Jump to content

Γενικά περί Power Bank


xrhstos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαι το gearbest εχει στειλει μουφα, οπως αναφερεται προηγουμενα αποδεδειγμενα (με εγχειριση). Εγω εχω παραλαβει γνησιο 16αρι.

ΚΑι εγω στην αρχη εκανα πειραματα μεταξυ τριων power bank με βαση μετρησεις φορτισης, αλλα 5 πανω 5 κατω δε βγαινει ακρη.

Τοσες συζητησεις επι συζητησεων και γεμιζει το θεμα, χωρις μια απλη εγχειριση δε γινεται δουλεια.

 

Σωστα...Η νεκροψια τα δειχνει ολα

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

παρήγγειλα κι εγω 2 power bank xiaomi 5000 &10600 mah απο banggood με priority air mail.Αν έχει παραγγειλει κανεις με αυτον τον τρόπο μπορει να μου πει ποσες μέρες έκανε να έρθει?
Link to comment
Share on other sites

παρήγγειλα κι εγω 2 power bank xiaomi 5000 &10600 mah απο banggood με priority air mail.Αν έχει παραγγειλει κανεις με αυτον τον τρόπο μπορει να μου πει ποσες μέρες έκανε να έρθει?

 

Περίπου δύο εβδομάδες.Εγώ παράγγειλα κάτι πράγματα στις 18/4 και παρέλαβα χθές.Εν το μεταξύ περιμένω και εγώ δύο xiaomi 10400,ένα από Gearbest και ένα από Banggod.Λογικά και τα δύο θα τα έχω από βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

99.5% θετικα σχολια εχει το εν λογω καταστημα.. η τιμη ειναι δελεαστικη κ εχουν πουληθει ηδη 48 κομματια ολων των χωρητικοτητων

 

http://www.ebay.com/itm/Universal-Original-Xiaomi-USB-Power-Bank-Charger-5200-10400-16000mAh-For-Phone-/261869010632?pt=LH_DefaultDomain_0&var=&hash=item3cf89bfec8

Link to comment
Share on other sites

99.5% θετικα σχολια εχει το εν λογω καταστημα.. η τιμη ειναι δελεαστικη κ εχουν πουληθει ηδη 48 κομματια ολων των χωρητικοτητων

 

http://www.ebay.com/itm/Universal-Original-Xiaomi-USB-Power-Bank-Charger-5200-10400-16000mAh-For-Phone-/261869010632?pt=LH_DefaultDomain_0&var=&hash=item3cf89bfec8

 

Ξεκολα με το ebay αδερφε... Ειναι 1.6 $ σχεδον ακριβοτερα απο την προσφορα του GearBest...

Μην τσιμπας με τα δωρεαν μεταφορικα που ειναι και η μικροδιαφορα τιμης.... Αλλο να το εχεις σε 20 μερες με tracking number (NL Post) και αλλο να το παρεις με κανα Hong Kong Post (οπως εχω παραγγελια απο ebay απο 30 Μαρτιου,το εστειλαν 10 Απριλη και ακομα ερχεται) και να το δεις μετα απο 1,5 μηνα....

Χωρια τα υπολοιπα ρισκα αυθεντικοτητας.... Ειναι καθαρα δικη σου η επιλογη...Για εμενα ...μακρυα και αγαπημενοι

 

99.5% θετικα σχολια εχει το εν λογω καταστημα.. η τιμη ειναι δελεαστικη κ εχουν πουληθει ηδη 48 κομματια ολων των χωρητικοτητων

 

http://www.ebay.com/itm/Universal-Original-Xiaomi-USB-Power-Bank-Charger-5200-10400-16000mAh-For-Phone-/261869010632?pt=LH_DefaultDomain_0&var=&hash=item3cf89bfec8

 

"Please check my order..

WW1505081456084766 Xiaomi 10400mAh Powerbank..

thank you"

Τελικα την εριξες την παραγγελια και μας μπριζωνεις νυχτιατικα με το ebay???/ xexe

Edited by zxr

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

Ξεκολα με το ebay αδερφε... Ειναι 1.6 $ σχεδον ακριβοτερα απο την προσφορα του GearBest...

Μην τσιμπας με τα δωρεαν μεταφορικα που ειναι και η μικροδιαφορα τιμης.... Αλλο να το εχεις σε 20 μερες με tracking number (NL Post) και αλλο να το παρεις με κανα Hong Kong Post (οπως εχω παραγγελια απο ebay απο 30 Μαρτιου,το εστειλαν 10 Απριλη και ακομα ερχεται) και να το δεις μετα απο 1,5 μηνα....

Χωρια τα υπολοιπα ρισκα αυθεντικοτητας.... Ειναι καθαρα δικη σου η επιλογη...Για εμενα ...μακρυα και αγαπημενοι

 

"Please check my order..

WW1505081456084766 Xiaomi 10400mAh Powerbank..

thank you"

Τελικα την εριξες την παραγγελια και μας μπριζωνεις νυχτιατικα με το ebay???/ xexe

 

χαχαχα... εμ.. τι να σε κανω.! προλαβες κ με εκραξες :p

Link to comment
Share on other sites

παρατηρω σε iphone 5 οτι με τα φορτισματα απο το xiaomi power bank το κινητο μου κραταει περιπου ενα 24ωρο ενω με κανονικο φορτιστη κραταει περιπου ενα 48ωρο...τι λετε να φταιει?νομιζω πως δεν ειναι ιδεα μου γιατι το παρατηρω εδω και 1μιση μηνα που εχω το xiaomi.απλα νομιζω πως το "προβλημα" ειναι οτι μολις το iphone παει στο 100% το xiaomi κοβει την φορτισει χωρις το 100% να εχει γεμισει πληρως..καμια ιδεα κανεις?καποιος αλλος που φορτιζει iphone 5 παρατήρησε κατι τετοιο??
Link to comment
Share on other sites

Μετα το 96-97% η φορτιση επιβραδυνεται και οταν το κινητό αναγράφει 100% τοτε συνεχίζεται ακομα η φορτιση αλλα με παρα πολυ αργο ρυθμο. Ομως αυτη η αποκλιση που θα ειναι maximum ενα 10%, δε δικαιολογει υποδιπλασιασμο χρονου αναμονής. Επισης, απ'οτι ξερω, η Apple εχει φορτιστη 2Α, ενω το 1Α του Xiaomi και ολων των συνηθισμενων φορτιστων δινει μια πιο αργη και πολυ πιο αποδοτικη φορτιση, οπότε πιστευω αυτο και μονο καθιστά πολυ παραξενο αυτο που λες. (αν και δεν καταλαβαίνω γιατι καποιος να φορτιζει συστηματικα το κινητο με power bank, εκτός και αν βρισκει μπριζα μια φορά στις 4 μερες...)

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Επισης, απ'οτι ξερω, η Apple εχει φορτιστη 2Α, ενω το 1Α του Xiaomi και ολων των συνηθισμενων φορτιστων δινει μια πιο αργη και πολυ πιο αποδοτικη φορτιση

 

2A βγαζει και το xiaomi http://www.mi.com/in/mipowerbank10400/#params

παρολα αυτα δεν νομιζω πως αυτο επηρεάζει..εξαλλου και με μετρηση χρονου η φορτιση ειναι περιπου ισα σε χρονο σε σχεση και με τον φορτιση της apple..κοντα στο 2ωρο φορτιζει απο το 8-10% στο 100%

Link to comment
Share on other sites

1Α δινει το 10400, 2Α δινει το 16000

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

1Α δινει το 10400, 2Α δινει το 16000

 

2 δίνει και το 10400.. ο φορτιστής του iphone από την άλλη δίνει μόνο 1. αυτός ίσως είναι και ο λόγος που σου κρατάει περισσότερο. όσο πιο αργή η φόρτιση τόσο πιο πολύ κρατάει η μπαταρία.. το ότι η φόρτιση κρατάει το ίδιο λογικά είναι αποτέλεσμα ότι το iphone δεν μπορεί να τραβήξει τα 2 που βγάζει το powerbank

Link to comment
Share on other sites

1Α δινει το 10400, 2Α δινει το 16000

 

Μαλλον μπερδευτηκες απο τα usb slots ....

2Α δινουν και τα δυο...

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, οποιος θελει ας κανει μια μετρηση

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Αν ξέρει κάποιος ας μου πει ποιο από τα xiaomi έχει μέσα μπαταρίες τύπου 18650 και πόσες.. με ενδιαφέρει λόγο της καλής τιμής να τις βγάλω και να τις χρησιμοποιήσω αλλού..
Link to comment
Share on other sites

Αν ξέρει κάποιος ας μου πει ποιο από τα xiaomi έχει μέσα μπαταρίες τύπου 18650 και πόσες.. με ενδιαφέρει λόγο της καλής τιμής να τις βγάλω και να τις χρησιμοποιήσω αλλού..

 

Το 10400 έχει 4 τέτοιες μπαταρίες.

Link to comment
Share on other sites

Αν ξέρει κάποιος ας μου πει ποιο από τα xiaomi έχει μέσα μπαταρίες τύπου 18650 και πόσες.. με ενδιαφέρει λόγο της καλής τιμής να τις βγάλω και να τις χρησιμοποιήσω αλλού..

Οντως το 10400 εχει 4 μπαταριες 18650 των 2600mah....

Φιλε εαν δεν ειμαι αδιακριτος που θελεις να τις χρησιμοποιησεις γιατι μπορει να σου προτεινω εναλλακτικες λυσεις καλυτερες... Ελπιζω οχι σε e-cig

 

Απο οτι ειδα ειναι διαθεσιμο ξανα το OnePlus power bank στα 10000mAh με τιμη "προσφορας" στο Gearbest στα 23,99$

http://www.gearbest.com/mobile-power-bank/pp_179538.html?utm_source=mail_api&utm_medium=mail&utm_campaign=special.0513&email=b2t8YWdnbmlrMjFAZ21haWwuY29tfDI0ODk=

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, οποιος θελει ας κανει μια μετρηση

 

Αμα δεις εκει που εχει ανεβει η φωτο θα βρεις και αλλη με μετρηση στο 1 αμπερ. Η μετρηση των 2Α γινεται σε φορτιση Ipad air.

http://i.imgur.com/huOaTD5.png

 

Αν δεν εχεις πειστει απο την φωτο δες και εδω....

http://www.hardwarezone.com.sg/review-xiaomis-10400mah-mi-power-bank-review-and-teardown-s14-crazy

Edited by ADISSON

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

Οντως το 10400 εχει 4 μπαταριες 18650 των 2600mah....

Φιλε εαν δεν ειμαι αδιακριτος που θελεις να τις χρησιμοποιησεις γιατι μπορει να σου προτεινω εναλλακτικες λυσεις καλυτερες... Ελπιζω οχι σε e-cig

 

Απο οτι ειδα ειναι διαθεσιμο ξανα το OnePlus power bank στα 10000mAh με τιμη "προσφορας" στο Gearbest στα 23,99$

http://www.gearbest.com/mobile-power-bank/pp_179538.html?utm_source=mail_api&utm_medium=mail&utm_campaign=special.0513&email=b2t8YWdnbmlrMjFAZ21haWwuY29tfDI0ODk=

Σε led φωτάκι ποδηλάτου θα τις βάλω!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά

Να κάνω μια ερώτηση......

Σήμερα το πρωί έπεσε στα χεριά μου ένα φυλλάδιο γνωστής εταιρία σούπερ μάρκετ και διαφημίζει ένα power bank στα 12€!

Εχει δει καποιος την προσφορα αυτη και τι γνωμη εχει?

 

 

Αυτά είναι τα χαρακτηριστικά

*Για φόρτιση iPad, iPhone, iPod, MP3-Player, Smartphones κτλ. με λειτουργία φόρτισης USB*

*Το καλώδιο σύνδεσης με τη συσκευή σας δεν συμπεριλαμβάνεται στη συσκευασία

*Χωρητικότητα επαναφορτιζόμενης μπαταρίας: 5200 mAh

*Ένδειξη κατάστασης φόρτισης με 4 LED

*3 χρόνια εγγύηση

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά

Να κάνω μια ερώτηση......

Σήμερα το πρωί έπεσε στα χεριά μου ένα φυλλάδιο γνωστής εταιρία σούπερ μάρκετ και διαφημίζει ένα power bank στα 12€!

Εχει δει καποιος την προσφορα αυτη και τι γνωμη εχει?

 

 

Αυτά είναι τα χαρακτηριστικά

*Για φόρτιση iPad, iPhone, iPod, MP3-Player, Smartphones κτλ. με λειτουργία φόρτισης USB*

*Το καλώδιο σύνδεσης με τη συσκευή σας δεν συμπεριλαμβάνεται στη συσκευασία

*Χωρητικότητα επαναφορτιζόμενης μπαταρίας: 5200 mAh

*Ένδειξη κατάστασης φόρτισης με 4 LED

*3 χρόνια εγγύηση

 

Ειδα ποιο λες... Δεν ξερω τι θα λεει το συγκεκριμενο αλλα τα προιοντα που βγαζει σε αυτες τις κατηγοριες αξιζουν τα λεφτα τους... Μην ξεχνας ομως οτι μιλαμε για 5.200mah στα 12€....

Edited by ADISSON

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

Ειδα ποιο λες... Δεν ξερω τι θα λεει το συγκεκριμενο αλλα τα προιοντα που βγαζει σε αυτες τις κατηγοριες αξιζουν τα λεφτα τους... Μην ξεχνας ομως οτι μιλαμε για 5.200mah στα 12€....

 

Εγω πηρα περυσι, απο το ιδιο supermarket, ιδια μαρκα αλλα μικροτερο (και σε μεγεθος και σε mAh) powerbank και ειμαι πολυ ευχαριστημενος...!!

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα περυσι, απο το ιδιο supermarket, ιδια μαρκα αλλα μικροτερο (και σε μεγεθος και σε mAh) powerbank και ειμαι πολυ ευχαριστημενος...!!

 

Αυτο δεν εγραψα και εγω...Οτι συσκευες εχω παρει απο το Lidl για τα λεφτα τους ειναι αψογες

 

Απο κει και περα το θεμα ειναι οτι τα χρηματα για 5200 απο Ελλαδα ειναι καλα... Ελα ομως που με 17-18€ αγοραζεις την διπλασια χωρητικοτητα?

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικά περί Power Bank

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...