Jump to content

[Note 3] Οι εμπειρίες σας με τη μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδη στο skroutz βλεπω αντιφατικες γνωμες για τις μπαταριες που κυκλοφορουν, που δηθεν (?) ειναι γνησιες...

εχει αγορασει καποιος μπαταρια για το note 3?

Θα ηθελα να γραψει απο ποιο καταστημα και αν ειναι εφαμιλη με την αρχικη μπαταρια.

 

εδω ειναι το προϊον του skroutz https://www.skroutz.gr/s/4325539/Samsung-EB-B800-Galaxy-Note-3.html#reviews

και αντιστοιχα στο eshop που με βολευει: http://www.e-shop.gr/samsung-eb-b800-battery-for-galaxy-note-3-n9005-p-TEL.015453

Link to comment
Share on other sites

Μη νομίζεις ότι κ στο eshop θα βρεις γνήσια. Φίλος μου πήρε και κρατούσε πιο λίγο από την παλιά.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι το υποψιαζομαι οτι ουτε εκει ειναι γνησια.

Γι αυτο το λογο ρωταω αν εχει αγορασει καποιος απο καποιο μαγαζι και εμεινε ευχαριστημενος απο την αποδοση.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου νομίζω αν θες να είσαι σίγουρος (όσο γίνεται)θα πρέπει να την αγοράσεις από την smartec(επίσημο service την samsung).Εγώ είχα πάρει μία από την vodafone (15 ευρώ την είχα πληρώσει)η οποία μέσα σε 2 μήνες φούσκωσε σαν μελιτζάνα.Εμφανισιακά ήταν ίδια με την original αλλά δεν ξέρω αν είχε nfc.Τελικά πήρα από την smartec με 30 ευρώ περίπου και όλα καλά.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όπως είπα παλιότερα έχω πάρει μπαταρία απο eshop και εγω τουλάχιστον έμεινα ευχαριστημένος.Ιδιους χρόνους με τη παλια δηλαδή με δεδομενα και βαρια χρήση βγάζω 4.5-5 ώρες.Η μπαταρία που μου έστειλαν υποστηρίζει και nfc το δοκίμασα πρόσφατα στέλνοντας κάποια αρχεία απο lg g2.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Η smartec εχει e shop ή πρεπει να πας Χαϊδάρι;

 

Έχει φίλε μπες και στο skroutz να τη βρεις.Μπορείς να πάρεις και ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις αν έχουν άμεσα γιατί όταν είχα καλέσει εγω μου είχαν πει ότι μετα απο 15 μέρες τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Πήρα μπαταρία σήμερα από σκρουτζομάγαζο. Προτίμησα από τα λίγο πιο ακριβά και όχι αυτά που τη βγάζουν στα 7-8 ευρώ.

 

Με βάση διάφορα στοιχεία οπυ βλέπω στο ιντερνετ μου φαίνεται ψιλο-ορίτζιναλ (τι γράφει πάνω, σε ποιες θέσεις, με ποιες γραμματοσειρές, κλπ). Έχει NFC

 

Την έβαλα, τη φόρτισα, έτρεξα ένα application για καλιμπράρισμα.

Αποτέλεσμα, αδειάζει σε dt. Τη φόρτισα κατά τις 3μιση το μεσημέρι και τώρα είναι άδεια. Μίλησα 1 ώρα!

Με την 4ετίας μπαταρία θα μου έτρωγε αντίστοιχα κανένα 30% ίσως.

Δεν ξέρω αν θα στρώσει στην πορεία, αλλά μέχρι στιγμής είναι μεγάλη απογοήτευση.

 

Έχει να προτείνει κανείς κάποιο τρόπο καλιμπραρίσματος, μήπως και κρατήσει ολόκληρη μέρα;

Link to comment
Share on other sites

Έχει να προτείνει κανείς κάποιο τρόπο καλιμπραρίσματος, μήπως και κρατήσει ολόκληρη μέρα;

 

Για ρίξε μια ματιά εδώ:

https://www.doctorandroid.gr/2018/02/how-to-calibrate-battery.html

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Πάντως αυτό που παρατήρησα με τη νέα μπαταρία είναι ότι με το που θα το χρησιμοποιήσω (π.χ. να μιλήσω ή να ανοίξω κάποια εφαρμογή όπως ένα εξαιρετικά ελαφρύ παιχνίδι) πέφτει με απίστευτο ρυθμό (π.χ. πριν από λίγο έπεσε περίπου 20% σε περίπου 15-20 λεπτά έχοντας ανοιχτό το Jewels Deluxe).

 

Έχω πάντα ανοιχτό Wifi & Bluetooth, αλλά με την παλιά (4ετίας πια) θα έπεφτε το μισό.

Γενικώς πλέον δε μου βγάζει ούτε καν μισή μέρα το κινητό και δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω γι αυτό

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που γράφεις η μπαταρία δεν είναι γνήσια.

Παιδιά που πήραν καινούργια μπαταρία είδαν αμέσως διαφορά στους χρόνους οθόνης.

Εσυ γράφεις ότι η μπαταρία είναι χειρότερη

απο την μαμά που είναι τεσσάρων χρόνων.

 

Εμένα η δικιά μου άρχισε να τα παίζει πλέον μετα απο τέσσαρα χρόνια + ,1000+ φορτίσεις, άπειρες ρομ.

Για πλάκα ομως τρείς τέσσερις ώρες οθόνη μου βγάζει άνετα αλλά έρχεται καλοκαίρι και είπα να την αλλάξω.

Περιμένω αυτήν

 

 

 

ffc7d8c94f3dbc8fb74b1a60b3b81de6.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που γράφεις η μπαταρία δεν είναι γνήσια.

Παιδιά που πήραν καινούργια μπαταρία είδαν αμέσως διαφορά στους χρόνους οθόνης.

Εσυ γράφεις ότι η μπαταρία είναι χειρότερη

απο την μαμά που είναι τεσσάρων χρόνων.

 

Εμένα η δικιά μου άρχισε να τα παίζει πλέον μετα απο τέσσαρα χρόνια + ,1000+ φορτίσεις, άπειρες ρομ.

Για πλάκα ομως τρείς τέσσερις ώρες οθόνη μου βγάζει άνετα αλλά έρχεται καλοκαίρι και είπα να την αλλάξω.

Περιμένω αυτήν

 

 

 

ffc7d8c94f3dbc8fb74b1a60b3b81de6.jpg

Πιστεύω ότι θα είναι μουφα και αυτή φίλε μου. Πήρα από skroutz με 10 ευρώ μια κρατάει απλά όχι όσο η αυθεντικια στην αρχή. Δεν έχει nfc επίσης μικρό το κακό. Η 100% original έχει 25 ευρώ από smartec. Κινηταρα πάντως έβαλα την νέα magma και εγώ.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία,

χτες όσο ήταν σε standby το τηλέφωνο δεν έπεφτε ούτε μισό % η μπαταρία. Μόλις πήγαινα να το χρησιμοποιήσω έπεφτε με ταχύτητα. Το βράδυ έμεινε στο 10% (από τις 9 μέχρι τις 2 περίπου που κοιμήθηκα). Στις 10 το πρωί είχε 6% και χτύπησε. Μόλις το απάντησα, στα 20 δευτερόλεπτα έκλεισε.

 

Προσπαθώ τώρα το καλιμπράρισμα που λέει το παραπάνω link. Είδωμεν

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία,

χτες όσο ήταν σε standby το τηλέφωνο δεν έπεφτε ούτε μισό % η μπαταρία. Μόλις πήγαινα να το χρησιμοποιήσω έπεφτε με ταχύτητα. Το βράδυ έμεινε στο 10% (από τις 9 μέχρι τις 2 περίπου που κοιμήθηκα). Στις 10 το πρωί είχε 6% και χτύπησε. Μόλις το απάντησα, στα 20 δευτερόλεπτα έκλεισε.

 

Προσπαθώ τώρα το καλιμπράρισμα που λέει το παραπάνω link. Είδωμεν

Για αλλαγή μπαταρίας πας. Στο τέλος εμένα ήταν 80 και μπορεί να έκλεινε. Ξεζούμισμα φουλ με 3000 πλήρες φορτίσεις ίσως παραπάνω. Σκύλος.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για αλλαγή μπαταρίας πας. Στο τέλος εμένα ήταν 80 και μπορεί να έκλεινε. Ξεζούμισμα φουλ με 3000 πλήρες φορτίσεις ίσως παραπάνω. Σκύλος.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για την καινούργια μιλάω.

Επειδή μου ήρθε πριν από 4-5 μέρες λέτε ότι καλό είναι να επικοινωνήσω με το κατάστημα να μου την αντικαταστήσουν;

Link to comment
Share on other sites

Για την καινούργια μιλάω.

Επειδή μου ήρθε πριν από 4-5 μέρες λέτε ότι καλό είναι να επικοινωνήσω με το κατάστημα να μου την αντικαταστήσουν;

Τέτοια συμπτώματα δεν εξηγούνται σε νέα μπαταρία και μαϊμού να είναι. Αστην να πάει 0 να σβήσει τελείως και κάνε μια πλήρη φόρτιση με αργό φορτιστή και βλέπεις.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έκανα και άναψα το κινητό πριν από 15 λεπτά.

Έχει πέσει ήδη 5%

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έκανα και άναψα το κινητό πριν από 15 λεπτά.

Έχει πέσει ήδη 5%

Πρέπει να είναι τελείως μουφα μάλλον άλλαξε την.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι τελείως μουφα μάλλον άλλαξε την.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Επικοινώνησα ήδη με το κατάστημα. Μου είπαν να τους τη στείλω για έλεγχο με δικά τους έξοδα (και φυσικά αυτό θα κάνω).

 

Πάντως από όσα έχω δει ψάχνοντας, φαινόταν κανονική (κυκλοφορούν πολλά βίντεο που δείχνουν γραμματοσειρές και διάφορα άλλα που ξεχωρίζουν τις τελείως μούφα από τις κανονικές).

Τέλος πάντων, θα επιστραφεί και είδωμεν.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Θα ηθελα να μου προτεινετε την μεγαλυτερη σε mAh μπαταρια για το note 3 χωρις extra καπακι οπως εδειξε ο φιλος πιο πανω :)

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ΤΟ έγραψα σε λάθος τόπικ. Sorry admins.

Το βάζω κι εδώ και αν θέλετε το σβήνετε από το άλλο.

 

Update λοιπόν.

 

Μου άλλαξαν την μπαταρία. Η νέα έχει εξωτερικά τα πάντα ίδια με την original και ημερομηνία πάνω τέλη Δεκέμβρη του 2017.

 

Την έχω φορτίσει μέχρι στιγμής 3 φορές από 0%. Επειδή δεν έχω φορτιστή του 1Α την έβαλα σε powerbank στη θύρα 1A και το powerbank στην πρίζα. Όταν δείξει 100% και το ανοίξω δε δείχνει μετά 100%. Αυτό 2 φορές στη σειρά.

Μετά το 40% πέφτει με απίστευτο ρυθμό και κλείνει το κινητό το πολύ σε μιση ώρα. Από το 20% δε στο 5λεπτο.

 

Το αφήνω να κλείσει τελείως και φορτίζω μέχρι τέλους. Σήμερα θα το αφήσω παραπάνω πριν το ανάψω.

 

Σημειώνω ότι με την κανονική του σχεδόν δεν έκλεινα το κινητό ποτέ.

 

Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλος τρόπος για καλιμπράρισμα ή αν έπεσα πάλι σε μαϊμού. Κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη.

 

Πάντως, ξανασημειώνω ότι αυτή τη φορά όλα τα γράμματα, το τι ακριβώς γράφει κλπ πάνω στην μπαταρία είναι ακριβώς πανομοιότυπο με την κανονική.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ έγραψα σε λάθος τόπικ. Sorry admins.

Το βάζω κι εδώ και αν θέλετε το σβήνετε από το άλλο.

 

Update λοιπόν.

 

Μου άλλαξαν την μπαταρία. Η νέα έχει εξωτερικά τα πάντα ίδια με την original και ημερομηνία πάνω τέλη Δεκέμβρη του 2017.

 

Την έχω φορτίσει μέχρι στιγμής 3 φορές από 0%. Επειδή δεν έχω φορτιστή του 1Α την έβαλα σε powerbank στη θύρα 1A και το powerbank στην πρίζα. Όταν δείξει 100% και το ανοίξω δε δείχνει μετά 100%. Αυτό 2 φορές στη σειρά.

Μετά το 40% πέφτει με απίστευτο ρυθμό και κλείνει το κινητό το πολύ σε μιση ώρα. Από το 20% δε στο 5λεπτο.

 

Το αφήνω να κλείσει τελείως και φορτίζω μέχρι τέλους. Σήμερα θα το αφήσω παραπάνω πριν το ανάψω.

Δεν αφήνουμε ποτέ να κλείσει τελείως το τηλέφωνο.

Το βάζουμε στο ρεύμα πριν το 15%.

Ο μαμά φορτιστής είναι 2A δεν υπάρχει λόγος τις πρώτες φορτίσεις να της κάνεις με powerbank.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Καλησπερα! Μποτειτε να μου προτείνετε μια καλη δοκιμασμενη μπαταρια; πηρα μια απο ομόνοια.. δε βγηκε καλη. Πηρα και μια απο ebay με αλλο καπακι.. κραταγε περισσοτερο στην αρχη αλλα μευα επεσε η αποδοση. Κ τώρα υπερθερμαινεται....
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

https://rover.ebay.com/rov...2F332929060988

Από εδώ την πήρα ή μπορείς να μπεις στο site της polarcell που είναι το ίδιο πράγμα.*

Μέσα σε 5 μέρες ήρθε από Γερμανία.*

Μου κάνει εντύπωση ότι η μπαταρία πάνω γράφει 3400 αντί για 3200 που είναι η εργοστασιακή. Στο μέγεθος πάντως είναι ίδια.

Samsung Note 9/Samsung Note 3

Samsung Tab pro 8.4/Samsung Tab 3 7"  

Samsung Tab A 2019 10.1''

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Νέα μπαταρία από Ελλάδα μαϊμού προφανώς 7.69 με βγήκε. Πρώτη φόρτιση την έβγαλα στο 95%. Τέρμα φωτεινότητα 4G συνέχεια ομιλία 1 ώρα αρκετό tapa talk Chrome λίγο mx player. 4 ώρες οθόνη είναι πολύ καλά για μένα με τα παραπάνω. Και σίγουρα θα στρώσει ακόμα. Η αυθεντική με κράτησε 3 χρόνια. Πήρα δεύτερη 10 ευρώ πήγε 2 και τώρα χθες καινούργια. Πάμε για άλλα 2 χρόνια άνετα με τη notara.

 

6b9ff000aa8286873f88801e0f5299bf.jpg

3ad221eb7ff88fd33ca6994d70abce00.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 3] Οι εμπειρίες σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...