Jump to content

Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)


StratosGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εντάξει, πόσα κιλά απαράδεκτοι είναι εκεί στη samsung...

Κατέβασα το update της ATO που κλείνει τις τρύπες του stagefright και η rom είναι απογοητευτική!

  • Το s planner κάνει conflict με το google calendar και ανοίγει τα notifications μόνο του μετά από κάθε restart.
  • Αν υπάρχουν linked accounts δεν μπορείς πλέον να επιλέξεις ποια θα είναι η default φωτογραφία και στα phone types βάζει ότι του αρέσει.

 

Έχασα χρόνο εχτές το βράδυ να βρω workaround αλλά η λύση ήταν μπροστά μου απ' την αρχή. Θα περάσω την προηγούμενη rom με odin και θα κόψω τα updates. Έτσι κι αλλιώς δε νομίζω να πάρουμε ποτέ την 6.0 (ούτε καν την 5.1 δεν περιμένω).

 

Το κινητό είναι εργαλείο για τη δουλειά μου, δεν μπορώ να χάνω 3ωρα να ασχολούμαι με τα updates του. :(

Η Ελληνική rom που φαίνεται να είναι ίδια με την ATO έχει τα ίδια προβλήματα;

 

Και μετά απορούν μερικοί γιατί αγοράζει ο κόσμος iphone... :blink:

Akism :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 μικρο bug μετά την αναβάθμιση με csc code XEH.

1. Η έξυπνη διαχείρηση που εμφανίστηκε δεν λειτουργεί σωστά.Στον εκτιμώμενο χρόνο χρήσης μου βγάζει ''εκμάθηση μοτίβων χρήσης'' εδώ και μια εβδομάδα,και στον χώρο αποθήκευσης,για να διαγράψει μη απαραίτητα δεδομένα,μου κάνει σάρωση αλλά δεν τελειώνει ποτέ.

2. Κολάει η κάμερα όταν χρεισιμοποιώ τα φίλτρα που έχει και γράφει ''προέκυψε σφάλμα διακομιστή.Επανεκκινήστε την κάμερα.''Μετά θέλει restart για να ξαναλειτουργήσει.

Έχεται και εσείς τα ίδια προβληματάκια ή να κάνω μία επαναφορά μπας και στρώσει;

Υ.Γ. Με το bluetooth δεν ξέρω τι γίνεται γιατί δεν χρεισιμοποιώ ακουστικό,αλλά δείχνει οκ.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φίλε μου το ίδιο θέμα με την εξυπνη διαχείρηση έχω και γω. Λόγω του ότι ο άνθρωπος που έχει το service της Samsung στην Θεσσαλονίκη είναι φίλος πήγα για να μου το κάνει επαναπρογραμματισμό μπας και διορθωθεί. Ανθρακας ο θυσαυρός!!!! Το πρόβλημα παραμένει στην έξυπνη διαχείρηση. Είναι θέμα του update που μας έδωσαν. Ίσως και λόγο της συνεχής σάρωσης που κάνει να έχουμε και θέμα κατανάλωσης μπαταρίας. Όπότε μην κάνεις FORMAT. Τσάμπα ο κόπος να ξαναστήσεις το τηλέφωνο. Εγώ θέμα με την κάμερα δεν είχα. Ελπίζω να βοήθησα.

 

 

 

Έχω 2 μικρο bug μετά την αναβάθμιση με csc code XEH.

1. Η έξυπνη διαχείρηση που εμφανίστηκε δεν λειτουργεί σωστά.Στον εκτιμώμενο χρόνο χρήσης μου βγάζει ''εκμάθηση μοτίβων χρήσης'' εδώ και μια εβδομάδα,και στον χώρο αποθήκευσης,για να διαγράψει μη απαραίτητα δεδομένα,μου κάνει σάρωση αλλά δεν τελειώνει ποτέ.

2. Κολάει η κάμερα όταν χρεισιμοποιώ τα φίλτρα που έχει και γράφει ''προέκυψε σφάλμα διακομιστή.Επανεκκινήστε την κάμερα.''Μετά θέλει restart για να ξαναλειτουργήσει.

Έχεται και εσείς τα ίδια προβληματάκια ή να κάνω μία επαναφορά μπας και στρώσει;

Υ.Γ. Με το bluetooth δεν ξέρω τι γίνεται γιατί δεν χρεισιμοποιώ ακουστικό,αλλά δείχνει οκ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ!Το πρόβλημα στην καμερα ειναι με τα φιλτρα που εχω κατεβάσει μόνο εγω.Αρα μικρό το κακό.Η μπαταρία πάντως που λες στο δικο μου πηγαινει καλύτερα τώρα από πριν νομιζω.
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα η αναβάθμιση στο ελληνικό EUR είναι άψογη. ΛΎΘΗΚΕ ΤΟ ΠΡΌΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ BLUETOOTH επιτέλους! !!!! Είναι σταθερή η σύνδεση και όλα καλά. Στα υπόλοιπα WiFi κτλ κτλ όλα είναι μια χαρά (έτσι κι αλλιώς ποτέ δεν είχα πρόβλημα σε αυτα).

 

Τελικά ......σκατά! !!!! .....για να το πω έτσι λαϊκά! !!!!!! Δεν λύθηκε το θέμα με Bluetooth. και γενικά ότι προβληματακια υπήρχαν ΔΕΝ λύθηκαν! !!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μόνο η nordic δεν έχει προβλήματα. Η τελευταία πολωνική δεν ξέρω. Αν μπορεί ας πει κάποιος που την δοκίμασε.
Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

Το τελευταιο update των 226μβ εχει κανει το κινητο ασταθες. Μου δειχνει οτι ειναι συνδεδεμενο στο bt του αυτοκινητου αλλα δεν μεταφερει την κληση σε αυτο,αλλες φορες δεν συνδεεται καθολου. Καποιες φορες με καλουν κ δεν μπορω να απαντησω και χρειαζομαι 2 με 3 φορες επανεκκίνηση τη μερα. Μπραβο σαμυ
Link to comment
Share on other sites

Είχα βάλει από τον Ιούλιο την Nordic και γενικά ήμουν ευχαριστημένος. Κανένα πρόβλημα με wifi ή bluetooth, το τηλέφωνο γενικά σταθερό. Ωστόσο έγινε ένα κλικ πάνω σε θέμα lag (και ναι, είχα κάνει wipe data/reset πριν και μετά το φλασάρισμα). Είδα ότι έχει βγει Nordic τελευταία version τον Οκτώβρη και είπα να δοκιμάσω μήπως έχει βελτιωθεί. Φλάσαρα κανονικά, κανένα πρόβλημα. Όταν πήγα όμως να κάνω root (με το ίδιο αρχείο που είχα χρησιμοποιήσει και στην προηγούμενη 5.0, μου έβγαλε Fail. Ευτυχώς το τηλέφωνο δε "μπρίκαρε" και λειτουργεί κανονικά. Έψαξα στο δίκτυο, παντού βρήκα το ίδιο αρχείο με αυτό που είχα χρησιμοποιήσει και πριν. Το ξανακατέβασα. Ξαναφλάσαρα την τελευταία 5.0 (σε άλλο υπολογιστή), πέρασε κανονικά. Όταν πήγα να φλασάρω το root PDA μου έβγαλε αποτυχία και πάλι.

Εντάξει, το root το χρειάζομαι μόνο για τη σωστή λειτουργία του Mybackup pro, κατά τα λοιπά δεν καίγομαι, αλλά το έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος αυτό;

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Φοράω την τελευταία Nordic, όλα καλά, εκτός του WiFi, που σταματάει ξαφνικά να λειτουργεί, αρχικά από τον Chrome, YouTube, play store και Facebook.. Ίσως να φταίει το router που είναι ZTE, έχω διαβάσει και από άλλους ότι αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα με τα συγκεκριμένα router.. Αν και φοράει το τελευταίο λογισμικό που κυκλοφορεί..
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μόνο η nordic δεν έχει προβλήματα. Η τελευταία πολωνική δεν ξέρω. Αν μπορεί ας πει κάποιος που την δοκίμασε.

 

Πέρασα την Πολωνική με τον τρόπο που έγραψε ο φίλος liontari1977 (πριν μερικά ποστ) και πάει πολύ καλά χωρίς προβλήματα. Αξίζει να την περάσετε. Είχα την Nordic πήγαινε καλά αλλά σε κάθε απεγκατάσταση εφαρμογής έβγαζε μήνυμα “filter installer”

Download από εδω:

http://www.sammobile.com/firmwares/download/59287/N9005XXUGBOJ6_N9005XEOGBOJ1_XEO/

Link to comment
Share on other sites

Φοράω την τελευταία Nordic, όλα καλά, εκτός του WiFi, που σταματάει ξαφνικά να λειτουργεί, αρχικά από τον Chrome, YouTube, play store και Facebook.. Ίσως να φταίει το router που είναι ZTE, έχω διαβάσει και από άλλους ότι αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα με τα συγκεκριμένα router.. Αν και φοράει το τελευταίο λογισμικό που κυκλοφορεί..

 

Κάνε update το ρουτερ έχω ZTE από wind και είχα αυτό το θέμα

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είχα βάλει από τον Ιούλιο την Nordic και γενικά ήμουν ευχαριστημένος. Κανένα πρόβλημα με wifi ή bluetooth, το τηλέφωνο γενικά σταθερό. Ωστόσο έγινε ένα κλικ πάνω σε θέμα lag (και ναι, είχα κάνει wipe data/reset πριν και μετά το φλασάρισμα). Είδα ότι έχει βγει Nordic τελευταία version τον Οκτώβρη και είπα να δοκιμάσω μήπως έχει βελτιωθεί. Φλάσαρα κανονικά, κανένα πρόβλημα. Όταν πήγα όμως να κάνω root (με το ίδιο αρχείο που είχα χρησιμοποιήσει και στην προηγούμενη 5.0, μου έβγαλε Fail. Ευτυχώς το τηλέφωνο δε "μπρίκαρε" και λειτουργεί κανονικά. Έψαξα στο δίκτυο, παντού βρήκα το ίδιο αρχείο με αυτό που είχα χρησιμοποιήσει και πριν. Το ξανακατέβασα. Ξαναφλάσαρα την τελευταία 5.0 (σε άλλο υπολογιστή), πέρασε κανονικά. Όταν πήγα να φλασάρω το root PDA μου έβγαλε αποτυχία και πάλι.

Εντάξει, το root το χρειάζομαι μόνο για τη σωστή λειτουργία του Mybackup pro, κατά τα λοιπά δεν καίγομαι, αλλά το έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος αυτό;

 

Βάλε με Odin twrp recovery και κάνε ρουτ από εκεί φλασαροντας το supersu

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει χρησιμοποιήσει κανείς app pinning στη lollipop? Είναι στο μενού ''ασφάλεια'' και το ονομάζει ως ''καρφίτσωμα οθόνης''.

Για όσους δεν γνωρίζουν είναι η λειτουργία κατά την οποία μία εφαρμογή ''κλειδώνει'' στην οθόνη και δεν μπορείς να βγεις...π.χ. όταν δίνεις σε κάποιον το κινητό σου και δεν θες να σου το πειράξει.

Το προβλημά μου έιναι ότι ενεργοποιείται κανονικά αλλά ΔΕΝ απενεργοποιείται ποτέ...Λέει να κρατάς παρατεταμένα το κεντρικό

πλήκτρο αλλά δεν...Δοκίμασα και τα άλλα πλήκτρα όμως τίποτα.Τελικά έκανα επανεκκίνηση για να μπορέσει να επανέλθει.Κάποιος να το δοκιμάσει;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει χρησιμοποιήσει κανείς app pinning στη lollipop? Είναι στο μενού ''ασφάλεια'' και το ονομάζει ως ''καρφίτσωμα οθόνης''.

Για όσους δεν γνωρίζουν είναι η λειτουργία κατά την οποία μία εφαρμογή ''κλειδώνει'' στην οθόνη και δεν μπορείς να βγεις...π.χ. όταν δίνεις σε κάποιον το κινητό σου και δεν θες να σου το πειράξει.

Το προβλημά μου έιναι ότι ενεργοποιείται κανονικά αλλά ΔΕΝ απενεργοποιείται ποτέ...Λέει να κρατάς παρατεταμένα το κεντρικό

πλήκτρο αλλά δεν...Δοκίμασα και τα άλλα πλήκτρα όμως τίποτα.Τελικά έκανα επανεκκίνηση για να μπορέσει να επανέλθει.Κάποιος να το δοκιμάσει;

 

Ακριβως το ιδιο κανει και σε μενα που το δοκιμασα

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το πρόβλημα με το WiFi, λύθηκε με αλλαγή στις ρυθμίσεις του router.. Άρα δεν ήταν πρόβλημα της Nordic..
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά, έχω την τελευταία nordic, δεν έχω πρόβλημα ούτε με το BT, -συνδέω δύο ρολόγια (Pebble & Garmin) και ένα hands free - ούτε με το wifi ούτε με το root (είναι κανονικά ρουταρισμένο).

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει χρησιμοποιήσει κανείς app pinning στη lollipop? Είναι στο μενού ''ασφάλεια'' και το ονομάζει ως ''καρφίτσωμα οθόνης''.

Για όσους δεν γνωρίζουν είναι η λειτουργία κατά την οποία μία εφαρμογή ''κλειδώνει'' στην οθόνη και δεν μπορείς να βγεις...π.χ. όταν δίνεις σε κάποιον το κινητό σου και δεν θες να σου το πειράξει.

Το προβλημά μου έιναι ότι ενεργοποιείται κανονικά αλλά ΔΕΝ απενεργοποιείται ποτέ...Λέει να κρατάς παρατεταμένα το κεντρικό

πλήκτρο αλλά δεν...Δοκίμασα και τα άλλα πλήκτρα όμως τίποτα.Τελικά έκανα επανεκκίνηση για να μπορέσει να επανέλθει.Κάποιος να το δοκιμάσει;

 

Στο καρφίτσωμα παραθύρων αναφέρεσαι;Το δοκίμασα αλλά δεν κάνει κάτι είτε το έχω ενεργό ή κλειστό.Εκτος και αν κανει κάτι που δεν κατάλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια: προσπαθώ να φορέσω το N9005XXUGBOD6 της Cosmote στο τηλέφωνο μου γιατί είχα πριν την GBNL8. Το κάνω μέσω Odin και κολλάει λίγο πριν το τέλος.

(<OSM> Enter CS for MD5..

<OSM> Check MD5.. Do not unplug the cable..

<OSM> Please wait..

<OSM> N9005XXUGBOD6_N9005COSGBOD1_N9005XXUGBOD1_HOME.tar.md5 is valid.

<OSM> Checking MD5 finished Sucessfully..

<OSM> Leave CS..

<ID:0/005> Added!!

<ID:0/005> Odin v.3 engine (ID:5)..

<ID:0/005> File analysis..

<ID:0/005> SetupConnection..

<ID:0/005> Initialzation..

<ID:0/005> Erase...

<ID:0/005> Get PIT for mapping..

<ID:0/005> Firmware update start..

<ID:0/005> SingleDownload.

<ID:0/005> sbl1.mbn

<ID:0/005> NAND Write Start!!

<ID:0/005> aboot.mbn

<ID:0/005> rpm.mbn

<ID:0/005> tz.mbn

<ID:0/005> sdi.mbn

<ID:0/005> NON-HLOS.bin

<ID:0/005> boot.img

<ID:0/005> recovery.img

<ID:0/005> system.img.ext4

<ID:0/005> modem.bin

<ID:0/005> cache.img.ext4

<ID:0/005> hidden.img.ext4

<ID:0/005> FAIL! (Size)

<ID:0/005>

<ID:0/005> Complete(Write) operation failed.

<OSM> All threads completed. (succeed 0 / failed 1)

Edited by pitmanos
add
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει εφαρμογη να δειχνει,ποσες φορες εχι χρησιμοποιηθει το πενακι......??? Χωρις ροοτ φυσικα...
android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει χρησιμοποιήσει κανείς app pinning στη lollipop? Είναι στο μενού ''ασφάλεια'' και το ονομάζει ως ''καρφίτσωμα οθόνης''.

Για όσους δεν γνωρίζουν είναι η λειτουργία κατά την οποία μία εφαρμογή ''κλειδώνει'' στην οθόνη και δεν μπορείς να βγεις...π.χ. όταν δίνεις σε κάποιον το κινητό σου και δεν θες να σου το πειράξει.

Το προβλημά μου έιναι ότι ενεργοποιείται κανονικά αλλά ΔΕΝ απενεργοποιείται ποτέ...Λέει να κρατάς παρατεταμένα το κεντρικό

πλήκτρο αλλά δεν...Δοκίμασα και τα άλλα πλήκτρα όμως τίποτα.Τελικά έκανα επανεκκίνηση για να μπορέσει να επανέλθει.Κάποιος να το δοκιμάσει;

 

Δεν βρίσκω το ''καρφίτσωμα οθόνης'' στο μενού ''ασφάλεια'' .

Link to comment
Share on other sites

@pitmanos

Η ρομ που προσπαθείς να περάσεις έχει διαφορετικού μεγέθους hidden image από αυτή που έχεις, γι αυτό και σου βγάζει fail. Σε αυτή τη περίπτωση, είτε βρίσκεις το κατάλληλο pit file για τη ρομ που θέλεις να περάσεις και με αυτό τη φλασάρεις με repartition με το όποιο ρίσκο (δεν στο προτείνω, πρέπει να γίνει αναδημιουργία των partitions και υπάρχουν αρκετά μεγάλες πιθανότητες να σου μείνει στα χέρια), είτε δοκιμάζεις κάποια άλλη ρομ που να ταιριάζουν τα μεγέθη των partitions που έχεις με αυτή.

 

@tarirs

Με το phone info απο το play store θα δεις τις πληροφορίες που θέλεις.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Πριν 1 ωρα μου εμφανισε No Network το Note 3. Δε μου το εχει ξανακανει ποτε. Δεδομενα εχω κανονικα, αλλα δεν μπορω να παρω τηλεφωνο. Εκανα restart, μπαταριες, SIM αλλα δεν πιανει τιποτα.

 

Καμια ιδεα??

 

Ευχαριστω

 

EDIT

Ακυρο, ουτε τα τηλεφωνα της οικογενειας δουλευουν. Κατι εχει η Cosmote

Edited by Vzoun
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...