Jump to content

Γενικά περί Power Bank


xrhstos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρουμε τι μπαταρίες και τι controler έχει μέσα;

 

Οσο και αν εχω ψαξει δεν βρηκα πουθενα info για τα short circuits ποσο μαλλον για προελευση τους.

Υποθετω οτι ειναι μαλλον κινεζικα.

Οσον αφορα τις μπαταριες που περιεχει μονο στο amazon αναφερει οτι ειναι LG premium batteries.... Γεγονος που με εκανε επισης επιφυλακτικο μιας που τοσο η προελευση των μπαταριων οσο και των κυκλωματων προστασιας δεν ειναι κατι που το κρυβεις αλλα αντιθετα το επισημαινεις για να ενισχυσεις την αξιοπιστια του προιοντος....

Αυτο ηταν το σκεπτικο μου πριν σχεδον ενα χρονο και το απεριψα αγοραζοντας το αντιστοιχο Xiaomi και πιστεψε με δεν το εχω μετανιωσει ουτε μια στιγμη... Ειδικα οταν πηρα και μερικα παμφθηνα usb led light sticks με διακοπτη-ροοστατη αφης (περα απο το κλασσικο δικο του led) πολυ απλα με εβγαλε απο αρκετες δυσκολιες ειδικα το καλοκαιρι περα απο το να φορτιζω τις συσκευες μου....

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε χθες το Xiaomi 10000, εκανε 25 μερες απο banggood αυθεντικοτατο στα 10.86€ το ειχα παρει.

LG G2 crDroid 7.1+Lambda Kernel:kill: **S4 MINI CM12.1**

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε χθες το Xiaomi 10000, εκανε 25 μερες απο banggood αυθεντικοτατο στα 10.86€ το ειχα παρει.

 

Φίλε μου, καλησπέρα,

 

Πήρα το ίδιο από Gearbest και θα ηθελα να σε ρωτησω 2 πραγματα:

α) Ποια η χρησιμότητα του κουμπιου On/Off διπλα στα led φωτακια..

 

β) Τα led φωτακια αναβοσβήνουν όταν φορτίζεις το power bank ή είναι κλειστά?

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε κανενα κουπονακι για xiaomi power bank 10400 mah για αγορα απο κινα ωστε να βγαινει καπου στο 10ρικο(ή εστω καποιο καταστημα που να το εχει 10 ευρω); ευχαριστω

 

υ.γ στο gearbest βλεπω το 10400 να το εχει 16 δολλαρια και 12,5 δολλαρια ποια η διαφορα αυτων των δυο ειναι και τα δυο αυθεντικα;

Edited by bossntepe
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω θα πεσει.. Γυρω στα 30 κανονικη τιμη και τπτ 26 σε προσφορες. Η αληθεια ειναι μας καλομαθε στην τιμολογηση η Xiaomi..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω θα πεσει.. Γυρω στα 30 κανονικη τιμη και τπτ 26 σε προσφορες. Η αληθεια ειναι μας καλομαθε στην τιμολογηση η Xiaomi..

Το 20αρι που έβγαλε γράφει ότι φορτίζει σε 5 ώρες. Όσο κάνει το 10αρη της. Το θέμα είναι με τι φορτιστη? Ακόμα και του tablet είναι 2a. Άρα θέλει 10 ώρες. 4a φορτιστη που βρίσκουμε?

 

 

Κάτι τέτοιο θέλει μάλλον για να φορτίζει σε 5 ώρες.

 

http://www.eurostores.gr/p.67930-USB-CHARGER-230V-4-2A-WHITE.599197.html

Edited by king2009
Link to comment
Share on other sites

Το 20αρι που έβγαλε γράφει ότι φορτίζει σε 5 ώρες. Όσο κάνει το 10αρη της. Το θέμα είναι με τι φορτιστη? Ακόμα και του tablet είναι 2a. Άρα θέλει 10 ώρες. 4a φορτιστη που βρίσκουμε?

 

 

Κάτι τέτοιο θέλει μάλλον για να φορτίζει σε 5 ώρες.

 

http://www.eurostores.gr/p.67930-USB-CHARGER-230V-4-2A-WHITE.599197.html

 

Θέλει φορτιστή που να υποστηρίζει τεχνολογία Quick charge 2.0 της qualcomm.

 

Βγάζει αρκετά φτηνους και ποιοτικούς η aukey και η tronsmart

Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται να βγαζει 4.2Α με τη μία. Εννοει 2+2, για το οποιο παλι ψιλοαμφιβαλλω.. Ακομα και να φορτιζει σε 5 ωρες, εγω με μικροτερο φορτιστη θα το φορτιζα..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται να βγαζει 4.2Α με τη μία. Εννοει 2+2, για το οποιο παλι ψιλοαμφιβαλλω.. Ακομα και να φορτιζει σε 5 ωρες, εγω με μικροτερο φορτιστη θα το φορτιζα..

 

Ακριβως...

Θα το στριμωξει αγρια κανεις φορτιζοντας το με 4Α φορτιστη.... Μην ξεχναμε οτι η ολη διαδικασια της φορτισης ουσιαστικα μεταφερει ηλεκτρικα φορτια σε μπαταριες...Ειδικα στις 18650 τα 4Α ειναι υπερβολη οταν σχεδον σε ολα τα φορουμ μπαταριων αναφερουν οτι η ιδανικη ενταση ρευματος για φορτιση ειναι 0,5Α....

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

οσο ρεύμα και να του δώσεις αυτό θα πάρει έως εκεί που επιτρέπει ο controller του....

 

εμενα το xiaomi το 10.000 που έχω επιτρέπει τη ν φόρτιση του κινητόυ (2000mah) τέσσερισιμισυ φορές.....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, καλησπέρα,

 

Πήρα το ίδιο από Gearbest και θα ηθελα να σε ρωτησω 2 πραγματα:

α) Ποια η χρησιμότητα του κουμπιου On/Off διπλα στα led φωτακια..

 

β) Τα led φωτακια αναβοσβήνουν όταν φορτίζεις το power bank ή είναι κλειστά?

 

α) μαλλον ειναι διακοσμητικο γιατι δεν εξηγειται , οταν ειναι ανοιχτο αν το πατησεις δεν το κλεινει οποτε..

β) ειναι αναμενα πχ 3 και αναβοσβηνει το 4ο γιατι φτανει στο τελος της φορτισης

παντως οταν φορτιζω το κινητο αναβοσβηνουν

LG G2 crDroid 7.1+Lambda Kernel:kill: **S4 MINI CM12.1**

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, καλησπέρα,

 

Πήρα το ίδιο από Gearbest και θα ηθελα να σε ρωτησω 2 πραγματα:

α) Ποια η χρησιμότητα του κουμπιου On/Off διπλα στα led φωτακια..

 

β) Τα led φωτακια αναβοσβήνουν όταν φορτίζεις το power bank ή είναι κλειστά?

 

Όταν βάζεις να φορτίσεις κινητό δεν χρειάζονται τα κουμπιά on/off, το power bank ανάβει και σβήνει αυτόματα μόλις βάλεις και βγάλεις το κινητό, αντίστοιχα. Τα κουμπιά χρειάζονται όταν συνδέσεις πχ το ανεμιστηράκι της xiaomi ή το led light.

Τα led όταν το φορτίζεις αναβοσβηνουν ένα ένα μέχρι να ολοκληρωθεί η φορτιση. Επίσης αναβοσβηνουν όταν φορτίζεις το κινητό και όταν φτάσει να αναβοσβηνει μόνο το πρώτο, θέλει φορτισμα το power bank.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Mrliakoss & Zanarino σας ευχαριστω πολύ για τις απαντησεις σας..Τα ιδια παρατηρησα και εγω στο δικο μου..Γνωριζει κανεις με τι φορτιστη πρεπει να το φορτιζω ιδανικά???
Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Να το φορτίζεις με φορτιστή 2Α, γιατί με 1Α θα κάνει να φορτίσει μια ημέρα.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Έχε υπ' όψην σου ότι με 2Α όμως φθείρεται περισσότερο η μπαταρία ως προς την διάρκεια ζωής της.

Όχι ότι ενδιαφέρει τους περισσότερους μιας και το κόστος αυτών των power bank είναι πολύ χαμηλό και αποτελούν αναλώσιμες συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα. εχω το xiaomi 10400 και μετα απο 10 περιπου μηνες και λιγη χρηση χανει ευκολα την επαφη του το μεγαλο usb και δουλευει δυσκολα κατα την φορτιση του τηλεφωνου.Πεταμα η γινεται κατι?
Link to comment
Share on other sites

Δεν τριβεις καλα με μια στεγνη παλια οδοντοβουρτσα τις επαφες μηπως συνελθει;Το αφηνεις σε χωρους με υγρασια; Καλωδιο αλλο δοκιμασες;
Link to comment
Share on other sites

Δεν τριβεις καλα με μια στεγνη παλια οδοντοβουρτσα τις επαφες μηπως συνελθει;Το αφηνεις σε χωρους με υγρασια; Καλωδιο αλλο δοκιμασες;
Ευχαριστω.Ανοιγει εν αναγκη? Edited by thursday6
Link to comment
Share on other sites

Δεν τριβεις καλα με μια στεγνη παλια οδοντοβουρτσα τις επαφες μηπως συνελθει;Το αφηνεις σε χωρους με υγρασια; Καλωδιο αλλο δοκιμασες;
Ευχαριστω.Δοκιμασα και αλλο καλωδιο. Ανοιγει εν αναγκη?
Link to comment
Share on other sites

m.youtube.com/watch?v=4g8sHjzm-Lk

 

υποθέτω και το γνήσιο έτσι ανοίγει....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρήγγειλα το καινούργιο Xiaomi powerbank 20000 mAh να δούμε τι ρόλο βαράει

 

http://m.banggood.com/Original-Xiaomi-20000mAh-18W-Quick-Charge-2_0-Power-Bank-p-1011289.html

Samsung Galaxy Note 10+
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικά περί Power Bank

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...