Jump to content

Nova 4G


paulchro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 21/7/2022 at 4:42 ΜΜ, georgeavl3 said:

Μάλλον κάπου πιο "πίσω" είναι το θέμα. 

Δίνω και άλλο παράδειγμα, χθεσινοβραδινο. Η 1η μέτρηση έγινε έξω από τον Κωτσόβολο στην Κέρκυρα (η κεραία είναι στα 100μ περίπου)

IMG_20220721_163413.thumb.jpg.e2d5edacbda7b0c1807979d72ff35a86.jpgspacer.png

Γιατί, ενώ το σήμα είναι άριστο, βλέπω αυτή τη μέτρηση; Εδώ πριν 2,5 εβδομάδες εβλεπα 100Mbps. Ακριβώς το ίδιο το βλέπω και στον Υψο στο eNb 10333 (όπου να σημειωθεί ότι δεν καλύπτεται καθόλου καλά ο Ύψος από τη συγκεκριμένη κεραία ενώ είναι ακριβώς πάνω από το χωριό σε κοντινή απόσταση).

Κάνα χιλιόμετρο από το 1ο σημείο, προς την πόλη (έξω από ΑΒ Βασιλόπουλο) είναι η 2η μέτρηση (είναι Micro):

spacer.png

IMG_20220721_163400.thumb.jpg.577ea795cc3aa03b8f9af98aa97b3596.jpg

Εδώ γιατί είναι όλα τέλεια;

Τι μπορεί να φταίει;

Rsrq -6 σε τουριστική περιοχή . Κανείς δεν έχει ρε παιδιά wind ποια ;

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, georgebad said:

Rsrq -6 σε τουριστική περιοχή . Κανείς δεν έχει ρε παιδιά wind ποια ;

Η περίπτωση να δείχνει λάθος ή εφαρμογή; 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Rsrq -6 σε τουριστική περιοχή . Κανείς δεν έχει ρε παιδιά wind ποια ;
For Wind's defence, η περιοχή που καλύπτει η κεραία αυτή δεν έχει κόσμο από τουρίστες και ήταν και μεσάνυχτα. Θα έπρεπε όμως να βγάζει πάνω από 100. Εδώ ένα Micro με Β3 μόνο έχω εντοπίσει που μου βγάζει μόνιμα ταχύτητες πάνω από 80 Mbps. Όσο για το σχόλιο του p_k, το Netmonster παίρνει τις μετρήσεις από το Modem τη συσκευής (*#*#4636#*#*). Λες να κάνει λάθος το μόντεμ; Τουλάχιστον εσύ είσαι πιο διακριτικός με τη διαφήμιση της Wind στο φόρουμ και δεν κάνεις χαμό όπως άλλοι.

Poco X3 Pro

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, georgebad said:

Rsrq -6 σε τουριστική περιοχή . Κανείς δεν έχει ρε παιδιά wind ποια ;

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχουν και πολλοί. Βέβαια αυτό είναι καλό για τους συνδρομητές της.

2 ώρες πριν, conan1 said:

Μια πρωινή μέτρηση απο Άγιο Ευστράτιο. 4G+.6c80f8ee2f61f7a5fc85cb8f32330a0c.jpg9761ba9f2643efe90228ea13af17143e.jpg

https://youtu.be/PUcVI4pg5UA

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, mixtri said:

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχουν και πολλοί. Βέβαια αυτό είναι καλό για τους συνδρομητές της.

https://youtu.be/PUcVI4pg5UA

Ο Αη Στράτης είχε ποιο νωρίς κάλυψη 4G από ότι οι Σέρρες (Χωρίς να υποτιμώ καθόλου). Ωραίες εποχές. Πως να έχει μετά ο κόσμος εδώ στα βόρεια wind.

Σχεφτομαι να πάρω μια κάρτα wind αντι για vodafone. Στα μερη εδω πανω που ειναι πιτα η πρασινη δουλευει ελαχιστα καλυτερα η μπλε απο τους αλλους

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, georgeavl3 said:

For Wind's defence, η περιοχή που καλύπτει η κεραία αυτή δεν έχει κόσμο από τουρίστες και ήταν και μεσάνυχτα. Θα έπρεπε όμως να βγάζει πάνω από 100. Εδώ ένα Micro με Β3 μόνο έχω εντοπίσει που μου βγάζει μόνιμα ταχύτητες πάνω από 80 Mbps. Όσο για το σχόλιο του p_k, το Netmonster παίρνει τις μετρήσεις από το Modem τη συσκευής (*#*#4636#*#*). Λες να κάνει λάθος το μόντεμ; Τουλάχιστον εσύ είσαι πιο διακριτικός με τη διαφήμιση της Wind στο φόρουμ και δεν κάνεις χαμό όπως άλλοι.

Poco X3 Pro
 

Φίλε μου καλημέρα, μια υπόθεση έκανα.

Και βέβαια καμία διάθεση ή πρόθεση για διαφήμιση. Δεν έχω κάποιο όφελος δηλαδή.

Αυτά που είναι να γράψω, τα γράφω.

Εδώ και καιρό πχ. λέω ότι σημεία τεράστιου ενδιαφέροντος, όπως το εμπορικό Cosmos ή το κομμάτι της Ε.Ο. Θεσσαλονίκης - Νέων Μουδανιών από την αρχή της έως και 24 χιλιόμετρα μετά προς Χαλκιδική θα πρέπει να καλυφθούν με 5g, όπως επίσης και άλλες περιοχές.

Καλημέρα και πάλι.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, georgeavl3 said:

For Wind's defence, η περιοχή που καλύπτει η κεραία αυτή δεν έχει κόσμο από τουρίστες και ήταν και μεσάνυχτα. Θα έπρεπε όμως να βγάζει πάνω από 100. Εδώ ένα Micro με Β3 μόνο έχω εντοπίσει που μου βγάζει μόνιμα ταχύτητες πάνω από 80 Mbps. Όσο για το σχόλιο του p_k, το Netmonster παίρνει τις μετρήσεις από το Modem τη συσκευής (*#*#4636#*#*). Λες να κάνει λάθος το μόντεμ; Τουλάχιστον εσύ είσαι πιο διακριτικός με τη διαφήμιση της Wind στο φόρουμ και δεν κάνεις χαμό όπως άλλοι.

Poco X3 Pro
 

Ξέρεις αν εχει backhaul με οπτικη ο σταθμος ?

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, georgebad said:

Ο Αη Στράτης είχε ποιο νωρίς κάλυψη 4G από ότι οι Σέρρες (Χωρίς να υποτιμώ καθόλου). Ωραίες εποχές. Πως να έχει μετά ο κόσμος εδώ στα βόρεια wind.

Σχεφτομαι να πάρω μια κάρτα wind αντι για vodafone. Στα μερη εδω πανω που ειναι πιτα η πρασινη δουλευει ελαχιστα καλυτερα η μπλε απο τους αλλους

Να πάρεις, στη Θεσσαλονικη παίζει μια χαρά και μπορείς άνετα να πας και το Σταθερο σου στη Θεσσαλονίκη γιατί δίνει FTTH.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

FTTH δίνει παντού;

Δεν πάει ανάλογα με την περιοχή;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, p_k said:

FTTH δίνει παντού;

Δεν πάει ανάλογα με την περιοχή;

Δήμο Θεσσαλονίκης οποίες περιοχές καλύπτει η δράση SFBB δίνει η Wind. Χαριλάου μετά από 15 χρόνια με adsl που ήμουν από το 2006 έσκαψε ο ΟΤΕ και έβαλε καλώδια οπτικής ίνας διότι μέχρι τότε παίρναμε VDSL από Α/Κ. Και εκτός του ΟΤΕ μόνο η Wind έδινε υπηρεσίες. Έβαλα 100/10 και ησύχασα από τις αποσυνδέσεις και τα κολλήματα. Τώρα δίνει με την επιδότηση SFBB 200/20 FTTH σταθερή με απεριόριστη τηλεφωνία σε σταθερά και κινητά με 29€.
Η επανομη πάντως έχει ΟΤΕ και Nova και έχει υποδομές FTTH.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, georgebad said:

Ο Αη Στράτης είχε ποιο νωρίς κάλυψη 4G από ότι οι Σέρρες (Χωρίς να υποτιμώ καθόλου). Ωραίες εποχές. Πως να έχει μετά ο κόσμος εδώ στα βόρεια wind.

Σχεφτομαι να πάρω μια κάρτα wind αντι για vodafone. Στα μερη εδω πανω που ειναι πιτα η πρασινη δουλευει ελαχιστα καλυτερα η μπλε απο τους αλλους

Από τα νούμερα rsrq που δίνουν οι συνδρομητές εδώ άδεια είναι η Wind. Επομένως είναι καλή επιλογή μέχρι να γεμίσει. Πάντως στο Πήλιο που έχει λαό το δίκτυο είναι χάλια.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Nikolas14 said:

Να πάρεις, στη Θεσσαλονικη παίζει μια χαρά και μπορείς άνετα να πας και το Σταθερο σου στη Θεσσαλονίκη γιατί δίνει FTTH.

Έχω FTTH είδη στην Θεσσαλονίκη (από τα πρώτα που μπήκα στην πόλη μου είχε πει η εταιρία μου), και γενικά μου βγαίνει τζάμπα σταθερό και κινητό . Όποτε την βασική δεν την αλλάζω . Σαν backup όμως σίγουρα θα είναι καλυτερη από το τωρινό backup που έχω 😅

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, georgebad said:

Έχω FTTH είδη στην Θεσσαλονίκη (από τα πρώτα που μπήκα στην πόλη μου είχε πει η εταιρία μου), και γενικά μου βγαίνει τζάμπα σταθερό και κινητό . Όποτε την βασική δεν την αλλάζω . Σαν backup όμως σίγουρα θα είναι καλυτερη από το τωρινό backup που έχω 😅

Κατάλαβα, εγώ δίνω 26€ για 100/10 για αυτό σου λέω. Στο κομμάτι κινητη στη Wind,ένα F2G θα σε καλύψει χωρίς να δεσμευτείς με συμβόλαια. Από τις καλυτερες καρτοκινητες είναι. Κάτι διάβασα όμως ότι στους καρτοκινητους τρέχει προσφορά το W Unlimited στα 25€. Μάλλον θέλουν να αυξήσουν τα συμβόλαια στην εταιρεία.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

έχω πάρει είδη το κουπόνι από την SFBB , δεν ξέρω αν δίκαιουμε και άλλη διετία 

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις αν εχει backhaul με οπτικη ο σταθμος ?
Είναι με ασύρματη ζεύξη, φαίνεται και στο site της EEAE. Οι περισσότεροι έτσι τροφοδοτούνται. Ελάχιστες είναι οι φωτεινές εξαιρεσεις.

Poco X3 Pro

Τώρα στο κέντρο της πόλης έχω αυτά:
https://www.speedtest.net/my-result/a/8560808071
Στο ίδιο κτίριο με την κεραία υπάρχει Battlenet οπότε μπορεί να τράβηξαν καμία ίνα στην ταράτσα, ποιος ξέρει 95370f145509da3acb1d6a0a5aa0ec57.jpg

Poco X3 Pro

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, georgeavl3 said:

Είναι με ασύρματη ζεύξη, φαίνεται και στο site της EEAE. Οι περισσότεροι έτσι τροφοδοτούνται. Ελάχιστες είναι οι φωτεινές εξαιρεσεις.

Poco X3 Pro
 

Τώρα στο κέντρο της πόλης έχω αυτά:
https://www.speedtest.net/my-result/a/8560808071
Στο ίδιο κτίριο με την κεραία υπάρχει Battlenet οπότε μπορεί να τράβηξαν καμία ίνα στην ταράτσα, ποιος ξέρει emoji1787.png95370f145509da3acb1d6a0a5aa0ec57.jpg

Poco X3 Pro
 

Τότε το πιθανότερο είναι να ειναι πίτα το ασυρματικό 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Nikolas14 said:

Δήμο Θεσσαλονίκης οποίες περιοχές καλύπτει η δράση SFBB δίνει η Wind. Χαριλάου μετά από 15 χρόνια με adsl που ήμουν από το 2006 έσκαψε ο ΟΤΕ και έβαλε καλώδια οπτικής ίνας διότι μέχρι τότε παίρναμε VDSL από Α/Κ. Και εκτός του ΟΤΕ μόνο η Wind έδινε υπηρεσίες. Έβαλα 100/10 και ησύχασα από τις αποσυνδέσεις και τα κολλήματα. Τώρα δίνει με την επιδότηση SFBB 200/20 FTTH σταθερή με απεριόριστη τηλεφωνία σε σταθερά και κινητά με 29€.
Η επανομη πάντως έχει ΟΤΕ και Nova και έχει υποδομές FTTH.

Στο κέντρο της Επανομής, μακριά δηλαδή από την παραλία, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Ο σταθμός είναι καρακεντρο που λέμε.

Όλα βαίνουν καλώς, όταν πας όμως στην παραλία εκεί υπάρχει θέμα και πρέπει να το δουν.

 

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, georgebad said:

έχω πάρει είδη το κουπόνι από την SFBB , δεν ξέρω αν δίκαιουμε και άλλη διετία 

Πλέον παίζουν προσφορές χωρίς κουπόνια και επιδοτήσεις...Πριν ένα μήνα έκανα φορητότητα απο Cosmote σε Wind 200/20 FTTH στα 27 ευρώ.Χωρίς κουπόνι.

 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, sonakiasfun said:

Πλέον παίζουν προσφορές χωρίς κουπόνια και επιδοτήσεις...Πριν ένα μήνα έκανα φορητότητα απο Cosmote σε Wind 200/20 FTTH στα 27 ευρώ.Χωρίς κουπόνι.

Ξανάνοιξαν το sfbb.gr με επιπλέον κονδύλια, τουλάχιστον μέχρι το φθινόπωρο, και έχει γίνει ένα μικρό μπάχαλο με κουπόνια και χωρίς 🙂

Link to comment
Share on other sites

Περιφερειακός Λιβαδειάς-Δελφων

https://i.imgur.com/tnz7QG7.jpg

https://i.imgur.com/BSDOyrJ.jpg

Λιβαδειά Κέντρο

https://i.imgur.com/yNflLnX.jpg

https://i.imgur.com/RVyE7lK.jpg

5g  που λένε πως έχει δεν είδα .

Edited by Nickchris36
Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Nickchris36 said:

Περιφερειακός Λιβαδειάς-Δελφων

https://i.imgur.com/tnz7QG7.jpg

https://i.imgur.com/BSDOyrJ.jpg

Λιβαδειά Κέντρο

https://i.imgur.com/yNflLnX.jpg

https://i.imgur.com/RVyE7lK.jpg

5g  που λένε πως έχει δεν είδα .

Διαφορές είδες σχετικά με την προηγούμενη φορά;;

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Chrischal1908 said:

Διαφορές είδες σχετικά με την προηγούμενη φορά;;

Είδα ελάχιστα πιο υψηλές ταχύτητες,φορ τζι Πλας όχι και στιγμιαια είδα τελικά σηματακι 5g αλλά χάθηκε.

Edited by Nickchris36
Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

Ορίστε που η Wind δεν έχει κίνηση στην Κέρκυρα που είναι και τουριστική περιοχή το τεστ έγινε στο κέντρο του Ύψου το οποίο είναι πίτα από κόσμο τέτοια ωρα. Εδώ είναι γεμάτο με ιταλόπουλα οπότε το Roaming στη Wind παει. Φυσικά οι εναλλαγές σε 2G συχνότατες πλέον.9f1d361ac09c5959ac47f96310ca8ee2.jpgebb61341c1257a6ef2b9b4812bb33a3a.jpg

Poco X3 Pro



Link to comment
Share on other sites

Όσο για την κεραία 3436 με Β3 μόνο που είχα ανεβάσει τις προάλλες, την παρακολουθώ και πρέπει να της έχουν εφαρμόσει QoS για να μην κλατάρει τελείως. Το τεστ τώρα μου ξεκίνησε από 20Mbps και κατευθείαν πέφτει στο 1. Φυσικά το σήμα ήταν άριστο.

Poco X3 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova 4G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...