Jump to content

Περί... Nova γενικά


ng78
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Γειά σας! Είμαι χρήστης καρτοκινητού Q και ενεργοποίησα το νέο μου νούμερο στις 4/10/12. Θέλω να μεταφερθώ σε What's UP (9/10 φίλους μου έχουν What's UP). Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1) Ισχύει κάτι που διάβασα κάπου ότι η WIND σε αναγκάζει σε τρίμηνη παραμονή στο δίκτυό της;

2) Αφού και αν εγκριθεί η αίτηση της φορητότητας μου, ο κούριερ θα μου φέρει εκτός από τη SIM και άλλα χαρτία για υπογραφές, θα μου ζητήσει αντίγραφο ταυτότητας κλπ. (ρωτάω γιατί είναι στο όνομα του αδερφού μου και αυτή τη στιγμή εκείνος λείπει και εγώ είμαι απλά ο χρήστης);

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και με συγχωρείτε αν δεν βρήκα κάποιο παρόμοιο (και σύνθετο) θέμα σαν το δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! Είμαι χρήστης καρτοκινητού Q και ενεργοποίησα το νέο μου νούμερο στις 4/10/12. Θέλω να μεταφερθώ σε What's UP (9/10 φίλους μου έχουν What's UP). Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1) Ισχύει κάτι που διάβασα κάπου ότι η WIND σε αναγκάζει σε τρίμηνη παραμονή στο δίκτυό της;

2) Αφού και αν εγκριθεί η αίτηση της φορητότητας μου, ο κούριερ θα μου φέρει εκτός από τη SIM και άλλα χαρτία για υπογραφές, θα μου ζητήσει αντίγραφο ταυτότητας κλπ. (ρωτάω γιατί είναι στο όνομα του αδερφού μου και αυτή τη στιγμή εκείνος λείπει και εγώ είμαι απλά ο χρήστης);

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και με συγχωρείτε αν δεν βρήκα κάποιο παρόμοιο (και σύνθετο) θέμα σαν το δικό μου.

 

1. για δίμηνη παραμονή έχει γραφτεί εδώ μέσα από μερικά άτομα από την εμπειρία τους, αλλά με μία καταγγελία στην ΕΕΤΤ λύνεται αυτό...

2. Ε πρέπει να είναι ο αδερφός σου εκεί... Αν είσαι ήδη 18 πάντως προτείνω να σου μεταβιβάσει τον αριθμό καποια στιγμή, ώστε να μην έχεις και αυτό στο κεφάλι σου κάθε φορά που πρέπει να κάνεις φορητότητα...

Link to comment
Share on other sites

Μολις ανακαλυψα την υπαρξη αυτης της υπηρεσιας, η οποια μου φαινεται πολυ καλη.

http://www.wind.com.gr/gr/wind/upostirixi/periagogi/hreoseis-periagogis/prosfores/data-roamer-nea-upiresia-kinisis-dedomenon-gia-periagogi-stis-hores-tis-ee/

 

Εχω μια sim f2g και θελω να δω, πως μπορω, ως καρτοκινητός, να ενεργοποιησω καποια υπηρεσια που να μου δινει ενα επαρκες ογκο δεδομενων στην/από Ελλάδα, με σκοπό την χρήση στο εξωτερικό όταν βρίσκομαι.

 

Πρωτα απ'ολα, οντως ισχυει η υπηρεσια Data roamer για καρτοκινητους wind? Αν και το λεει(νομιζω), ρωτω για επιβεβαιωση.

Μηπως εχει τυχει να το χρησιμοποιησει κανεις στο εξωτερικο?

 

Τι πακετο να ενεργοποιω απο ελλαδα, πριν φυγω εξωτερικο, για να εχω ογκο δεδομενων για σερφαρισμα στο εξωτερικο;

Θελω να μου πειτε τις εναλλακτικες επιλογες που εχω ως καρτοκινητός wind, τιμή πακέτου-ογκος mb, και αν φυσικα αυτα τα mb λογιζονται ως "δωρεάν MB του προγράμματός σου ή της επιπρόσθετης υπηρεσίας σου "(από τα λογια της wind), ωστε αφοβα και απροβληματιστα να μπορω να τα χρησιμοποιω στο εξωτερικο.

Link to comment
Share on other sites

ενεργοποιείς τα 500MB με 5€

επιπλεόν για την υπηρεσία data roamer επιβαρύνεσαι 5€ κι έχεις τον ενσωματωμένο όγκο στην Ευρώπη

 

PS: πρέπει να μεταφερθεί στα καρτοκινητά

Link to comment
Share on other sites

Πως ενεργοποιω τα 500mb με 5 ευρω? Ποσο διαρκουν? Ποιο το apn?

 

Απο τη στιγμη της ενεργοποιησης του data roamer, υπαρχει χρονικος περιορισμος; Πχ μηνας? Αν περασει ο μηνας και ξαναχρειαστω να κανω χρηση στο εξωτερικο, θελει παλι ενεργοποιηση, παλι 5 ευρω?

Link to comment
Share on other sites

Πως ενεργοποιω τα 500mb με 5 ευρω? Ποσο διαρκουν? Ποιο το apn?

 

Απο τη στιγμη της ενεργοποιησης του data roamer, υπαρχει χρονικος περιορισμος; Πχ μηνας? Αν περασει ο μηνας και ξαναχρειαστω να κανω χρηση στο εξωτερικο, θελει παλι ενεργοποιηση, παλι 5 ευρω?

 

Ξερε κανεις;

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ακούσω εμπειρίες από την υπηρεσία. Στο wind to all με 5 ευρω για ένα μηνα χρησιμοποιείς τα data σου στο εξωτερικό χωρίς άλλη χρέωση. Ειδικά τώρα που η wind δίνει πολλα mb είναι μια καλή ευκαιρία. Είναι αξιόπιστο ή για καλό και για κακό να πάρω μια κάρτα f2go και με 10 ευρω να έχω 5€=500+500μβ και 5€=χρήση στο εξωτερικό?
sotiris
Link to comment
Share on other sites

στείλε 100ΜΒ στο 1210 για να ενεργοποιείσεις τα 500 ΜΒ διαρκούν 30 ημέρες.

Αν το κάνεις online θα πάρεις 600 ΜΒ

το APN της WIND gint.b-online.gr

Το ΑΡΝ της Q : myq

κάθε 30 ημέρες πρέπει να ενεργοποιείς το roamer.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να επιστήσω την προσοχή για ένα θέμα που συνέβη στη wind με τον πατέρα μου. Πρώτη κοροϊδία: Όταν πήγε να πληρώσει τον πρώτο λογαριασμό σταθερού, του πρότειναν εάν θέλει δεύτερο τηλέφωνο με δωρεάν απεριόριστες κλήσεις προς σταθερά. Φυσικά είπε ναι και πήγε στην αντίστοιχη ουρά, όπως λέει, έκαναν και όλοι οι άλλοι. Το δεύτερο τηλέφωνο μάλιστα του το παρουσιάσαν ως “ασύρματο με δωρεάν απεριόριστες κλήσεις προς σταθερά” ενώ ήταν κινητό! Όταν ήρθε ο επόμενος λογαριασμός δύο-σε-ένα, αυξημένος λόγω του κινητού, τον κοροϊδέψανε για δεύτερη φορά, λέγοντάς του ότι η χρέωση του κινητού δεν είναι πάγια, αλλά μόνο για τα έξοδα της συσκευής και τα διαδικαστικά, μόνο τον πρώτο μήνα. Φυσικά η συσκευή έχει πάγιο άλλα 18,5 ευρώ το μήνα και είναι άχρηστη, αφού α) δεν ξοδεύουμε τόσα προς σταθερά και β) δεν έχει αξιόπιστο σήμα στο σπίτι. Αλλά και χρήσιμη να ήταν, το θέμα είναι ότι δόθηκε με δόλο. Το απίστευτο είναι ότι ο πατέρας μου εξακολουθεί να είναι στη wind επειδή έχουμε λέει, συμβόλαιο ενός έτους! Ελπίζω ειδικά οι μεγαλύτεροι να τα έχουν υπ’ όψην τους αυτά και να μην υπάρχουν πολλά άλλα κορόιδα, τι να πω...
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να επιστήσω την προσοχή για ένα θέμα που συνέβη στη wind με τον πατέρα μου. Πρώτη κοροϊδία: Όταν πήγε να πληρώσει τον πρώτο λογαριασμό σταθερού, του πρότειναν εάν θέλει δεύτερο τηλέφωνο με δωρεάν απεριόριστες κλήσεις προς σταθερά. Φυσικά είπε ναι και πήγε στην αντίστοιχη ουρά, όπως λέει, έκαναν και όλοι οι άλλοι. Το δεύτερο τηλέφωνο μάλιστα του το παρουσιάσαν ως “ασύρματο με δωρεάν απεριόριστες κλήσεις προς σταθερά” ενώ ήταν κινητό! Όταν ήρθε ο επόμενος λογαριασμός δύο-σε-ένα, αυξημένος λόγω του κινητού, τον κοροϊδέψανε για δεύτερη φορά, λέγοντάς του ότι η χρέωση του κινητού δεν είναι πάγια, αλλά μόνο για τα έξοδα της συσκευής και τα διαδικαστικά, μόνο τον πρώτο μήνα. Φυσικά η συσκευή έχει πάγιο άλλα 18,5 ευρώ το μήνα και είναι άχρηστη, αφού α) δεν ξοδεύουμε τόσα προς σταθερά και β) δεν έχει αξιόπιστο σήμα στο σπίτι. Αλλά και χρήσιμη να ήταν, το θέμα είναι ότι δόθηκε με δόλο. Το απίστευτο είναι ότι ο πατέρας μου εξακολουθεί να είναι στη wind επειδή έχουμε λέει, συμβόλαιο ενός έτους! Ελπίζω ειδικά οι μεγαλύτεροι να τα έχουν υπ’ όψην τους αυτά και να μην υπάρχουν πολλά άλλα κορόιδα, τι να πω...

 

Πες του να κάνετε καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Μπορεί και να μπορεί να σπάσετε το συμβόλαιο με τη βοηθειά της και να πεισθεί και ο πατέρας σου πιο εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

μετά από σχετική αναζήτηση δε βρήκα κάτι σχετικό. Χίλια συγνώμη αν υπάρχει κάποιο ανάλογο θέμα

 

Έχω ένα οικογενειακό πρόγραμμα εδώ και 4 χρόνια, με 4 αριθμούς και το πληρώνω εγώ.

Το τελευταίο χρόνο όμως ο πατέρας μου, λόγω εγκεφαλικού επεισοδίου, παίρνει συνέχεια τηλέφωνα σε διάφορους, με αποτέλεσμα να μου έρχεται πολύ μεγάλος λογαριασμός.

Γίνεται με κάποιο τρόπο, όταν λείπουν όλοι από το σπίτι, να μπορεί να πάρει μόνο στα τηλέφωνα που είναι στο πακέτο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

μετά από σχετική αναζήτηση δε βρήκα κάτι σχετικό. Χίλια συγνώμη αν υπάρχει κάποιο ανάλογο θέμα

 

Έχω ένα οικογενειακό πρόγραμμα εδώ και 4 χρόνια, με 4 αριθμούς και το πληρώνω εγώ.

Το τελευταίο χρόνο όμως ο πατέρας μου, λόγω εγκεφαλικού επεισοδίου, παίρνει συνέχεια τηλέφωνα σε διάφορους, με αποτέλεσμα να μου έρχεται πολύ μεγάλος λογαριασμός.

Γίνεται με κάποιο τρόπο, όταν λείπουν όλοι από το σπίτι, να μπορεί να πάρει μόνο στα τηλέφωνα που είναι στο πακέτο;

 

Λυπάμαι πολύ, ελπίζω να καλυτερέψει με τον καιρό...

Στο θέμα μας τώρα. Λογικά τηλεφωνεί σε μετρημένα άτομα ε;

Μήπως να δοκιμάσεις να ρυθμίσεις τη συσκευή του έτσι που να κάνει κλήσεις μόνο προς μία λίστα επιτρεπόμενων επαφών;

 

__________

Κοίταξα μόλις λίγο τη συσκευή μου. Ετσι στο περίπου να έχεις μία ιδέα.

Χρειάζεται κωδικό pin 2. Εμένα είναι στις ρυθμίσεις ασφαλείας(νόκια) και λέγεται επιτρεπτές κλήσεις. Διαλέγεις ΝΑΙ και φτιάχνεις τη λίστα με τους αριθμούς που θες.

 

____________

αν μιλάς για σταθερή τηλεφωνία, εγώ στον ΟΤΕ είχα παλιά επιλεκτική φραγή εξερχομένων(ήταν επί πληρωμή, τώρα wind μπορεί και να μην είναι). Υπήρχε και μία δωρεάν, αλλά για αυτήν διάλεγες μέσω αίτησης σε κατάστημα ποιες κατηγορίες τηλ. δεν θες να μπορείς να καλέσεις και για να το ξαναλλάξεις έπρεπε να ξανακάνεις αίτηση. Η άλλη επί πληρωμή, έχει γύρω στις 8 μεγάλες κατηγορίες. Την ενεργοποιούσες με κωδικό που σου έδιναν στο κατάστημα με την ταυτότητά σου. Αλλά μπορείς να διαλέξεις μόνο 1 κατηγορια. Η 1η ας πούμε έφραζε σχεδόν τα πάντα. Οι επόμενες σιγά σιγά ήταν πιο λιτές. Ρώτα την wind ποια σου ταιριάζει. Αυτήν την ενεργοποιούσες και την ξενεργοποιούσες μεσω πληκτρολόγησης στο σταθερό(μαζί με τον κωδικό που θα σου δώσουν).

 

Αυτά.. ελπίζω να βοήθησα όσο ήταν δυνατόν!

Edited by greeksalad
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Να είσαι καλά

 

Ξέχασα να πω ότι το πρόγραμμα είναι Wind. Προσπάθησα να του πω να το ελαττώσει :X και αυτός μου είπε ότι αυτό είναι συντροφιά του, όταν λείπουν όλοι!

Μιλάει περίπου 8 ώρες το μήνα, με τα ενδοεταιρικά να είναι περίπου οι μισές.

Θα πω τον αδερφό μου να το κοιτάξει μιας και εγώ ζω πολύ μακριά τους. Ελπίζω να έχει κάτι ανάλογο η συσκευή του.

Τηλεφωνεί κυρίως σε εμένα και την μητέρα μου (που είναι δωρεάν) και μετά στον αδερφό μου που έχει Vodafone και την μητέρα του που έχει Wind.

Ελπίζω να βγάλω μια άκρη, γιατί δε γίνεται να πληρώνω 100 και 150 ευρώ λογαριασμούς, όταν το δικό μου, που το χρειάζομαι και στην δουλειά μου λίγο, είναι 25-30 ευρώ!

Link to comment
Share on other sites

χμμμ κατάλαβα... απλά ξέχασα να αναφέρω ότι πετάγεται δυστυχως μήνυμα στην οθόνη που λέει ότι είναι ενεργοποιημένη αυτή η λειτουργία. Ελπίζω να μην νευριάσει και έχουμε άλλα! Εναλλακτικά, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να διαλέξεις κάποιο από τα νέα συμβόλαια της wind to all. Έχει ένα με 1000 λεπτά ομιλίας με 50 ευρώ, που αν δεν πάρεις συσκευή πάει στα 35... Έχει και κάποια μικρότερου παγίου αν δεν μιλάει πια τόσο πολυ... Τουλάχιστον να γλιτώσεις τα μισά και κάτι λεφτά...:worry:

Χοντρικά κανένα μισάωρο την ημέρα και κάτι λίγο παραπάνω. Μερικοί λέγανε εδώ μέσα ότι μπορεί να το πάρει και κάποιος που είναι παλιός συνδρομητής, μερικοί ότι πρέπει να είσαι καινούριος. Ειδάλλως, ρώτα καλύτερα στο υποφόρουμ της wind με τα συμβόλαια, πώς να το χειριστείς ώστε να στο δώσουν στα 35 χωρίς συσκευή.... Ο κλασσικός τρόπος πάντα είναι η προσποίηση φορητότητας, αλλά επειδή έχεις 4 νούμερα και μπλέκει η κατάσταση ρώτα τα παιδιά εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά, με υγεία!!

Ευχαριστώ (έστω και καθυστερημένα) για την απάντηση. Έκανα με τον αδερφό μου αίτημα φορητότητας σε κατάστημα ΓΕΡΜΑΝΟΣ στις 21/12, ημέρα Παρασκευή. Πως μπορώ να μάθω για τη πορεία της φορητότητας (δηλ. σε τι φάση βρίσκεται);

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά, με υγεία!!

Ευχαριστώ (έστω και καθυστερημένα) για την απάντηση. Έκανα με τον αδερφό μου αίτημα φορητότητας σε κατάστημα ΓΕΡΜΑΝΟΣ στις 21/12, ημέρα Παρασκευή. Πως μπορώ να μάθω για τη πορεία της φορητότητας (δηλ. σε τι φάση βρίσκεται);

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

 

Απευθυνσου στον ΓΕΡΜΑΝΟ. Εδω ειναι το Myphone.gr :p

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εγώ μετά από 12 χρόνια έφυγα από wind

και ηρέμησα...βέβαια για τα λέμε και όπως είναι τα πράγματα....

έφυγε πριν 2 χρόνια κολλλητός που μου έκανε τα πάντα επί 10 χρόνια....

και όταν έφυγα έμπλεξα με τους ανευθυνοαρμόδιους....οι τύποι είναι απλά ερασιτέχνες....σε κάθε επίπεδο.....

 

 

όποιος θέλει τεκμηρίωση εδώ είμαι!

έχω φύγει εδώ και 5 μήνες και ακόμη μου βγάζουν πιστωτικά από λάθος χρεώσεις και στην σταθερή και στην κινητή.

 

σούργελα το λιγότερο!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και ποτέ 1 μήνας έχει περάσει ....

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Εδω και δυο εβδομαδες τους εχω στειλει εμαιλ για πιθανη λανθασμενη χρεωση και περαν απο το αυτοματοποιημενο email που μου λεει οτι θα το κοιταξουν, δεν μου εχουν απαντησει. Πριν 3-4 μερες τους εστειλα και δευτερο εμαιλ αλλα παλι τιποτα. Τους εχω παρει και τηλ στο 1260 και τη μια φορα μου ελεγε το συστημα οτι λογω φορτου δεν μπορουν να με εξυπηρετησουν και τη δευτερη φορα περιμενα 35min για να μιλησω με καποιον διαθεσιμο και μετα απο τοση αναμονη... επεσε η γραμμη. Θα περιμενω να κλεισει χρονο το ανανεωμενο συμβολαιο μου και μετα τους χαιρετω. :rolleyes: Η εξυπηρετηση τους και ειδικα στο email ειναι σαν να μην υπαρχει.

 

http://i48.tinypic.com/w0t8oi.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας και καλη χρονια!!

Μολις μου τηλεφωνησαν απο Wind και μου ειπαν οτι υπαρχει 1 νεο προγραμμα στα F2G που με 23ε/μήνα μπορείς να μιλας για 8,5 ωρες σε ολα τα δικτυα κινητης και σταθερης τηλεφωνιας, επισης 1000 μηνυματα προς ολα τα δικτυα και 500mb! Mπορεις να το διακοψεις οποτε θέλεις, δεν υπαρχει δεσμευση και καθε φορα που βαζεις 23 ευρω σου κανει δωρο αλλα 10 στην καρτα. Τι λετε...μουφα το θεμα;; Δεν συμφωνησα γιατι πραγματικα το F2G2 που εχω, το χρησιμοποιω ελαχιστα και καρτα 10ε βαζω καθε 4 μηνες οποτε θα μου ηταν χαμενα λεφτα!!

Ετυχε σε κανεναν αλλον;

Link to comment
Share on other sites

Χθες μου ηρθε λογαριασμος απο την wind για το κινητο και ετριβα τα ματια μου.Εκει που πληρωνα απλως το παγιο και ουτε καν τον δωρεαν ελευθερο χρονο του πακετου δεν καταναλωνα (ειμαι πολλα χρονια συνδρομητης τους χωρις κανενα προβλημα μεχρι τωρα...) ξαφνικα μου εμφανιζεται να καταναλωσα επιπλεον χρονο του παγιου. Ενταξει λεω,ας ριξω μια ματια στον αναλυτικο λογαριασμο να δω τι παιζει.

Λοιπον η εκπληξη μου ηταν μεγαλη οταν διαπιστωσα οτι οι επιπλεον χρεωσεις (γυρω στα 23 ευρω) αφορουσαν υποτιθεμενες κλησεις μου "προς εθνικα δικτυα" (ετσι το παρουσιαζει) με αριθμους οπως 1269 και 1237.Τι ειναι αυτοι οι αριθμοι; Εδω να πω οτι οταν κανω μια οποιαδηποτε κληση σε κανονικο αριθμο ειτε αυτη απαντηθει ειτε οχι,μετα απο δευτερολεπτα μου ερχονται παντα δυο μηνυματα απο αυτους τους αριθμους που λενε οτι ο αριθμος που επελεξες δεν υπαρχει και η υπηρεσια δεν ειναι διαθεσιμη προσωρινα.

Και χρεωνομαι ακριβως για αυτα τα μηνυματα!!! Οπως ξαναειπα,ειμαι συνδρομητης τους εδω και χρονια και αυτη η ιστορια ξεκινησε εδω και ενα μηνα περιπου που αλλαξα κινητο και πηρα smartphone (LG optimus E3 E450 Dual).Tην δευτερη sim την εχω μονο για ιντερνετ με καρτα παλι της wind,δεν εχει σχεση.

Τι μπορει να συμβαινει;Τι ειναι αυτοι οι αριθμοι και γιατι αρχισε να συμβαινει με το smartphone ; Τις ρυθμισεις του τις εχω ξεψαχνισει ολες.Το κατεβασμα δεδομενων ειναι φυσικα απενεργοποιημενο-μονο wifi για ιντερνετ χρησιμοποιω απο αυτη τη sim.Φοραω android 2.3 και η συσκευη ειναι ρουταρισμενη.Μπορει μεσω καποιων εφαρμογων που εχω περασει ("ανεπισημες" ας πουμε εφαρμογες...) να γινεται καποιου ειδους χακινγκ ;

Μπορει αυτο που σκεφτομαι να ειναι εντελως ανοητο αλλα πραγματικα δεν ξερω τι να υποθεσω.Απο Δευτερα βεβαια θα παω στη wind να δω τι τρεχει αλλα αν κανενας φιλος εχει καμια ιδεα,ας κανει τον κοπο να μου απαντησει.Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου θα σου πρότεινα να κάνεις ένα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών της Wind, στο 1260 και να τους εξηγήσεις τι συμβαίνει
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Wind γενικά
  • The title was changed to Περί... Nova γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...