Jump to content

Γενικά περί Power Bank


xrhstos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σιγα μην παίρνουμε θηκη και για τα power bank..ας πεσει και ας σπασει!και λες και αν ειχαμε θήκη σιγα να μην σωζόταν,αντε στο κινητο γλυτωνεις κανα digitizer..
Link to comment
Share on other sites

Σιγα μην παίρνουμε θηκη και για τα power bank..ας πεσει και ας σπασει!και λες και αν ειχαμε θήκη σιγα να μην σωζόταν,αντε στο κινητο γλυτωνεις κανα digitizer..

 

Φίλε και εγώ το ίδιο ακριβώς σκεφτόμουν (τι νόημα έχει το case δηλαδή και δεν έχει σχέση με τα < 3 ευρώ που κοστίζει)... :p Ότι θέλει κάνει ο καθένας βέβαια, απλά λέμε... Στις συσκευές δεν είναι μόνο μην σπάσει, αλλά πες γλιτώνουμε γρατζουνιές, φθορές κλπ... Τώρα στο power bank που κάνει 15 ευρώ τι ακριβώς να γλιτώσουμε; Λες και άμα γρατζουνιστεί, φθαρεί εξωτερικά ή ακόμα-ακόμα σπάσει, κάτι έγινε... :p

Link to comment
Share on other sites

Φίλε και εγώ το ίδιο ακριβώς σκεφτόμουν (τι νόημα έχει το case δηλαδή και δεν έχει σχέση με τα < 3 ευρώ που κοστίζει)... :p Ότι θέλει κάνει ο καθένας βέβαια, απλά λέμε... Στις συσκευές δεν είναι μόνο μην σπάσει, αλλά πες γλιτώνουμε γρατζουνιές, φθορές κλπ... Τώρα στο power bank που κάνει 15 ευρώ τι ακριβώς να γλιτώσουμε; Λες και άμα γρατζουνιστεί, φθαρεί εξωτερικά ή ακόμα-ακόμα σπάσει, κάτι έγινε... :p

 

Προσωπικά τη θήκη σιλικόνης δεν την πήρα για να προστατέψω το ίδιο το Power Bank αλλά τα υπόλοιπα αντικείμενα που έρχονται σε επαφή με το power bank όταν όλα αυτά βρίσκονται μέσα σε ένα τσαντάκι. Φαντάσου ότι αυτό θα είναι καθημερινό φαινόμενο και μπορεί κάποια στιγμή η γωνία του power bank να πιέζει την οθόνη του τηλεφώνου ακόμα και όταν το τηλέφωνο βρίσκεται μέσα σε θήκη :confused:.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Επίσης συμβαίνει και το άλλο, επειδή το καλώδιο είναι κοντό, όταν φορτίζεις το κινητό το έχεις ακουμπισμένο πάνω του, η θήκη σιλικόνης το κάνει να κολλάει σχεδόν πάνω και να μη γλιστράει, σαν ένα σώμα. Αυτό είναι χρήσιμο γενικά και ακόμα πιο χρήσιμο στο αυτοκίνητο, που μένει σταθερό όπου και να το ακουμπήσεις

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ok παιδιά, δεν τα είχα σκεφθεί αυτά ομολογώ, καλά κάνατε και τα αναφέρατε... Θα ληφθούν υπόψη αυτές οι παράμετροι όταν πάρω και εγώ... :)
Link to comment
Share on other sites

Το βασικό για μένα είναι ότι δεν γλιστράει. Βολεύει πιστεύω. Και δευτερευόντως ότι δεν γρατζουνιέται. Για €1,5 ευρώ που την είχα πάρει μια χαρά μου είχε έρθει δεν το μετάνιωσα. Αλλά βολεύει και ότι ακουμπάς και την συσκευή σου επάνω και κάθεται άφοβα όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω και δεν έρχεται και αυτή σε επαφή απευθείας. Και δείχνει και ωραίο :p

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

ψαξτε στο ebay για την θηκη. κοντα στο ευρω πρεπει να κοστιζει

καπου εκει την αγορασα, ιδιο χρωμα με του paris_89

Link to comment
Share on other sites

Την βρήκα στο tinydeal €1,12 την θήκη σιλικόνης, αλλά δεν έχω ψωνίσει ποτέ από το συγκεκριμένο. Μόλις έκανα μία αγορά κάτι άλλο, θα δούμε τι λέει..

http://www.tinydeal.com/original-silicone-case-for-xiaomi-10400mah-power-bank-p-142782.html

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Για το Ελληνικο site too good to be true μαζι με σιλικονατη θηκη....

 

ΠΡΟΣΟΧΗ

Οσοι αγορασαν τις τελευταιες μερες το powerbank της Xiaomi στα 10400 mAh απο Gearbest καλο θα ειναι να μιλησουν μαζι τους γιατι εχουν σοβαρο προβλημα διαθεσιμοτητας του συγκεκριμενου χρωματος...

Ειχα 2 παραγγελιες σε επεξεργασια για 5 μερες μιλησα μαζι τους στο online chat και αλλαξαμε το χρωμα σε ασημι χωρις να κανω εκ νεου παραγγελιες....

Κλασικοί εκεί στο Gear να μην ενημερώνουν για έλλειψη στοκ.

Θέλουν ακυρώσεις μπας και βάλουν μυαλό.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το βασικό για μένα είναι ότι δεν γλιστράει. Βολεύει πιστεύω. Και δευτερευόντως ότι δεν γρατζουνιέται. Για €1,5 ευρώ που την είχα πάρει μια χαρά μου είχε έρθει δεν το μετάνιωσα. Αλλά βολεύει και ότι ακουμπάς και την συσκευή σου επάνω και κάθεται άφοβα όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω και δεν έρχεται και αυτή σε επαφή απευθείας. Και δείχνει και ωραίο :p

 

Πρακτικό και το πιαστράκι για το καλώδιο.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Κλασικοί εκεί στο Gear να μην ενημερώνουν για έλλειψη στοκ.

Θέλουν ακυρώσεις μπας και βάλουν μυαλό.

 

Oυτε καν μου ειπαν ποτε θα το εχουν, μονο οτι δεν ειναι σε στοκ, κατοπιν εορτης. Το εχουν συστημα φαινεται και το θεωρω μεγαλη απατεωνια, ειναι ευθεια εξαπατηση του πελατη. Δεν ξερω τι μπορει να γινει, γιατι και οι ακυρωσεις δεν τους τιμωρουν σε τπτ, ισα ισα εκαναν εναν ατυπο δανεισμο χωρις επιβαρυνσεις απο ολα αυτα..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Εχθές αγόρασα το Xiaomi 10.400mAh στα $17 σε χρυσό μαζί με μία σιλικονάτη θήκη στα $3 από banggood απ'όπου ψωνίζω και συχνά. Αναμένω :rolleyes:.

 

Πάντως στο Banggood είναι γρήγοροι, προχθές το αγόρασα και σήμερα με ενημέρωσαν ότι έφυγε η παραγγελία. Υπολογίζω καμιά 25-αριά μέρες.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Tι`ναι τουτο παλι; Official? Δεν υπαρχει στο ibuygou παντως..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Tι`ναι τουτο παλι; Official? Δεν υπαρχει στο ibuygou παντως..

 

 

Case box ειναι..κι εγω απο banggood παρειγγειλα,19 μαρτιου.20 ενημερωθηκα οτι το εστειλαν και αναμενω.η αυθεντικοτητα απο οτι λενε και αλλα παιδια ειναι οκ.περισσοτερα οταν παραλαβω

Link to comment
Share on other sites

Moυφα ειναι, δεν το βγαζει η εταιρεια και ετσι οπως δειχνει κιολας δε φαινεται η ποιοτητα xiaomi. Βεβαια το ζητημα ειναι αλλο, οπως εχω πει παλιοτερα το Power bank της Xiaomi στην τιμη που ειναι αξιζει ακομα και να το παρεις μονο και μονο για τις μπαταριες, να τις ξηλωσεις για να τις βαλεις αλλου. Δεν υπαρχουν πουθενα 4 original LG ή Samsung 18650 μπαταριες σε αυτη την τιμη. Οποτε το αντιστροφο δεν ειναι λογικο, να παρεις θηκη δλδ, παρα μονο αμα εχεις μπαταριες απο πριν.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Moυφα ειναι, δεν το βγαζει η εταιρεια και ετσι οπως δειχνει κιολας δε φαινεται η ποιοτητα xiaomi. Βεβαια το ζητημα ειναι αλλο, οπως εχω πει παλιοτερα το Power bank της Xiaomi στην τιμη που ειναι αξιζει ακομα και να το παρεις μονο και μονο για τις μπαταριες, να τις ξηλωσεις για να τις βαλεις αλλου. Δεν υπαρχουν πουθενα 4 original LG ή Samsung 18650 μπαταριες σε αυτη την τιμη. Οποτε το αντιστροφο δεν ειναι λογικο, να παρεις θηκη δλδ, παρα μονο αμα εχεις μπαταριες απο πριν.

 

νομίζω είναι θήκη για το powerbank.. αντί για σιλικόνη είναι μεταλλικό αυτό.

Link to comment
Share on other sites

παρελαβα χθες το 10400..πολυ καλη κατασκευη και μεταλλο παντου και η μπαταρια φαινεται να ειναι αυτο που υποσχεται.θα δοκιμασω σημερα με τελειως αδειο κινητο4000 mah,να δουμε!
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

... το Power bank της Xiaomi στην τιμη που ειναι αξιζει ακομα και να το παρεις μονο και μονο για τις μπαταριες, να τις ξηλωσεις για να τις βαλεις αλλου. Δεν υπαρχουν πουθενα 4 original LG ή Samsung 18650 μπαταριες σε αυτη την τιμη...

 

Πραγματικά, εγώ που αγοράζω μπαταρίες τύπου 18650 για τους φακούς μου παίρνω 4 ανώνυμες στα 10 € που δεν κρατάνε όπως της LG ή Samsung. Με έβαλες πάντως σε σκέψεις για το ξήλωμα :rolleyes:.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω, αφου δειχνει στατιστικα

Input:5V 1A

Output:5V 1A

Output Max:5V 1.5A

a power bank for your phone

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Mobile User: iphone 5 16gb

Tablet User: ipad mini retina 4g

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά, εγώ που αγοράζω μπαταρίες τύπου 18650 για τους φακούς μου παίρνω 4 ανώνυμες στα 10 € που δεν κρατάνε

Αυτο εχω κανει και γω, δεν ξαναπαιρνω μουφες

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια δεν αναφερθηκα σε στην θηκη σιλικονης αλλα στο ιδιο το powerbank σε μπλε χρωμα...

Οσοι το παραγγειλαν στην τιμη των 15,12$ ας κανουν μια επιβεναιωση οτι ολα ειναι οκ..

 

Οσον αφορα τις μπαταριες επειδη εχω παρει πανω απο 15 τοσο απο ebay και αλλα κινεζικα μαγαζια (ακομα και απο κινεζομαγαζα Αθηνα)

πολυ απλα εδω και αρκετους μηνες εχω βρει την υγεια μου με ευρωπαικο eshop (εαν επιβεβαιωσει καποιος admin οτι δεν υπαρχει προβλημα βαζω και link) σε τρομακτικα καλες τιμες για επωνυμες (ειδικα 18650)

Στους φακους δεν τρεχει τιποτα..απλα αυτες που πηρα 1€ απο Ελλαδα κρατανε κανα μισωρο το πολυ... Στο ηλεκτρονικο τσιγαρο και σε ηλεκτρονικους mod θες οποσδηποτε επωνυμες INR High Drain.... Και για αυτες πχ Samsung INR 25R 2600mah 18650 τα 4.5€ /τεμ ειναι πραγματικα τρομερη τιμη ..Εδω τις βρισκεις περιπου 9€

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το αρχικο σκεπτικο μου οταν πηρα το πρωτο Xiaomi powerbank στα 10400mah ηταν να βγαλω και να χρισημοποιησω τις unprotected 18650 LG ή Samsung στα 2600mah που εχει μεσα...

Μετα απο την αψογη λειτουργια του στις φορτισεις λυπαμαι να το κανω και τελικα τα κρατησα για να φορτιζω κινητα και tablets

Edited by ADISSON

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

... Οσον αφορα τις μπαταριες επειδη εχω παρει πανω απο 15 τοσο απο ebay και αλλα κινεζικα μαγαζια (ακομα και απο κινεζομαγαζα Αθηνα) πολυ απλα εδω και αρκετους μηνες εχω βρει την υγεια μου με ευρωπαικο eshop (εαν επιβεβαιωσει καποιος admin οτι δεν υπαρχει προβλημα βαζω και link) σε τρομακτικα καλες τιμες για επωνυμες (ειδικα 18650) ...

 

Νομίζω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να αναφέρεις το ηλεκτρονικό κατάστημα και εγώ παραπάνω ανέφερα το banggood ως το μαγαζι που πήρα το power bank Xiaomi. Πάντως και εγώ τις ανώνυμες 18650 μπαταρίες που παίρνω κυρίως από ebay δεν μου κρατάνε πολύ.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να αναφέρεις το ηλεκτρονικό κατάστημα και εγώ παραπάνω ανέφερα το banggood ως το μαγαζι που πήρα το power bank Xiaomi. Πάντως και εγώ τις ανώνυμες 18650 μπαταρίες που παίρνω κυρίως από ebay δεν μου κρατάνε πολύ.

 

Οκ

Το eshop ειναι το Ολλανδικο http://eu.nkon.nl

Εδω αναλυτικα οι 18650 που εχει

http://eu.nkon.nl/rechargeable/18650-size.html

Μεταφορικα εχει κοστος ο φακελος μεχρι 0,5kgr στα 4€ για Ελλαδα...Μια χαρα για 8-9 μπαταριες (~0,4€ ανα τεμ κοστος μεταφορικων)

Περιπου 2 εβδομαδες max ο χρονος παραλαβης

Απο φορουμ ηλεκτρονικων τσιγαρων το θεωρουν αξιοπιστο και εχουν κανει αρκετες αγορες και ολα οκ

Εχω ηδη 6 μπαταριουλες που ταξιδευουν για Ελλαδα

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

Ok παιδιά, δεν τα είχα σκεφθεί αυτά ομολογώ, καλά κάνατε και τα αναφέρατε... Θα ληφθούν υπόψη αυτές οι παράμετροι όταν πάρω και εγώ... :)

 

Πρακτικό και το πιαστράκι για το καλώδιο.

 

Το πιαστρακι μαλλον δεν ειναι πιαστρακι αλλα βαση για πέρασμα σε ζωνη!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικά περί Power Bank

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...