Jump to content

Μεταφορά φακέλων με υποφακέλους στο iOS


JG4
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είδα καθυστερημένα την ερώτηση ενός συμφορουμίτη για το πως είναι δυνατόν να μεταφέρει κανείς έναν φάκελο με υποφακέλους στο iPad. Επειδή το θέμα κλειδώθηκε, γράφω εδώ μία πολύ σύντομη απάντηση για αυτούς που στο μέλλον μπορεί να αντιμετωπίσουν το ίδιο πρόβλημα.

 

Ως γνωστόν, στο iOS η διαχείριση αρχείων γίνεται από την κάθε εφαρμογή ξεχωριστά. Το iTunes επιτρέπει μονάχα τη μεταφορά μεμονωμένων αρχείων και όχι ολόκληρων φακέλων που περικλείουν άλλους υποφακέλους. Πως περνάτε ένα κεντρικό φάκελο με όλους τους υποφακέλους ως σύνολο και όχι κάθε αρχείο μεμονωμένα; Δύο γρήγορες λύσεις (υπάρχουν και άλλες):

 

1. Κατεβάστε το Goodreader

- Κατεβάστε το GoodreaderUSB

 

2. Κατεβάστε το Goodreader

- Ζιπάρετε το root folder

- Χρησιμοποιείτε το iTunes για να σύρετε το ζιπαρισμένο αρχείο στην εφαρμογή Goodreader

- Το Goodreader στο iPad μπορεί να αποσυμπιέσει το αρχείο, εμφανίζοντας όλη την αρχειακή δομή που κρύβεται μέσα του

 

Αφού περάσετε λοιπόν τα αρχεία σας στο Goodreader, μπορείτε να τα ανοίξετε με οποιαδήποτε άλλη εφαρμογή υποστηρίζει την εντολή "Open in..." στο iOS.

 

Συμπέρασμα: προσπαθείτε να επιλέγετε εφαρμογές που προσφέρουν ταυτόχρονα ισχυρά εργαλεία file management.

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Αχά!! Ώστε έτσι γίνεται! Να 'σαι καλά συνονόματε , θα το έχω υπόψιν στο μέλλον =)
ο Κόκκινος
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πολύ χρήσιμο, ευχαριστώ!

 

Υπάρχει κάτι αντίστοιχο για το iPhone?

Θα με εξυπηρετούσε πολύ. Θα ήθελα δηλαδή να έχω αρχεία της δουλειάς μου αποθηκευμένα στο iPhone με οποιονδήποτε τρόπο, αλλά να είναι όλα μαζί και να μπορώ να τα διαχειριστώ μεν με τις εκάστοτε εφαρμογές.

Το σύστημα να μεταφέρω και συγχρονίζω τα διάφορα αρχεία σε κάθε εφαρμογή δεν με βολεύει καθόλου και δεν γίνεται, διότι είναι πάρα πολλά.

 

Δηλαδή θέλω με οποιονδήποτε τρόπο μπορώ (εκτός του cloud) να μπορώ να έχω όλα μου τα αρχεία μαζί μου.

Γίνεται αυτό με κάποιον τρόπο;

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει Goodreader και για iPhone. Θα το βρεις στο AppStore.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Είδα καθυστερημένα την ερώτηση ενός συμφορουμίτη για το πως είναι δυνατόν να μεταφέρει κανείς έναν φάκελο με υποφακέλους στο iPad. Επειδή το θέμα κλειδώθηκε, γράφω εδώ μία πολύ σύντομη απάντηση για αυτούς που στο μέλλον μπορεί να αντιμετωπίσουν το ίδιο πρόβλημα.

 

Ως γνωστόν, στο iOS η διαχείριση αρχείων γίνεται από την κάθε εφαρμογή ξεχωριστά. Το iTunes επιτρέπει μονάχα τη μεταφορά μεμονωμένων αρχείων και όχι ολόκληρων φακέλων που περικλείουν άλλους υποφακέλους. Πως περνάτε ένα κεντρικό φάκελο με όλους τους υποφακέλους ως σύνολο και όχι κάθε αρχείο μεμονωμένα; Δύο γρήγορες λύσεις (υπάρχουν και άλλες):

 

1. Κατεβάστε το Goodreader

- Κατεβάστε το GoodreaderUSB

 

2. Κατεβάστε το Goodreader

- Ζιπάρετε το root folder

- Χρησιμοποιείτε το iTunes για να σύρετε το ζιπαρισμένο αρχείο στην εφαρμογή Goodreader

- Το Goodreader στο iPad μπορεί να αποσυμπιέσει το αρχείο, εμφανίζοντας όλη την αρχειακή δομή που κρύβεται μέσα του

 

Αφού περάσετε λοιπόν τα αρχεία σας στο Goodreader, μπορείτε να τα ανοίξετε με οποιαδήποτε άλλη εφαρμογή υποστηρίζει την εντολή "Open in..." στο iOS.

 

Συμπέρασμα: προσπαθείτε να επιλέγετε εφαρμογές που προσφέρουν ταυτόχρονα ισχυρά εργαλεία file management.

 

Σε σχέση με όσα ξέραμε μέχρι σήμερα με άλλα λειτουργικά, η διαδικασία μου θυμίζει "την διαδρομή Αθήνα-Περαιάς μέσω Λαμίας". Γιατί απλούστατα τόσο στα Windows, όσο και στα adroid, απλά σέρνεις τον αντίστοιχο φάκελο και τελείωσες. Προς Θεού δεν σχολιάζω τον κόπο σου συμφορίτη, να απαντήσεις, απλά την αναγκαστική διαδικασία.

Για δύο πράγματα δεν πρέπει να στεναχωριέται κανείς: Για αυτά που διορθώνονται(αφού διορθώνονται) και για αυτά που δεν διορθώνονται(αφού δεν μπορεί να κάνει κάτι).

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Share on other sites

Ας δούλευε, κι ας ήταν και έτσι.

Νομίζω οτι δεν υποστηρίζει μεγάλου μεγέθους αρχεία, π.χ. 13 γιγα που προσπάθησα

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...