Jump to content

Nova 4G


paulchro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Just now, sonakiasfun said:

Οι περισσότερες περιοχές κυρίως επαρχία είναι μονοψηφιες ή το πολύ 10-20 mbps..ίσα ίσα να σερφαρεις,άντε και κανένα βιντεάκι.

Στα αστικά κέντρα σχετικά καλά.

Δες στον χάρτη ταχυτήτων σε ποιες περιοχές κινείσαι κι αν δεις ότι έχει καλές ταχύτητες κάνε φορητότητα..

Υποτίθεται θα αναβαθμιστεί το δίκτυο μελλοντικά αλλά μη το δένεις και κόμπο ..το έχουμε ξαναδεί το έργο.

Κυκλάδες που είναι επαρχία έχει 10-20 mbps δηλαδή;; Δεν νομίζω! Το δίκτυο θα αναβαθμιστεί αλλά να δούμε αν θα αλλάξει κάτι στην επαρχία. Γιατί επαρχία δυστυχώς μονόδρομος η πράσινη! Εκτός τα προβληματικά σημεία.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Chrischal1908 said:

Καλησπέρα! Υπάρχουν ακόμη περιοχές με σκέτες B20 και μονοψήφιες ταχύτητες πανελλαδικά;; Ή εταιρεία αναφέρει μέσω του site κάλυψη 99% ισχύει;; Ή είναι πλασματικό αυτό το ποσοστό; Σκέφτομαι να κάνω φορητότητα τέλος του μήνα και θέλω να ξέρω πόσο έχει βελτιωθεί το δίκτυο από το παρελθόν!!

Φίλε αν είσαι από πράσινη σκέψου το καλά,αν είσαι από κόκκινη έπρεπε να το είχες κάνει χτες. Χρησιμοποιώ και τις τρεις εταιρείες και η σειρά από θέμα κάλυψης είναι η εξής:1)COSMOTE,2)NOVA/WIND,3)VODAFONE. Από Κυκλάδες που πήγα σχετικά πρόσφατα πριν από κάνα μήνα,στην Σύρο,συγκεκριμένα,η κόκκινη τελευταία και η μπλε με την πράσινη χωρίς αξιοσημείωτη διαφορά 

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, aektzhs 1 said:

Φίλε αν είσαι από πράσινη σκέψου το καλά,αν είσαι από κόκκινη έπρεπε να το είχες κάνει χτες. Χρησιμοποιώ και τις τρεις εταιρείες και η σειρά από θέμα κάλυψης είναι η εξής:1)COSMOTE,2)NOVA/WIND,3)VODAFONE. Από Κυκλάδες που πήγα σχετικά πρόσφατα πριν από κάνα μήνα,στην Σύρο,συγκεκριμένα,η κόκκινη τελευταία και η μπλε με την πράσινη χωρίς αξιοσημείωτη διαφορά 

Πράσινη χρησιμοποιούσα ένα πέρασμα από το CU λόγω προσφοράς black Friday και τώρα σκέφτομαι το f2g και θέλω να γνωρίζω μετά από 9 χρόνια τυχόν βελτιώσεις-προβλήματα!

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Chrischal1908 said:

Πράσινη χρησιμοποιούσα ένα πέρασμα από το CU λόγω προσφοράς black Friday και τώρα σκέφτομαι το f2g και θέλω να γνωρίζω μετά από 9 χρόνια τυχόν βελτιώσεις-προβλήματα!

Το CU στην μπλε Ναι,το πράσινο στην μπλε σκέψου το και συζητά το με γνωστούς που έχουν μπλε

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Καλησπέρα! Υπάρχουν ακόμη περιοχές με σκέτες B20 και μονοψήφιες ταχύτητες πανελλαδικά;; Ή εταιρεία αναφέρει μέσω του site κάλυψη 99% ισχύει;; Ή είναι πλασματικό αυτό το ποσοστό; Σκέφτομαι να κάνω φορητότητα τέλος του μήνα και θέλω να ξέρω πόσο έχει βελτιωθεί το δίκτυο από το παρελθόν!!

Επαρχία έξω από τις πόλεις, παίζει πολύ B20, χωρίς να σημαίνει ότι δε θα είναι λειτουργική. 

Γενικά εξαρτάται σε ποιες περιοχές κινείσαι. Αθήνα σε γενικές γραμμές δε θα έχεις θέμα. Εκτός κι αν μένεις σε καμια περιοχή-τρύπα, θα πονέσεις που θα φύγεις από Cosmote. 😛

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, MitsosDaBest13 said:

Επαρχία έξω από τις πόλεις, παίζει πολύ B20, χωρίς να σημαίνει ότι δε θα είναι λειτουργική. 

Γενικά εξαρτάται σε ποιες περιοχές κινείσαι. Αθήνα σε γενικές γραμμές δε θα έχεις θέμα. Εκτός κι αν μένεις σε καμια περιοχή-τρύπα, θα πονέσεις που θα φύγεις από Cosmote. 😛

Από CU φεύγω! 🙏

 

11 minutes ago, MitsosDaBest13 said:

Επαρχία έξω από τις πόλεις, παίζει πολύ B20, χωρίς να σημαίνει ότι δε θα είναι λειτουργική. 

Γενικά εξαρτάται σε ποιες περιοχές κινείσαι. Αθήνα σε γενικές γραμμές δε θα έχεις θέμα. Εκτός κι αν μένεις σε καμια περιοχή-τρύπα, θα πονέσεις που θα φύγεις από Cosmote. 😛

Εντός αυτοκινήτου πχ και σε μεγάλους οδικούς άξονες πώς τα πάει; θα χω κολλήματα όπως με VF ή ρολάρει σαν την πράσινη;;

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Chrischal1908 said:

Από CU φεύγω! 🙏

 

Εντός αυτοκινήτου πχ και σε μεγάλους οδικούς άξονες πώς τα πάει; θα χω κολλήματα όπως με VF ή ρολάρει σαν την πράσινη;;

Εγώ πιο πολύ γνωρίζω για Αττική και Πελοπόννησο. Η πράσινη έχει 5G ακόμα και στα τούνελ, η WIND 3G. Δεν υπάρχει σύγκριση. Μπορεί να σου πετάξει και κάνα 2G σε κάποιο δύσκολο σημείο, αλλά σε γενικές γραμμές σε αυτοκινητοδρομο είναι ΟΚ, αρκετό 4G, με λίγες εναλλαγές σε 3G. 

Αλλά αφού λες ότι φεύγεις από Vodafone, ουσιαστικά περίπου το ίδιο σήμα θα έχεις. Η συμπεριφορά του δικτύου αλλάζει. 

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

On 7/6/2022 at 4:01 ΠΜ, MitsosDaBest13 said:

Εγώ πιο πολύ γνωρίζω για Αττική και Πελοπόννησο. Η πράσινη έχει 5G ακόμα και στα τούνελ, η WIND 3G. Δεν υπάρχει σύγκριση. Μπορεί να σου πετάξει και κάνα 2G σε κάποιο δύσκολο σημείο, αλλά σε γενικές γραμμές σε αυτοκινητοδρομο είναι ΟΚ, αρκετό 4G, με λίγες εναλλαγές σε 3G. 

Αλλά αφού λες ότι φεύγεις από Vodafone, ουσιαστικά περίπου το ίδιο σήμα θα έχεις. Η συμπεριφορά του δικτύου αλλάζει. 

Προς το καλύτερο φυσικά. Δεν θα κολλάει χωρίς λόγο.

Με πήραν προσφορά για W 10Gb με 20€ λόγω σταθερής…δεν πρόκειται να δεσμευτώ, στη καρτοκινητή πιάνω με 20Gb τα 8,5-9Gb

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Τις τελευταίες ώρες αντιμετωπίζω πρόβλημα σε 3 κινητά σχετικά με το 4G. Παρατηρώ συνεχείς εναλλαγές από 4G σε 3G. Το 4G δεν είναι λειτουργικό ενώ το 3G βγάζει 0,80 mbps download. Το 4G+ που υπήρχε, δεν υπάρχει πια. Το περίεργο είναι ότι όταν έβαλα την Τουρκική κάρτα μου ( Turkcell ) που μου είχε μείνει από ένα ταξίδι στην Άγκυρα στο android έχει 4.5G και στο iPhone LTE με ταχύτητες 75 και 77 mbps αντίστοιχα. Κάτι άλλο που παρατήρησα ότι εκτός λειτουργίας έχει τεθεί και το site wind.gr. Τι παίζει; 

70D4B6A4-3590-4743-A971-AC0B7AB98C5F.jpeg

67D49EFB-79F1-4471-AB6F-895D1CF809DE.jpeg

087290A2-8FFF-4032-A1BD-1E7826E09057.png

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, VS002 said:

Καλησπέρα,

Τις τελευταίες ώρες αντιμετωπίζω πρόβλημα σε 3 κινητά σχετικά με το 4G. Παρατηρώ συνεχείς εναλλαγές από 4G σε 3G. Το 4G δεν είναι λειτουργικό ενώ το 3G βγάζει 0,80 mbps download. Το 4G+ που υπήρχε, δεν υπάρχει πια. Το περίεργο είναι ότι όταν έβαλα την Τουρκική κάρτα μου ( Turkcell ) που μου είχε μείνει από ένα ταξίδι στην Άγκυρα στο android έχει 4.5G και στο iPhone LTE με ταχύτητες 75 και 77 mbps αντίστοιχα. Κάτι άλλο που παρατήρησα ότι εκτός λειτουργίας έχει τεθεί και το site wind.gr. Τι παίζει; 

70D4B6A4-3590-4743-A971-AC0B7AB98C5F.jpeg

67D49EFB-79F1-4471-AB6F-895D1CF809DE.jpeg

087290A2-8FFF-4032-A1BD-1E7826E09057.png

Καταρχήν, σε ποια περιοχή είσαι; Δεύτερον αυτό με το τούρκικο αριθμό δεν το κατάλαβα. Προφανώς άμα δεν πιάνεις από κεραία σε λογική απόσταση από τις ακτές της Τουρκίας, τότε είσαι σε Roaming. Άμα είσαι σε roaming, από ποια εταιρεία εξυπηρετήσε από τις ελληνικές; γνωρίζεις; Πολύ πιθανόν να έχεις θέμα εκεί που είσαι και να παίζει κάποιος σταθμός να έχει "πέσει". Το site της Wind σε μένα δουλεύει μια χαρά. 

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργεί το site! Ακόμα η κινητή είναι εκτός. Μέχρι να επανέλθει πορευόμαστε με πρόσβαση μέσω Τουρκίας και κόκκινη. Μια αλλαγή στο site είναι η εισαγωγή ενός logo που λέει ότι η WIND είναι μέλος της United

 

 

038D4917-4EF6-4376-B9E6-FA4475A44A68.png

Just now, johnny_htc said:

Καταρχήν, σε ποια περιοχή είσαι; Δεύτερον αυτό με το τούρκικο αριθμό δεν το κατάλαβα. Προφανώς άμα δεν πιάνεις από κεραία σε λογική απόσταση από τις ακτές της Τουρκίας, τότε είσαι σε Roaming. Άμα είσαι σε roaming, από ποια εταιρεία εξυπηρετήσε από τις ελληνικές; γνωρίζεις; Πολύ πιθανόν να έχεις θέμα εκεί που είσαι και να παίζει κάποιος σταθμός να έχει "πέσει". Το site της Wind σε μένα δουλεύει μια χαρά. 

Είμαι Αθήνα τώρα. Σε πολλές περιοχές της Αθήνας δεν λειτουργούν τα τηλέφωνα. Όταν βάζω την κάρτα της WIND έχω εναλλαγές. Όταν συνδέω την Τουρκική που με συνδέει roaming στη WIND έχω 4G+

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, VS002 said:

Λειτουργεί το site! Ακόμα η κινητή είναι εκτός. Μέχρι να επανέλθει πορευόμαστε με πρόσβαση μέσω Τουρκίας και κόκκινη. Μια αλλαγή στο site είναι η εισαγωγή ενός logo που λέει ότι η WIND είναι μέλος της United

 

 

038D4917-4EF6-4376-B9E6-FA4475A44A68.png

Και Wind για 2,5 μήνες ακόμη!😉👌🏻

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrischal1908 said:

Και Wind για 2,5 μήνες ακόμη!😉👌🏻

Nova μη το κάνουν μόνο, δεν πρόκειται να αυξήσουν ποτέ τους το πελατολόγιο 🤪

4 minutes ago, VS002 said:

Λειτουργεί το site! Ακόμα η κινητή είναι εκτός. Μέχρι να επανέλθει πορευόμαστε με πρόσβαση μέσω Τουρκίας και κόκκινη. Μια αλλαγή στο site είναι η εισαγωγή ενός logo που λέει ότι η WIND είναι μέλος της United

 

 

038D4917-4EF6-4376-B9E6-FA4475A44A68.png

Είμαι Αθήνα τώρα. Σε πολλές περιοχές της Αθήνας δεν λειτουργούν τα τηλέφωνα. Όταν βάζω την κάρτα της WIND έχω εναλλαγές. Όταν συνδέω την Τουρκική που με συνδέει roaming στη WIND έχω 4G+

Βάρυνε το δίκτυο με τη προσθήκη του λογότυπου και τα παιξε 🤣

Link to comment
Share on other sites

Just now, johnny_htc said:

Nova μη το κάνουν μόνο, δεν πρόκειται να αυξήσουν ποτέ τους το πελατολόγιο 🤪

Φοβάμαι πως NOVA θα γίνει. Εμένα μου αρέσει το UNITED GR ή EON GR. Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Just now, johnny_htc said:

Nova μη το κάνουν μόνο, δεν πρόκειται να αυξήσουν ποτέ τους το πελατολόγιο 🤪

Κατά 99% NOVA τηλεπικοινωνίες!

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, johnny_htc said:

Nova μη το κάνουν μόνο, δεν πρόκειται να αυξήσουν ποτέ τους το πελατολόγιο 🤪

Βάρυνε το δίκτυο με τη προσθήκη του λογότυπου και τα παιξε 🤣

Λες;😂😂😂

Just now, Chrischal1908 said:

Κατά 99% NOVA τηλεπικοινωνίες!

Θα δούμε από Σεπτέμβριο. Κι εγώ αυτό πιστεύω 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, VS002 said:

Φοβάμαι πως NOVA θα γίνει. Εμένα μου αρέσει το UNITED GR ή EON GR. Τι λέτε;

United GR εγώ έριξα την ιδέα. Το όνομα της μητρικής εταιρείας. Είσαι αδελφός!🙏✌ Τι NOVA και βλακείες! Ξαναζεσταμένο φαγητό μου κάνει!

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, VS002 said:

Φοβάμαι πως NOVA θα γίνει. Εμένα μου αρέσει το UNITED GR ή EON GR. Τι λέτε;

Το ΕΟΝ ακούγεται τελείως βλάχικο. Το united κάπως καλύτερο. Θέλει έμπνευση γενικά. Το καλύτερο είναι να "θάψουν" όλα τα παλιά ονόματα και να κάνουν μια νέα, πολύ δυνατή αρχή με ανοδική, γρήγορη πορεία. Δεν υπάρχει χρόνος για χάσιμο για κανέναν παίχτη στην αγορά. Η κόκκινη δεν θα μείνει να βλέπει, όσο και αν είναι αλλού για αλλού ώρες ώρες. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Chrischal1908 said:

United GR εγώ έριξα την ιδέα. Το όνομα της μητρικής εταιρείας. Είσαι αδελφός!🙏✌ Τι Eon και βλακείες!

Όντως το καλύτερο. Σε αλλά νέα έπιασα 4G ξανά!👍👍👍 Βέβαια με ταχύτητες download 4,85 και up 7,21

image.jpg

Just now, johnny_htc said:

Το ΕΟΝ ακούγεται τελείως βλάχικο. Το united κάπως καλύτερο. Θέλει έμπνευση γενικά. Το καλύτερο είναι να "θάψουν" όλα τα παλιά ονόματα και να κάνουν μια νέα, πολύ δυνατή αρχή με ανοδική, γρήγορη πορεία. Δεν υπάρχει χρόνος για χάσιμο για κανέναν παίχτη στην αγορά. Η κόκκινη δεν θα μείνει να βλέπει, όσο και αν είναι αλλού για αλλού ώρες ώρες. 

Όντως. Αυτό που βλέπω και με χαροποιεί γιατί δεν έχω καλές σχέσεις με την κόκκινη είναι ότι τα δίκτυά της στην Ευρώπη έχουν μείνει πίσω. Επίσης δεν έχει κάνει συμφωνίες roaming για 5G όπως η μπλε. Και τα Ελληνικά δίκτυα, μπλε και πράσινη δεν έχουν roaming 4ης γενιάς σε χώρες που δραστηριοποιείται η vf

Πιστεύετε ότι θα ρίξει η United χρήμα στην κινητή; 5G?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, VS002 said:

Δυστυχώς ακόμα έχουμε εναλλαγές από 4G σε 3G

CB12D3B5-9B3C-404C-ADBD-F48C9093C15F.png

 

Ίσως είναι πρόβλημα της περιοχής σου. Εγώ τώρα που μπήκα εδώ κοίταξα αν παίζει η WIND και δε βλέπω κάτι (Αμπελόκηποι-Αθήνα). Κανονικά 4G/5G με 200αρια και κλήσεις (VoLTE). 

4 ώρες πριν, VS002 said:

Φοβάμαι πως NOVA θα γίνει. Εμένα μου αρέσει το UNITED GR ή EON GR. Τι λέτε;

Το United GR ακούγεται ωραίο. Αλλά κατά πάσα πιθανότητα θα είναι Nova Mobile... 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, MitsosDaBest13 said:

 

Ίσως είναι πρόβλημα της περιοχής σου. Εγώ τώρα που μπήκα εδώ κοίταξα αν παίζει η WIND και δε βλέπω κάτι (Αμπελόκηποι-Αθήνα). Κανονικά 4G/5G με 200αρια και κλήσεις (VoLTE). 

Το United GR ακούγεται ωραίο. Αλλά κατά πάσα πιθανότητα θα είναι Nova Mobile... 

Το τελευταίο μισάωρο έχει επανέλθει. Μίλησα με το 13700 και ήταν πρόβλημα που επηρέαζε τον Πειραιά. Όταν ρώτησα γιατί το κινητό με roaming δουλεύει δεν ήξεραν τι να μου πουν.

Θα ήταν επίσης πολύ ωραίο να λεγόταν United GR και όχι NOVA MOBILE

A42058B0-D7A2-42C4-BA56-E0981258300F.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Λίγο δύσκολο να ονομαστεί United.

Αυτό είναι το όνομα της μητρικής εταιρείας.

Πχ. Η Apple δεν ονομάζει Apple τις συσκευές της, έτσι το βλέπω εγώ.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία χώρα δεν έχει το όνομα United στα δίκτυα. Telemach χρησιμοποιεί και eon για την tv. Στη γείτονα χώρα κράτησε το vivacom. Άρα εδώ για Nova πάει

Edited by sakels
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova 4G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...