Jump to content

Nova 4G


paulchro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν νομίζω πως αγγίζει το RAN η συγκεκριμένη απόφαση. Ο εξοπλισμός στο core, δεδομένου του ότι δεν είναι και εξαιρετικά διευρυμένο δίκτυο δεν έχει κάποιο τραγικό κόστος.

 

cloud ran is cloud. Εξαρτάται από το implementation.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουμε αντίστοιχη Ελληνική ορολογία και μιλάς σαν να είσαι ελληνοαμερικανάκι από την Αστόρια;;; Τριτοκοσμική γλώσσα έχουμε θα επικαλεστείς τώρα τα περί τεχνολογικής ορολογίας "εις την Αγγλικήν";;;

 

Όταν το 99% της ημέρας μου είναι αγγλικά λογικό είναι. Δεν το κάνω επίτηδες.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πρωινή μέτρηση με το σαπιοHuawei. Αμα θέλει η wind.. ff52e5cc2b9332d9468e54496226b371.jpg

 

Στάλθηκε από το STK-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουμε αντίστοιχη Ελληνική ορολογία και μιλάς σαν να είσαι ελληνοαμερικανάκι από την Αστόρια;;; Τριτοκοσμική γλώσσα έχουμε θα επικαλεστείς τώρα τα περί τεχνολογικής ορολογίας "εις την Αγγλικήν";;;

 

Εάν καταφέρεις να μεταφράσεις το cloud RAN και να το καταλάβει και κάποιος, συγχαρητήρια.

Link to comment
Share on other sites

Εάν καταφέρεις να μεταφράσεις το cloud RAN και να το καταλάβει και κάποιος, συγχαρητήρια.

 

Θα μπορούσε κανείς να το πει αποκεντρωμένη πρόσβαση ραδιοδικτύου. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους ελληνική τεχνική ορολογία, απλά δε τη χρησιμοποιώ γιατί ούτε στη δουλειά δε μιλάμε ελληνικά... Απλά και όμορφα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη, το ξέρεις πως κοροιδευόμαστε.

Ορισμένοι όροι, ειδικά όσοι αφορούν συγκεκριμένα προιόντα, χρησιμοποιούνται ως έχουν. Το να τους μεταφράσουμε, δημιουργεί μόνο σύγχιση.

 

Φανταστείτε να διαβάσετε το modem, διαποδιαμορφωτή.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η διαφήμιση για το wind one δείχνει ότι υπάρχει πολύ μυαλό στην εταιρεία.:lol::lol:

Το θέμα με την ορολογία είναι υπαρκτό πάντως και βέβαια το νήμα είναι ακατανόητο για τους υπόλοιπους πέρα από 4-5 μέλη που απλώς συζητάνε μεταξύ τους.

Στην πλειονότητα όμως αυτά δεν ενδιαφέρουν ως ακατανόητες τεχνικές λεπτομέρειες.

Και που βέβαια δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα, ούτε να κρίνουμε αν είναι σωστά ή όχι.:lol:

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως η διαφήμιση για το wind one δείχνει ότι υπάρχει πολύ μυαλό στην εταιρεία.:lol::lol:

Το θέμα με την ορολογία είναι υπαρκτό πάντως και βέβαια το νήμα είναι ακατανόητο για τους υπόλοιπους πέρα από 4-5 μέλη που απλώς συζητάνε μεταξύ τους.

Στην πλειονότητα όμως αυτά δεν ενδιαφέρουν ως ακατανόητες τεχνικές λεπτομέρειες.

Και που βέβαια δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα, ούτε να κρίνουμε αν είναι σωστά ή όχι.:lol:

 

Κι εγώ που ασχολούμαι ερασιτεχνικά με τα δίκτυα και έχω κάνει μερικά μαθήματα πάνω σε αυτά (αλλά πάω για προγραμματισμό/design), μερικές φορές απλά googl-άρω τις ορολογίες που δεν καταλαβαίνω. Δεν ξέρω γιατί τσακώνεστε και δεν κάνετε το ίδιο. :p

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ που ασχολούμαι ερασιτεχνικά με τα δίκτυα και έχω κάνει μερικά μαθήματα πάνω σε αυτά (αλλά πάω για προγραμματισμό/design), μερικές φορές απλά googl-άρω τις ορολογίες που δεν καταλαβαίνω. Δεν ξέρω γιατί τσακώνεστε και δεν κάνετε το ίδιο. :p
Δεν τσακωνόμαστε φίλε μου. Αναφέρω την πραγματικότητα επειδή ένας φίλος έθιξε το θέμα. Εγώ γνωρίζω αυτούς τους όρους, αλλά οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν ούτε καν Αγγλικά οπότε προσπερνάνε ένα νήμα.

Αλλά από την άλλη μεριά δεν έχει νόημα η γνώμη μου, αφού ούτε οι τεχνικοί δεν έχουν λόγο στις εγκαταστάσεις.

Σαν να μιλάτε σε μία άγνωστη γλώσσα.

Ίσως ένα σχόλιο με λινκς με πληροφορίες στα Ελληνικά να βοηθούσε.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι έχει πάθει τις τελευταίες μέρες η WIND-άρα και σε μερικούς ελληνικούς σέρβερς σέρνεται το σύμπαν. Ειδικά σε GRNET, Hyperhosting, Top Host. Και η σταθερή το ίδιο κάνει, έπιασα 0,3 με VDSL. Έχω την εντύπωση ότι οι 2 τελευταίες νοικιάζουν υπηρεσίες από την GRNET, οπότε στη διασύνδεση με αυτήν είναι το πρόβλημα.

 

2021-02-03-03-27-58-069.png

 

 

Το πάνω τεστ είναι σε Hyperhosting. Το 264 είναι στης Lancom (Αθήνα). :wacko: Ο ελβετικός Wingo 262. Λες και τα έτρεξα με διαφορετική κεραία. :wacko:

 

2021-02-03-03-28-18-364.png

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει. Στη vdsl παρατηρώ το ίδιο (πολύ χοντρό) πρόβλημα. Θα το γράψω κάποια στιγμή στο θέμα της σταθερής.

 

Sent from my Galaxy S10e

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ που ασχολούμαι ερασιτεχνικά με τα δίκτυα και έχω κάνει μερικά μαθήματα πάνω σε αυτά (αλλά πάω για προγραμματισμό/design), μερικές φορές απλά googl-άρω τις ορολογίες που δεν καταλαβαίνω. Δεν ξέρω γιατί τσακώνεστε και δεν κάνετε το ίδιο. :p

 

Το ιδιο και εγω , το google μου εμαθε αρκετα, μακαρι ομωσ να βρω ακρη απο την σχολη γιατι το θεμα δικτυα με ενδιαερει πολυ περισσοτερο απο οσο πιστευα οταν μπηκα.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει. Στη vdsl παρατηρώ το ίδιο (πολύ χοντρό) πρόβλημα. Θα το γράψω κάποια στιγμή στο θέμα της σταθερής.

 

Sent from my Galaxy S10e

 

Φαίνεται σταδιακά να βελτιώνεται η κατάσταση με την ταχύτητα, από τα 0-3 πήγε 20, αλλά το Ping δεν είναι ιδιαίτερα καλό. Όλη τη νύχτα και μέχρι πριν λίγη ώρα σερνόταν ακόμα και το myphone (ελέω Hyperhosting), όποτε έμπαινα με WIND σταθερή ή κινητή. Σε κάποια φάση άνοιξα data από VF, για να μπορέσω να μπω εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και κάνα το τέταρτο ενώ έχω LTE δείχνει ότι δεν υπάρχει σύνδεση στο διαδίκτυο... Υπάρχει κάποιο θέμα με την Wind???
Link to comment
Share on other sites

Και γω τα ιδια. Δεν δουλεύουν τα data

 

Ποια περιοχή είσαι;

Στάλθηκε από το STK-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και γω τα ιδια. Δεν δουλεύουν τα data

 

Ποια περιοχή είσαι;

Στάλθηκε από το STK-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στην Άνδρο είμαι, πήρα στην εξυπηρέτηση πελατών Και είχανε αυτοματοποιημένο μήνυμα που έλεγε ότι για το πρόβλημα στο ίντερνετ καταβάλλονται προσπάθειες για να το επαναφέρουν όσο γίνεται πιο σύντομα. Μάλλον πανελλαδικό το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Στην Άνδρο είμαι, πήρα στην εξυπηρέτηση πελατών Και είχανε αυτοματοποιημένο μήνυμα που έλεγε ότι για το πρόβλημα στο ίντερνετ καταβάλλονται προσπάθειες για να το επαναφέρουν όσο γίνεται πιο σύντομα. Μάλλον πανελλαδικό το πρόβλημα
Κατάλαβα. Αρα περιμένουμε. Εύχομαι να μην είναι χοντρό το πρόβλημα. Ανακοίνωση καμία βέβαια..

 

Στάλθηκε από το STK-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα δεδομένα εκτός και στην Θεσσαλονίκη. Τώρα κάτι φαίνεται να διορθώνεται.

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Αρα περιμένουμε. Εύχομαι να μην είναι χοντρό το πρόβλημα. Ανακοίνωση καμία βέβαια..

 

Στάλθηκε από το STK-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το πρόβλημα παραμένει. Αμπελόκηποι Αθηνών. Μετά απο επικοινωνία μου ανέφεραν οτι

"Αυτή τη στιγμή υπάρχει γενικό πρόβλημα σε εξέλιξη, το οποίο επηρεάζει το σύνολο των υπηρεσιών σου. Οι τεχνικοί μας εργάζονται ήδη για την αποκατάστασή του το συντομότερο δυνατόν."

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα παραμένει,στο εικονίδιο του σήματος έχει ένα x,LTE γράφει κανονικά,ενώ προσπαθεί να κάνει σύνδεση η μπάρα δεν φτάνει ούτε την μέση όταν ανοίγεις έναν πλοηγο...Ελπίζω να μην κρατήσει πολύ,γιατί δουλεύω με το mobile internet,και έχω ήδη πρόβλημα... Ευτυχώς έχω δύο νούμερα,ένα wind και ένα Vodafone,αλλά τα πολλά GB τα έχω στην Wind...Ενώ δεν θέλω να φύγω,το σκέπτομαι...
Link to comment
Share on other sites

Επανήλθε Παλαιό Φάληρο, Αλιμο κομπλε

 

Στάλθηκε από το STK-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επανήλθε στα φυσιολογικά της επίπεδα.. :D

 

00bee8939ecfe9ed0067c8d598460ab5.jpg

Περιοχή;

 

Στάλθηκε από το STK-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova 4G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...