Jump to content

Περί... Nova γενικά


ng78
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομιζω πως το κανουν για να περαστουν οι ρυθμισεις σε ολους τους χρηστες ετσι ωστε αν χρειαστουν μια υπηρεσια οποιαδηποτε στιγμη να μπορουν να την χρησιμοποιησουν και να μην τρεχουν σε καταστηματα ή να καλουν στο 1231 για τις ρυθμισεις...

Μην τα βλεπουμε ολα αρνητικα βρε παιδια...

Εμενα δε μου ηρθε μηνυμα ακομη αλλα αν μου ερθει θα το απορριψω γιατι περασα προσφατα τις ρυθμισεις χειροκινητα απο το site...

http://www.fdsoftware.it/mairi/images/Gif/G_Fatina_che_scompare_R.gif
Link to comment
Share on other sites

Θα είναι ίσως η πρώτη φορά που θα διαβάσω λέξη προς λέξη του όρους κι αυτά τα ψιλά γράμματα. :lol: Είναι απαράδεκτη η κατάσταση με την ΤΙΜ εδώ στη Νεάπολη.

 

Ακόμα και μέσα στο ίδιο τους το μαγαζί (50 μέτρα από το σπίτι μου είναι) δεν έχουν σήμα. Απορώ πως προωθούν τις υπηρεσίες τους.

 

*** Κι ο λόγος γίνετα για 2G ε!! Λέτε να είναι διαφορετική η κατάσταση με 3G? :wacko:

 

Τα καραγκιοζιλικια του Δήμαρχου Νίκαιας Μπενετάτου με τις κεραίες, τα γνωρίζεις?

Πριν από 2 μηνες, ξήλωσε σταθμό της ΤΙΜ στην περιοχή σου..

Οσο θα πλησιάζουν οι δημοτικές εκλογές, μην είσαι σίγουρος οτι θα έχεις σήμα στην Νίκαια, τόσο με Cosmote ή Vodafone.. :(

Link to comment
Share on other sites

Πήγα τη Παρασκευή και έκανα αίτηση μετατροπής από σύνδεση σε καρτοκινητό. Την δεχτήκαν χωρίς πολλά πολλά. Και μάλιστα, σαν αιτιολογία βάλανε την "ΜΗ ΚΑΛΥΨΗ". Χωρίς να τους το ζητήσω.

 

Θα πάρει περίπου 1 μήνα. Βουρρρρρρρ για φορητότητα πάλι. :ninja:

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Πήγα τη Παρασκευή και έκανα αίτηση μετατροπής από σύνδεση σε καρτοκινητό. Την δεχτήκαν χωρίς πολλά πολλά. Και μάλιστα, σαν αιτιολογία βάλανε την "ΜΗ ΚΑΛΥΨΗ". Χωρίς να τους το ζητήσω.

 

Θα πάρει περίπου 1 μήνα. Βουρρρρρρρ για φορητότητα πάλι. :ninja:

Και με την επιδοτηση τι γινεται;

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Και με την επιδοτηση τι γινεται;

Λογικά θα πρέπει να επιστραφεί...

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφω 100 Ευρώ (+ΦΠΑ). Αν και η επιδότηση μου, ήταν μεγαλύτερη :secret:
Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Είχα ένα νουμεράκι καρτοκινητό εύκολο.δεν το χρησιμοποιούσα απλά το κρατούσα για τον αριθμό και μόνο.το νούμερο όμως αυτό χάθηκε (όχι δεν έχασα την κάρτα, απλά έληξε).υπάρχει τρόπος και περίπτωση να μπορέσω να τον πάρω πάλι πίσω τον αριθμό αυτό ή όχι...??:confused: :confused:

You'll remember me...//For the rest of you Life!//

<------------------------------------------>

Amanitou City

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησε την ΤΙΜ αλλα αμα εχει απενεργοποιηθει απο την εταιρεια δεν υπαρχει περιπτωση να το ξαναπαρεις αφου αποδιδεται και παλι στην αγορα υπο μορφη πακετου...
Link to comment
Share on other sites

Στέλνω video πάνω απο 100 kb από το W800 στον ευατό του. Μου έρχεται το mms χωρίς το video. (unsupported type).

Απο 6600 σε 6600 το ίδιο.

Από W800 σε 6600 και το ανάποδο, πάλι το ίδιο.

 

Οπότε παίρνω το 1231.

Φταίει η συσκευή σας! (Με Vodafone στέλνει χωρίς πρόβλημα).

 

Μήπως είναι Vodafone Live? (Τί σχέση έχει το live, αλλά όχι δεν είναι).

 

Φταέι η κάρτα sim. Να την αλλάξετε! (Δηλαδή η κάρτα δέχεται εικόνες, αλλά όχι video? Και τι σχέση έχει με τα mms?).

 

Πηγαίνετε σε κατάστημα TIM. (!!!).

 

Aν το βλέπει κανείς από το τεχνικό, ας κοιτάξουν τα profiles του W800 πχ στο mmsc γιατί από το customer δεν θα πάρουν ποτέ feedback.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν στείλεις βίντεο 150 kb στο 6600 με κάρτα vodafone, θα σου έρθει;
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia6230i/2.0 (03.40) Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

μα το 6600 δέχεται βίντεο μέχρι 100 ΚΒ!

 

Giayto to rotisa kai go! Epeidi to 6600 pairnei mms me megisto megethos 100kb

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήταν πάντα και δικιά μου απορία. Αν ένας αριθμός λήξει ξανά διατίθεται; Δηλαδή υπάρχει περίπτωση ο αριθμός να άνηκε σε κάποιον άλλον και μια μέρα των ημερών να δεχτώ κλήση από κάποιον γνωστό του πρώην κατόχου του αριθμού;
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

τα νουμερα συμβολαιου παραμενουν ανενεργα για 3 χρονια περιπου και μετα ξανα διατιθονται.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Oso afora gia to 6600 h vodafone exei mia eframogh sto mmsc h opoia sta kinita pou den yposthrizoun video h megala video ta spaei se kinoumena gif etsi einai efikth h anaparagwgh tou mms. Sto W800 pou uposthrizei megala mms giati na mh fainetai to video apo tim??
Link to comment
Share on other sites

Oso afora gia to 6600 h vodafone exei mia eframogh sto mmsc h opoia sta kinita pou den yposthrizoun video h megala video ta spaei se kinoumena gif etsi einai efikth h anaparagwgh tou mms. Sto W800 pou uposthrizei megala mms giati na mh fainetai to video apo tim??

Πάντως εγώ σε 6230i με ΤΙΜ δέχομαι βίντεο μεγαλύτερα από 100 ΚΒ... Με το w800 τι παίζει δεν ξέρω :what:

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήταν πάντα και δικιά μου απορία. Αν ένας αριθμός λήξει ξανά διατίθεται; Δηλαδή υπάρχει περίπτωση ο αριθμός να άνηκε σε κάποιον άλλον και μια μέρα των ημερών να δεχτώ κλήση από κάποιον γνωστό του πρώην κατόχου του αριθμού;

 

Ναι υπαρχει αυτη η περιπτωση και εχει συμβει σε αρκετους!

Link to comment
Share on other sites

Στέλνω video πάνω απο 100 kb από το W800 στον ευατό του. Μου έρχεται το mms χωρίς το video. (unsupported type).

Απο 6600 σε 6600 το ίδιο.

Από W800 σε 6600 και το ανάποδο, πάλι το ίδιο.

 

Οπότε παίρνω το 1231.

Φταίει η συσκευή σας! (Με Vodafone στέλνει χωρίς πρόβλημα).

 

Μήπως είναι Vodafone Live? (Τί σχέση έχει το live, αλλά όχι δεν είναι).

 

Φταέι η κάρτα sim. Να την αλλάξετε! (Δηλαδή η κάρτα δέχεται εικόνες, αλλά όχι video? Και τι σχέση έχει με τα mms?).

 

Πηγαίνετε σε κατάστημα TIM. (!!!).

 

Aν το βλέπει κανείς από το τεχνικό, ας κοιτάξουν τα profiles του W800 πχ στο mmsc γιατί από το customer δεν θα πάρουν ποτέ feedback.

 

Φίλε μου ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ.

Για δες αυτά που έγραψα εγώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=1327039#post1327039

Ακριβώς τα ίδια προβλήματα, και να πεις οτι έφταιγα εγώ...:worry:

Πρέπει να τους κράξουμε,αλλιώς δε καταλαβαίνουν:mad:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για το 6600 είναι πολύ advanced για την ΤΙΜ (στην Vodafone μειώνει την ποιότητα του video και το κάνει κάτι απο 100 kb), εντάξει.

 

Αλλά για το W800? Στον εαυτό του? (+ το οτι λένε από το 1231).

 

Αλλά και η Cosmo δεν πάει πίσω. Δοκίμασε να στείλεις από imode 6680 imode mms ή email με video (ανεξαρτήτου μεγέθους).

Link to comment
Share on other sites

Nομίζω ότι η δουλειά κάθε εταιρείας ΤΙΜ VODA COTE είναι να δουλεύει σωστά το gprs και γενικά οι υπηρεσίες που υποστηρίζει το κάθε δίκτυο. Απο΄κει και πέρα το τι υποστηρίζει η κάθε συσκευή ή αν υπάρχει κατεστραμμένο αρχείο ή ασυμβατότητα δεν είναι θέμα εταιρειών αλλά συσκευών. Υπάρχουν και εξυπηρετήσεις πελατών για κάθε αντιπροσωπεία. Αν η συσκευή στέλνει κανονικά mms και δέχεται μέχρι εκεί είναι νομίζω ευθύνη δικτύου. Το αν η συσκευή θα φτιάξει εσπρέσο ή φραπέ αυτό δεν αφορά εταιρείες που παρέχουν δίκτυο και όχι συσκευές.
[SIGPIC][/SIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μισό μισό...Στην περίπτωσή μου που δεν έγινε μια και δυο φορές μου έχουν στείλει video 300KB και έλαβα 26ΚΒ με ένα αρχείο που μου έλεγε "δεν υποστηρίζεται" και ένα TXT.όταν βάζω κάρτα vodafone στο LG U8210 και στέλνω στον εαυτό μου λαμβάνω 300ΚΒ κανονικά,με ΤΙΜ λαμβάνω "σκουπίδια".

Μια υπηρεσία που είναι και χρεώσιμη για εμένα δε συγχωρεί λάθη:(

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Nομίζω ότι η δουλειά κάθε εταιρείας ΤΙΜ VODA COTE είναι να δουλεύει σωστά το gprs και γενικά οι υπηρεσίες που υποστηρίζει το κάθε δίκτυο. Απο΄κει και πέρα το τι υποστηρίζει η κάθε συσκευή ή αν υπάρχει κατεστραμμένο αρχείο ή ασυμβατότητα δεν είναι θέμα εταιρειών αλλά συσκευών. Υπάρχουν και εξυπηρετήσεις πελατών για κάθε αντιπροσωπεία. Αν η συσκευή στέλνει κανονικά mms και δέχεται μέχρι εκεί είναι νομίζω ευθύνη δικτύου. Το αν η συσκευή θα φτιάξει εσπρέσο ή φραπέ αυτό δεν αφορά εταιρείες που παρέχουν δίκτυο και όχι συσκευές.

 

 

Κοίτα. Στέλνω το video. Από εκεί και πέρα το λαμβάνει το κακορυθμισμένο MMSC και του αλλάζει τα φώτα. Και σου στέλνει μήνυμα στο κινητό " Μπορεί να μας έστειλες το video εσύ, αλλά δεν το υποστιρίζεις, οπότε για το καλό σου το αφαιρούμε. Το πως το έστειλες δεν μας ενδιαφέρει. Δεν το υποστιρίζεις. Πάει και τελίωσε".

 

Η γνώμη της ΤΙΜ είναι ότι είτε φταίει η συσκεύη (στους άλλους 3 η συσκεύη αυτοδιορθώνεται), είτε φταίει η κάρτα sim (το γιατί θα ήθελα να το μάθω), είτε η συσκευή είναι live ( επίσης θα ήθελα να μάθω το γιατί).

 

Το θέμα όμως δεν είναι να τσακωθούμε, αλλά να το δεί κάποιος και να το φτιάξει.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα. Στέλνω το video. Από εκεί και πέρα το λαμβάνει το κακορυθμισμένο MMSC και του αλλάζει τα φώτα. Και σου στέλνει μήνυμα στο κινητό " Μπορεί να μας έστειλες το video εσύ, αλλά δεν το υποστιρίζεις, οπότε για το καλό σου το αφαιρούμε. Το πως το έστειλες δεν μας ενδιαφέρει. Δεν το υποστιρίζεις. Πάει και τελίωσε".

 

Η γνώμη της ΤΙΜ είναι ότι είτε φταίει η συσκεύη (στους άλλους 3 η συσκεύη αυτοδιορθώνεται), είτε φταίει η κάρτα sim (το γιατί θα ήθελα να το μάθω), είτε η συσκευή είναι live ( επίσης θα ήθελα να μάθω το γιατί).

 

Το θέμα όμως δεν είναι να τσακωθούμε, αλλά να το δεί κάποιος και να το φτιάξει.

Δεν νομίζω να γίνει κάτι... έχει γίνει και στο παρελθόν αναφορά σε παρόμοια προβλήματα (και από μένα και απο τον mixtri) αλλά τίποτα... Κάλεσα και 1231 παλιότερα και τους είπα για το πρόβλημα που έχω που οι φωτογραφίες στα mms που παίρνω μπορεί να είναι 50 ή 80 ή 150 kb αλλά σε μένα καταλήγουν 2,5 ή 3 kb και πάλι όμως όλα συνεχίζουν όπως ήταν...

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση και σε δικό μου ερώτημα στην TIM ήταν:

 

-----Original Message-----

Sent: Wednesday, April 26, 2006 2:17 PM

 

Έχω παρατηρήσει ότι κατά την αποστολή εικόνας μεγέθους 200ΚΒ μέσω MMS, ο παραλήπτης λαμβάνει μια εικόνα τροποποιημένη (συμπιεσμένη κατά πολύ), με μέγεθος 22ΚΒ και σε ποιότητα πολύ κατώτερη...

Ποιος ο λόγος που συμβαίνει αυτό;

Το περιεχόμενο των MMS συμπιέζεται περεταίρω από τα συστήματα της TIM;

Το μέγιστο μέγεθος ενός MMS δεν είναι 300ΚΒ;

 

Και η απάντηση:

Σχετικά με το ερώτημά σας θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η εικόνα ενός MMS εξαρτάται από την ρύθμιση που υπάρχει στη συσκευή (ανάλυση κλπ), ανάλογα με το μοντέλο.

Για να αποφύγετε να λαμβάνετε συμπιεσμένα εικονομηνύματα θα πρέπει να ρυθμίσετε την ανάλυση σε ελεύθερη.

 

Για οποιοδήποτε περαιτέρω πληροφορία σχετικά με την ανάλυση των μηνυμάτων θα πρέπει να απευθυνθείτε στη κατασκευάστρια εταιρία της συσκευής σας για να σας ενημερώσει σχετικά.

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Σε ΤΙΜ συμβαίνει πιο σπάνια, γιατί περνάει αρκετός καιρός μέχρι να ανακυκλώσει λήγμένα νούμερα. Δεν είναι τυχαίο ότι 6932 καρτες είδαμε μαζικά μόλις πρόσφατα. Η βόδιφον τα ανακυκλώνει πιο γρήγορα πάντως...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Wind γενικά
  • The title was changed to 2 κεραιες εκκχο της nova σε αποσταση ενος τετραγωνου μεταξυτ τους ειναι φυσιολογικο; εκπεμπουνε πολυ; .
  • The topic was pinned
  • The topic was locked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...