Jump to content

[Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλω να κατεβάσω μία rom (ελληνική cosmote) για να την περάσω μέσω odin στο ΝΟΤΕ 3. Παίζει ρόλο ποια έκδοση odin θα χρησιμοποιήσω;

 

Ρε παιδια μια βοήθεια σας παρακαλώ. Από χθες το βράδυ έκανα την διαδικασια με odin3_v3.10.6 για να περασω την ελληνική cosmote και στο τελος μου πεταξε ενα fail. Volume size is too big 204800 < 409600 και στο odin μου πεταξε απλά ενα failed 1. Τι να κανω έχω μείνει χωρις κιν. ...

 

<ID:0/003> Added!!

<OSM> Enter CS for MD5..

<OSM> Check MD5.. Do not unplug the cable..

<OSM> Please wait..

<OSM> N9005XXUGBOD6_N9005COSGBOD1_N9005XXUGBOD1_HOME.tar.md5 is valid.

<OSM> Checking MD5 finished Sucessfully..

<OSM> Leave CS..

<ID:0/003> Odin engine v(ID:3.1005)..

<ID:0/003> File analysis..

<ID:0/003> SetupConnection..

<ID:0/003> Initialzation..

<ID:0/003> Get PIT for mapping..

<ID:0/003> Firmware update start..

<ID:0/003> SingleDownload.

<ID:0/003> sbl1.mbn

<ID:0/003> NAND Write Start!!

<ID:0/003> aboot.mbn

<ID:0/003> rpm.mbn

<ID:0/003> tz.mbn

<ID:0/003> sdi.mbn

<ID:0/003> NON-HLOS.bin

<ID:0/003> boot.img

<ID:0/003> recovery.img

<ID:0/003> system.img.ext4

<ID:0/003> Complete(Write) operation failed.

<OSM> All threads completed. (succeed 0 / failed 1)

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Sofos_5
Συνένωση Μηνυμάτων.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μάλλον είσαι σε γερμανική ρομ και χρειάζεσαι και το PIT αρχείο της ελληνικής (της συγκεκριμένης που θέλεις να περάσεις) για να προχωρήσει η εγκατάσταση, μην αγχώνεσαι πάντως διορθώνεται η κατάσταση.

Αν το έχεις στο πακέτο που κατέβασες επέλεξε στο Odin pit repartition να περαστεί και αυτό, αν όχι γράψε αναλυτικά ποια θες να περάσεις μήπως το έχει έτοιμο κάποιος άλλος χρήστης.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν το έχω το αρχείο ΡΙΤ, αλλά θέλω να μου πει κάποιος πως θα το περάσω αυτό το αρχείο. Επίσης να με συγχωρέσετε για τον τόνο και τα πολλά μνμ αλλά όλη νύχτα δεν κατάφερα να το επαναφέρω, και εκτός του ότι μένω μόνος μου, δεν έχω άλλο τρόπο να ξυπνήσω για να πάω στη δουλειά μου αλλά ούτε και άλλη τηλ. συσκευή...

 

CsC: Germany DBT είχα

Edited by Papaioannou
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν το έχω το αρχείο ΡΙΤ, αλλά θέλω να μου πει κάποιος πως θα το περάσω αυτό το αρχείο. Επίσης να με συγχωρέσετε για τον τόνο και τα πολλά μνμ αλλά όλη νύχτα δεν κατάφερα να το επαναφέρω, και εκτός του ότι μένω μόνος μου, δεν έχω άλλο τρόπο να ξυπνήσω για να πάω στη δουλειά μου αλλά ούτε και άλλη τηλ. συσκευή...

 

CsC: Germany DBT είχα

Ώσπου να βγεις το κατάλληλο pit file και για να μην μένεις χωρίς συσκευή, μπορείς να περάσεις πάλι την δική σου ρομ και το κινητό θα ανοίξει κανονικά :)

Link to comment
Share on other sites

Πήγα να περάσω κι εγώ την aryamod 5.4 και επειδή τεμπέλιασα έκανα wipe μέσα από aroma μόνο... Όλα στραβά... Ξαναμανά στήσιμο μετά από full wipe... Όλα κομπλέ.

 

υγ ήταν και το xposed στη μέση

υγ2-ΣΥΜΒΟΥΛΗ μην τεμπελιάζεται στο wipe γλιτώνετε διπλοστησίματα... ;)

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα να κανω root και να περασω κάποια custom rom(lolipop ). Ποια θα με συμβουλευατε να περασω ?

 

Καλησπέρα.

Η arya Και η Omega είναι πολύ καλές, samsung based, σταθερότατες, πολύ κοντά στη stock. Και τις δύο που έχω δοκιμάσει στις συνιστώ ανεπιφύλακτα. Η arya είναι πιο παραμετροποιήσιμη από μόνη της...

Καλά φλασαρίσματα:)

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα. Πέρασα xposed χωρίς να έχω κρατήσει nandroid... Έχω 1-2 random reboots από όταν πέρασα το xposed πριν 5-6 μέρες... Ίσως φταίει το xposed ή ο leankernel 6.2.

Το xposed αν ξαναπεράσω την arya χωρίς wipe θα φύγει?

ή θέλει clean install η rom με wipe system/data κλπ?

Ευχαριστώ

Nokia 6110 - 6310 - HTC 9100 - HTC Desire - S3 rooted - Note 3 rooted - 1+5t
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά...ξαναπέρασα με καθαρό install την aryamod v5.4 και προσπαθησα να βαλω lean kernel..οταν ανοιγει το κινητο μετα την αναβαθμιση εφαρμογων μου κανει forced closed..π.χ. "το viber διακοπηκε"... τι φταίει?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Η arya Και η Omega είναι πολύ καλές, samsung based, σταθερότατες, πολύ κοντά στη stock. Και τις δύο που έχω δοκιμάσει στις συνιστώ ανεπιφύλακτα. Η arya είναι πιο παραμετροποιήσιμη από μόνη της...

Καλά φλασαρίσματα:)

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα. Πέρασα xposed χωρίς να έχω κρατήσει nandroid... Έχω 1-2 random reboots από όταν πέρασα το xposed πριν 5-6 μέρες... Ίσως φταίει το xposed ή ο leankernel 6.2.

Το xposed αν ξαναπεράσω την arya χωρίς wipe θα φύγει?

ή θέλει clean install η rom με wipe system/data κλπ?

Ευχαριστώ

Σε ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Sirgab δε φταίει ο lean είναι θέμα xposed τα reboots και ναι με ένα φλασαρισμα από πάνω( όχι clean install )φεύγει το xposed.

 

Dimourinho δοκίμασε να καθαρίσεις cache και δεδομένα εφαρμογής μπας και στρώσει το viber αλλιώς ξανά εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Sirgab δε φταίει ο lean είναι θέμα xposed τα reboots και ναι με ένα φλασαρισμα από πάνω( όχι clean install )φεύγει το xposed.

 

Dimourinho δοκίμασε να καθαρίσεις cache και δεδομένα εφαρμογής μπας και στρώσει το viber αλλιώς ξανά εγκατάσταση.

Δεύτερη φόρτιση Fulgor Kernel v1.4 ,ο τύπος έχει καταφέρει να έχει ταχύτατα civato και μπαταρία από lean , εκπληκτικός κερνελ.
Link to comment
Share on other sites

Δεύτερη φόρτιση Fulgor Kernel v1.4 ,ο τύπος έχει καταφέρει να έχει ταχύτατα civato και μπαταρία από lean , εκπληκτικός κερνελ.

 

Μένιο τι ρυθμίσεις του έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Sirgab δε φταίει ο lean είναι θέμα xposed τα reboots και ναι με ένα φλασαρισμα από πάνω( όχι clean install )φεύγει το xposed.

 

Ευχαριστώ πολύ Ggggggas.

 

Πάντως μια που μιλάτε για kernels ο lean 6.2 είναι καλός, αλλά είναι ταβανιασμένη συνεχώς η ram. Δε φαίνεται στην απόκριση του κινητού, αλλά είναι...

Edited by sirgab
Nokia 6110 - 6310 - HTC 9100 - HTC Desire - S3 rooted - Note 3 rooted - 1+5t
Link to comment
Share on other sites

Δεύτερη φόρτιση Fulgor Kernel v1.4 ,ο τύπος έχει καταφέρει να έχει ταχύτατα civato και μπαταρία από lean , εκπληκτικός κερνελ.

 

Μένιο είναι πλέον αυτός που χρησιμοποιώ γιατί όντως έχει ταχύτητα και καλή μπαταρία. Το μόνο που λείπει είναι κάποιες ρυθμίσεις που θα ήθελα για intelliplug και τον έλεγχο θερμοκρασίας στην μπαταρία τα οποία έχει ο arter. Προβλήματα βέβαια έχω με arter μέχρι και πάγωμα οθόνης κατα τη διάρκεια φόρτισης.

 

Όσο αφορά τις επανεκκινήσεις λόγω xposed( 1 κάθε 2 μέρες περίπου ) δοκιμάζω κάποια πράγματα με τη διαχείριση μνήμης και αν όλα πάνε καλά θα σας ενημερώσω. Ελπίζω να είναι αυτό το θέμα αλλιώς δοκιμάζω και stock kernel.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες υπάρχει κάποια εφαρμογή ή κάποιο theme σε zip πχ, που να μπορεις να αλλάξεις το χρώμα της πάνω μπάρας (ρολόι, ειδοποιήσεις κλπ) και του dial?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ απο μενα

Θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος πως μπορουμε να αλλαξουμε τη μορφη στην ηχογραφηση κλησης σε amr η mp3 , και να αποθηκευονται τα αρχεια στην sd karta μνημης και οχι στην μνημη του τηλεφωνου.

Εχω την AryaModV5.4 rom .

Δεν μπορω να βρω ποιο προγραμμα το κανει η καποιο αρχειο του συστηματος να αλλαξω.

Ευχαριστω:(

Link to comment
Share on other sites

Παίδες υπάρχει κάποια εφαρμογή ή κάποιο theme σε zip πχ, που να μπορεις να αλλάξεις το χρώμα της πάνω μπάρας (ρολόι, ειδοποιήσεις κλπ) και του dial?

 

Aryamod 5.4 rom

 

ή

 

με xposed περνάς το wanam, το οποιο ειδα προσαρμοστηκε σε samsung & lollipop αλλά δεν το εχω δοκιμάσει γιατι αρκεστηκα στη ρομ.

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα tema v14 και έπαθα πλάκα :p δεν θυμάμαι το τηλέφωνο να πηγαίνει τόσο γρήγορα .

Μακράν η πίο γρήγορη rom που έχω δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα tema v14 και έπαθα πλάκα :p δεν θυμάμαι το τηλέφωνο να πηγαίνει τόσο γρήγορα .

Μακράν η πίο γρήγορη rom που έχω δοκιμάσει.[/quote

 

Ναι ε; να σε ρωτήσω multi window και λειτουργίες spen παίζουν; επίσης που τη βρήκες την ν14 τη 13 βλέπω στο xda.

Ευχαριστώ

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα tema v14 και έπαθα πλάκα :p δεν θυμάμαι το τηλέφωνο να πηγαίνει τόσο γρήγορα .

Μακράν η πίο γρήγορη rom που έχω δοκιμάσει.[/quote

 

Ναι ε; να σε ρωτήσω multi window και λειτουργίες spen παίζουν; επίσης που τη βρήκες την ν14 τη 13 βλέπω στο xda.

Ευχαριστώ

https://basketbuild.com/devs/temasek/Samsung%20Galaxy%20Note%203%20-%20HLTE/CM12.1

Αν δουλεύεις πενάκι μην βάλεις cm , έχει κάποιες μόντες αλλά καμία σχέση με TW.

Multi window όχι .Αν θυμάμαι είχαν οι cm12 δυο παραθυρα αλλα τωρα δεν το βλεπω αυτό ,ίσως κάνω λάθος.

Αυτό που βλέπω σήμερα πρώτη φόρτιση και έχοντας βάλει Faux123 Kernel με κάποιες ψιλό ρυθμίσεις η μπαταρία είναι σε πολύ καλά επίπεδα σε σχέση με την ταχύτητα .

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε παιδιά όποια εικόνα και να βάλω στην οθόνη κλειδώματος μου την παραμορφώνει? Είμαι με Aryamode v5.4. Στην Omega δεν είχα τέτοιο πρόβλημα και με άφηνε να επιλέξω με τι θα κάνω grop image όταν ήθελες να την κάνεις φόντο κλειδώματος. καμιά ιδέα?

*Περιέργως αν κάνεις επανεκκίνηση η εικόνα στην οθόνη κλειδώματος έρχεται στα "κανονικά" της

Edited by artakigeorge
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε παιδιά όποια εικόνα και να βάλω στην οθόνη κλειδώματος μου την παραμορφώνει? Είμαι με Aryamode v5.4. Στην Omega δεν είχα τέτοιο πρόβλημα και με άφηνε να επιλέξω με τι θα κάνω grop image όταν ήθελες να την κάνεις φόντο κλειδώματος. καμιά ιδέα?

*Περιέργως αν κάνεις επανεκκίνηση η εικόνα στην οθόνη κλειδώματος έρχεται στα "κανονικά" της

 

 

Τα lock screen effects φταίνε. Βάζεις κλείδωμα σε καμία, βάζεις το φόντο που θες, και μετά κύλιση και το εφέ που θες. Φταίει που δεν στοκ αυτή η επιλογή και έχει αυτό το μικρό bug.

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]62319[/ATTACH]υπαρχει καποιο προβλημα με το σημα ή ειναι η ιδέα μου;;

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]62319[/ATTACH]υπαρχει καποιο προβλημα με το σημα ή ειναι η ιδέα μου;;
Λίγο πιο κάτω δες

https://www.dropbox.com/s/mvzf0qia9bwlktn/Screenshot_2015-06-21-13-22-43.jpg?dl=0

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...