Jump to content

Doogee DG100


aiakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μα η ρυθμιση που ανεφερεται στο πρωτο ποστ δεν εχει ΚΑΜΜΙΑ απολυτος διαφορα και ειναι σαν να μην την εχεις βαλει καθολου.....

Τουλαχιστον στο δικο μου ενω στην αρχη νομιζα οτι ειχε διαφορα , δεν εχει καμμια απολυτως.

Οταν κανεις κληση μεγαλης διαρκειας και μετα βγαζεις το τηλεφωνο απο το αφτι σου , η οθονη παραμενει μαυρη για πααααρα πολυ ωρα , τοσο πολυ που σου σπαει τα νευρα.

Εγω εβαλα την ρυθμιση για να κλινει η γραμμη με το Power on / off να φανταστεις.....

προφανώς κάποιες παρτίδες έχουν πρόβλημα στον αισθητήρα εγγύτητας..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 729
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με λίγα λόγια το τηλεφωνάκι κάνει ή δεν κάνει για κάποιον που θέλει μια συσκευή να λειτουργεί σωστά out of the box;

 

:confused:

Link to comment
Share on other sites

Η προσωπική μου εμπειρία κάκιστη .

 

Όπως τα περιγράφω παραπάνω και χειρότερα .

Η οθόνη χάνει συνέχεια το touch δυσκολεύομαι πλέον και στο να απαντήσω κλήσεις , να τις κλείσω ή να πάρω εγώ τηλέφωνο . Με το μενού που έχει τρελαθεί και πετάγεται συνέχεια δυσκολεύομαι να γράψω και στο πληκτρολόγιο .

 

Εχω γράψει και στο everbuying και αν δεν βρεθεί λύση το γυρίζω πίσω ( με δικά μου έξοδα , οπότε ουσιαστικά παίρνω πίσω τα μισά λεφτά ) .

 

Είχα μια πολύ καλή εμπειρία μέχρι τώρα με κινέζικη ταμπλέτα που μου βγήκε άψογη (φτου φτου ) 10 μήνες τώρα και είπα να δοκιμάσω και με κινητό . Αφήνω μια επιφύλαξη αλλά φοβάμαι για χαμένα λεφτά και χρόνο

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη χάνει συνέχεια το touch δυσκολεύομαι πλέον και στο να απαντήσω κλήσεις , να τις κλείσω ή να πάρω εγώ τηλέφωνο . Με το μενού που έχει τρελαθεί και πετάγεται συνέχεια δυσκολεύομαι να γράψω και στο πληκτρολόγιο .

Εχω γράψει και στο everbuying και αν δεν βρεθεί λύση το γυρίζω πίσω (με δικά μου έξοδα , οπότε ουσιαστικά παίρνω πίσω τα μισά

 

Α. Η αποστολή ενός κινητου, ΣΥΣΤΗΜΕΝΟ, στην Κίνα, στοιχίζει 9-10 ευρώ, αρα χάνεις max το 20% της αξίας - οχι μισά...

Β. Πέρασμα νεας ΡΟΜ ή επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, δοκίμασες?

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια το τηλεφωνάκι κάνει ή δεν κάνει για κάποιον που θέλει μια συσκευή να λειτουργεί σωστά out of the box;

 

:confused:

 

φίλε μου ΚΑΝΕΝΑ Κινέζικο κινητό δεν είναι σίγουρο οτι θα δουλεύει απροβλημάτιστα out of the box, είναι βασικά θέμα τύχης και αναζήτησης για αξιόπιστους πωλητές (που δεν αγοράζουν σκαρταδούρες) και καλή υποστήριξη από devs και χρήστες... Εξ ου και η χαμηλή τιμή, γιατί τέτοια ρίσκα για 250άρια και 300άρια δεν θα τα έπαιρνε εύκολα κάποιος.

 

Εγώ παρέλαβα το δικό μου την Παρασκευή αλλά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου σχεδόν γιατί είναι άρρωστος ο μικρός, όμως η πρώτη ματιά δείχνει να μην έχω κάποιο από τα σοβαρά προβλήματα που είχαν άλλοι χρήστες.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε η συσκευές αυτές είναι για τους ψαγμένους. Πρέπει κάποιος να έχει ασχοληθεί με παραμέτρους και ιστορίες αλλιώς δύσκολα τα πράγματα; Είναι έτσι ή δεν είναι;

 

Όλοι μας γνωρίζουμε σχετικά για τα φθηνά Κινέζικα προϊόντα.

Δεν είναι ας πούμε σαν ένα κινέζικο DVD player ή ραδιόφωνο που κατά 95% θα δουλέψει σωστά;

 

Με τα κινητά διαφέρει η κατάσταση ή ισχύουν τα ίδια που ισχύουν σε ένα οποιοδήποτε Κινέζικο ηλεκτρονικό προϊόν;

 

Ρωτάω ως άσχετος με τα Smartphone και ευχαριστώ!

 

:O

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα επώνυμα κινητά της Κίνας, έχουν άψογες ROM, οπότε ο μόνος λόγος να μην δουλέψει μιά χαρά με το καλημερα, είναι να έχει πρόβλημα κάποιο εξάρτημα του κινητού. Αγοράζοντας από επώνυμο κατάστημα Κίνας, εξασφαλίζεις και ότι πριν το αποστείλουν, θα κάνουν ένα τυπικό check του κινητού, ώστε να δουν αν όλα είναι εντάξει πριν το διώξουν και να αποφύγουν άσκοπα πήγαινε-έλα του κινητού και δυσαρεστημένους πελάτες.

 

Το συγκεκριμένο DG100, έχει μάπα ROM, με μπόλικα προβλήματα που τα διαβάζετε σε προηγούμενα post από κατόχους. Προσπεράστε...

Link to comment
Share on other sites

Είστε κατατοπιστικότατος. Μάρκες επώνυμων κινητών Κίνας μπορείτε να προτείνετε ασχέτως μοντέλων;
Link to comment
Share on other sites

 

Και σήμερα ξαφνικά σταμάτησε να "αναγνωρίζει" οποιοδήποτε βύσμα ακουστικού

με αποτέλεσμα να μην έχω σε καμία μορφή έξοδο ήχου

έχει τύχει σε κανέναν σας αυτό?

 

Μετά από μια βδομάδα λειτουργίας, παρουσίασε το ίδιο πρόβλημα και το δικό μου. Κάποια πρόταση κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Α. Η αποστολή ενός κινητου, ΣΥΣΤΗΜΕΝΟ, στην Κίνα, στοιχίζει 9-10 ευρώ, αρα χάνεις max το 20% της αξίας - οχι μισά...

Β. Πέρασμα νεας ΡΟΜ ή επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, δοκίμασες?

 

Μακάρι να είναι μόνο τόσα , αν και στις μέρες μας δεν περισσεύουν και τα 10 ευρώ .

 

Β. Πέρασμα νεας ΡΟΜ ή επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, δοκίμασες?

 

Επαναφορά αρχικών ρυθμίσεων , όπως λέω και στο προηγούμενο μήνυμα έκανα δύο φορές .

Αμα βάλω νέα ROM χάνεται η εγγύηση

Link to comment
Share on other sites

Είστε κατατοπιστικότατος. Μάρκες επώνυμων κινητών Κίνας μπορείτε να προτείνετε ασχέτως μοντέλων;

 

Jiagu, Zopo, Amoi, THL και σε δεύτερη μοίρα κάποια μεμονωμένα κινητά από κάποιες άλλες εταιρίες, δες ποιά κινητά έχουν "ρεύμα" στο forum, δεν είναι δύσκολο...

Link to comment
Share on other sites

Αμα βάλω νέα ROM χάνεται η εγγύηση

 

Αυτό, είναι ερώτηση ή δήλωση?

Φυσικά και δεν χάνεται, το προβλέπει και ο κατασκευαστής! (για official μιλάω)

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Στο site του everbuying λέει

 

2. Note: This smart phone is designed only to work with the current Android OS installed in it. Any alterations such as upgrades or flashing a newer version will void the warranty.

 

Εσύ τι καταλαβαίνεις ; Αμα βάλω επίσημη ROM χάνεται η εγγύηση ;

Link to comment
Share on other sites

Jiagu, Zopo, Amoi, THL και σε δεύτερη μοίρα κάποια μεμονωμένα κινητά από κάποιες άλλες εταιρίες, δες ποιά κινητά έχουν "ρεύμα" στο forum, δεν είναι δύσκολο...

 

Και πάλι ευχαριστώ. Μπήκα στο νόημα.

 

:D

Link to comment
Share on other sites

Στο site του everbuying λέει

 

2. Note: This smart phone is designed only to work with the current Android OS installed in it. Any alterations such as upgrades or flashing a newer version will void the warranty.

 

Εσύ τι καταλαβαίνεις ; Αμα βάλω επίσημη ROM χάνεται η εγγύηση ;

 

Καλά το everbuying αναφέρει και ότι αν κάνεις root χάνεις την εγγύηση, μάλιστα σε συσκευές που έρχονται έτοιμες ρουταρισμένες με την επίσημη rom.

Δεν είναι και το πιο αξιόλογο κατάστημα..

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Τα νεωτερα απο το δωρο που εκανα δικαιωνουν οσους παραπονιουνται για την καθυστερηση στην επαναφορα μετατην κληση,οποτεεκανα claim για επιστροφη στο Paypal,αν αρχισουν και τα υπολοιπα που διαβαω κλαφτα Χαραλαμπε,το focalprice μου προτεινε 45 δολλαρια επιστροφη,τι λετε να κανω?Να το δεχτω κι οσο κρατησει λεω,το ρουτ στο δικο μου γινεται οπως στην πρωτη σελιδα μηπως και διορθωσω το προβλημα?Επειδη ειμαι τελειως ασχετος τα λινκ που εχει εκει δεν τα ξεχωριζω,μπορει καποιος να με βοηθησει?
Link to comment
Share on other sites

Τα νεωτερα απο το δωρο που εκανα δικαιωνουν οσους παραπονιουνται για την καθυστερηση στην επαναφορα μετατην κληση,οποτεεκανα claim για επιστροφη στο Paypal,αν αρχισουν και τα υπολοιπα που διαβαω κλαφτα Χαραλαμπε,το focalprice μου προτεινε 45 δολλαρια επιστροφη,τι λετε να κανω?Να το δεχτω κι οσο κρατησει λεω,το ρουτ στο δικο μου γινεται οπως στην πρωτη σελιδα μηπως και διορθωσω το προβλημα?Επειδη ειμαι τελειως ασχετος τα λινκ που εχει εκει δεν τα ξεχωριζω,μπορει καποιος να με βοηθησει?

 

ναι φίλε μου το ρουτ γίνεται ακριβώς όπως περιγράφεται στο αρχικό (δεν ξέρω για την εγκατάσταση των drivers γιατί τους είχα ήδη εγκατεστημένους από το lenovo), απλά πρόσεξε 2 σημεία: να χρησιμοποιήσεις το καλώδιο του DG100 (και όχι κάποιο άλλου) και να τρέξεις το bat με run as administrator αν είσαι σε win7. Και, όπως προτείνω πάντα, αμέσως μετά το ρουτ βάζεις titanium ώστε να παίρνεις backup πριν από οποιοδήποτε σβήσιμο ή μετακίνηση.

 

Πέρα από το proximity bug, που το έχω και εγώ (όχι πάντα), και που λίγο που το έψαξα συναντιέται και σε πολύ ακριβότερα τηλέφωνα, εγώ το βρήκα ταχύτατο, εξαιρετική οθόνη (καλύτερη και από του lenovo A660 - IPS), ένταση ηχείων ικανοποιητική, gps έπαιξε αμέσως με το tip της πρώτης σελίδας, μπαταρία δείχνει ικανοποιητική, άμεσος συγχρονισμός με exchange, τελικά για τα λεφτά του είναι εξαιρετικό value for money... και στην τελική, με τα 45$ που θα πάρεις πίσω τι θα αγοράσεις σε αυτή την κατηγορία; το cubot που είναι λιγότερο γνωστό;

 

Το proximity θα το παλέψω και εγώ εν καιρό (έχει screen protector επάνω του)- αν και δεν με καίει άμεσα γιατί λόγω αγνωστου σαρ προβλέπεται συστηματική χρήση ΒΤ, το άλλο με το βύσμα ακουστικών δεν το έχω και ελπίζω να μην το εμφανίσει.....

Link to comment
Share on other sites

Η Doogee αναφέρει:

Our engineer who is responsible for research and development has find out the solution to solve some small bugs for your DG100, the method is as follow:

 

Proximity fix (black screen after call ends for 3-4 seconds)

 

Open build.prop (inside /system) and on the end of the file add the following lines

 

ro.lge.proximity.delay=25

mot.proximity.delay=25

 

Low speaker volume during calls

 

Open engineer mode (on the dialer press *#*#3646633#*#* )

move to Hardware Testing tab (third on the right)

then to Audio

select Normal Mode

for Type: spf and spf2

and for each level (from 0-6) increase the values and press set each time

tip... for level 6 set 150 or at maximum 155 but not the maximum available 160.

 

When finish go back on menu Audio

Select SpeechEnchacement

Change common parameter to Normal mode

Change parameter0 to parameter6

Set a value around 300

And for parameter7

Set value between 96-124

 

Even though you don’t need to restart the phone its better to do.

Link to comment
Share on other sites

Η Doogee αναφέρει:

Our engineer who is responsible for research and development has find out the solution to solve some small bugs for your DG100, the method is as follow:

 

Proximity fix (black screen after call ends for 3-4 seconds)

 

Open build.prop (inside /system) and on the end of the file add the following lines

 

ro.lge.proximity.delay=25

mot.proximity.delay=25

 

Low speaker volume during calls

 

Open engineer mode (on the dialer press *#*#3646633#*#* )

move to Hardware Testing tab (third on the right)

then to Audio

select Normal Mode

for Type: spf and spf2

and for each level (from 0-6) increase the values and press set each time

tip... for level 6 set 150 or at maximum 155 but not the maximum available 160.

 

When finish go back on menu Audio

Select SpeechEnchacement

Change common parameter to Normal mode

Change parameter0 to parameter6

Set a value around 300

And for parameter7

Set value between 96-124

 

Even though you don’t need to restart the phone its better to do.

 

στο build prop μπορεις να μπεις αν ειναι αρουταριστο το κινητο,τελικα πιο λινκ ειναι οι drivers και ποιο το αλλο,και κανει και για τις επομενες εκδοσεις που βγηκαν

Link to comment
Share on other sites

Δε γίνεται να πειράξεις το build.prop αν δεν έχεις root και η ρύθμιση που αναφέρουν έχει δοκιμαστεί ήδη http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4980174#post4980174 και δεν φέρνει τα επιθυμητά αποτελέσματα
Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί κάποιος να πάρει ένα καθαρό backup από το DOOGEE DG100 πριν το πειράξει και να το άνεβάσει κάπου σαν αναφορά.

Τα firmware που έχει η doogee στο site έχουν όλα κάποιο πρόβλημα.

Dooge Collo DG100| Galaxy S3|

LeEco Cool 1 Dual|Xiaomi A2 Lite

Link to comment
Share on other sites

Η Doogee αναφέρει:

Our engineer who is responsible for research and development has find out the solution to solve some small bugs for your DG100, the method is as follow:

 

Proximity fix (black screen after call ends for 3-4 seconds)

 

Open build.prop (inside /system) and on the end of the file add the following lines

 

ro.lge.proximity.delay=25

mot.proximity.delay=25

 

Low speaker volume during calls

 

Open engineer mode (on the dialer press *#*#3646633#*#* )

move to Hardware Testing tab (third on the right)

then to Audio

select Normal Mode

for Type: spf and spf2

and for each level (from 0-6) increase the values and press set each time

tip... for level 6 set 150 or at maximum 155 but not the maximum available 160.

 

When finish go back on menu Audio

Select SpeechEnchacement

Change common parameter to Normal mode

Change parameter0 to parameter6

Set a value around 300

And for parameter7

Set value between 96-124

 

Even though you don’t need to restart the phone its better to do.

Μήπως μπορείς να μας δώσεις το e-mail αυτού που σου απάντησε από την DOOGEE;

Dooge Collo DG100| Galaxy S3|

LeEco Cool 1 Dual|Xiaomi A2 Lite

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί κάποιος να πάρει ένα καθαρό backup από το DOOGEE DG100 πριν το πειράξει και να το άνεβάσει κάπου σαν αναφορά.

Τα firmware που έχει η doogee στο site έχουν όλα κάποιο πρόβλημα.

 

Το θέμα είναι ότι η Doogee άλλαξε την οθόνη στα μισά της παραγωγής και όποιος πήρε τηλέφωνο Οκτωβρίου και μετά, θέλει άλλο firmware από αυτόν που έχει προηγούμενο. Κοινώς τα έχουν κάνει μπάχαλο...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι η Doogee άλλαξε την οθόνη στα μισά της παραγωγής και όποιος πήρε τηλέφωνο Οκτωβρίου και μετά, θέλει άλλο firmware από αυτόν που έχει προηγούμενο. Κοινώς τα έχουν κάνει μπάχαλο...

 

'Εστω και έτσι να είναι, ας ανεβάσει κάποιος ένα καθαρό backup για μετά τον Οκτώβριο.

Dooge Collo DG100| Galaxy S3|

LeEco Cool 1 Dual|Xiaomi A2 Lite

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...