Jump to content

[Port] Πώς να κάνετε port την COT touch recovery [updated]


aiakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πώς να κάνετε port την

COT touch recovery 2.1.3

 

Μονο για Mediatek

 

 

Πρόκειται για ένα recovery με touch support. Υποστηρίζει Advanced backup όπου μπορείτε να επιλέξετε τα στοιχεία που θέλετε να πάρετε backup καθώς και advanced restore για επιλογή των στοιχείων που θα κάνει επαναφορά καθώς και πολλά ακόμα extra features σε σχέση με την απλή cwm. Δυστυχώς στα περισσότερα ΜΤΚ κινητά δεν είναι δυνατή η εγκατάσταση TWRP recovery (η μόνη άλλη με touch support και compiled για ΜΤΚ) χωρίς ειδικού hack για αύξηση του εν γέννη recovery partition σε 7ΜΒ. (λεπτομέρειες και οδηγός σχετικά με twrp σύντομα). Οπότε για όποιον θέλει touch support στην cwm recovery η COT είναι για την ώρα μονόδρομος.

 

 

  • Κατά την πρώτη εκκίνηση θα σας ζητηθεί να κάνετε tap πάνω σε ένα κόκκινο κουτάκι για να γίνει το touch calibration (μπορείτε να το επαναλάβετε ανά πάσα στιγμή)
  • Επίσης το πρώτο σας backup θα κάνει αρκετή ώρα για να ολοκληρωθεί. Ο λόγος είναι ότι δημιουργείτε το δένδρο καταλόγων και ελευθερώνεται χώρος. Τα επόμενα backup θα είναι γρήγορα.
  • Εάν θελήσετε να εγκαταστήσετε κάποιο zip το οποίο έχει δημιουργηθεί με "public keys" θα ερωτηθείτε αν επιθυμείτε να εγκαταστήσετε "untrusted zip". Πατήστε Ναι και θα εγκατασταθεί.
  • επειδή κάποιοι με ρώτησαν για την δομή των φακέλων του backup και τον φάκελο blobs που υπάρχει μέσα. Εφόσον η επιλεγμένη μέθοδος backup είναι DUB έχετε αυτούς τους φακέλους... εκεί μέσα είναι αποθηκευμένα όλα τα αρχεία σας... Με την νέα αυτή μέθοδο, σε κάθε backup αντικαθίστανται ΜΟΝΟ τα αρχεία που έχουν αλλάξει από το τελευταίο σας backup (βάση hashes). ΟΠΟΤΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΣΒΗΝΕΤΕ ΤΟΝ ΦΑΚΕΛΟ BLOBS. Έτσι έχουμε πολύ μικρότερα σε μέγεθος backup και πολύ πιο γρήγορη διαδικασία αφού backup γίνονται μόνο τα αλλαγμένα στοιχεία του κινητού σας. Εάν θέλετε να σβήσετε κάποιο παλιό backup σβήνετε ΜΟΝΟ την φάκελο του (με την ημερομηνία) και ΟΧΙ τον blob
    Όσοι επιλέξουν την μέθοδο tar είναι όλα γνωστά.
    Εδώ μπορείτε να δείτε ότι λέει σχετικά ο Koush Dutta

 

Θα χρειαστείτε:

  • Τα αρχεία της recovery (ανάλογα με την ανάλυση του κινητού σας) – ακολουθούν links
  • Το Port Tool - LINK
  • Τους adb drivers - LINK
  • *cygwin - LINK
  • *cygwin packages - LINK
  • *Java Dev Kit - LINK
  • *Unpack/repack Tools - LINK
  • *ΜΤΚ Droid Tools - LINK

 

* Αυτά θα τα χρειαστείτε μόνο αν είναι απαραίτητο να μειωθεί το μέγεθος του recovery.img Δυστυχώς τα ΜΤΚ δεν μπορούν να πάρουν recovery μεγαλύτερο από 6ΜΒ οπότε και θα χρειαστεί να μειωθεί το μέγεθος κάποιων αρχείων και να γίνει repack το img χειροκίνητα. Θα γίνει περεταίρω ανάλυση στο τέλος του οδηγού αυτού.

 

COT Download Links:

COT-recovery- 320x480

COT-recovery- 480x800

COT-recovery- 480x854

COT-recovery- 540x960

COT-recovery- 600x1024

COT-recovery- 720x1280

COT-recovery- 768x1280

COT-recovery- 800x1200

COT-recovery- 1024x600

COT-recovery- 1080x1920

COT-recovery- 1280x720

COT-recovery- 1280x768

 

Προσοχή οι εκδόσεις 720x1280 και 1280x720 είναι εντελώς διαφορετικές. Η πρώτη είναι για κινητά και η δεύτερη για tablet. Οπότε δώστε προσοχή στην επιλογή της έκδοσης βάση της ανάλυσης του κινητού σας.

 

 

  1. Κατεβάστε το porting tool και την αντίστοιχη έκδοση του recovery
  2. Αν δεν έχετε εγκατεστημένους τους adb drivers για το κινητό σας κάντε το.
  3. Αποσυμπιέστε το porting tool σε ένα φάκελο
  4. Ενεργοποιείστε το USB Debugging στο κινητό σας και συνδέστε το στον υπολογιστή σας.
  5. Εκτελέστε το Auto Port CWM.exe και ακολουθήστε τις οδηγίες στην οθόνη σας… ουσιαστικά θα δείτε έναν νέο φάκελο με όνομα CWM να δημιουργείται στο ίδιο directory που έχετε και το porting tool. Μέσα εκεί πρέπει να βάλετε το αρχειο του COT recovery που μόλις κατεβάσατε (πρέπει να το μετονομάσετε σε recovery.img). Και περιμένετε να τελειώσει η διαδικασία.

  6. i). Υπάρχει περίπτωση το tool να σας δώσει μήνυμα ότι δεν είναι εγκατεστημένοι οι adb drivers. Εάν είστε σίγουροι ότι υπάρχουν τότε θα κάνετε ένα τρικ.
    ii). Ανοίξτε τα MTK Droid Tools και πάτε στην καρτέλα root, backup. Recovery. Κάτω δεξιά πατήστε το κουμπί root… μόλις το κουτάκι στα αριστερά γίνει πράσινο πατήστε το κουμπί adb terminal… Αφήστε τα όπως είναι όλα αυτά και εκτελέστε και πάλι το Auto-port-tool. Αυτή τη φορά θα ολοκληρωθεί κανονικά και στο τέλος θα σας ρωτήσει εάν θέλετε να εγκατασταθεί στο κινητό σας (προτείνω να επιλέξετε όχι).
    iii). Στην περίπτωση που το μέγεθος της cwm είναι μεγαλύτερη από 6.1MB το script θα σας ενημερώσει ότι είναι αδύνατη η εγκατάσταση στο κινητό σας.
  7. Με το τέλος της όλης διαδικασίας θα δείτε έναν νέο φάκελο PORTED-CWM και μέσα σε αυτόν θα βρείτε το νέο recovery.img Εφόσον ελέγξετε το μέγεθος και δείτε ότι είναι μικρότερο από 6.1ΜΒ μπορείτε να το εγκαταστήσετε με είτε με flashing είτε με mobileuncle tools.
  8. Αφού δοκιμάσετε την δουλειά σας… ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΤΕ την.

 

Όπως πολλές φορές αναφέρθηκε μέχρι τώρα… υπάρχει η περίπτωση το αρχείο recovery.img να είναι μεγαλύτερο από το recovery partition (6.1ΜΒ) και να μην εγκαθίσταται (το συνάντησα σε κινητά με μεγάλες αναλύσεις οθόνης). Εάν δοκιμάσετε να την περάσετε… απλά θα πέσετε σε boot-loop της cwm. Το κινητό σας όμως θα μπορεί να ανοίξει σε κανονική λειτουργία οπότε περνάτε πάλι την παλιά σας χωρίς πρόβλημα.

 

Πώς θα λύσετε το πρόβλημα αυτό; Με λίγη δουλίτσα παραπάνω αλλά πιστέψτε με αξίζει τον κόπο.

 

 

1.Unpack/repack tool for linux/cygwin (ακολουθεί tool για windows)

  1. κατεβάστε το cygwin και εγκαταστήστε το (στο C:\cygwin )… κατά την εγκατάσταση θα σας ζητήσει από πού θα εγκαταστήσει τα απαραίτητα πακέτα… χρησιμοποιείστε τον φάκελο cygwin_packs που σας δίνω παραπάνω. Και επιλέξτε τα ακόλουθα:
    * Devel / gcc
    * Interpreters / perl
    * Utils / cpio
    * Utils / util-linux
    * Utils / ncurses
    * Archive / zip
    * Archive / unzip
    * Web / wget
  2. μετακινηθείτε στον φάκελο εγκατάστασης του cygwin και μέσα εκεί βάλτε τον φάκελο BM (από το bm.rar που κατεβάσατε)
  3. μεταφέρετε μέσα στον φάκελο c:\cygwin\bm\ το αρχείο της recovery που φτιάξατε παραπάνω.
  4. ανοίξτε το πρόγραμμα του cygwin. Θα δείτε ότι είναι ένα terminal όμοιο με αυτό των windows (command prompt).
  5. Τώρα πληκτρολογήστε τα ακόλουθα
    cd c:\cygwin και πατήστε enter
    cd bm και enter
    ./unpack-mt65xx.pl ./recovery.img και enter
  6. τώρα, στον φάκελο bm θα βρείτε ένα νέο αρχείο (recovery.img-kernel.img) και έναν φάκελο (recovery.img-ramdisk).
  7. μπείτε μέσα στον φάκελο του ramdisk και πάτε στον φάκελο res/lang και διαγράψτε την δεύτερη γλώσσα αφήνοντας μόνο τα αγγλικά.
  8. μετά πάτε στον φάκελο res/images εκεί θα βρείτε ένα αρχείο εικόνας png. Την εικόνα αυτή ανοίξτε την με το photoshop.
  9. στο photoshop… από το μενού Image / Adjustments / Posterize… εκεί επιλέξτε ένα νούμερο κοντά στο 5 (τα χρώματα της εικόνας θα παραμορφώσουν κάπως αλλά είναι αναγκαίο… άλλωστε στο κινητό σας λίγο θα σας ενδιαφέρει αυτό). Αποθηκεύστε την εικόνα. Θα δείτε ότι το μέγεθος έχει μειωθεί δραστικά.
  10. μετακινηθείτε τώρα στον φάκελο res/theme/hydro και κάντε το ίδιο για όλα τα «μεγάλα» αρχεία εικόνας.
  11. μόλις τελειώσετε με αυτό επιστρέψτε στο cygwin όπου τώρα πληκτρολογείτε τα παρακάτω
    ./repack-mt65xx.pl –recovery ./recovery.img-kernel.img ./recovery.img-ramdisk ./my-new-COTrecovery.img και enter.
  12. σε δευτερόλεπτα θα δείτε το νέο αρχείο σας το οποίο μπορείτε πλέον να εγκαταστήσετε στο κινητό σας.

 

2.Unpack/repack tool for Windows (credits to MiLToS_666 for the links)

LINK

Η διαδικασία είναι όμοια με την παραπάνω. Με αυτό όμως το εργαλείο δεν χρειάζεται να εγκαταστήσετε τίποτα άλλο, δουλεύετε άμεσα μέσα από τα windows

 

 

Πριν από οποιαδήποτε προσπάθεια θα πρέπει να λάβετε backup του κινητού σας. Παρακαλώ μην το αμελήσετε για το καλό όλων μας. Για όποιο πρόβλημα ή ερώτηση έχετε παρακαλώ ρωτήστε εδώ και όχι σε pm. Έτσι βοηθάμε πολύ περισσότερους που ίσως έχουν το ίδιο πρόβλημα/ερώτηση.

 

Ευχαριστίες:

  • Ένα μεγάλο ευχαριστώ στην ομάδα του COT που δημιούργησε αυτή την υπέροχη recovery.
  • Τον Carliv για το recompile της recovery σε ΜΤΚ κινητά
  • Τον yuweng για το port-tool
  • Τον bgcngm για το unpack/repack script

 

Τέλος, θα ήθελα να ζητήσω από όσους θελήσουν να μεταφέρουν αυτή την recovery στο κινητό τους να την τεστάρουν είτε μόνοι τους είτε με την βοήθεια φίλων και έπειτα να την μοιραστούν στο φόρουμ αυτό αλλά και να στείλουν ένα μήνυμα με link της recovery για να το προσθέσουμε στην λίστα με τα υποστηριζόμενα μοντέλα κινητών. Sharing is the point

 

 

COT recovery ScreenShots

[ATTACH]36266[/ATTACH] [ATTACH]36267[/ATTACH]

[ATTACH]36268[/ATTACH] [ATTACH]36269[/ATTACH]

[ATTACH]36270[/ATTACH]

 

Updated - 8 Οκτ. - cygwin guide

 

Updaded - 26 Οκτ.

με fix για το το bug του scrolling. Ακόμα τροποποιήθηκε το touch για να δέχεται taping σε όλη την οθόνη στον κάθετο άξονα του κάθε πλήκτρου.

Edited by StratosGR
scrolling fix - new base
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ported μοντέλα κινητών

 

  1. Cubot GT99 by aiakos@myphone
  2. Doogee DG100 by aiakos@myphone
  3. THL w7s by bbbb@myphone
  4. ZTE v987 by sso@myphone
  5. ZTE v967s by Carliv@xda
  6. Micromax A110/Noir/Cygnus T2 by BOND1987@xda
  7. celkon A97i by praderj@xda
  8. Star B6000 by carliv@xda
  9. FAEA F2 by MiLToS_666@myphone

Edited by StratosGR
Link to comment
Share on other sites

Themes

 

 

[ATTACH]36299[/ATTACH]

 

Για να εγκαταστήσετε κάποιο από τα Theme κάντε τα παρακάτω

  1. κατεβάστε το ανάλογο αρχείο και κάντε αποσυμπίεση
  2. πάρτε τον φάκελο THEME και αντιγράψτε τον στην SD στο sdcard/cotrecovery/ (εκεί μέσα βάζετε όλο τον φάκελο Theme)
  3. εκκινήστε σε recovery mode
  4. πάτε COT Options / COT Settings / Themes / και επιλέξτε Sd Card (Custom)
  5. την επόμενη φορά που θα ανοίξετε το recovery θα έχετε το νέο theme (μπορείτε να επιλέξετε reboot recovery μέσα από το power options)

 

 

Για να δημιουργήσετε το δικό σας Theme... το μόνο που χρειάζεστε είναι ένα πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας (πχ. photoshop) και φαντασία.

Κατεβάστε ένα από τα υπάρχοντα Themes (αρκεί να είναι για την ίδια ανάλυση με το κινητό σας).

Μέσα στον φάκελο \Theme\custom\ θα δείτε όλα τα png που απαρτίζουν το theme. Αλλάξτε τους τα φώτα... ΠΡΟΣΟΧΗ όμως οι νέες εικόνες θα πρέπει να έχουν το ίδιο όνομα ακριβώς και φυσικά τις ίδιες διαστάσεις με τις παλιές

Μέσα στον ίδιο φάκελο θα βρείτε και ένα αρχείο theme.ini Με αυτό μπορείτε να μεταβάλετε τα χρώματα (γραμματοσειρές κτλ.). ΜΗΝ ΑΛΛΑΞΕΤΕ το

ΝΑΜΕ = custom γιατί αλλιώς δεν θα δουλέψει.

Edited by StratosGR
Update - myphone theme 940x560 added
Link to comment
Share on other sites

Εκανα τo recovery για το thl w7s και μου βγήκε 6,03mb.Εγκατέστησα το cygwin αλλά δε μπορώ να το κάνω unpack.Μου δίνει το σφάλμα που δείχνω στην εικόνα.Εχω win xp 32bit.Tι λάθος κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Εκανα τo recovery για το thl w7s και μου βγήκε 6,03mb.Εγκατέστησα το cygwin αλλά δε μπορώ να το κάνω unpack.Μου δίνει το σφάλμα που δείχνω στην εικόνα.Εχω win xp 32bit.Tι λάθος κάνω;

 

κάτι λείπει από τα packs του perl. αν θές στείλε μου το recovery.img να το κάνω unpack...

μμμμμ.... Το μέγεθος δεν είναι πολύ μεγάλο οπότε μπορεί να παίξει και έτσι όπως είναι... το port tool σου έβγαλε μηνυμα; Δοκίμασε να την περάσεις με τα mobileuncle tools (βάλε στην SD και το recovery.img που έχεις τώρα) αν δεις ότι το κινητό δεν ανοίγει σε recovery κάνε κανονική εκκίνηση και πέρνα την παλιά σου.

 

-edit-

1. εγκατέστησε και τα Java Developer Kit (κάνω edit και το αρχικό post)

2. τρέξε ξανά το install του cygwin και δες αν είναι εγκατεστημένα τα παρακάτω

 

* Devel / gcc

* Interpreters / perl

* Utils / cpio

* Utils / util-linux

* Utils / ncurses

* Archive / zip

* Archive / unzip

* Web / wget

θα κάνω reupload τα packs καλού κακού

αν κάποιο λείπει βάλτο

Edited by aiakos
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δε μου μπούταρε.

οι φάκελοι που γράφεις πρέπει να είναι στον κεντρικό κατάλογο του cygwin; Δηλαδή c:\cygwin\ έχω τρέξει 2 φορές την εγκατάσταση και δε μου έβαλε τους φακέλους αυτούς

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δε μου μπούταρε.Το ανέβασα στο https://www.dropbox.com/s/xe6q5nwkhe19hy8/recovery.img

οι φάκελοι που γράφεις πρέπει να είναι στον κεντρικό κατάλογο του cygwin; Δηλαδή c:\cygwin\ έχω τρέξει 2 φορές την εγκατάσταση και δε μου έβαλε τους φακέλους αυτούς

 

THL-w7s @bbbb

έτοιμος αδερφε... σε παρακαλώ πες μου αν ειναι όλα οκ να το βαλουμε στη λίστα (τι ανάλυση έχει το κινητό?)

Edited by StratosGR
Link to comment
Share on other sites

Φίλε δούλεψε :D Το κινητό έχει ανάλυση 1280*720.Μπορείς να το βάλεις στη λίστα
Link to comment
Share on other sites

Φίλε δούλεψε :D Το κινητό έχει ανάλυση 1280*720.Μπορείς να το βάλεις στη λίστα

 

Τέλεια... ευχαριστώ πολύ bbbb

Link to comment
Share on other sites

aiakos τα συγχαρητήριά μου για τους οδηγούς που γράφεις!

Σε λίγο θα περάσω το recovery για το thl w7.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Πολλά-πολλά συγχαρητήρια κι από εμένα:)

Και το δικό μου βγήκε μεγάλο [6,06 MB (6.361.088 byte)]....αν μπορείς να το μικρύνεις :lol:

https://dl.dropboxusercontent.com/u/102352523/recovery.img

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Πολλά-πολλά συγχαρητήρια κι από εμένα:)

Και το δικό μου βγήκε μεγάλο [6,06 MB (6.361.088 byte)]....αν μπορείς να το μικρύνεις :lol:

https://dl.dropboxusercontent.com/u/102352523/recovery.img

 

COT recovery - sso

άρχισε η φάμπρικα :lol: τέλειο....

σε παρακαλώ μόνο να μου πεις συσκευή και ανάλυση

Link to comment
Share on other sites

Φίλε στη λίστα αν θες βάλε και το cot recovery του v967s http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2419448 που το έχει φτιάξει ο carliv μιας και το συγκεκριμένο κινητό έχει αρκετή κίνηση στο φόρουμ μας
Link to comment
Share on other sites

COT recovery - sso

άρχισε η φάμπρικα :lol: τέλειο....

σε παρακαλώ μόνο να μου πεις συσκευή και ανάλυση

Χίλια ευχαριστώ!!!

Το recovery που μου έστειλες είναι έτοιμο για φλασάρισμα; Το βάζω στην SD και το φλασάρω με το MobileuncleTools; Σωστά;

 

Συσκευή: ΖΤΕ v987

Ανάλυση: 1280_720

Edited by StratosGR

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Χίλια ευχαριστώ!!!

Το recovery που μου έστειλες είναι έτοιμο για φλασάρισμα; Το βάζω στην SD και το φλασ'αρω με το MobileuncleTools; Σωστά;

 

Συσκευή: ΖΤΕ v987

Ανάλυση: 1280_720

 

σωστά... εγκατάσταση όπως είναι... Μετά την δοκιμή σου... δώσε το πράσινο φως για προσθήκη στη λίστα

Link to comment
Share on other sites

σωστά... εγκατάσταση όπως είναι... Μετά την δοκιμή σου... δώσε το πράσινο φως για προσθήκη στη λίστα

 

:lol:

Πράσινο

:lol:

 

Τέλεια. Να είσαι καλά:)

 

EDIT:Ερώτηση: Το backup που είχα πάρει με το προηγούμενο recovery επαναφέρεται με το νέο; Μάλλον όχι (φαντάζομαι)!!Οπότε πάμε για νέο backup!!!

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα πρόσεξα ότι έχασα το imei μου.δε θυμάμαι όμως αν συνέβη όταν φλασαρα το μεγάλο δικό μου recovery ή το μικρότερο.προσπάθησα να επαναφέρω το imei backup που είχα πάρει με τα mobile uncle tools και ενώ λέει επιτυχής επαναφορά,μετά το reboot το imei δεν επανέρχεται.
Link to comment
Share on other sites

EDIT:Ερώτηση: Το backup που είχα πάρει με το προηγούμενο recovery επαναφέρεται με το νέο; Μάλλον όχι (φαντάζομαι)!!Οπότε πάμε για νέο backup!!!

 

Είναι συμβατό και με CWM (tar).. απλά άλλαξε το από τα COT Options

 

Μόλις τώρα πρόσεξα ότι έχασα το imei μου.δε θυμάμαι όμως αν συνέβη όταν φλασαρα το μεγάλο δικό μου recovery ή το μικρότερο.προσπάθησα να επαναφέρω το imei backup που είχα πάρει με τα mobile uncle tools και ενώ λέει επιτυχής επαναφορά,μετά το reboot το imei δεν επανέρχεται.

 

τσέκαρε μέσα από Droid Tools

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα πρόσεξα ότι έχασα το imei μου.δε θυμάμαι όμως αν συνέβη όταν φλασαρα το μεγάλο δικό μου recovery ή το μικρότερο.προσπάθησα να επαναφέρω το imei backup που είχα πάρει με τα mobile uncle tools και ενώ λέει επιτυχής επαναφορά,μετά το reboot το imei δεν επανέρχεται.

Χρηστο χαθηκαν τα IMEI και των δυο υποδοχων;

Στο backup παιρνει και τα δυο IMEI;

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Ναι και τα δύο.Τώρα δεν είμαι σε pc και δε μπορώ να κάνω κάτι.θα το δω αργότερα και θα επανέλθω.
Link to comment
Share on other sites

Ναι και τα δύο.Τώρα δεν είμαι σε pc και δε μπορώ να κάνω κάτι.θα το δω αργότερα και θα επανέλθω.

 

αν δεν παίξει ούτε από droid tools... φλάσαρε το boot.img

Link to comment
Share on other sites

Αν πληκτρολογήσεις *#06# δεν βγάζει τίποτα;

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο σε εμενα που το περασα δεν χαθηκαν.

 

Edit στο *#06# μου βγαζει μονο το ενα imei, στις ρυθμισεις> σχετικα με το τηλεφωνο > κατασταση > πληροφοριες imei μου βγαζει και τα δυο.

Edited by Karthan7

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

έχω φλασαρει πολλές φορές (μεγάλα recovery) μέχρι να μάθω για το μέγεθος αλλά ποτέ δεν υπήρξε παρόμοιο θέμα... μόνο δεν άνοιγε το recovery (αφού μόνο αυτό αλλάζει) τα EFS directory παραμένουν ανέπαφα
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...