Jump to content

Περί... Nova γενικά


ng78
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 minutes ago, bbbb said:

Mε συνεχή αλλαγή ονομάτων κανείς δεν τους παίρνει στα σοβαρά.

πεστο ψέμματα...🤣

Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, cmvr said:

 

Περιμένω να κόψουν το 3g  στην περιοχή που δουλεύω.

Όποια έχει λειτουργικό δίκτυο, όχι μεγάλες ταχύτητες απλά λειτουργικό. Θα πάω εκεί, κάτω από πιο καθεστώς δεν ξέρω, ότι τρέχει εκείνη την περίοδο! 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Μια και το ανέφερες μία μέρα έμεινε μέχρι τις 7/12, οπότε σύμφωνα με το πρόγραμμα και την ανακοίνωση της εταιρείας, θα κλείσει στη Θεσσαλονίκη το 3G.

Για να δούμε πως θα πάνε τα πράγματα...

Προσωπικά έχω να δω 3G από αμνημονεύτων ετών... μόνο εάν γυρίσω το κινητό για να κάνω κανένα τεστ όπως θα κάνω και αύριο τα τελευταία,τότε μόνο βλέπω την τρίτη γενιά.

Το επιπλέον φάσμα σύμφωνα με τον προγραμματισμό θα αποδοθεί στο 4G και στο 5g, οπότε αναμένεται να βελτιωθεί η κατάσταση.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, p_k said:

Μια και το ανέφερες μία μέρα έμεινε μέχρι τις 7/12, οπότε σύμφωνα με το πρόγραμμα και την ανακοίνωση της εταιρείας, θα κλείσει στη Θεσσαλονίκη το 3G.

Για να δούμε πως θα πάνε τα πράγματα...

Προσωπικά έχω να δω 3G από αμνημονεύτων ετών... μόνο εάν γυρίσω το κινητό για να κάνω κανένα τεστ όπως θα κάνω και αύριο τα τελευταία,τότε μόνο βλέπω την τρίτη γενιά.

Το επιπλέον φάσμα σύμφωνα με τον προγραμματισμό θα αποδοθεί στο 4G και στο 5g, οπότε αναμένεται να βελτιωθεί η κατάσταση.

Αναμένουμε λοιπόν εκεί. Ελπίζω μην είναι μόνο το φάσμα που θα αποδοθεί μόνο αλλά και προσθήκες σταθμών βάσης (Macro+micro). Εγώ περιμένω εδώ στο Μαρούσι που μου λένε συνεχώς ότι αναμένεται να ολοκληρωθεί άμεσα η αναβάθμιση. Περιμένω και προσθήκη σταθμού βάσης στην περιοχή φυσικά. Καλό βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

Καλό βράδυ φίλε, φυσικά και πρέπει να μπουν νέοι σταθμοί. Το παράδειγμα της Ραιδεστού είναι χαρακτηριστικό. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, p_k said:

Μια και το ανέφερες μία μέρα έμεινε μέχρι τις 7/12, οπότε σύμφωνα με το πρόγραμμα και την ανακοίνωση της εταιρείας, θα κλείσει στη Θεσσαλονίκη το 3G.

Για να δούμε πως θα πάνε τα πράγματα...

Προσωπικά έχω να δω 3G από αμνημονεύτων ετών... μόνο εάν γυρίσω το κινητό για να κάνω κανένα τεστ όπως θα κάνω και αύριο τα τελευταία,τότε μόνο βλέπω την τρίτη γενιά.

Το επιπλέον φάσμα σύμφωνα με τον προγραμματισμό θα αποδοθεί στο 4G και στο 5g, οπότε αναμένεται να βελτιωθεί η κατάσταση.

Ήμουν cosmote, από την στιγμή που έκοψε το 3g έχασα το δίκτυο, χάλια μαύρα μη λειτουργικό ίντερνετ και τραγικές κλήσεις. 

Πριν κλείσει το 3g ήταν, οριακά, καλήτερη από την VODAFONE. 

Στην wind ήρθα για να φύγω από το συμβόλαιο της cosmote, είχα φύγει από την wind γιατί δεν είχα σχεδόν ποτέ σήμα "μόνο κλήσεις ανάγκης" τώρα που γύρισα έχω σταθερή κάλυψη, ναι χαμηλές ταχύτητες στα δεδομένα όμως συνδέεται και έχω κλήσεις. 

Αυτό δεν σημαίνει ότι συγχωρώ την κοροϊδία που έτρωγα επί ένα χρόνο μέχρι να φύγω πέρσι! 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.
Και μετά από την φορητότητα στις 3/12, ήρθε ο εκκαθαριστικός λογαριασμός, (για τα κινητά που είχε λήξει το συμβόλαιο).
Τραγελαφικά πράγματα, Από 60€/μήνα (κάθε 2 του μηνός) ήρθε +84 εκκαθάριση, για μία μέρα χρήσης. Τηλέφωνο κατευθείαν, άλλο ποσό τάχα μου έβλεπε η κοπέλα στο τηλέφωνο, και ξαφνικά εκεί που πήγα να ρωτήσω το ποσό, πάρτην κάτω την γραμμή. Απέραντη ησυχία.

Μάλλον θα επισκεφτώ ένα κατάστημα για να το απολαύσω από κοντά...

* Όταν είναι να σε πάρουν για προσφορά ανανέωσης (σε υψηλότερη τιμή) τότε δεν πέφτει ποτέ η άτιμη γραμμή...
* Τα λέγανε κάποιοι εδώ μέσα, αλλά δεν ήθελα να τα πιστέψω...

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, memoriesradio said:

Καλημέρα.
Και μετά από την φορητότητα στις 3/12, ήρθε ο εκκαθαριστικός λογαριασμός, (για τα κινητά που είχε λήξει το συμβόλαιο).
Τραγελαφικά πράγματα, Από 60€/μήνα (κάθε 2 του μηνός) ήρθε +84 εκκαθάριση, για μία μέρα χρήσης. Τηλέφωνο κατευθείαν, άλλο ποσό τάχα μου έβλεπε η κοπέλα στο τηλέφωνο, και ξαφνικά εκεί που πήγα να ρωτήσω το ποσό, πάρτην κάτω την γραμμή. Απέραντη ησυχία.

Μάλλον θα επισκεφτώ ένα κατάστημα για να το απολαύσω από κοντά...

* Όταν είναι να σε πάρουν για προσφορά ανανέωσης (σε υψηλότερη τιμή) τότε δεν πέφτει ποτέ η άτιμη γραμμή...
* Τα λέγανε κάποιοι εδώ μέσα, αλλά δεν ήθελα να τα πιστέψω...

Ντροπή πραγματικά, η συγκεκριμένη εταιρεία σε συμβολαιο είναι σκέτη κοροϊδία. Καταρχάς έχει συγκεκριμένο κύκλο τιμολόγησης και δεν πάει με βάση την ημέρα συμβολαίου. Εμάς γυρνάει 6 του μήνα γιατί έτσι είναι από τη Wind. 
Άμα δεν βάλουν σταθμούς βάσης και δεν αλλάξουν πολιτική εξυπηρέτησης πελατών δεν πάω σαν πελάτης πέρα από καρτοκινητή.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, memoriesradio said:

Καλημέρα.
Και μετά από την φορητότητα στις 3/12, ήρθε ο εκκαθαριστικός λογαριασμός, (για τα κινητά που είχε λήξει το συμβόλαιο).
Τραγελαφικά πράγματα, Από 60€/μήνα (κάθε 2 του μηνός) ήρθε +84 εκκαθάριση, για μία μέρα χρήσης. Τηλέφωνο κατευθείαν, άλλο ποσό τάχα μου έβλεπε η κοπέλα στο τηλέφωνο, και ξαφνικά εκεί που πήγα να ρωτήσω το ποσό, πάρτην κάτω την γραμμή. Απέραντη ησυχία.

Μάλλον θα επισκεφτώ ένα κατάστημα για να το απολαύσω από κοντά...

* Όταν είναι να σε πάρουν για προσφορά ανανέωσης (σε υψηλότερη τιμή) τότε δεν πέφτει ποτέ η άτιμη γραμμή...
* Τα λέγανε κάποιοι εδώ μέσα, αλλά δεν ήθελα να τα πιστέψω...

Το θεμα δεν ειναι εαν βαζουμε μυαλο,

Αλλα ποσες φορες πρεπει να παθει ενας συμπολιτης μας (Νεοελληνας δλδ) για να μαθει. Νομιζω οτι προσεγγιζει το απειρο.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Pppe said:

Το θεμα δεν ειναι εαν βαζουμε μυαλο,

Αλλα ποσες φορες πρεπει να παθει ενας συμπολιτης μας (Νεοελληνας δλδ) για να μαθει. Νομιζω οτι προσεγγιζει το απειρο.

Όταν έλεγα εδώ και καιρό ότι η WIND θέλει ξηλωμα τα πάντα και όλα απ την αρχή για να θεωρηθεί τρόπον τινά αξιόπιστη.... κάποιοι κορόιδευαν....Σε σχέση με τον ανταγωνισμό είναι πάρα πολύ πίσω στα πάντα.... δυστυχώς....

Link to comment
Share on other sites

Επιστροφή έπειτα από την επίσκεψη στο κατάστημα της Wind.

Η απάντηση σχετικά με τις χρεώσεις ήταν, άσε να έρθει και ο επόμενος εκκαθαριστικός και βλέπουμε. Σε ερώτηση σχετικά με χρέωση 19€+ για "Υπόλοιπο από συσκευές ή / και λοιπές αγορές ειδών κινητής τηλεφωνίας", για συμβόλαιο που έχει λήξει, κάτι πήγε να πει για πρόστιμο, της απαντάω ότι ΔΕΝ προβλέπεται, μου απαντάει άσε να βγει και ο εκκαθαριστικός τον Γενάρη.

Σε δεύτερη ερώτηση σχετικά με την διακοπή της υπηρεσίας τηλεόρασης Vision για την σταθερή που δεν υφίσταται πλέον στην Wind, όπως επίσης και ότι σαν υπηρεσία παύει να υπάρχει 31-12-2022, και ότι υπήρχε και υπάρχει η ενημέρωση για ατελή διακοπή μέχρι και 31-12-2022, αλλά και για το γιατί η Vision δείχνει ακόμη ενεργή σε γραμμή που πλέον ΔΕΝ υπάρχει, εκεί λίγο κόλλησε.Αφού έκανε ένα restart, βλέπει στο σύστημα ότι πράγματι φαίνεται ακόμη ενεργή (ενώ ΔΕΝ θα έπρεπε μιας και η σταθερή ΔΕΝ υφίσταται πλέον σε αυτούς), της ζητάω άμεση αίτηση διακοπής της Vision, μου την εκτυπώνει με ημερομηνία υλοποίησης τέλος Γενάρη του 2023. Για μια υπηρεσία που επισήμως ΔΕΝ θα υπάρχει στις 31-12-2022. Της λέω μπερδεύεστε, ΑΝ νομίζετε ότι εγώ θα πληρώσω το παραμικρό για το διάστημα από 1-1-2023 έως και την υποτιθέμενη λήξη της υπηρεσίας...
Και το καλύτερο, χθες (5/12) με πήρε το κατάστημα (όπου είχα κάνει τα κινητά στην Wind) για να μου ανανεώσει τα κινητά, τα οποία κινητά έχουν "φύγει" από τις 3/12...

Ποια συστήματα... Nova-Oracle = 1-0

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοια εμπειρία με την δική μου με το vision. Πραγματικά ότι νά'ναι εταιρεία. Μάλλον όχι ότι νά'ναι, ότι αρπάξουν περισσότερο. Μακριά...

Υ.Γ. εμένα μου κόπηκε εχθές το vision και περιμένω την έκδοση του νέου λογαριασμού, όλο και κάτι θα έχει να γελάσουμε...
Προς το παρόν, το νέο αστείο που ανακάλυψα είναι το εξής : σου λένε κρατάς το κουτί του vision για να το έχεις σαν tv box και να βλέπεις τηλεόραση. Το τελευταίο δεν παίζει. Από την στιγμή που κόπηκε το vision, δεν μπορεί να πιάσει κανάλια ( με κεραία εννοώ).


Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Mark_K said:

Παρόμοια εμπειρία με την δική μου με το vision. Πραγματικά ότι νά'ναι εταιρεία. Μάλλον όχι ότι νά'ναι, ότι αρπάξουν περισσότερο. Μακριά...

Υ.Γ. εμένα μου κόπηκε εχθές το vision και περιμένω την έκδοση του νέου λογαριασμού, όλο και κάτι θα έχει να γελάσουμε...
Προς το παρόν, το νέο αστείο που ανακάλυψα είναι το εξής : σου λένε κρατάς το κουτί του vision για να το έχεις σαν tv box και να βλέπεις τηλεόραση. Το τελευταίο δεν παίζει. Από την στιγμή που κόπηκε το vision, δεν μπορεί να πιάσει κανάλια ( με κεραία εννοώ).

 

Μπορείς όμως να το έχεις σαν διακοσμητικό στοιχείο... Δίπλα σε ένα βάζο ας πούμε ή πάνω σε κανένα σεμεδάκι...

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Αυτοι ειμαστε κι εμεις:

1) Σπαμε πλακα με κατι τοσο σοβαρο.

2) Εχουμε λεφτα να κανουμε "πειραματα".

Συνεπως: Καλα μας κανουν (στο 90% μας) και να το συνεχισουν: "Πιανει" σε αυτο το λαο.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Pppe said:

Αυτοι ειμαστε κι εμεις:

1) Σπαμε πλακα με κατι τοσο σοβαρο.

2) Εχουμε λεφτα να κανουμε "πειραματα".

Συνεπως: Καλα μας κανουν (στο 90% μας) και να το συνεχισουν: "Πιανει" σε αυτο το λαο.

Όχι θα καθίσω να σκάσω για την όποια εταιρεία κινητής και τα χάλια τους.
Κάθομαι και σκάω όμως για όλα τα υπόλοιπα χάλια και την σαπίλα στην καθημερινότητά "μας" και την απάθεια των βολεμένων Ελλήνων πολιτών που θα ξαναψηφίσουν (ξέρετε τι) όταν θα έρθει ξανά η ώρα. Γιατί έχει μαζευτεί πολύ κοπριά...

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Λύση πρακτική, όταν έχει αποδειχτεί παντιοτρόπως και διαχρονικώς ότι η Wind (είτε Noba ή όπως άλλως): Ήταν , είναι και ΘΑ είναι δια παντώς με τις ίδιες Ιδιότητες , δεν υπάρχει έτσι;

 

ΟΚ:

34 minutes ago, Pppe said:

Αυτοι ειμαστε κι εμεις:

1) Σπαμε πλακα με κατι τοσο σοβαρο.

2) Εχουμε λεφτα να κανουμε "πειραματα".

Συνεπως: Καλα μας κανουν (στο 90% μας) και να το συνεχισουν: "Πιανει" σε αυτο το λαο.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pppe said:

Λύση πρακτική, όταν έχει αποδειχτεί παντιοτρόπως και διαχρονικώς ότι η Wind (είτε Noba ή όπως άλλως): Ήταν , είναι και ΘΑ είναι δια παντώς με τις ίδιες Ιδιότητες , δεν υπάρχει έτσι;

 

ΟΚ:

 

 

1 hour ago, Pppe said:

Λύση πρακτική, όταν έχει αποδειχτεί παντιοτρόπως και διαχρονικώς ότι η Wind (είτε Noba ή όπως άλλως): Ήταν , είναι και ΘΑ είναι δια παντώς με τις ίδιες Ιδιότητες , δεν υπάρχει έτσι;

 

ΟΚ:

 

. . .

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Τελευταίο speedtest με 3g, ενόψει της κατάργησής του αύριο 7/12, πάντα σύμφωνα με την επίσημη ανακοίνωση της εταιρείας.

 

 

Screenshot_2022-12-06-20-41-42-031-edit_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, p_k said:

Τελευταίο speedtest με 3g, ενόψει της κατάργησής του αύριο 7/12, πάντα σύμφωνα με την επίσημη ανακοίνωση της εταιρείας.

 

 

Screenshot_2022-12-06-20-41-42-031-edit_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Μακεδονία αύριο καταργείται?

Στερεά Ελλάδα έχουμε ακόμα πάντως 3g. 

μια χαρά είναι.

Screenshot_20221206_204832_Speedtest.jpg

Edited by Nickchris36
Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

Δυτική Μακεδονία και Θεσσαλονίκη λέει το πρόγραμμα.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, p_k said:

Δυτική Μακεδονία και Θεσσαλονίκη λέει το πρόγραμμα.

Οπότε αύριο θα μάθουμε τι και πως. Θα τσεκάρω και το 3G εδώ στην Βέροια, αν θα "ζει" ακόμα ή όχι, και θα σας ενημερώσω.

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, p_k said:

Δυτική Μακεδονία και Θεσσαλονίκη λέει το πρόγραμμα.

Τα μεσάνυχτα λογικά θα το κλείσουν. Κάτσε να δεις την αλλαγή. Αξίζει, περάσαμε πολλά μαζί με το 3G εδώ και 20 χρόνια. Στις 3/1 το rebranding, τελευταία ενημέρωση.

14 minutes ago, Nickchris36 said:

Μακεδονία αύριο καταργείται?

Στερεά Ελλάδα έχουμε ακόμα πάντως 3g. 

μια χαρά είναι.

Screenshot_20221206_204832_Speedtest.jpg

https://www.wind.gr/gr/wind/media/anakoinoseis/anakoinosi/1526321095426/

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου, εννοείται ότι θα ελέγξω. Είναι κάπως φορτισμένη σήμερα η μέρα, μια και με την τρίτη γενιά περάσαμε πάρα πολλά χρόνια και τώρα είναι σαν να αποχαιρετάμε έναν παλιό φίλο...

Ξέρω ότι ορισμένοι τα θεωρουν αυτά ρομαντικά η ανούσια, εγώ όμως πάντα γράφω αυτά που αισθάνομαι και σήμερα αισθάνομαι έτσι ακριβώς.

Σαν χθες πραγματικά μου φαίνεται η επίσκεψη που είχαμε κάνει στη Διεθνή Εκθεση Θεσσαλονίκης με τον φίλο @mixtri και μου έδειχνε ποια ακριβώς είναι τα panels του 3G που τα είχαν στήσει πρώτη φορά στους χώρους της, επί εποχήςTelestet αυτά και πώς δουλεύει και τι νέο θα φέρει.

Μετά ήρθε η τέταρτη γενιά, τώρα η πέμπτη και πάει λέγοντας.

Για το rebranding έγραψα κι εγώ με βάση πληροφορίες από άλλο forum, ότι όντως 3/1 θα γίνει η μετάβαση.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, p_k said:

Ναι φίλε μου, εννοείται ότι θα ελέγξω. Είναι κάπως φορτισμένη σήμερα η μέρα, μια και με την τρίτη γενιά περάσαμε πάρα πολλά χρόνια και τώρα είναι σαν να αποχαιρετάμε έναν παλιό φίλο...

Ξέρω ότι ορισμένοι τα θεωρουν αυτά ρομαντικά η ανούσια, εγώ όμως πάντα γράφω αυτά που αισθάνομαι και σήμερα αισθάνομαι έτσι ακριβώς.

Σαν χθες πραγματικά μου φαίνεται η επίσκεψη που είχαμε κάνει στη Διεθνή Εκθεση Θεσσαλονίκης με τον φίλο @mixtri και μου έδειχνε ποια ακριβώς είναι τα panels του 3G που τα είχαν στήσει πρώτη φορά στους χώρους της, επί εποχήςTelestet αυτά και πώς δουλεύει και τι νέο θα φέρει.

Μετά ήρθε η τέταρτη γενιά, τώρα η πέμπτη και πάει λέγοντας.

Για το rebranding έγραψα κι εγώ με βάση πληροφορίες από άλλο forum, ότι όντως 3/1 θα γίνει η μετάβαση.

Tα πρώτα Νοκια και Ericsson 3G 🙂 εποχές!!!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Nova γενικά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...