Jump to content

Γενικά περί Power Bank


xrhstos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα Power Bank (ή όπως θα λέγαμε στα ελληνικά μία εξωτερική μπαταρία για φόρτιση ηλεκτρονικών συσκευών).

 

Μ' ένα μικρό ψάξιμο που έκανα στο eBay βρήκα διάφορα και δεν ξέρω τι να διαλέξω και τι αξίζει να πάρω... Όποιος έχει κάποια εμπειρία ας βοηθήσει... ;)

 

Για παράδειγμα βρίσκεις...

 

... κάτι "τέρατα" με χωρητικότητα 12000mAh και 30000mAh (αλήθεια τόσα πολλά είναι;;;) με έξοδο 1Α για κινητά και 2.1Α για ταμπλέτες!

http://www.ebay.com/itm/12000mAh-20000mAh-LCD-External-Power-Bank-Backup-2-USB-Battery-Charger-f-iPhone-/200950327361?pt=LH_DefaultDomain_2&var=&hash=item2ec992a841

http://www.ebay.com/itm/4-Color-30000mAh-50000mAh-Universal-2-USB-Power-Bank-Backup-Charger-Battery-AU-/370882765542?pt=LH_DefaultDomain_15&var=&hash=item565a55e2e6

 

... κάτι "λεπτά" με 6000mAh και έξοδο 1Α!

http://www.ebay.com/itm/Ultra-Thin-6000mah-USB-LED-Power-Bank-Portable-Battery-Pack-for-Mobile-Phone-Lot-/130962730662?pt=US_Cell_Phone_PDA_Batteries&var=&hash=item1e7dfcaea6

 

... κάτι "πολύ μικρά" με 2600mAh και έξοδο 0.8Α για την απόλυτη φορητότητα αλλά δυνατότητα 1 με 1.5 φόρτισης!

http://www.ebay.com/itm/2600mAh-Battery-USB-Power-Bank-Portable-External-Charger-For-Galaxy-iphone-Lot-/181172766246?pt=US_Cell_Phone_PDA_Batteries&var=&hash=item2a2ebd0626

Q σου λεβέντη μου!!!
Link to comment
Share on other sites

δεν έχω ξαναδεί κάτι παρόμοιο και συνεπώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω πέρα από τις γενικές συμβουλές περί αγορών από ebay.

 

παρ'όλα αυτά το θεωρώ πολύ πρακτικό γκατζετάκι και ίσως χτυπήσω κάποιο αν καταλήξεις κάπου και μας το προτείνεις.:cool:

Link to comment
Share on other sites

καπου στις ανακοινωσεις,πριν κανενα μηνα περιπου ειναι αναρτηθει το Power bank της sony?lg? δεν θυμαμαι εταιρια.το βρεις θα δεις οτι εχουν γραφτει διαφορα για τα συγκεκριμενα gadget.

προσωπικα εχω παραγγειλει αυτο .οταν το παραγγειλα δεν ειχε μεταφορικα για Ελλαδα,τωρα μαλλον τα εβαλε.τεσπα μαλλον Τεταρτη θα το παραλαβω,(Τεταρτη ερχετε ο ταχυδρομος στη περιοχη μου,αναπτυξη ετσι??)

Μου το ειχε προτεινει ενα παιδι απο το φορουμ που το χρησιμοποιει ο ιδιος,ελπιζω να αξιζει.

Αλλωστε κατα την γνωμη μου τα power bank δεν ειναι για τακτικη φορτιση παρα μονο οταν σου τελειωνει η μπαταρια ή οταν ξερεις οτι δεν θα εχεις δυνατοτηα φορτισης.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω εδώ και 1 χρόνο σχεδόν το παρακάτω:

http://www.everbuying.com/product321983.html

 

Στηρίζω και το tablet (7 ιντσών). Βέβαια στην πράξη η μπαταρία δεν είναι 8800mAh αλλά γύρω στα 5000mAh σύμφωνα με τις φορτίσεις που κάνω.

Link to comment
Share on other sites

xrhsto γεια σου....

 

εχω powerbank νομιζω 10.000 mA και γενικα κανει καλα την δουλεια του.

Βεβαια ειναι και αυτο μια μπαταρια και δεν ειναι για παντα....

Οποτε πρεπει να ζυγισεις τι τυπου μπαταριας θα παρεις, μιας και αυτο ειναι το πιο κρισιμο σημειο....

Οι Li-poly αντεχουν πιο πολυ στην φορτιση - εκφορτιση εχουν ομως πιο πολυ ογκο απο οτι οι Li-ion

 

Τωρα στο τι να επιλεξεις,

πρεπει να ζυγισεις τι ακριβως ζητας.

Πολλα mA = πολλα φορτισματα (για μπαταρια 3000 mA το δικο μου φορτιζει 4 ισως και 5 φορες) = μεγαλος ογκος / βαρος (παρατηρησε οτι στα λινκ που δινεις κανενας (!!!) δεν αναφερει το βαρος του powerbank...) = περισσοτερη ωρα φορτισης.

λιγοτερα mA = λιγοτερα φορτισματα = πιο ευελικτο / πιο ελαφρυ στη μεταφορα = λιγοτ. χρονος φορτισης.

 

Μην σε εντυπωσιασουν τα πολλα mA αν θες να το βαζεις ευκολα σε μια τσεπη δεν σου κανει,

αν απο την αλλη ο ογκος σου ειναι αδιαφορος τοτε παρε αφοβα > = 10.000 mA

Δεν ειμαι ομως σιγουρος αυτα τα πολλα χιλιαδες mA αν οντως σημαινουν κατι.

Πχ 10.000 mA vs 50.000 mA = 5πλασια ικανοτητα φορτισης....

Προσωπικα πανω απο 20.000 mA θα το κοιταζα σχετικα υποπτα....

 

Τελος αρκετα απο αυτα εχουν διαφορους adaptors τα οποια καλο να τα συμπεριλαβεις.

Συνηθως φορτιζουν σχεδον ολα τα κινητα και δεν ξερεις ποιο κινητο θα σου τυχει να ζητησει ενεργεια....

Link to comment
Share on other sites

Εμενα χθες μου ηρθε απο αγγλια μεσω ebay ενα power bank με ικανοτητα να "αυτοφορτιζεται" απ τον ηλιο. Ειναι 10.000mAh και το galaxy s2 μου το φορτιζει για πλακα και πολυ γρηγορα αν το συνδεσω στην εξοδο των 2Α. Χωραει ανετα συο τσαντακι που φοραω παντα μαζι μου και υπο συνθηκες χωραει κ στη τσεπη μου αν και ειναι καπως βαρυ. Αν θελετε μπορω να παραθεσω και λινκ για το συγκεκριμενο προιον. Μου ηρθε σχετικα αμεσα σε 6 εργασιμες στη πορτα μου. Το κοστος του ειναι περιπου 27ευρω.

Επισκευτειτε την virtual πόλη μου και βοηθηστε στην εξελλιξη της!

http://thesschester.myminicity.com/

και

http://thesschester.myminicity.com/ind

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εμενα χθες μου ηρθε απο αγγλια μεσω ebay ενα power bank με ικανοτητα να "αυτοφορτιζεται" απ τον ηλιο. Ειναι 10.000mAh και το galaxy s2 μου το φορτιζει για πλακα και πολυ γρηγορα αν το συνδεσω στην εξοδο των 2Α. Χωραει ανετα συο τσαντακι που φοραω παντα μαζι μου και υπο συνθηκες χωραει κ στη τσεπη μου αν και ειναι καπως βαρυ. Αν θελετε μπορω να παραθεσω και λινκ για το συγκεκριμενο προιον. Μου ηρθε σχετικα αμεσα σε 6 εργασιμες στη πορτα μου. Το κοστος του ειναι περιπου 27ευρω.

 

Σε παρακαλώ μπορείς να γράψεις το link... :)

Q σου λεβέντη μου!!!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δουλεύω εδώ και χρόνια το Energizer Energizer® XP4001 με 4.000 χωρητικότητα, ταυτόχρονη φόρτιση 2 συσκευών και πλήθος βυσμάτων μέσα στην συσκευασία και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

 

http://www.energizerpowerpacks.com/ca/products/xp4001/

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εχω αγορασει μια και εγω απο ebay με 26 ευρω.χωρητικοτητας 6600 no name ομως.boro power γραφει αλλα αμα ψαξεις στο γουγλη δεν βγαζει αποτελεσμα.ειναι δυο εξοδων 0,6 και 2,1 ampere.το ειχα μετρησει με ενα αιφον 4s και το φορτισε απο το πεντε τοις εκατο μεχρι εκατο τοις εκατο δυο φορες καιτην τριτη φορα το πηγε μεχρι τριαντα.πολυ καλα.παραλια ολη μερα με 3g και δεν ειχα ποτε προβλημα.πολυ εξυπηρετικο gadget.αυτο με το ηλιακο πανελ παντως να ξερεις οτι θελει μια ολοκληρη μερα κατω απο τον ηλιο για να σου δωσει ενα 20-30 τοις εκατο.τουλαχιστον ενα που ειχα δοκιμασει πιο παλια δεν με εξυπηρετουσε καθολου.αυτα απο εμενα!

Edit:τελικα την βρηκα στο internet και ειναι 5600 mah.!

Edited by agrimis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επειδή ενδιαφέρομαι κι εγώ για ένα power bank για το Nexus S μου μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο από ebay;

Δεν θέλω κάποιο της πλάκας ούτε κάτι επώνυμο αλλά να κάνει καλά τη δουλειά του.

Χωρητικότητα: να μου βγάζει τουλάχιστον 2 φορτίσεις. Κάπου στα 5000mA νομίζω είναι καλά.

Να χωράει στην τσέπη αλλά δεν με πειράζει αν έχει το μέγεθος ή το βάρος του κινητού μου.

Και τιμή περίπου στα 15.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη χρονια!!

Εγω προτιμησα ενα μεγαλο power bank για να φορτιζω και κινητο και ταμπλετ.

Το πηρα απο mymemory.co.uk, οπου εβγαλε σε προσφορα ενα των 20000mAh:

http://www.mymemory.co.uk/Portable-Power/Everyday-Basics/Everyday-Basics-20000-mAH-Mega-Power-Bank-Dual-Battery-Charger

 

Θα γραψω εντυπωσεις οταν το παρω και το δουλεψω λιγο, παντως οι περισσοτερες κριτικες ειναι καλες...

Το αναφερω μηπως και βολευει καποιον αλλο και το θελει σε αυτη την τιμη (€19 τελικη).

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη χρονια!!

Εγω προτιμησα ενα μεγαλο power bank για να φορτιζω και κινητο και ταμπλετ.

Το πηρα απο mymemory.co.uk, οπου εβγαλε σε προσφορα ενα των 20000mAh:

http://www.mymemory.co.uk/Portable-Power/Everyday-Basics/Everyday-Basics-20000-mAH-Mega-Power-Bank-Dual-Battery-Charger

 

Θα γραψω εντυπωσεις οταν το παρω και το δουλεψω λιγο, παντως οι περισσοτερες κριτικες ειναι καλες...

Το αναφερω μηπως και βολευει καποιον αλλο και το θελει σε αυτη την τιμη (€19 τελικη).

 

Χωράει στην τσέπη αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Χωράει στην τσέπη αυτό;

 

Δεν ειναι κατι που με απασχολει οποτε δεν το εψαξα... θα σου πω διαστασεις οταν μου ερθει.

Μπορεις παντως να δεις στην τελευται φωτογραφια που το εχει διπλα σε iPhone & iPad, για να παρεις μια ιδεα του μεγεθους.

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

Ναι το πρόσεξα.

Δεν είναι μεγάλο αλλά δεν μπορείς να το κουβαλάς πάντα μαζί σου στην τσέπη όπως το κινητό.

Σίγουρα θα γίνεται ενοχλητικό. Μετά είναι και το βάρος ένα θέμα...

 

Τί λέτε γιαυτό;

http://www.ebay.co.uk/itm/Portable-Power-Bank-2600-5600-mAh-USB-Battery-Charger-4-iPhone-Samsung-HTC-Sony-/261304068578?pt=UK_MobilePhones_MobilePhonesCasesPouches&var=&hash=item3cd6efa9e2

Συγκεκριμένα το 5600 Model: 96 x 45 x 28 mm and 120g

Φαντάζομαι στο nexus s μου θα βγάλει πρακτικά άνετα 2 φορτίσεις σε μπαταρία 1440mAh

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχετε να προτείνεται κάποιο καλώδιο micro usb ώστε η φόρτιση να γίνεται σωστά? Με το καλώδιο του κινητού μου η φόρτιση γίνεται πάρα πολύ αργά μέσω του power bank. Έχω βάλει ένα κοντό καλώδιο πλέον γύρω στα 15 εκατοστά, φορτίζει σχετικά πιο γρήγορα αλλά πάλι δεν φορτίζει με κανονικό ρυθμό. Κανονικά δηλαδή η φόρτιση θα έπρεπε να γινόταν σε μία ώρα (Output: 5V 1500mA) και τελικά διαρκεί γύρω στις 2 ώρες.

 

Το ίδιο ισχύει και με ένα άλλο power bank που έχω το οποίο έχει έξοδο 1000mA.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ολοι θελουμε ενα power bank :p

Προσωπικα, οταν το εψαξα πολυ και αρχισα να βλεπω reviews κλπ, δεν κατεληξα πουθενα και δεν πηρα τιποτα :p

Οι τιμες που βλεπω τωρα ομως (κατι 15αρια) δεν ειναι και για πολυ σκεψη. Το παιρνεις και οταν χαλασει στην ανακυκλωση :)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ψαχνομουν τελευταία και πήρα αυτό http://www.ibuygou.com/p-original_xiaomi_power_bank_10400mah-5728-usd.html Είναι καλά τα λεφτά που ζητάει πιστεύω και ούτε Noname είναι..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει δύο φορές power bank της Anker.

Τα προτείνω ανεπιφύλακτα, είναι ποιοτικά και όχι noname.

Το πρώτο το είχα πάρει πριν ενάμιση χρόνο και λειτουργεί άψογα μέχρι σήμερα χωρίς κάποιο σημάδι φθοράς της μπαταριας.

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Ποια εχεις; Θελω και εγω να παρω μια εξωτερικη μπαταρια, και σκεφτομουν σε πρωτη φαση να χτυπησω το Anker mini
:cool:
Link to comment
Share on other sites

Παίδες θέλω να παραγγείλω το 13000 mah http://www.amazon.co.uk/gp/product/B00BQ5KHJW/ref=gno_cart_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=A2PGPJL0BBLHLX

Απλά επειδή για δύο άτομα έχει κουπόνι 20% και βγαίνει κάτω από 35€ στον καθένα, ενώ για έναν βγαίνει 40€ με το κουπόνι 10%.Αν κάποιος ενδιαφέρεται να πάρουμε μαζί ας μου στείλει πμ λίγο άμεσα..

Link to comment
Share on other sites

Ποια εχεις; Θελω και εγω να παρω μια εξωτερικη μπαταρια, και σκεφτομουν σε πρωτη φαση να χτυπησω το Anker mini

 

Το πρώτο power bank που έχω εδώ και ενάμιση χρόνο της Anker είναι το απλό astro με 5600mah και τώρα τελευταία πήρα ένα με 9000mah από την καινούργια σειρά της Anker το astro 2. Και από τα δύο είμαι απόλυτα ευχαριστημενος. Βέβαια η ποιότητα στην καινούργια σειρά τα astro 2 είναι καλύτερη. Εννοώ ως προς τα εξωτερικά υλικά που έχουν βαλει.

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Παρηγγειλα σημερα το mini και πιο μετα βλεπω να χτυπαω και το astro 2 για κανα ταξιδι.
:cool:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Τις τελευταίες ημέρες έχω φάει το eBay για να βρω power bank. Δεν με ενδιαφέρει τόσο η χωρητικότητα όσο η πραγματική απόδοση της συσκευής. Δηλαδή είμαι καλυμμένος με οτιδήποτε από 5000-8000mah και αν βρεθεί κάτι μεγαλύτερο το συζητάω. Βλέπω όμως ότι τα περισσότερα είναι no name κινέζικα και απογοητεύομαι. Έχω εμπειρία και από κινεζικές μπαταρίες που είναι fake στα mah που λένε. Οι υπόλοιπες που δεν είναι no name είναι ακριβές.

Αυτό που σκέφτομαι, και δεν ξέρω αν συμφωνείται, είναι το εξής : Αν υπάρχουν φορτιστές (power banks) που να δέχονται μπαταρίες επαναφορτιζόμενες. Οι μπαταρίες ναι μεν είναι ακριβές, αλλά είμαι 100% σίγουρος για την χωρητικότητα, σαν συσκευή έχει σαφώς πιο μειωμένο βάρος, μπορείς να έχεις και μια 2η τετράδα μπαταριών για... back up του back up, και όποτε εξασθενήσουν, τις αλλάζεις.

Έχω βρει μπαταρίες ΑΑ 2700 mah έκαστη προς 6 ευρώ. Άρα για 10800mah θα πληρώσω 24 ευρώ. Το μόνο που μένει είναι να βρω και συσκευή φόρτισης. Για αυτό σας ρωτάω, έχετε υπόψιν σας κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικά περί Power Bank

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...