Jump to content

Nova 4G


paulchro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν γίνεται αναβάθμιση σε LTE, γίνεται αναβάθμιση και σε UMTS. Αν καλύπτεσαι από 2G και 4G προφανώς σημαίνει ότι καλύπτεσαι από LTE @ band 20 που έχει πολύ μεγαλύτερη εμβέλεια από το UMTS.

 

H Wind ρυθμίζει την Β20 να έχει την ίδια εμβέλεια με το 2100. Μόνο σε σταθμούς που έχουν CA πάει παραπάνω. Από δική μου παρατήρηση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 96 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υπάρχει περίπτωση από το 2G να πάνε κατευθείαν στο 4G? Σε περιοχή χωρίς να προηγηθεί αναβάθμιση σε Η+?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Συνήθως προηγείται η αναβάθμιση σε Edge, hspa και μετά σε LTE. Είναι θέμα προτεραιότητας setup, more or less.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω βρε Μιχάλη. Έχω δει σε πολλά μέρη 2G και 4G. Χωρίς 3G. Εκτός και αν ρυθμίζει την προτεραιότητα έτσι, ώστε να σε πετάει σε 4G
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούν να την ξηλώσουν και δεν μπορούν να μην την εγκρίνουν. Πρακτικά, δεν παραβιάζεται κάποιος νόμος. Απλά τόσα χρόνια ήθελαν μίζα για να τη νομιμοποιήσουν και επιπλέον, όλοι εδώ ήταν ψηφοθήρες και έβρισκαν αυτόν τον τρόπο (μεταξύ άλλων) για να σέρνουν από πίσω τους τον όχλο.

 

Εν μία νυκτί νομιμοποιήθηκε της Cosmote στην ίδια τοποθεσία.:ninja:

 

Μία χαρά αππμακρυνονται νόμιμες κεραίες. Ως και βόμβα έχουν βάλει.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μία χαρά αππμακρυνονται νόμιμες κεραίες. Ως και βόμβα έχουν βάλει.

 

Εσύ πας στο άλλο άκρο:lol: Πλέον, όταν είναι νόμιμη, άντε γεια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω βρε Μιχάλη. Έχω δει σε πολλά μέρη 2G και 4G. Χωρίς 3G. Εκτός και αν ρυθμίζει την προτεραιότητα έτσι, ώστε να σε πετάει σε 4G

 

Δε μου έχει τύχει μέχρι στιγμής. Όταν συμβεί θα στο επιβεβαιώσω. Το 2g πάει μέγιστα... Μετά 3g k 4g μαζί.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εσύ πας στο άλλο άκρο:lol: Πλέον, όταν είναι νόμιμη, άντε γεια.

Σε πολλες νομιμες κεραιες εχει μπει φωτια,εχουν διαλυσει με βαριοπουλες τα μηχανηματα,εχουν κοψει καλωδια κλπ

Ακομα και τιποτα απο ολα αυτα να μην γινει,σε περιοχες με ''ενεργους κεραιομαχους'' γεμιζει το μερος πανο,καθε λιγο διαδηλωσεις κλπ

 

Και αν ειναι σε αδειο κτιριο παει κι ερχεται

Αν ειναι σε σπιτι ο ιδιοκτητης δεν μπορει να κυκλοφορησει στην γειτονια

Link to comment
Share on other sites

Τα γνωρίζω όλα αυτά, τα έχουμε συζητήσει εδώ άπειρες φορές όλα αυτά τα χρόνια:lol:

Απλά η νομοθεσία πλέον είναι σαφής και διευκολύνει αρκετά τους παρόχους (και καλά κάνει). Θέλει ωστόσο λίγο ακόμη για να διευκολυνθούν πλήρως οι κινήσεις τους

Link to comment
Share on other sites

H Wind ρυθμίζει την Β20 να έχει την ίδια εμβέλεια με το 2100. Μόνο σε σταθμούς που έχουν CA πάει παραπάνω. Από δική μου παρατήρηση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 96 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Συνήθως προηγείται η αναβάθμιση σε Edge, hspa και μετά σε LTE. Είναι θέμα προτεραιότητας setup, more or less.

Έκανα την ερώτηση γιατί τα ξημερώματα κατά τις 2 στο σπίτι μου μέσα εμφάνισε για λίγο σήμα 4G.

Ενώ στην πόλη μας την Πτολεμαΐδα δεν έχει γίνει αναβάθμιση ακόμη...εκτός αν γίνεται και άρχισαν τεστ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το LTE όχι απλά παίζει στα όρια του UMTS αλλά και πολύ λιγότερο.

Δείτε διαφορά στην ένταση. Κάλαμος Πηλίου, παραλία. Κάλυψη από πάρκο κεραιών Β. ΠΗΛΙΟΥ.

 

Sent from my LON-L29 using Tapatalk

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κρυα Βρύση Πέλλας πρόβλημα από χθες με χαμένες κλήσεις μέχρι και τώρα με το είπαν πολλοί σήμερα το παρατήρησα κι εγώ αλλά ευτυχώς εγώ πιάνω πολλές κεραίες... Εκεί έχουν μόνο μια εξαρτώμενη κι αυτή αν κλείσει που έκανα τεστ μετά δεν έχει σήμα αλλά έχει μπαταρίες πια που κρατάει πολύ μέτρησα κάνα 12ωρο που άντεξε... ;)

Άντε να ανοίξουν το νέο εξοπλισμό να ησυχάσουμε και με αυτό γιατί είδα ότι η κάλυψη του έπεσε πολύ σήμερα...

 

Edit: μιας που ειμαι Βέροια είδα ότι κι εγώ έχασα μερικές κλήσεις και τους βλέπω στο βουνό που βρίσκονται τώρα... Πεσμένα τα σήματα εδώ τώρα...

 

καλησπέρα

Αντωνη εισαι σιγουρος ότι υπαρχει νεος εξοπλισμος ετοιμος σε λιγο να δουλεψει στην κεραια της Κρυας Βρυσης ?

ρε φιλε υπαρχει καποιο προγραμα android .....που να μας λεει τον εξοπλισμο (μαρκα ,τυπο) της κυψελης ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το LTE όχι απλά παίζει στα όρια του UMTS αλλά και πολύ λιγότερο.

Δείτε διαφορά στην ένταση. Κάλαμος Πηλίου, παραλία. Κάλυψη από πάρκο κεραιών Β. ΠΗΛΙΟΥ.

 

Sent from my LON-L29 using Tapatalk

 

Έχουμε υπόθεση εργασίας γιατί το κάνουν αυτό; Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ, για να μην έχουμε φαινόμενα call drop.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Μεσαγγαλα Νομου Λαρισας

Με το ζορι 4G,κυριως 2G εχει

Αλλα σημερα ουτε και αυτο δεν εχουμε

Για 3η γενια δεν ξερω.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε υπόθεση εργασίας γιατί το κάνουν αυτό; Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ, για να μην έχουμε φαινόμενα call drop.
Υποθέτω ότι με αυτό τον τρόπο αποφεύγουν να γυρίζουν οι κλήσεις σε 2η γενιά και παράλληλα δεν υπάρχουν νεκρά σημεία με 4g only. Αυτά προκύπτουν από link budget calculations. Από εκεί και πέρα παίζει η απόδοση των LTE radios να ειναι χειρότερη αλλά δε θέλω να μπω σε μια τέτοια διαδικασία ανάλυσης γιατί πολύ απλά δεν έχω στοιχεία για κάτι τέτοιο.

Τελος οι μικρότερες κυψέλες 4ης γενιάς έχουν μικρότερο θόρυβο και potentially καλύτερη επιδοση στα άκρα της κυψέλης....

 

Sent from my LON-L29 using Tapatalk

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

Αντωνη εισαι σιγουρος ότι υπαρχει νεος εξοπλισμος ετοιμος σε λιγο να δουλεψει στην κεραια της Κρυας Βρυσης ?

ρε φιλε υπαρχει καποιο προγραμα android .....που να μας λεει τον εξοπλισμο (μαρκα ,τυπο) της κυψελης ?

 

Να φανταστώ είσαι το κατάστημα της κρύας Βρύσης που με είπε πριν ένα φιλαράκι εκτός φόρουμ ε; Στείλε μήνυμα γιατί του τα έστειλα τι δουλεύω...

Link to comment
Share on other sites

Μεσαγγαλα Νομου Λαρισας

Με το ζορι 4G,κυριως 2G εχει

Αλλα σημερα ουτε και αυτο δεν εχουμε

Για 3η γενια δεν ξερω.

Μεσαγγαλα μονο αν το κλειδώσεις στο lte κάθετε,αλλά και πάλι δεν είναι λειτουργικό..το 3g Επίσης λείπει

 

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Μεσαγγαλα μονο αν το κλειδώσεις στο lte κάθετε,αλλά και πάλι δεν είναι λειτουργικό..το 3g Επίσης λείπει

 

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι,ειναι δυσκολο να το κρατησει.

Σημερα το απογευμα ουτε 2G,καμια υπηρεσια στον πατερα μου.Τα ιδια και οι κοκκινοι.

Καλα που ειχα τη πρασινη.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Βασιλίσσης Όλγας 113. Γενικά εντοπίζω πολλά micro με 4g επιτέλους! Αν και έχει πολλά ακόμα μόνο με 2g ακόμα και στο κέντρο.8d28b3e2b3a0a33e594078df6d0ad55a.jpg

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αμπελώνας Καρδιτσης. Χωριό με 30 κατοίκους. Η μόνη με 4η γενιά σε εσωτερικό χώρο. Θεσσαλικός κάμπος c3850be5b86cd9189a3cbad761dacb4f.jpg

 

Sent from my LON-L29 using Tapatalk

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Βασιλίσσης Όλγας 113. Γενικά εντοπίζω πολλά micro με 4g επιτέλους! Αν και έχει πολλά ακόμα μόνο με 2g ακόμα και στο κέντρο.8d28b3e2b3a0a33e594078df6d0ad55a.jpg

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αυτα ειναι,θελει να δοκιμασω και γω

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Αμπελώνας Καρδιτσης. Χωριό με 30 κατοίκους. Η μόνη με 4η γενιά σε εσωτερικό χώρο. Θεσσαλικός κάμπος c3850be5b86cd9189a3cbad761dacb4f.jpg

 

Sent from my LON-L29 using Tapatalk

 

Αυτά είναι. Ας έχω κάλυψη στα χωριά κι ας πιάνω και 5 Mbps, δε με πειράζει καθόλου. :)

Link to comment
Share on other sites

Αμπελώνας Καρδιτσης. Χωριό με 30 κατοίκους. Η μόνη με 4η γενιά σε εσωτερικό χώρο. Θεσσαλικός κάμπος c3850be5b86cd9189a3cbad761dacb4f.jpg

 

Sent from my LON-L29 using Tapatalk

Μπράβο, χαίρομαι πολύ όταν διαβάζω τέτοια νέα.

Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα και η Θεσσαλονίκη.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, χαίρομαι πολύ όταν διαβάζω τέτοια νέα.

Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα και η Θεσσαλονίκη.

Εμεις το ξέρουμε αυτό. Η wind το ξέρει? :lol: μάλλον εμεις εδώ είμαστε άλλο κράτος ως Δυτική Μακεδονία...

Link to comment
Share on other sites

Ε αφού είστε στην τελική φάση, περιμένετε λίγο.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι. Ας έχω κάλυψη στα χωριά κι ας πιάνω και 5 Mbps, δε με πειράζει καθόλου. :)

 

Τυχαίο γεγονός θα ήτανε. Εδώ και σε περιοχές δίπλα από την Αθήνα δεν έχουν επαρκή κάλυψη και οι 3 εταιρίες εν έτος 2018 και αναφέρομαι και στις 3 εταιρίες που μόνο να ανεβάζουν τιμές ξέρουν.

 

Και η απάντηση και από τις 3 εταιρίες copy paste “οι τεχνικοί μας είναι ενήμεροι και θα τα λύσουμε το συντομότερο δυνατό”. Είναι σαν να σου λένε το ξέρουμε για να μην μας τα πρήζεις σου λεμέ μια μπούρδα. Έλα μου που είναι καρά πράσινο, καρά κόκκινο και καρά μπλε στους χάρτες κάλυψης και των 3ων εταιριών. Αλλά και να κινηθείς να κάνεις καταγγελία δεν θα γίνει τίποτα οπότε άδικος κόπος.

 

Δεν ενώνονται κιόλας να τελειώνουμε αφού ανταγωνισμός ουσιαστικά δεν υπάρχει με τα πακέτα καρτοκινητής και τα συμβόλαια που υπάρχουν στην χωρά αυτή με την απαράδεκτη τιμολόγηση τους.

 

 

mikrolimano.jpg

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Σοφαδες Καρδίτσας, μέσα στο σπίτι μου πρώτος όροφος. Πρέπει οπωσδήποτε να μπει σταθμός μέσα στην πόλη. Σε εσωτερικούς χώρους είναι Ανύπαρκτη ή απλώς αδύναμη. Οπως και η συνεργάτιδα. Σε ισόγεια η κάλυψη παραμένει ως είχε. Gsm only. Δυστυχώς :( Υπάρχει ΟΤΕ στο κέντρο.

e6491f3ae986d79d74a64c0f0f36585d.jpg

 

Sent from my LON-L29 using Tapatalk

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova 4G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...