Jump to content

Γενικά περί Power Bank


xrhstos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

10 minutes ago, kek said:

Kατι δε παει καλα με αυτο που λες διοτι απο 15-20% στο δικο μου S21 ULTRA με φορτιστη BLACKBERRY 750mA φορτιζει μεσα σε 3μιση με 4 ωρες καθε βραδυ....

Μιλάω για το powerbank, όχι για το τηλέφωνο!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος, σορρυ!

Στάλθηκε από το Galaxy S21 Ultra μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

On 6/11/2021 at 11:26 ΠΜ, kek said:

Kατι δε παει καλα με αυτο που λες διοτι απο 15-20% στο δικο μου S21 ULTRA με φορτιστη BLACKBERRY 750mA φορτιζει μεσα σε 3μιση με 4 ωρες καθε βραδυ....

Χαχαχαχα 

Έτσι φορτίζω και εγώ. Με έναν Samsung 1A.

Εμένα παίρνει γύρω στις 5+ ώρες να φορτίσει.

Πολλές φορές ξυπνάω νωρίς (4.30πμ) για δουλειά και δεν έχει φουλάρει ακόμη

😁

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Χαιρετω. Θα ήθελα τη γνώμη σας καθώς οι γνώσεις μου στα power bank ειναι περιορισμένες. Ψάχνω να αγοράσω μια εξωτερική μπαταρία λοιπόν, γύρω  στα 10000 mAh (για να μην είναι βαρια και δύσκολη στη μεταφορά), να έχει τουλάχιστον 3 θυρες, να να διαθετει και οθόνη ένδειξης( οχι λεντακια) και φυσικά να είναι οικονομική. Είδα ότι κυκλοφορούν κάποιες επώνυμες αλλά και πολλές (κινεζικες μαλλον) που δεν τις γνωρίζω. Ψάχνοντας βρήκα τις εξής 3 που πληρούν τα κριτήρια μου: 1. https://www.skroutz.gr/s/29693335/Baseus-Power-Bank-Bipow-10000mAh-20W-με-Γρήγορη-Φόρτιση-και-USB-C-Μαύρο.html?from=catspan

2. https://www.skroutz.gr/s/26518501/WK-Minre-WP-161-10000mAh-Μαύρο.html?from=sku_color_variations

3. https://www.skroutz.gr/s/19933467/Powertech-PT-764-10000mAh-Μαύρο.html

Έχετε κάποια γνωμη; μπορεί κάποια να προκαλέσει ζημια στη συσκευή όταν φορτίζει; Απ' ότι έχω διαβάσει μόνο η  Baseus είναι η πιο γνωστή και ενδεχομένως πιο αξιόπιστη. Μήπως έχετε κάποια άλλη προταση; 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Θα συνιστούσα και εγώ περισσότερο το Baseus σε σχέση με τα υπόλοιπα που παραθέτεις μιας και είναι πιο επώνυμη μάρκα. Θεωρώ ότι αυτό που έχεις επιλέξει είναι καλό. Ανάλογου επιπέδου μάρκες είναι η Anker και η Blitzwolf.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το Baseus που είχα βγήκε off στα 2 χρόνια,

Είπα να δοκιμάσω xiaomi 3 pro αυτή τη φορά μιας και το παλιο μου xiaomi στα 10000mah είναι οκ ακόμα.

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Η Anker είναι στην κορυφή και οι υπόλοιποι ακολουθούν. Σε καμία περίπτωση ίδια ποιότητα με Baseus ή Blitzwolf.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Θα αγοράζατε no name powerbank ή μη γνωστής εταιρίας; Και δεν το λέω μόνο με βάση την τιμή του αλλά ότι όλα φτιάχνονται στην Κίνα.  Επίσης ενα τέτοιο μπορεί να προκαλέσει ζημια στο κινητο;

Edited by marsal
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 hour ago, marsal said:

Θα αγοράζατε no name powerbank ή μη γνωστής εταιρίας; Και δεν το λέω μόνο με βάση την τιμή του αλλά ότι όλα φτιάχνονται στην Κίνα.  Επίσης ενα τέτοιο μπορεί να προκαλέσει ζημια στο κινητο;

Σε καμία περίπτωση. Και τα iPhone στη Κίνα φτιάχνονται αλλά περνάνε κάποιες πιστοποιήσεις κατά τη διάρκεια της παραγωγής για να βγουν στην αγορά. Το ίδιο συμβαίνει σε όλα τα επώνυμα, σε αντίθεση με όλα τα no name.

Ειδικά στα power bank πρέπει να είμαστε ακόμα περισσότερο προσεχτικοί στο τι επιλέγουμε γιατί έχει να κάνει με ρεύμα και εκεί δεν παίζουμε, ούτε ρισκάρουμε.

Τέλος, δεν υπάρχει λόγος να πάρει κάποιος ένα no name power bank μιας και οι τιμές των επώνυμων έχουν πέσει τόσο πολύ και υπάρχει πληθώρα επιλογών πια. Ως εκ τούτου, δεν υπάρχει κανένας λόγος για no name για να γλυτώσει κάποιος 5 ή 10 ευρώ.

Και όταν λέμε επώνυμα, δεν μιλάμε μόνο για Samsung, Huawei κτλ. Επώνυμα και πολύ καλά είναι και των Anker, Belkin, Intenso, Blitzwolf, Baseus κτλ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, marsal said:

Θα αγοράζατε no name powerbank ή μη γνωστής εταιρίας; Και δεν το λέω μόνο με βάση την τιμή του αλλά ότι όλα φτιάχνονται στην Κίνα.  Επίσης ενα τέτοιο μπορεί να προκαλέσει ζημια στο κινητο;

oχι δεν θα αγόραζα,καλυτερα να σβήσει απο μπαταρία το κινητό παρά να φοβάμαι ότι θα μου το κάψει ένα επικίνδυνο powerbank.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους, θέλω τα φώτα σας μιας και ψάχνω power bank με γρήγορη φόρτιση, που να συμπεριλάβει όμως και το αντίστοιχο καλώδιο type c.
Φόρτιση συσκευών Samsung Galaxy S10 plus και Samsung Galaxy S20 plus.

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Anker Powercore III 

Πανάλαφρο (για 10000 mAh) και υποστηρίζει και ασύρματη φόρτιση πέρα απο fast charge (εως 18W)

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Άσχετος με το θέμα powerbank, θα ήθελα τη βοήθεια σας για αγορά.

Η μόνη επαφή μου με το θέμα είναι οι γνωστοί μου που σχεδόν όλοι έχουν Xiaomi, και οι οποίοι μου είπαν να προσέξω κατά την επιλογή, να φορτίζει γρήγορα.

Πριν ψάξω για μάρκες και τιμές, διάβασα τα τελευταία posts εδώ μέσα, και είδα ότι αρκετοί προτείνετε τα Anker.

Έτσι, έχοντας στο μυαλό μου ότι θέλω να φορτίζει γρήγορα και το κινητό μου αλλά και το ίδιο το powerbank, χρησιμοποίησα στο skroutz φίλτρο για "γρήγορη φόρτιση", και πήρα ως απάντηση προτάσεις για φόρτιση στα 18-22.5W.

Οπότε μου δημιουργούνται οι παρακάτω ερωτήσεις:
•η φόρτιση στα 18-22.5W θεωρείται ταχεία;
•Και αυτή η τιμή αφορά την φόρτιση του ίδιου του powerbank και όχι την φόρτιση του κινητού;
•τα 20.000mah σημαίνουν ότι το κινητό μου το οποίο έχει μπαταρία 4.300mah θα μπορεί να φορτίσει πλήρως ~4 φορές;


Ευχαριστώ.

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk Pro

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

On 17/12/2021 at 11:05 ΠΜ, dante_100 said:

Anker Powercore III 

Πανάλαφρο (για 10000 mAh) και υποστηρίζει και ασύρματη φόρτιση πέρα απο fast charge (εως 18W)

Από την θύρα type c φορτίζει και συσκευές και το power bank ή μόνο το power bank;

Edited by vastegial_74
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα το Anker Powercore III. Ξέρει κανείς αν το έχω στην ανέπαφη, θέλει κάποια ειδική ρύθμιση για να φορτίσω ακουστικά ή smartwatch όπως στην ενσύρματη που θέλει δύο πατήματα το power button ή απλά ενεργοποιώ την ασύρματη, ακουμπάω επάνω τα ακουστικά και τραβάνε όσο χρειάζονται; Το manual στο σημείο αυτό έχει κενό ενώ δείχνει την εικόνα δεν εξηγεί ακριβώς τη διαδικασία. 

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγω πηρα το xiaomi ultra compact 3 , κι είμαι πολύ ευχαριστημενη. Δεν είναι λεπτό αλλά είναι μικρό και δυνατό

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:cool:
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, margaritagr said:

Εγω πηρα το xiaomi ultra compact 3 , κι είμαι πολύ ευχαριστημενη. Δεν είναι λεπτό αλλά είναι μικρό και δυνατό

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Φορτίζει ασύρματα?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα , ερωτηση 

Ψαχνω καποιο PowerBank , για να το κανω δωρο , που να έχει θυρα φορτισης Lightning 

Θελω να το δωρίσω σε εναν που εχει iphone και δεν θελει να μπλέξει με αλλα καλώδια για να φορτίζει το powerbank 

Υπαρχει κατι ; ξερει κανεις κατι ; 

Landline Internet : Cosmote VDSL 200 Mbps |  Mobile Internet : Cosmote Gigamax Unlimited

iPhone 13 Pro Max 256GB | Apple Watch Series 8 45MM Aluminium | Apple AirPods Pro 2 | iPad 7th Gen 64GB 10,2''

MacBook Pro 13'' 2022 M2 16GB RAM 256GB SSD  | MacBook Pro 13'' 2015 i5 8GB RAM 128GB SSD

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, SkenaDena said:

Καλησπέρα , ερωτηση 

Ψαχνω καποιο PowerBank , για να το κανω δωρο , που να έχει θυρα φορτισης Lightning 

Θελω να το δωρίσω σε εναν που εχει iphone και δεν θελει να μπλέξει με αλλα καλώδια για να φορτίζει το powerbank 

Υπαρχει κατι ; ξερει κανεις κατι ; 

Με μια γρήγορη ματιά που έριξα τουλάχιστον Ελλάδα δεν υπάρχει.

Προτιμότερο όμως είναι να πάρει με USB -C και ένα καλώδιο. Έτσι θα μπορεί να φορτίσει και κάποια άλλη συσκευή.

Κρίμα να πάρει κάτι που είναι αποκλειστικά για Apple.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

On 12/10/2022 at 5:00 ΜΜ, SkenaDena said:

Καλησπέρα , ερωτηση 

Ψαχνω καποιο PowerBank , για να το κανω δωρο , που να έχει θυρα φορτισης Lightning 

Θελω να το δωρίσω σε εναν που εχει iphone και δεν θελει να μπλέξει με αλλα καλώδια για να φορτίζει το powerbank 

Υπαρχει κατι ; ξερει κανεις κατι ; 

Εχει η Belkin, αλλα δεν αξιζει σε αυτα τα λεφτα.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, manolog3 said:

Εχει η Belkin, αλλα δεν αξιζει σε αυτα τα λεφτα.

Στα χαρακτηριστικά του πάντως γράφει για 2 θύρες USB-A.

 

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...