Jump to content

Γενικά περί Power Bank


xrhstos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τσιμπησα και εγω το powerbank της xiaomi απο το gearbest και περιμενω
Nokia 8210,Nokia 6600,Sony Ericsson w810,Nokia N70,Sony Ericsson w995,Nokia N8,Nokia lumia 800.Samsung Galaxy S3,Ηtc ONE m9
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό λέω letom!

Θεωρό πως 2 φορτίσεις θα κάνω στο core όποτε είμαι καλυμμένος με τα mAh

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχει παρει κανεις powerbank της Xiaomi απο aliexpress? Αν ναι, μπορει να μου πει απο ποιο καταστημα; Ολοι λενε γνησιο και αυθεντικο αλλα κραταω πολυ μικρο καλαθι.

Το powerbank της oneplus λεει τιποτα;;

Ευχαριστω εκ των προτερων!!

 

Edit: Μολις επεσε το ματι μου πανω και σε κατι powerbank που φορτιζουν με τον ηλιο;; Εχει δοκιμασει κανενας;

Edited by lyr13
Link to comment
Share on other sites

Μην πάρεις ηλιακά power bank, θα θέλει μέρες να φορτίσει, αποκλείεται να είσαι επί μέρες κάτω από ηλιοφάνεια

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Εχει παρει κανεις powerbank της Xiaomi απο aliexpress? Αν ναι, μπορει να μου πει απο ποιο καταστημα; Ολοι λενε γνησιο και αυθεντικο αλλα κραταω πολυ μικρο καλαθι.

Το powerbank της oneplus λεει τιποτα;;

Ευχαριστω εκ των προτερων!!

 

Edit: Μολις επεσε το ματι μου πανω και σε κατι powerbank που φορτιζουν με τον ηλιο;; Εχει δοκιμασει κανενας;

 

Σχετικα με το powerbank της OnePlus προσφατα βγηκε και εξαντληθηκε.. Δεν νομιζω να το εχει παρει κανεις στα χερια του...Η σημαντικη διαφορα ειναι οτι χρησιμοποιει μπαταριες με αρχιτεκτονικη μπαταριων κινητου... Με τα καλα και τα κακα που εχει αυτο... Ειναι σε σημαντικα ακριβοτερη τιμη αν και η σχεδιαση του ειναι μακραν για εμενα πιο ομορφη... Αν δεν λογικεψει την τιμη του δεν το βλεπω να κοντραρει δυνατα την Xiaomi...

Οσον αφορα τα ηλιακα απλα δεν ασχολουμαι... Τα πανελ που εχουν ειναι της πλακας με παρα μα παρα πολυ χαμηλη αποδοση... Καλυτερα να ψαξεις για ενα σοβαρο πανελ (πανω απο 30-40€) που θα φορτιζει ενα αξιοπιστο powerbank παρα να πεταξεις τα χρηματα σου σε αυτα που ειδες

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

Για οποιον εχει στην κατοχη του ποιοτικες μπαταριες 18650 ειδα μια πολυ ομορφη θηκουλα στο GearBest που τις μετατρεπει σε powerbank σε πολυ χαμηλη τιμη. Παραλληλα δε λειτουργει και σαν φορτιστης της μπαταριας. Απο 3,05$ στα 1,99$ με το κουπονι P18650

 

Για πιο πολλες πληροφοριες δειτε το link

http://www.gearbest.com/chargers/pp_182666.html

http://des.gearbest.com/uploads/2015/201505/heditor/201505071110297464.jpg

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

Απο Πεμπτη στα lidl

http://www.lidl-hellas.gr/el/oi-prosfores-mas.htm?action=showDetail&id=33339#

https://images.tapatalk-cdn.com/15/05/18/4bd13ba988755e585c56369063a6c85e.jpg

Edited by matsilas
Link to comment
Share on other sites

 

Αυτο ακριβως σχολιαζαμε στα προηγουμενα posts...Διαβασε τα

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, όπως είχα πεί παρήγγειλα 22/4 το ΧΙΑΟΜΙ 10400.

Shipped Date 27/4 με Priority Direct Mail 7-10 business days ( + €2.28)

Σήμερα 19/5 έχουν περάσει 16 εργάσιμες.

Έστειλα του Κινέζου "banggood" μειλ και του λέω οτι αν ήταν να περιμένω πάνω απο 10 μέρες να μην πλήρωνα τα €2.28 extra.

Μου απαντά "να ρωτήσω-ψάξω για το δέμα στο τελωνείο ( ; ) ή στα ΕΛΤΑ (χωρίς tracking number ; )

και αν δεν βρώ άκρη να μου κάνει refund ή να μου το ξαναστείλει".

 

Τι λέτε να κάνω ;;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, όπως είχα πεί παρήγγειλα 22/4 το ΧΙΑΟΜΙ 10400.

Shipped Date 27/4 με Priority Direct Mail 7-10 business days ( + €2.28)

Σήμερα 19/5 έχουν περάσει 16 εργάσιμες.

Έστειλα του Κινέζου "banggood" μειλ και του λέω οτι αν ήταν να περιμένω πάνω απο 10 μέρες να μην πλήρωνα τα €2.28 extra.

Μου απαντά "να ρωτήσω-ψάξω για το δέμα στο τελωνείο ( ; ) ή στα ΕΛΤΑ (χωρίς tracking number ; )

και αν δεν βρώ άκρη να μου κάνει refund ή να μου το ξαναστείλει".

 

Τι λέτε να κάνω ;;

Αν πληρωσες με PayPal, περίμενε άλλη μια ή 2 βδομάδες και μετά ζητά refund...αν δεν στο δώσει απλά κάνε ένα dispute και θα τα πάρεις.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επειδή ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα από τα εξής 2 power banks, θα ήθελα να ρωτήσω αν εκτός από τη διαφορά στα mah (και τις διαστάσεις), υπάρχει κάποια άλλη σημαντική και ουσιώδης διαφορά στα τεχνικά χαρακτηριστικά η οποία μου διαφεύγει και θα έπρεπε να λάβω υπόψη.

i) XiaoMi 10400mAh

ii) XIAOMI 10000mAh

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επειδή ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα από τα εξής 2 power banks, θα ήθελα να ρωτήσω αν εκτός από τη διαφορά στα mah (και τις διαστάσεις), υπάρχει κάποια άλλη σημαντική και ουσιώδης διαφορά στα τεχνικά χαρακτηριστικά η οποία μου διαφεύγει και θα έπρεπε να λάβω υπόψη.

i) XiaoMi 10400mAh

ii) XIAOMI 10000mAh

 

υπαρχει..το 10000 κατα 99% ειναι μουφα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επειδή ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα από τα εξής 2 power banks, θα ήθελα να ρωτήσω αν εκτός από τη διαφορά στα mah (και τις διαστάσεις), υπάρχει κάποια άλλη σημαντική και ουσιώδης διαφορά στα τεχνικά χαρακτηριστικά η οποία μου διαφεύγει και θα έπρεπε να λάβω υπόψη.

i) XiaoMi 10400mAh

ii) XIAOMI 10000mAh

 

Nομίζω δεν υπάρχει επίσημα 10000... Βγαίνει σε 5200, 10400 και 16000... Περίεργο πάντως να έχει τέτοιες μούφες το geekbuying, γιατί απ' όσο ξέρω είναι αξιόπιστο... Πάρε πάντως το 10400, να είσαι σίγουρος...

Link to comment
Share on other sites

Aπ`οτι φαινεται υπαρχει, αλλα δεν εψαξα γιατι το εβγαλε

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει..το 10000 κατα 99% ειναι μουφα!

 

Nομίζω δεν υπάρχει επίσημα 10000... Βγαίνει σε 5200, 10400 και 16000... Περίεργο πάντως να έχει τέτοιες μούφες το geekbuying, γιατί απ' όσο ξέρω είναι αξιόπιστο... Πάρε πάντως το 10400, να είσαι σίγουρος...

 

Aπ`οτι φαινεται υπαρχει, αλλα δεν εψαξα γιατι το εβγαλε

 

Δεν το είχα ψάξει για fake ή οχι, γιατί ο μοναδικός λόγος που κοιτούσα απο geekbuying είναι για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ότι θα είναι γνήσιο. Μου κινήσατε υποψίες, το κοίταξα λίγο απο περιέργεια και μάλλον υπάρχει εφόσον το έχει ανακοινώσει και επίσημα η Xiaomi πριν λίγες μέρες στο twitter . Απ'οτι διάβασα κυκλοφορησε κυρίως Ινδία και το έβγαλε για να ανταγωνιστεί το one plus και ένα της Asus. Anyway, δεδομένου ότι υπάρχει, ο μόνος λόγος που το σκέφτομαι σε σχεση με το δοκιμασμένο 10400mah είναι οι διαστάσεις.

 

Edit: Τελικά χτύπησα το 10000mah. Άντε να δούμε τι θα παραλάβουμε...

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχει να υπάρχει 10.000 και 10.400. Η διαφορά είναι πολύ μικρή για να δικαιολογήσει την ανάγκη ξεχωριστού προϊόντος.
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχει να υπάρχει 10.000 και 10.400. Η διαφορά είναι πολύ μικρή για να δικαιολογήσει την ανάγκη ξεχωριστού προϊόντος.

 

έχει άλλες διαστάσεις. λογικά είναι ο διάδοχος του 10400 όπως το 5000 του 5200

Link to comment
Share on other sites

Α, δεν ήξερα ότι υπάρχει και 5000. Νόμιζα μόνο 5200. Και πάλι οι διαστάσεις δεν μου φαίνονται επαρκής λόγος ύπαρξης. Με αυτή τη λογική θα μπορούσαν να κυκλοφορήσουν και 9600 και 10800 κλπ όλα με διαφορετικές διαστάσεις. Τέλος πάντων, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα που λένε. Ας υπάρχει ποικιλία στα μοντέλα να ικανοποιούνται όλα τα γούστα!
Link to comment
Share on other sites

Α, δεν ήξερα ότι υπάρχει και 5000. Νόμιζα μόνο 5200. Και πάλι οι διαστάσεις δεν μου φαίνονται επαρκής λόγος ύπαρξης. Με αυτή τη λογική θα μπορούσαν να κυκλοφορήσουν και 9600 και 10800 κλπ όλα με διαφορετικές διαστάσεις. Τέλος πάντων, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα που λένε. Ας υπάρχει ποικιλία στα μοντέλα να ικανοποιούνται όλα τα γούστα!

 

Μην το βλέπεις έτσι. τα 10400 και 5200 ήταν πολύ καιρό στην αγορά. ήρθε η ώρα να υπάρξουν οι αντικαταστάτες. οπότε προτίμησαν να χάσουν λίγο σε χωρητικότητα και να κερδίσουν σε διαστάσεις.

 

Τώρα υπάρχουν τρία είδη

 

16000-10000-5000

 

Απλά και στρογγυλά

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είχα ψάξει για fake ή οχι, γιατί ο μοναδικός λόγος που κοιτούσα απο geekbuying είναι για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ότι θα είναι γνήσιο. Μου κινήσατε υποψίες, το κοίταξα λίγο απο περιέργεια και μάλλον υπάρχει εφόσον το έχει ανακοινώσει και επίσημα η Xiaomi πριν λίγες μέρες στο twitter . Απ'οτι διάβασα κυκλοφορησε κυρίως Ινδία και το έβγαλε για να ανταγωνιστεί το one plus και ένα της Asus. Anyway, δεδομένου ότι υπάρχει, ο μόνος λόγος που το σκέφτομαι σε σχεση με το δοκιμασμένο 10400mah είναι οι διαστάσεις.

 

Edit: Τελικά χτύπησα το 10000mah. Άντε να δούμε τι θα παραλάβουμε...

 

Φίλε εν τέλει καλά έκανες... Και εγώ το 10άρι θα έπαιρνα αφού λοιπόν όντως κυκλοφορεί (δεν το ήξερα και sorry για την παραπληροφόρηση), καθώς είναι πιο compact και νεότερο... Με το καλό να παραλάβεις και δεδομένου του γεγονότος ότι το πήρες από αξιόπιστο μαγαζί, δε νομίζω ότι έχεις λόγο να ανησυχείς... ;)

Link to comment
Share on other sites

εχω παρει το xiaomi 10400 απο merimobiles.. αυθεντικοτατο με βαση τα γνωστα τεστ, ΑΛΛΑ παρατηρω οτι κανει πολυ ωρα να φορτιστει..

 

αυτη τη στιγμη και μετα απο 15 ωρες φορτιζει ακομα την 4η μπαταρια (μονο το 4ο λαμπακι αναβοσβηνει ενω τα αλλα 3 ειναι αναμμενα). η φορτιση γινεται με το καλωδιο του sony z3 που νομιζω ειναι 1.5Α

 

καμια προταση/παρατηρηση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θέλω να πάρω ένα powerbank όσο πιο μικρό γίνεται σε διαστάσεις . Η χωρητικότητα της μπαταρίας δεν με πολυενδιαφέρει μιας και μιλάμε για κινητό με 1300 mah χωρητικότητα και το powerbank το θέλω απλά για να μου δώσει έστω ένα 30 % στην μπαταρία του κινητού σε περίπτωση ανάγκης .

 

Μέχρι τώρα με τα όσα έψαξα βλέπω της anker το mini .

1) Έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο powerbank επώνυμο με τα κριτήρια που παραθέτω;

 

2)Επίσης αναρωτιέμαι αν υπάρχει powerbank με ενσωματωμένο αρσενικό βύσμα micro usb . Σαν αυτό: http://www.plaisio.gr/kinita-smartphones/accessories/fortistes/Turbo-X-Powerbank-gia-iPhone-5-5S-6-6plus-2200-mAh-ICH205.htm

Όσο και αν έψαξα δεν βρήκα κάτι άλλο σε επώνυμο.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά !!

Link to comment
Share on other sites

Για το power bank της xiaomi τι καλωδιο χρειαζομαι για να φορτιστει ενα iphone;

Ρωταω γιατι δεν εχω εγω το iphone και θελω να του το παραγγειλω για λογαριασμο του απο καποιο κινεζομαγαζο φυσικα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικά περί Power Bank

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...