Jump to content

ΙΜΕΙ backup/restore


aiakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εύκολο είναι η απάντηση βρίσκεται δύο ποστ παραπάνω.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

έχασα το imei το είχα κάνει backup με mobileunche αλλά δεν κάνει restore, επίσης δοκίμασα με mtk droid tool αλλά όταν πατάω το send at command μου βγάζει μήνυμα "at commant is failed to send " μπορείτε να με βοηθήσετε με την επαναφορά?

επίσης με το ΜΤK DROID TOOL δεν εμφανίζε BASEBAND και το UBOOT BUILD

Edited by sakis75
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πηρα backup με την εφαρμογη MobileUncle, μετα εκανα την εφαρμογη MobileUncle εφαρμογη συστηματος.

Πηγα σε cwm recovery και εκανα ολα τα wipe -- > ανοιξα το τηλεφωνο (εχασα τα imei) και πηγα να κανω επαναφορα imei με την εφαρμογη MobileUncle. Η επαναφορα δεν γινοταν με τιποτα, εβαλα (εφτιαξα) ενα gmail και μετα εγινε κανονικα το restore.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παιδια βοηθειααα εχω ενα zte 967s και δεν βγαζει τα imei.. ξαναπερασα ολη την ρομ με το sp flash tools αλλα παλι τιποτα... :(

κανεις καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και εάν χάσετε τα ΙΜΕΙ σας χωρίς να έχετε κάποιο backup δεν χρειάζεται να ανησυχήσετε καθόλου. Αρκεί να flashάρετε το boot.img στο κινητό σας (εάν δεν παίξει μόνο με το boot.img ρίξτε όλη την rom) και θα δείτε τα ΙΜΕΙ σας να έχουν επανέλθει (τα ΙΜΕΙ είναι καταχωρημένα και αποθηκευμένα πάνω στο hardware οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα).

 

 

το εκανες αυτο;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και εάν χάσετε τα ΙΜΕΙ σας χωρίς να έχετε κάποιο backup δεν χρειάζεται να ανησυχήσετε καθόλου. Αρκεί να flashάρετε το boot.img στο κινητό σας (εάν δεν παίξει μόνο με το boot.img ρίξτε όλη την rom) και θα δείτε τα ΙΜΕΙ σας να έχουν επανέλθει (τα ΙΜΕΙ είναι καταχωρημένα και αποθηκευμένα πάνω στο hardware οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα).

 

 

το εκανες αυτο;;;;

 

Εεε ναι αφου το γραφω παραπανω οτι φλασαρα ολη την ρομ...λες να ειναι για πεταμα τωρα?

Link to comment
Share on other sites

 

Εδω να προσθεσω οτι υπαρχει φακελος nvram με κατι αρχεια μεσα και προβλημα στο wifi kai BT δεν εχω στην ρομ του μινιντιλ..μολις βαζω miui ολο error πεταει...τεσπα θα το δοκιμασω..

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Backup Your IMEI

 

Κάποιες φορές και συνήθως μετά από εγκατάσταση κάποιας ROM υπάρχει η περίπτωση να χαθούν τα IMEI του κινητού. Ακόμα και εάν αυτή η rom είναι φτιαγμένη για την συσκευή σας. Δεν είναι παράξενο αλλά ούτε και κάτι το οποίο θα πρέπει να σας ανησυχήσει.

 

Υπάρχουν πολλοί τρόποι να πάρετε backup τα ΙΜΕΙ για την περίπτωση που συμβεί και σε εσάς κάτι τέτοιο.

 

Αναφέρω τα εργαλεία για κάθε τρόπο και περίπτωση

θα χρειαστείτε:

  • rooted κινητό
  • MTK Droid Tools --- LINK
  • MobileUncle MTK Tools --- LINK
  • χαρτί και μολύβι :confused:

 

 

Τρόπος 1

-Εγκαταστήστε και εκτελέστε τα MobileUncle Tools.

-Στο κεντρικό μενού θα βρείτε την επιλογή IMEI Backup Restore

-κάντε backup και έπειτα αντιγράψτε το αρχείο και στον υπολογιστή σας για μεγαλύτερη ασφάλεια.

-Όταν χρειαστείτε να κάνετε restore υπάρχει η επιλογή στο ίδιο μενού.

 

 

Τρόπος 2

-Κατεβάστε και εγκαταστήστε τα MTK Droid Tools

-Αφού ενεργοποιήσετε το USB Debugging στο κινητό σας το συνδέετε με τον υπολογιστή

-Εκτελέστε το πρόγραμμα και πατήστε στην κάτω δεξιά γωνία το κουμπί root[/]

-μόλις δείτε στα αριστερά το πράσινο ορθογώνιο πατήστε το κουμπί IMEI/NVRAM

-θα δείτε μπροστά σας την επιλογή του backup

-Για το restore απλώς επιλέξτε το αντίστοιχο κουμπί

 

 

Τρόπος 3

-Γράψτε σε ένα χαρτί τα ΙΜΕΙ του κινητού σας (λίγο ξεπερασμένος τρόπος αλλά δουλεύει ακόμα)

-Για να κάνετε restore ακολουθείστε την ίδια διαδικασία με τον τρόπο 2 αλλά αυτή τη φορά δεν πατάτε το restore (αφού δεν υπάρχει ηλεκτρονικό backup με την ίδια εφαρμογή)

-πληκτρολογήστε μόνοι σας τα ΙΜΕΙ που είχατε σημειώσει παλαιότερα στα 2 πεδία στην κορυφή του παραθύρου και πιέστε το κουμπί replace IMEI

 

 

Τρόπος 4

-Με κάποιον root explorer μετακινηθείτε στον root φάκελο και από εκεί στον φάκελο data/nvram/md

-αντιγράψτε στην SD σας όλο τον φάκελο NVRAM* (σίγουρα περιέχει και άλλα στοιχεία μέσα όπως πιθανότατα το BT ή/και WiFi) αλλά καλύτερα να είμαστε σίγουροι.

-στην περίπτωση που χρειαστείτε restore δεν έχετε παρά να μετακινήσετε πάλι τον φάκελο πίσω

* Στην ουσία ο φάκελος που θέλουμε είναι ο /data/nvram/md/nvram/NVD_IMEI

 

 

 

Ακόμα και εάν χάσετε τα ΙΜΕΙ σας χωρίς να έχετε κάποιο backup δεν χρειάζεται να ανησυχήσετε καθόλου. Αρκεί να flashάρετε το boot.img στο κινητό σας (εάν δεν παίξει μόνο με το boot.img ρίξτε όλη την rom) και θα δείτε τα ΙΜΕΙ σας να έχουν επανέλθει (τα ΙΜΕΙ είναι καταχωρημένα και αποθηκευμένα πάνω στο hardware οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα).

 

Σημείωση

Σε κάποιους κατόχους mediatek κινητών το backup από mobileuncle tools δεν είχε επιτυχία στο restore… οπότε θα πρότεινα να έχετε και ένα δεύτερο με άλλον τρόπο για μεγαλύτερη ασφάλεια.

 

φιλε μου θελω λιγη βοηθεια!

αρχικα ν πω οτι εβαλα μια ρομ στο LENOVO VIBE X2 κινητο μου, ομως χαθηκε το imei. τους αριθμους τους εχω αλλα δν μπορω να τους περασω μεσω του 1ου βηματος που λες. στο 2ο βημα φτανω μεχρι το ροοτ, βγαινει πρασινο λαμπακι αλλα δν με αφηνει να επιλεξω το imei/vram

μου βγαζει αυτο

--->>> Connect to device <<<---

--- ERROR : --- TotalBytesPerChunk Not Found. Set default Page/Spare=2048/64 !!!

ATTENTION! Requests for confirmation on the device screen are possible!

--- root shel it is received temporarily before reboot !

εχει καποιος καμια ιδεα??

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

αυτη ειναι η μονη λυση που δουλεψε για μενα, αρα η καλυτερη και σιγουρα η ευκολοτερη

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cryptotel.chamelephon

Αυτοί που κάνουν τους έξυπνους εκνευρίζουν εμάς που είμαστε... :lol:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπέρα παιδια!Έχω το ZTE Z9 MAX με snapdragon επεξεργαστη αλλα δε βρήκα άλλο τοπικ εκτος απο αυτο για ΙΜΕΙ!Δε μπορώ με τίποτα να επαναφέρω τα ΙΜΕΙ!Δοκίμασα αρκετούς τρόπους αλλα δε κατάφερα να το κάνω!Είναι κάποιος που γνωρίζει και μπορει να το κάνει!Είμαι απο Αθήνα και θα ήμουν ευγνώμων σε όποιον μπορεί να βοηθήσει!Αν καποιος θέλει και μπορει ας μου στελει σε pm για να του δώσω το τηλεφωνο μου να κανονισουμε!Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια!Έχω το ZTE Z9 MAX με snapdragon επεξεργαστη αλλα δε βρήκα άλλο τοπικ εκτος απο αυτο για ΙΜΕΙ!Δε μπορώ με τίποτα να επαναφέρω τα ΙΜΕΙ!Δοκίμασα αρκετούς τρόπους αλλα δε κατάφερα να το κάνω!Είναι κάποιος που γνωρίζει και μπορει να το κάνει!Είμαι απο Αθήνα και θα ήμουν ευγνώμων σε όποιον μπορεί να βοηθήσει!Αν καποιος θέλει και μπορει ας μου στελει σε pm για να του δώσω το τηλεφωνο μου να κανονισουμε!Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Αυτο το δοκιμασες https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cryptotel.chamelephon

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Έχω το Lenovo k51c78 από Κίνα.

Μετά από κάποια έρευνα και αφού είδα ότι είναι ίδιο με το A7010,βρήκα και του πέρασα rom από αυτό.

Η όλη διαδικασία πέτυχε αλλά το imei χάθηκε.

Πρώτον.Δοκίμασα με το *#*#3646633#*#* μπένει στο engineerMode/connectivity,αλλά λείπει το CDS information.

Δεύτερον.Δοκίμασα με MTK Droid Tools αλλά δεν έκανε τίποτα.Η πράσσινη μπάρα απλά δεν σταμάταγε μετά ακόμα και από πολλή ώρα.

Τρίτον.Δοκίμασα με το mobileuncle τίποτα.

Τέταρτον.Δοκίμασα με root explorer,βρίκα το data/nvram αλλά από τα υπόλοιπα δεν βρήκα.Δηλαδή τα /md/nvram/NVD_IMEI.

Πέμπτον.Δοκίμασα με το champelephon,έκανα αυτά που λέει ακόμα και νέα κάρτα sim έβαλα αλλά τίποτα.

Κάτι άλλο ξέρει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...