Jump to content

[Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 14,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φίλε Kogos , τελικά εγκαταστάθηκε η havoc …..και έχω android 10 sto Note 3 σαν να έχω καινούργιο τηλέφωνο!!

Μόλις εγκαταστάθηκαν τα opengapps μου έβγαλε να κάνω system reboot προχώρησα . Μου έβγαλε να εγκαταστήσει το official twrp του είπα όχι και μετά άνοιξα το Note ..

Βέβαια δεν υπολόγισα κάποια πράγματα που είχα συνηθίσει και θεωρούσα δεδομένα.

Πχ η θήκη που έχω πάντα είναι s-view η οποία δεν δουλεύει τώρα .Δεν ξέρω αν υπάρχει λύση.

Κάποιες εφαρμογές που είχε από την stock rom δεν υπάρχουν ( Snote ,Action Memo , S planner etc) ειδικά για το ActionMemo αυτό θα μου λείψει.

Και κάποιες άλλες ( evernote etc) θέλουν κατέβασμα.

Όταν το βάζεις στην εξοικονόμηση ενέργειας σου βγάζει υποχρεωτικά μαύρο φόντο?

Επίσης παίζει το face unlock που λέει?

Η βλακεία μου ήταν ότι πήρα backup μέσω Smart Switch το οποίο δεν αναγνωρίζει πλέον το Note 3 !!! Βέβαια μπορώ να πάρω τα αρχεία από τον Υπολογιστή.

Γενικά με αυτόν τον τρόπο περνάμε τις custom ROMs σε rootless κινητά?

Χρειάζεται λίγο χρόνο για να το φέρω στα μέτρα μου αλλά η havoc φαίνεται ΟΚ. Θα την δουλέψω λίγο και θα γράψω εντυπώσεις.

Ελπίζω να μην σε κούρασα σε ευχαριστώ για τις οδηγίες σου και φυσικά όλα τα παιδιά ( King )που μας ενημερώνουν ακόμη γιαυτό το απίστευτο κινητό .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Το κινητό συνεχίζει να μοιράζει πόνο. Με superior OS rom ενημερώσεις Σεπτεμβρίου 2020 το κινητό δείχνει να συμπεριφερετε υποδειγματικα στα πάντα. Πολύ καλό multitasking τα gestures δουλεύουν όπως πρέπει μηδενικη κατανάλωση σε stand by και η aod καταναλώνει πολύ λίγη μπαταρία. Η οθόνη του τόσα χρόνια μετά το βρίσκω να είναι ανώτερη από amoled των ναυαρχιδων της xiaomi όχι από των Samsung όμως του 2020. Το 16:9 format είναι ακόμα το καλύτερο βλέπεις άνετα ταινίες σειρές YouTube χωρίς μπάρες η παραμόρφωση ούτε notch τρύπες κτλ. Η ανθεκτικοτητα του κινητού είναι υποδειγματικη. Το δουλεύω σαν σκυλι με γάντια στο χωράφι χώματα νερά πολλές φορές και δεν έχει κάνει κιχ. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι παρόμοιο πέρα από τα βαριά παιχνίδια που οκ έπαιξα asphalt 9 με low κομπλέ χωρίς κολλήματα δεν βρίσκω κάτι άλλο να προσαψω. Η υποστήριξη του xda είναι τρομερή για 7 χρόνων κινητό βγαίνουν κάθε μήνα και θα πάρουμε και Android 11 κανονικά. Τα λίγα bezels που έχει το βοηθάνε πάρα πολύ στην ανθεκτικοτητα με έχει πέσει πολλές φορές και στο δρόμο να συρθεί για αρκετά μέτρα και η οθόνη δεν έχει σημαδάκι. Πρέπει να έχει πάνω από 10 χιλιάδες φορτίσεις η θύρα δεν κουνιέται καθόλου και έχει πάρει και λάσπες κάποιες φορές. Μέσα δεν έχει σκονιτσα και το gorilla glass 3 ειναι το πιο δυνατό γυαλί. Η έκδοση 5 του gorilla glass κάνει βαθιές γραμμές για πλάκα και το 6 σπάει επίσης για πλάκα. Τι να πω απλά μπράβο για το μεράκι των developers στο xda γιατί οι roms που βγάζουν θα τις ζήλευαν όλες οι εταιρίες. Καθαρή από bloat και έχει ότι χρειάζεται ένας χρήστης. Θα αλλάξω μια μπαταρία ακόμα Απρίλιος 2021 μιας και κλείνουμε 2 χρόνια με την μπαταρία που είχα πάρει 7 ευρώ και βλέπω να βγάζει ακόμα 2 χρόνια άνετα και από υποστήριξη και σε ανθεκτικοτητα. Ο SD800 παρόλο τις θερμοκρασίες έχω δει πάνω από 90 βαθμούς όλη μέρα στον ήλιο μαζί με φόρτιση δεν έχει κάνει κιχ. Havoc και superior ότι καλύτερο δίνουν ανάσα στο κινητό χωρίς να τις λείπει τίποτα από λειτουργίες.
Link to comment
Share on other sites

Η Havoc πλέον σταμάτησε γιατί ο developer το δεν σηκώνει και πολλά. Επομένως, για τις τελευταίες ενημερώσεις, η Superior είναι πλέον μονόδρομος (όχι ότι δεν υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές)

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Η Havoc πλέον σταμάτησε γιατί ο developer το δεν σηκώνει και πολλά. Επομένως, για τις τελευταίες ενημερώσεις, η Superior είναι πλέον μονόδρομος (όχι ότι δεν υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές)
Μόνο superior ναι αν και υπάρχουν και άλλες που τις ανανεώνουν αλλά η superior περνει κάθε μηνα νέο update και δεν της λείπει τίποτα και πάει το ίδιο σφαιρα με havoc.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Λόγω του οτι έχω το Νοτε3 και κάθεται και η κόρη μεγάλωσε αποφάσισα να της το δώσω προς χρήση.

Όμως με το παλιό λειτουργικό έχει πολλούς περιορισμούς οπότε αποφάσισα να το αναβαθμίσω στο λειτουργικό και διαβάζω οτι ακόμη και σήμερα είναι δυνατό!

Ποιά πιστεύετε οτι είναι η πιο σταθερή και πλήρως λειτουργική ρομ ώστε να μπορούμε να έχουμε ενα τηλέφωνο που λειτουργεί σωστά σε όλα του;

Υπάρχει κάποιος οδηγός στο που να περιγράφει την διαδικασία απο το σημείο μηδέν μιας και δεν το έχω ξανακάνει το εγχείρημα;

 

Στο τηλέφωνο θα εγκατασταθεί και το family link αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο.

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Δες λίγα ποστ πιο πίσω... Στο 14581. Κατά τη γνώμη μου αυτή τη στιγμή η καλύτερη rom είναι η superiorOs.

 

Στάλθηκε από το S8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω ρε παιδιά, μιας και έχω χρόνια να ασχοληθώ με αυτό το κινητό. Έχω τώρα phronesis 6.5. Του βάζω το τελευταίο twrp, κάνω τα φορμάτ και φλασαρω την superior? Ή θέλει υπολογιστή και Odin?

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ακριβως. Βάζεις custom rom από twrp. Όχι από odin

 

 

 

Έχω βάλει superiorOS, έχω βάλει και lolz kernel που υποτιθεται πως έχει dt2w... Αμέσως μετά έβαλα το magisk για root. Αλλά δεν παίζει το dt2w. Κάνω 2 tap για να ανοίξει η οθόνη, αλλά τίποτα. Δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνω λάθος.

 

Επίσης, γνωρίζει κανείς αν η superior έχει ambient display, που όταν περνάς το χέρι πάνω από τους αισθητήρες ανάβει για λίγα φευτερόλεπτα η οθόνη με λίγες πληροφορίες? Το είχε η havoc, αλλά δεν βλέπω κάτι στην superior...

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Την επόμενη κιόλας μέρα που ρώτησα, την φλασαρα την superior. Πέρασα και gapps και magisk και μετά άρχισα να περνάω μία μία τις εφαρμογές μου. Πρώτη δοκίμασα την εφαρμογή της winbank και δεν λειτουργεί. Ή μένει κολλημένη σε μια άσπρη οθόνη ή ανοίγει και σε κάποιο βήμα κολλάει. Κάπου εκεί το παράτησα ξανά το κινητό...

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

Μα αυτές οι εφαρμογές δεν λειτουργούν με root. Λογικό μου ακουγεται να μην δουλεψει

 

Στάλθηκε από το S8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Το magisk για αυτό δεν υπάρχει; Έκανα ακριβώς ότι χρειάζεται στο magisk πριν τρέξω την εφαρμογή για πρώτη φορά. Θα το ψάξω λίγο ξανά μου φαίνεται...

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

Σε τι σου χρειάζεται το ματζισκ? Οι εφαρμογές της Εθνικής και της Γιουρομπανκ μου λειτουργούν κανονικά. Απλά η χαβοκ είναι καλύτερη ρομ για εμένα απο την σουπιριορ. Εχει περισσότερες λειτουργίες οπως το άναμμα οθόνης με αιώρηση όπως αναφέρατε παραπάνω και είναι πιο σταθερή. Επίσης εδω και μια εβδομάδα που την έβαλα, η σουπιριορ μου εχει απενεργοποιήσει 2 φορές τη σιμ και το wifi μερικές φορές χάνει όλα τα δίκτυα. Θα την ξαναπεράσω μπας και δεν έκατσε καλά.

Ρε συ Κινγκ, απο που πήρες την μπαταρία, για να μη δώσω στη σαμσουγκ παλι 35 ευρω?

gf768 ->s25 -> sl45 ->T68i ->sx1 ->N72 ->N81 ->OMNIA2 ->SGS3 ->note3
Link to comment
Share on other sites

Στην havoc έχεις βρει τρόπο να βάζεις shortcuts εφαρμογών στην lockscreen αριστερά και δεξιά? Είναι κρίμα που η ανάπτυξη της havoc σταμάτησε γιατί ο developer τα παράτησε.

 

Ακόμα, το dt2w λειτουργεί με την havoc+lolz kernel? Έβαλα την havoc και καπάκι gapps, μετά το άφησα να κάνει boot, μετά έβαλα lolz kernel και magisk (από ότι είδα στις οδηγίες του lolz αυτή είναι η σειρά εγκατάστασης) ... Αλλά δεν μου λειτουργεί ακόμα το double tap to wake. Κάνω κάτι λάθος? Εσάς σας λειτουργησε ποτέ? Σημειώνω πως τα ίδια έκανα και με superior, ούτε εκεί δούλεψε, αλλά όσο κι αν ρωτώ στο xda δεν απαντά κανείς ούτε αρνητικά ούτε θετικά.

 

Επίσης, αυτό με την μπαταρία με ενδιαφέρει κι εμένα, καθώς αυτές που έχω δει από σκρουτζ μάλλον είναι πατάτες, αν δει κανείς τα σχόλια χρηστών

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν ασχολήθηκα καθόλου με τις συντομεύσεις στην οθόνη κλειδώματος . Εμένα στη χαβοκ λειτουργούσε το ξύπνημα με χτύπημα οθόνης, οταν ηταν ενεργοποιημένο το always on . Στην σουπιριορ δεν μου δουλεύει ούτε αυτο, ούτε το πέρασμα του χεριού απο τον αισθητήρα εγγύτητας. Επίσης τρώει συχνά κατι κολλήματα. Μάλλον θα ξαναβαλω τη χαβοκ. Βέβαια τωρα που ξανακοίταξα το ποστ σου, θυμήθηκα οτι δεν έβαλα τον λολζ, οπότε μπορεί για τα κολλήματα να φταίει ο στοκ κερνελ. Edited by djhoulio
gf768 ->s25 -> sl45 ->T68i ->sx1 ->N72 ->N81 ->OMNIA2 ->SGS3 ->note3
Link to comment
Share on other sites

Έχω superior αρκετούς μήνες και με aod δουλεύει το double tap υποδειγματικα πάντα. Stock kernel και κανένα κόλλημα. Την έχω πολλούς μήνες από όταν σταμάτησε η havoc.

 

Επίσης για μπαταρία εδώ. Κλείνω 2 χρόνια σε 5 μήνες με την συγ και ακόμα κρατάει ικανοποιητικα. Και 7 χρόνια σε 6 μήνες από όταν πήρα το κινητό η καλύτερη αγορά που έχω κάνει.

 

https://warp.gr/original-samsung-eb-b800bebec-3200mah-samsung-galaxy-note-3.html?skr_prm=WyJjMDgxZDZkYy1lMGMxLTRkMTktOTg2MS0xYjE2MWY1ZTU2NzkiLDE2MDQyNjUzNzc1NzQseyJhcHBfdHlwZSI6Im5hdGl2ZSIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Κινγκ. Μάλλον αυτή θα παραγγείλω και εγώ.
gf768 ->s25 -> sl45 ->T68i ->sx1 ->N72 ->N81 ->OMNIA2 ->SGS3 ->note3
Link to comment
Share on other sites

Το aod δεν καταναλώνει παραπάνω μπαταρία; Επίσης, θυμάμαι τότε με την phronesis φλασαραμε και modem κλπ, που βρισκόμαστε με αυτό; Χρειάζεται να φλασαρω κάτι νεότερο;

 

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου, modem αλλάζεις πλέον μόνο αν έχεις πρόβλημα λήψης σήματος.

Επίσης, kernel μόνο αν έχεις πρόβλημα ή αν θες κάποια λειτουργία που έχει κάποιος kernel.

 

Προσωπικά, modem δεν έχω αλλάξει ποτέ.

 

Σχετικά με το aod, θεωρητικά ναι, καταναλώνει παραπάνω μπαταρία

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Η καλύτερη ρομ αυτη τη στιγμή.

 

https://forum.xda-developers.com/t/rom-10-0-0_r51-resurrection-remix-os-v8-6-7-final-unofficial-hlte-chn-kor-tmo.4166595/

 

Λειτουργεί άψογα, έχει πλήθος ρυθμίσεων και πολύ ομαλές μεταβάσεις.

 

Απλά, προσοχή στα gapps. Τα τελευταία έχουν πρόβλημα με το android auto.

Το πρόβλημα αυτό είναι γενικό, οπότε αν δεν συνδέεται το ΑΑ με το αυτοκίνητο, εγκαταστήσετε παλιότερη έκδοση gapps.

gf768 ->s25 -> sl45 ->T68i ->sx1 ->N72 ->N81 ->OMNIA2 ->SGS3 ->note3
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...