θεμα με το recovery...

 

Προσωπικά ακολούθησα τον οδηγό που λέει εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2784900

Όπου μετά το rooting προτείνει ως recovery αυτό του NUT, που βρίσκεις εδώ:

http://nut.xperia-files.com/

Το αρχείο που εγκατέστησα είναι αυτό:

http://nut.xperia-files.com/?dlid=WjFDLWxvY2tlZGR1YWxyZWNvdmVyeTIuNy4xMjgtQkVUQS5pbnN0YWxsZXIuemlw

Μέσα στο zip υπάρχει ο απαραίτητος installer. Τον τρέχεις και ακολουθείς τις οδηγίες.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τα ίδια έκανα και το recovery δουλεύει κανονικά. Αλήθεια δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν σου λειτουργεί φίλε nikaki

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Πεννυ, τις επαφες τις χρησιμοποιησα ως υπερβολη για να καταλαβεις τι εννκω. Και ναι ειναι σαν το CWM σε αλλες συσκευες.. Η το TWP και λοιπα. :)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα xperia z1 compact (4.4.4).

Ενώ υπήρχε επιλογή για ρύθμιση της ανάλυσης στην κύρια (πίσω) κάμερα για φωτογραφίες και βίντεο η επιλογή τώρα δεν υπάρχει..

Τα βίντεο και οι φωτογραφίες βγαίνουν με χαμηλή ανάλυση και δεν μπορώ να την αλλάξω.

Στην μπροστινή κάμερα εμφανίζεται κανονικά η επιλογή της ανάλυσης στις ρυθμίσεις.

Ξέρει κανείς τι γίνεται?

Ευχαριστώ!

 

---ήταν στο αυτόματο! οκ!

Edited by gdonline
Link to comment
Share on other sites

Στην μη αυτόματη λήψη, εμένα με αφήνει να διαλέξω ανάλυση, στην αυτόματη, μόνο την αναλογία των διαστάσεων της φωτογραφίας
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανονικά η επιλογή της ανάλυσης στο χειροκίνητο.
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις μου ήρθε αναβάθμιση για το άλμπουμ των φωτογραφιών μάλλον διορθώνει το σφάλμα των διπλών φωτογραφιών και της χαμηλής ανάλυσης, και άλλη μια για τις επαφές
Xiaomi redmi note 8 pro 128gb perl white:D
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις μου ήρθε αναβάθμιση για το άλμπουμ των φωτογραφιών μάλλον διορθώνει το σφάλμα των διπλών φωτογραφιών και της χαμηλής ανάλυσης, και άλλη μια για τις επαφές

 

Change log for album:

Added: now you can share content online.

Added: Option to select which online services will appear in the navigation menu.

Improved: menu navigation nicer.

Bug fixes and performance improvements

 

Change log for contacts:

Improved user experience

Software Performance Improvements

Link to comment
Share on other sites

Δύο ερωτήσεις...

1) Το τρίξιμο στο ηχείο, όταν η ένταση είναι στο max δεν έχει διορθωθεί? Στου αδερφού μου το κάνει πάντως.

2) Υπάρχει εφαρμογή για να κάνουμε βιντεοκλήσεις μέσω του δικτύου (όχι μέσω internet) χωρίς να χρειαζόμαστε skype, κτλ...? (όπως έχω ακούσει ότι έχει η Samsung).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις μου ήρθε αναβάθμιση για το άλμπουμ των φωτογραφιών μάλλον διορθώνει το σφάλμα των διπλών φωτογραφιών και της χαμηλής ανάλυσης, και άλλη μια για τις επαφές

 

Change log for album:

Added: now you can share content online.

Added: Option to select which online services will appear in the navigation menu.

Improved: menu navigation nicer.

Bug fixes and performance improvements

 

Change log for contacts:

Improved user experience

Software Performance Improvements

 

Μου ήρθαν κι εμένα οι συγκεκριμένες αναβαθμίσεις. Δεν είδα εμφανείς αλλαγές, μόνο ίσως στις επαφές δεν ξέρω αν πρόσθεσαν τώρα την ενσωματωμένη ταχεία κλήση ή υπήρχε από πριν, μιας και πήγα κατευθείαν την 4.4.4 από την 4.3. Δεν πήγα ποτέ στην 4.4.2.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

παιδες, συνοψη κλησεων δεν υπαρχει,ετσι? μπορει να ειχα ξαναρωτησει αλλα δε θυμαμαι..δεν βλεπω να το εχουν αλλαξει ομως.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

παιδες, συνοψη κλησεων δεν υπαρχει,ετσι? μπορει να ειχα ξαναρωτησει αλλα δε θυμαμαι..δεν βλεπω να το εχουν αλλαξει ομως.

Αν εννοείς να βγαίνει popup που θα ανακοινώνει τη διάρκεια της κλήσης μόλις τελειώσει, δε βλέπω να υπάρχει κάτι τέτοιο.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η δυνατότητα να αφαιρεθεί η προεπισκόπηση μηνύματος για τα sms?

Αν εννοείς την ειδοποίηση στη μπάρα ειδοποιήσεων, δοκίμασε να μπεις στις ρυθμίσεις της συσκευής, στις εφαρμογές, βρες την εφαρμογή των μηνυμάτων, και ξετικάρισε την επιλογή "Εμφάν. ειδοποιήσεων". Δεν ξέρω αν δουλέψει σίγουρα, αλλά δοκίμασέ το.

Αν χρησιμοποιείς άλλη εφαρμογή για τα μηνύματα, π.χ. Handcent sms, GO sms κλπ, δες στις ρυθμίσεις της εφαρμογής. Οι περισσότερες σου δίνουν εκτεταμένες επιλογές για το τι μορφή θα έχουν ειδοποιήσεις των μηνυμάτων (ηχητικές και οπτικές).

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...