Jump to content

ΙΜΕΙ backup/restore


aiakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Backup Your IMEI

 

Κάποιες φορές και συνήθως μετά από εγκατάσταση κάποιας ROM υπάρχει η περίπτωση να χαθούν τα IMEI του κινητού. Ακόμα και εάν αυτή η rom είναι φτιαγμένη για την συσκευή σας. Δεν είναι παράξενο αλλά ούτε και κάτι το οποίο θα πρέπει να σας ανησυχήσει.

 

Υπάρχουν πολλοί τρόποι να πάρετε backup τα ΙΜΕΙ για την περίπτωση που συμβεί και σε εσάς κάτι τέτοιο.

 

Αναφέρω τα εργαλεία για κάθε τρόπο και περίπτωση

θα χρειαστείτε:

  • rooted κινητό
  • MTK Droid Tools --- LINK
  • MobileUncle MTK Tools --- LINK
  • χαρτί και μολύβι :confused:

 

 

Τρόπος 1

-Εγκαταστήστε και εκτελέστε τα MobileUncle Tools.

-Στο κεντρικό μενού θα βρείτε την επιλογή IMEI Backup Restore

-κάντε backup και έπειτα αντιγράψτε το αρχείο και στον υπολογιστή σας για μεγαλύτερη ασφάλεια.

-Όταν χρειαστείτε να κάνετε restore υπάρχει η επιλογή στο ίδιο μενού.

 

 

Τρόπος 2

-Κατεβάστε και εγκαταστήστε τα MTK Droid Tools

-Αφού ενεργοποιήσετε το USB Debugging στο κινητό σας το συνδέετε με τον υπολογιστή

-Εκτελέστε το πρόγραμμα και πατήστε στην κάτω δεξιά γωνία το κουμπί root[/]

-μόλις δείτε στα αριστερά το πράσινο ορθογώνιο πατήστε το κουμπί IMEI/NVRAM

-θα δείτε μπροστά σας την επιλογή του backup

-Για το restore απλώς επιλέξτε το αντίστοιχο κουμπί

 

 

Τρόπος 3

-Γράψτε σε ένα χαρτί τα ΙΜΕΙ του κινητού σας (λίγο ξεπερασμένος τρόπος αλλά δουλεύει ακόμα)

-Για να κάνετε restore ακολουθείστε την ίδια διαδικασία με τον τρόπο 2 αλλά αυτή τη φορά δεν πατάτε το restore (αφού δεν υπάρχει ηλεκτρονικό backup με την ίδια εφαρμογή)

-πληκτρολογήστε μόνοι σας τα ΙΜΕΙ που είχατε σημειώσει παλαιότερα στα 2 πεδία στην κορυφή του παραθύρου και πιέστε το κουμπί replace IMEI

 

 

Τρόπος 4

-Με κάποιον root explorer μετακινηθείτε στον root φάκελο και από εκεί στον φάκελο data/nvram/md

-αντιγράψτε στην SD σας όλο τον φάκελο NVRAM* (σίγουρα περιέχει και άλλα στοιχεία μέσα όπως πιθανότατα το BT ή/και WiFi) αλλά καλύτερα να είμαστε σίγουροι.

-στην περίπτωση που χρειαστείτε restore δεν έχετε παρά να μετακινήσετε πάλι τον φάκελο πίσω

* Στην ουσία ο φάκελος που θέλουμε είναι ο /data/nvram/md/nvram/NVD_IMEI

 

 

 

Ακόμα και εάν χάσετε τα ΙΜΕΙ σας χωρίς να έχετε κάποιο backup δεν χρειάζεται να ανησυχήσετε καθόλου. Αρκεί να flashάρετε το boot.img στο κινητό σας (εάν δεν παίξει μόνο με το boot.img ρίξτε όλη την rom) και θα δείτε τα ΙΜΕΙ σας να έχουν επανέλθει (τα ΙΜΕΙ είναι καταχωρημένα και αποθηκευμένα πάνω στο hardware οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα).

 

Σημείωση

Σε κάποιους κατόχους mediatek κινητών το backup από mobileuncle tools δεν είχε επιτυχία στο restore… οπότε θα πρότεινα να έχετε και ένα δεύτερο με άλλον τρόπο για μεγαλύτερη ασφάλεια.

Edited by StratosGR
Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμος οδηγός για όλα τα Mediatek based κινητά. :)

 

Εγώ προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει τον πρώτο τρόπο, με τα MobileUncle Tools.

"It is not the spoon that bends, it is only yourself."
Link to comment
Share on other sites

Οπως αναφερω στην σημειωση του πρωτου ποστ... Φιλος συμφορουμιστας ειχε προβλημα με το RESTORE απο τα mobileuncle. Το restore ολοκληρωνοταν αλλα τα ΙΜΕΙ δε περνουσαν στο κινητο. Οποτε λιγο προσοχη εκει
Link to comment
Share on other sites

Τα έχω σημειωμένα και "χειροκίνητα" φυσικά υπάρχει και αρχικό backup συσκευής από MTK Droid Tools/SP Flash Tool ! :D
"It is not the spoon that bends, it is only yourself."
Link to comment
Share on other sites

Aν χάσετε το imei ένας εύκολος τρόπος να το βάλετε είναι : στο τηλ πατάμε *#*#3646633#*#* μπαίνει σε serves menu, πάμε στο connectivity, CDS information , Radio information , phone 1 . Στην πάνω γραμμή έχει AT+, Σβήνουμε το + και το ξανά βάζουμε μας βγάζει μια λίστα με ( AT+EGMR=1,7,'''' ) το πατάμε μετά πάμε το κέρσορα στης ( '' imei '' ) και SEND AT COMMAND , reboot , στο phone 2 ξανά κάνουμε την διαδικασία με ( AT+EGMR=1,10,'''' ) και imei και reboot και όλα οκ μετά. Tσεκαρισμενω στο δικό μου τηλ .
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
Έχω ένα Lenovo p770 που μετά από μια custom rom έχασε τα imei. Ξαναφλάσαρα τη rom όπως αναφέρεται παραπάνω αλλά πάλι δεν βλέπει τις κάρτες sim. Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω;
OnePlus 5T
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα Lenovo p770 που μετά από μια custom rom έχασε τα imei. Ξαναφλάσαρα τη rom όπως αναφέρεται παραπάνω αλλά πάλι δεν βλέπει τις κάρτες sim. Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω;

 

χρησιμοποίησε το Droid Tools και περασε χειροκίνητα τα IMEI από εκεί. Τα ΙΜΕΙ μπορείς να τα βρεις στην συσκευασία του κινητού ή/και βγάζοντας την μπαταρία ή το καπάκι τη πλάτης του κινητού.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα Lenovo p770 που μετά από μια custom rom έχασε τα imei. Ξαναφλάσαρα τη rom όπως αναφέρεται παραπάνω αλλά πάλι δεν βλέπει τις κάρτες sim. Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω;

 

ξαναπερνα τα imei...

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Droid tools από xda λοιπόν

Αναγνώρισε το τηλέφωνο κι εμφάνισε τα 2 IMEI (στη συσκευή είναι εκτυπωμένο μόνο το ένα)

Πατάω το κουμπί IMEI/NVRAM και μετά restore και reboot

Αποτέλεσμα μηδέν. Το τηλέφωνο δεν κάνει reboot αλλά παραμένει κλειστό. Αφαιρώ το usb και την μπαταρία για να ξεκολήσει

 

Αν στον dialer πατήσω *#06# μου βγάζει τα ΙΜΕΙ στην οθόνη. Αλλά όταν ανοίγει γράφει ότι δεν έχει SIM μέσα. Δοκίμασα κι άλλες rom παλιότερες και νεότερες αλλά το ίδιο πρόβλημα παραμένει και αχρηστεύει το τηλέφωνο.

Edited by aiakos
OnePlus 5T
Link to comment
Share on other sites

Droid tools από xda λοιπόν

Αναγνώρισε το τηλέφωνο κι εμφάνισε τα 2 IMEI (στη συσκευή είναι εκτυπωμένο μόνο το ένα)

Πατάω το κουμπί IMEI/NVRAM και μετά restore και reboot

Αποτέλεσμα μηδέν. Το τηλέφωνο δεν κάνει reboot αλλά παραμένει κλειστό. Αφαιρώ το usb και την μπαταρία για να ξεκολήσει

 

Αν στον dialer πατήσω *#06# μου βγάζει τα ΙΜΕΙ στην οθόνη. Αλλά όταν ανοίγει γράφει ότι δεν έχει SIM μέσα. Δοκίμασα κι άλλες rom παλιότερες και νεότερες αλλά το ίδιο πρόβλημα παραμένει και αχρηστεύει το τηλέφωνο.

 

τα droid ΔΕΝ αναγνώρισαν τα ΙΜΕΙ... αν προσεξεις ειναι απλά συνεχόμενοι αριθμοί. ΕΣΥ πρεπει να βάλεις τα σωστά ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ και να πατήσεις το restore.

Link to comment
Share on other sites

Οι αριθμοί που εμφανίζονται στο droid tools δεν είναι συνεχόμενοι. Ο ένας είναι το ΙΜΕΙ που είναι στο αυτοκόλλητο πάνω στη συσκευή. Οπότε αναγνωρίζει το ΙΜΕΙ σωστά. Το πρόβλημα είναι ότι το τηλέφωνο δεν αναγνωρίζει την κάρτα sim. Δοκίμασα και τις 2 θέσεις sim αλλά τίποτε. Τώρα θα κατέβω να πάρω κι ένα ακόμη νούμερο μήπως και χάλασε η sim.

Ευχαριστώ για την βοήθεια, θα επανέθλω αργότερα με νεότερα.

OnePlus 5T
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα εντοπίστηκε στη sim τελικά... Δεν περίμενα να ζαλιστεί από τα φλασαρίσματα αλλά το έπαθε :lol: Έβαλα δυο καινούριες κάρτες και δούλεψαν και οι δύο. Ευχαριστώ και πάλι όσους με βοήθησαν παραπάνω.
OnePlus 5T
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχω ένα Lenovo S820, μετά άπό μια αλλαγή ρομ χάθηκαν τα ΙΜΕΙ...

Με droid tools δεν γίνεται τπτ...τους περνάω χειροκίνητα (είναι και ρουταρισμένο το κινητό) αλλά δεν καταχωρούνται. Δεν βλέπει τις σιμ το κινητό.

 

Έχω βάλει στοκ ρομ. Άλλος τρόπος;

Μοbile uncle πάλι δεν δουλεύει...

Υπόψιν δεν έχω backup

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια σας, έχω ένα Lenovo A660, μου το έστειλαν με πρόβλημα στο ΙΜΕΙ.

Μου έστειλε και την ROM που έχουν περάσει για να έχει Ελληνικά, για να την ξαναβάλω, μήπως και στρώσει αλλά τίποτα.

Και ενώ το (Flash tool) αναγνωρίζει το κινητό, και περνάω την ROM, το (MTK Droid Tools) δεν το βλέπει.

Τι μπορώ να κάνω;

Και κάτι άλλο γιατί ενώ έχει 2 sim το κινητό, στο αυτοκόλλητο κάτω από την μπαταρία έχει έναν αριθμό;

Πού θα βρω τον 2ο αριθμό;

Ευχαριστώ.

Edited by Freewin
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, έχω ένα Lenovo A660, μου το έστειλαν με πρόβλημα στο ΙΜΕΙ.

Μου έστειλε και την ROM που έχουν περάσει για να έχει Ελληνικά, για να την ξαναβάλω, μήπως και στρώσει αλλά τίποτα.

Και ενώ το (Flash tool) αναγνωρίζει το κινητό, και περνάω την ROM, το (MTK Droid Tools) δεν το βλέπει.

Τι μπορώ να κάνω;

Και κάτι άλλο γιατί ενώ έχει 2 sim το κινητό, στο αυτοκόλλητο κάτω από την μπαταρία έχει έναν αριθμό;

Πού θα βρω τον 2ο αριθμό;

Ευχαριστώ.

Απάντηση στον εαυτό μου και για να βοηθηθούν και άλλοι.

:happy: (το (MTK Droid Tools) δεν το βλέπει.

Τι μπορώ να κάνω; ) Τελικά το είδε, δεν είχα σωστούς drives.

:happy: (Και κάτι άλλο γιατί ενώ έχει 2 sim το κινητό, στο αυτοκόλλητο κάτω από την μπαταρία έχει έναν αριθμό;

Πού θα βρω τον 2ο αριθμό; )

Για δεύτερο αριθμό βάζετε τον ίδιο με διαφορά 2-8 νούμερα.

Π.χ. 1ος 123456781 2ος 123456783 η 123456789.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Aν χάσετε το imei ένας εύκολος τρόπος να το βάλετε είναι : στο τηλ πατάμε *#*#3646633#*#* μπαίνει σε serves menu, πάμε στο connectivity, CDS information , Radio information , phone 1 . Στην πάνω γραμμή έχει AT+, Σβήνουμε το + και το ξανά βάζουμε μας βγάζει μια λίστα με ( AT+EGMR=1,7,'''' ) το πατάμε μετά πάμε το κέρσορα στης ( '' imei '' ) και SEND AT COMMAND , reboot , στο phone 2 ξανά κάνουμε την διαδικασία με ( AT+EGMR=1,10,'''' ) και imei και reboot και όλα οκ μετά. Tσεκαρισμενω στο δικό μου τηλ .

 

μια βοήθεια αν γίνεται. Εχω το discovery v5 κινεζικο κινητο και έκανα reset και μου βγαζει invalid imei. Παω στο serves μενου και δεν υπαρχει το connectivity. Τι κάνω τώρα, αχρηστευτηκε το κινητο η έχω ελπίδες?

The Venus Project
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

παιδια εχω το thlt100s το εκανα format μεσω sp slash tool διαγραφηκαν τα παντα ξαναπερασα την νεα ρομ αλλα δεν βλεπει καθολου τις καρτες σιμ μπορειτε να με βοηθησετε σας παρακαλω εχω δοκιμασει τα παντα το mtkdroidtools το βλεπει αλλα δεν μου ανοιγει το imei/nvram

help

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια με το mtk droid tools πατησα root αλλα ολη την ωρα φορτωνει..και δεν μ ανοιγει ετσι το IMEI τι φταιει?thl t100s εχω

 

τελικα φορτωσε μου εδωσε root shell αλλα δεν ανοιγει την καρτελα Imei

Edited by toubanos2121
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
:)ευχαριστώ πέτυχε
Aν χάσετε το imei ένας εύκολος τρόπος να το βάλετε είναι : στο τηλ πατάμε *#*#3646633#*#* μπαίνει σε serves menu, πάμε στο connectivity, CDS information , Radio information , phone 1 . Στην πάνω γραμμή έχει AT+, Σβήνουμε το + και το ξανά βάζουμε μας βγάζει μια λίστα με ( AT+EGMR=1,7,'''' ) το πατάμε μετά πάμε το κέρσορα στης ( '' imei '' ) και SEND AT COMMAND , reboot , στο phone 2 ξανά κάνουμε την διαδικασία με ( AT+EGMR=1,10,'''' ) και imei και reboot και όλα οκ μετά. Tσεκαρισμενω στο δικό μου τηλ .
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το ΜΤΚ δεν βλεπει με τπτ το κινητό μου ΤΗL w200s..

Τι μπορεί να κάνω λάθος?

 

 

Edited...

Το βρήκα .. έπρεπε να ξαναπεράσω τους ADB Drivers .

Edited by FLO
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Για μένα έχει γίνει κανόνας. Με κινέζικο κινητό πάντα backup τα imei με Mobileuncle tools.

Τα εχασε; ένα πάτημα, restore τέλος...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
παιδια εχω το thlt100s το εκανα format μεσω sp slash tool διαγραφηκαν τα παντα ξαναπερασα την νεα ρομ αλλα δεν βλεπει καθολου τις καρτες σιμ μπορειτε να με βοηθησετε σας παρακαλω εχω δοκιμασει τα παντα το mtkdroidtools το βλεπει αλλα δεν μου ανοιγει το imei/nvram

help

 

 

Ρε φίλε τελικά το έφτιαξες ? και πως?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...