Jump to content

Nova 4G


paulchro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα.

Ενδιαφέροντα τα νέα από το ταξιδάκι σε Έδεσσα και Άγιο Παντελεήμονα Βεγορίτιδας.

Δεν μπορούσα να κάνω πολλά όμως, μια και οδηγούσα εγώ.

Έξω από τη Θεσσαλονίκη, στη Νέα Χαλκηδόνα, Ε.

Στη διαδρομή της παράκαμψης της Πέλλας, Η και περισσότερο Ε.

Στα Γιαννιτσά Η+, δεν είδα όμως ταχύτητες.

Τα καλά νέα έρχονται από την πόλη της Έδεσσας, όπου επιτέλους όπως προείπα έχει πλέον Η+.

Πολύ ευχάριστο για εμένα, διότι η μισή καταγωγή μου είναι από εκεί και την επισκέπτομαι συχνά.

Οι ταχύτητες όμως ήταν πολύ μικρές.

Στη μία μέτρηση έδειξε 2mbps και στην άλλη 4, με πολύ μικρό upload.

Αυτά στο κέντρο της πόλης.

Παρόλα αυτά, η πλοήγηση στο ίντερνετ, το streaming κλπ. δεν είχαν καμία μα καμία σχέση με το παρελθόν. Τη δουλειά σου την κάνεις αξιοπρεπέστατα.

Θα πούνε βέβαια κάποιοι ότι πώς τα λες αυτά, με τέτοιες ταχύτητες, κλπ κλπ όμως θα τους πω ότι αν συγκρίνουν με το πολύ πρόσφατο παρελθόν θα καταλάβουν τη διαφορά. Μιλάμε για Η+.

Η περιοχή ως γνωστόν είναι υπό αναβάθμιση, άρα να περιμένουμε βελτίωση στις ταχύτητες του Η+ και βέβαια την έλευση του 4g που πλησιάζει.

Και όπως είναι γνωστό και προκύπτει από ανάλογες περιπτώσεις, πρώτα θα δούμε την αναβάθμιση σε τρίτη γενιά και μετά θα πάμε στην τέταρτη.

@ ilka71

Όπως μου είπαν και από την εξυπηρέτηση πελατών, θα έχει 4g στα τέλη Οκτωβρίου.

Στον Άγιο Παντελεήμονα Φλώρινας, η ίδια ακριβώς κατάσταση: Ε και G.

Συμπερασματικά, φτάνει η στιγμή που θα δούμε 4g στην Έδεσσα, αναμένουμε για Άγιο Παντελεήμονα.

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Άρα οι εργασίες είναι παράλληλα σε όλη την περιοχή Έδεσσα Βέροια.

Ίσως πάει μετά μαζί Φλώρινα Κοζάνη

Link to comment
Share on other sites

Το 4G της Wind εκπεμπει μονο στα 1800mhz??

Στα 800, 1800 και 2600.

Β20, 3 και 7 αντίστοιχα.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

800,1800,2600 με επαρχια κυρίως να ειναι στην 800 αλλά οχι μόνο

 

Η επαρχια εχει 800/2600 κυριως.

Η 1800 ειναι λιγη και αν συνδεθεις κι ολας.

Μην ξεχναμε οτι εχει 15Mhz φασμα

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Το 4G της Wind εκπεμπει μονο στα 1800mhz??

 

Η "βασική" συχνότητα της WIND είναι η 800 (B20), που καλύπτει το μεγαλύτερο ποσοστό του 4G της.

 

Μέσα στο κέντρο πόλεων, ενδέχεται να δεις και 1800 (B3) αν είναι μικρή πόλη και 2600 (B7) αν είναι μεγάλη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να με συγχωρείτε αλλά τα περί 800αρας μόνο δεν ισχύουν παρά μόνο στο εκτός πόλης που και σε αυτά τα σημεία πλέον ιδιαίτερα εάν είναι μακριά από κεντρικούς δρόμους παίζουν όλοι με 800αρα. Όποια εταιρία και να έχεις θέλεις 800αρα στο κινητό πλέον αν θέλεις πλήρη κάλυψη μακριά από κεντρικές εθνικές οδούς και αστικά σημεία.

 

Τώρα από την εμπειρία μου στην wind ταξιδεύοντας τα 2/3 του μηνά τουλάχιστον λόγο δουλείας έχω να πω ότι συναντάς σε αρκετές πόλεις 1800 αλλά πλέον τείνουν να βάλουν πολύ 2600αρα. Γενικά το δίκτυο σε αρκετές περιοχές που επισκέπτομαι συχνά βλέπω ότι μεταλλάσσετε με γοργούς ρυθμούς. Αυτό σημαίνει ότι κάνουν αλλαγές ανάλογα με τις ανάγκες τους. Φυσικά όχι ότι η 2600αρα κάνει θαύματα αλλά έχεις γύρω στα 25mbps ώρες αιχμής. Μόνο στα σημεία που έχουν ca σε κεντρικά σημεία επαρχιακών πόλεων αλλάζει η εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι.

800άρα χρησιμοποιούν όλοι.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ αλλά η cote είναι κυρίως στα 1800 ενω η wind στα 800

 

Εξαρτάτε που είσαι σε ποιο γεωγραφικό διαμέρισμα. Αυτό που λες είναι πολύ γενικό. Σε αστικά κέντρα ναι έχει πολύ 800/1800αρι και σε ποιο κεντρικά σημεία 2600. Στην επαρχία πολύ αραιά έχω δει 2600 από cote έως σπάνια.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάτε που είσαι σε ποιο γεωγραφικό διαμέρισμα. Αυτό που λες είναι πολύ γενικό. Σε αστικά κέντρα ναι έχει πολύ 800/1800αρι και σε ποιο κεντρικά σημεία 2600. Στην επαρχία πολύ αραιά έχω δει 2600 από cote έως σπάνια.

 

Η κοτε έχει τριγύρω μου Β7 τελευταία δεν έχει αφήσει πόλη για πόλη και μερικά χωριά για μερικά χωριά...

Link to comment
Share on other sites

Η κοτε έχει τριγύρω μου Β7 τελευταία δεν έχει αφήσει πόλη για πόλη και μερικά χωριά για μερικά χωριά...

 

Αναφερομαι στο συνολο της χωρας που ταξιδευω. Οπως εγραψα εξαρτάτε την γεωγραφική περιοχη.

Link to comment
Share on other sites

Αναφερομαι στο συνολο της χωρας που ταξιδευω. Οπως εγραψα εξαρτάτε την γεωγραφική περιοχη.
Έχει πάρα πολύ 2600 η COSMOTE σε ίδια προτεραιότητα με το 1800, οπότε τα τηλέφωνα προτιμούν το 1800 λόγω μικρότερου attenuation. Αν κλειδώσεις συσκευή σε 260/ θα δεις πόσο πολύ έχει γίνει deploy.

 

Sent from my G8341 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρα πολύ 2600 η COSMOTE σε ίδια προτεραιότητα με το 1800, οπότε τα τηλέφωνα προτιμούν το 1800 λόγω μικρότερου attenuation. Αν κλειδώσεις συσκευή σε 260/ θα δεις πόσο πολύ έχει γίνει deploy.

 

Sent from my G8341 using Tapatalk

Είναι για άλλο θέμα η κουβέντα όχι για εδώ αλλά εσυ σε ποιές περιοχές αναφέρεσαι ;
Link to comment
Share on other sites

Είναι για άλλο θέμα η κουβέντα όχι για εδώ αλλά εσυ σε ποιές περιοχές αναφέρεσαι ;

 

Έχεις δίκιο, είναι για άλλο θέμα. Μπες στο cellmapper.net και βάλε τα κατάλληλα φίλτρα να δεις. Τελειώνω το offtopic εδώ.

Edited by georgemv
Link to comment
Share on other sites

Πατρίδα και Πολυδένδρι σήμερα (σύμφωνα με το επικαιροποιημενο πρόγραμμα ;) ) που δεν τα πρόλαβαν την προηγούμενη εβδομάδα.

Αντώνη έσω έτοιμος

Link to comment
Share on other sites

4G και Η+ από την κεραία της Πατρίδας (έξω από τη Βέροια) που αναβαθμιζεται σήμερα.

2 τεστ που πρόλαβα να κάνω. Ένα με 4G και ένα Η+

(το 2ο ειναι το H+ άσχετα που λέει και αυτό 4G, τα έβγαλα μαζί τα screenshots)

 

4G

95fac6426f052fba65a8b46e1f9dab6c.jpg

 

 

H+

1c8d02ae19daa4bee11976ce748070fe.jpg

Edited by Bayern7
Link to comment
Share on other sites

Γρεβενά δοκιμή χθες κοντά στο κέντρο της πόλης ακόμη με το παλιό 3g.. Οπότε το Η+ που αναφέρθηκε μάλλον ήταν σε δοκιμαστική φάση..
Link to comment
Share on other sites

4G και Η+ από την κεραία της Πατρίδας (έξω από τη Βέροια) που αναβαθμιζεται σήμερα.

2 τεστ που πρόλαβα να κάνω. Ένα με 4G και ένα Η+

(το 2ο ειναι το H+ άσχετα που λέει και αυτό 4G, τα έβγαλα μαζί τα screenshots)

 

4G

95fac6426f052fba65a8b46e1f9dab6c.jpg

 

 

H+

1c8d02ae19daa4bee11976ce748070fe.jpg

 

Ωραία, προχωράει το πράγμα.

Μετά θα πιάσουν Νάουσα;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στην πόλη της Βέροιας έχει Η+ όπως στην Έδεσσα ή είναι ακόμη με το παλιό;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα μήνα το πολύ θα έχετε παντού LTE. Δεν είναι πολλές οι κεραίες, έτσι μου είπαν. Ετοιμαστείτε λοιπόν. Τέλος Οκτωβρίου επίσημα και επίσημα και πιο επίσημα δε γίνεται.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα μήνα το πολύ θα έχετε παντού LTE. Δεν είναι πολλές οι κεραίες, έτσι μου είπαν. Ετοιμαστείτε λοιπόν. Τέλος Οκτωβρίου επίσημα και επίσημα και πιο επίσημα δε γίνεται.

 

Η εξυπηρέτηση πελατών επιβεβαιώνει για τέλη Σεπτεμβρίου... Οκτώβρη για Δυτική Μακεδονία...

Link to comment
Share on other sites

Η εξυπηρέτηση πελατών επιβεβαιώνει για τέλη Σεπτεμβρίου... Οκτώβρη για Δυτική Μακεδονία...

 

Για Δυτική Μακεδονία δε μιλάμε; :wacko: Τέλος Οκτωβρίου.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova 4G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...