Jump to content

Nova 4G


paulchro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θεσσαλονίκη επί της Λαγκαδά στο ύψος των στρατιωτικών νεκροταφείων.

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160919/4e1235c7e40c4b6ffc3eacdec405a245.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νέοι χάρτες κάλυψης με μόνη διαφορά τη Λέσβο και κάτι άλλα ψιλά ..https://www.wind.gr/gr/wind/upostirixi/kalupsi/diktuo-prosvasis-kinitis/4g/
Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμιση με ρυθμούς χελώνας έχει το δίκτυο αυτο.

Βαρέθηκα να βλέπω το 3G και τα 0,4Mbps του...να μην πως για το GPRS έτσι και βγεις προς Λαμια Καρπενήσι οδικό άξονα...

Η κάρτα μου λήγει το Γεναρη.Αν μέχρι τότε δεν υπάρξει 4G στη Λαμια αλλα και στον οδικό άξονα Αθηνών Λαμίας,θα την πετάξω στα σκουπίδια...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμιση με ρυθμούς χελώνας έχει το δίκτυο αυτο.

Βαρέθηκα να βλέπω το 3G και τα 0,4Mbps του...να μην πως για το GPRS έτσι και βγεις προς Λαμια Καρπενήσι οδικό άξονα...

Η κάρτα μου λήγει το Γεναρη.Αν μέχρι τότε δεν υπάρξει 4G στη Λαμια αλλα και στον οδικό άξονα Αθηνών Λαμίας,θα την πετάξω στα σκουπίδια...

 

Λογικό είναι να αναβαθμίζεται το δίκτυο με αργούς ρυθμούς, καθώς είχε τεράστιο πρόβλημα και η 3η γενιά πανελλαδικά... Ίσως θα έπρεπε πρώτα να αναβαθμίσει όλες τις μεγάλες πόλεις και μετά να γυρίσει να τελειώσει ολόκληρους τους νομούς (όπως η "κόκκινη"), αλλά κάνει το αντίθετο και καθυστερεί πολύ...

 

Αν και κανείς δεν ξέρει με ποια λογική βγαίνει το πλάνο της WIND, ο νομός Φωκίδας έχει αναβαθμιστεί, ο νομός Αιτωλοακαρνανιας - Ιωαννίνων αναβαθμίζονται τώρα, δεν αποκλείεται να έρθουν σύντομα και στη Φθιώτιδα. Κράτα την κάρτα της WIND, να μας πεις τις διαφορές από πριν και μετά. :cool:

 

----- προσθήκη μηνύματος 113 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Νέοι χάρτες κάλυψης με μόνη διαφορά τη Λέσβο και κάτι άλλα ψιλά ..https://www.wind.gr/gr/wind/upostirixi/kalupsi/diktuo-prosvasis-kinitis/4g/

 

Ωραία, δηλαδή το δίκτυο τελείωσε εκεί. Κατά 90%, σε περίπου 1 εβδομάδα θα βρίσκομαι Μυτιλήνη, ετοιμάζομαι για speedtests και αναφορά κάλυψης μέσα στην πόλη και σε τριγύρω περιοχές. :)

Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμιση με ρυθμούς χελώνας έχει το δίκτυο αυτο.

Βαρέθηκα να βλέπω το 3G και τα 0,4Mbps του...να μην πως για το GPRS έτσι και βγεις προς Λαμια Καρπενήσι οδικό άξονα...

Η κάρτα μου λήγει το Γεναρη.Αν μέχρι τότε δεν υπάρξει 4G στη Λαμια αλλα και στον οδικό άξονα Αθηνών Λαμίας,θα την πετάξω στα σκουπίδια...

 

Δεν είναι αργοί οι ρυθμοί, απλά ξεκίνησαν τελευταίοι την αναβάθμιση. Το καλό είναι ότι γίνεται σε όλα τα επίπεδα και όπου αναβαθμίζεται νομίζω ότι λειτουργεί σωστά :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν να μη κάνουν κάτι για την περιοχή του Βαρθολομιού; Με το ζόρι 2G (και μόνο σε εξωτερικούς χώρους). Για LTE πρέπει να ανέβουμε σε ταράτσα 3όροφης πολυκατοικίες για 110~dBm (το οποίο δίνει 5Mbps download).

Γενικά πάντως παρατηρώ ότι το 4G τους είναι ποιο δυνατό από το 2G. Δηλαδή μπορεί να μην υπάρχει καθόλου 2G κάλυψη αλλά 4G να υπάρχει (ελάχιστη όπως είπα).

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν να μη κάνουν κάτι για την περιοχή του Βαρθολομιού; Με το ζόρι 2G (και μόνο σε εξωτερικούς χώρους). Για LTE πρέπει να ανέβουμε σε ταράτσα 3όροφης πολυκατοικίες για 110~dBm (το οποίο δίνει 5Mbps download).

Γενικά πάντως παρατηρώ ότι το 4G τους είναι ποιο δυνατό από το 2G. Δηλαδή μπορεί να μην υπάρχει καθόλου 2G κάλυψη αλλά 4G να υπάρχει (ελάχιστη όπως είπα).

 

Αυτός ο σταθμός δε λειτουργεί or what?

 

Στοιχεία κατασκευής κεραίας

Διεύθυνση/ Περιγραφή θέσης

ΟΔΟΣ ΑΓ. ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΟΝΟΣ- ΒΑΡΘΟΛΟΜΙΟ

 

Κωδικός αριθμός θέσης

2318138

 

Δήμος

Πηνειού

 

Κωδική ονομασία

TL ΒΑΡΘΟΛΟΜΙΟ

 

Περιφέρεια

Δυτικής Ελλάδας

 

Γεωγρ. πλάτος (WGS84)

37.863611

 

Γεωγρ. μήκος (WGS84)

21.208056

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο σταθμός δε λειτουργεί or what?

 

Στοιχεία κατασκευής κεραίας

Διεύθυνση/ Περιγραφή θέσης

ΟΔΟΣ ΑΓ. ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΟΝΟΣ- ΒΑΡΘΟΛΟΜΙΟ

 

Κωδικός αριθμός θέσης

2318138

 

Δήμος

Πηνειού

 

Κωδική ονομασία

TL ΒΑΡΘΟΛΟΜΙΟ

 

Περιφέρεια

Δυτικής Ελλάδας

 

Γεωγρ. πλάτος (WGS84)

37.863611

 

Γεωγρ. μήκος (WGS84)

21.208056

Δε λειτουργεί (ποτέ δε λειτούργησε βασικά). Μένω κοντά στην οδό αυτή. Θα είχα σήμα καμπάνα λογικά.

Link to comment
Share on other sites

Δε λειτουργεί (ποτέ δε λειτούργησε βασικά). Μένω κοντά στην οδό αυτή. Θα είχα σήμα καμπάνα λογικά.

 

Κάλεσε το CS. Λογικά θα έχει καταχωρηθεί κάτι (τι και πως) για τη συγκεκριμένη περιοχή. Δεν είναι περίεργο να έχει ξηλωθεί ο σταθμός.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έξω από το μουσείο της Σπάρτης, στην οδό Λυκούργου, πριν καμιά ώρα περίπου. Η συχνότητα είναι 1800 MHz. Πριν καιρό που είχα δοκιμάσει πάλι εκεί, νομίζω είχα πιάσει ένα 50αρι σε ταχύτητα.

 

http://www.speedtest.net/android/2231759079.png

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα στην περιοχή που μένω δεν έχει σήμα 4G ή κεραία που εξυπηρετεί την περιοχή. Πιάνω βέβαια από παρακείμενες κεραίες 1-2 μπάρες σήμα 4G αλλά μέσα στο σπίτι χάνεται το σήμα όταν μετακινηθώ. Το 3G αντιθέτως που εκπέμπει από την ίδια κεραία δουλεύει κανονικά με φουλ σήμα. Τους πήρα στο 8005000200 και ανέφερα την βλάβη και είπαν ότι θα το ελέγξουν το συντομότερο, ενώ μου ήρθε και μύνημα με κωδικό αναφοράς βλάβης μετά από λίγο. Για να δουμε πόσο γρήγορα θα ανταποκριθούν

...

 

Edit: 7 το απόγευμα και το σήμα 4G έχει επανέλθει κανονικά έως τώρα. Γρήγοροι ήταν αν και δεν γνωρίζω αν τελικά ήταν βλάβη ή κάνανε καμιά αναβάθμιση. Ελπίζω μόνο μην έχει πέσει πάλι το σήμα αύριο.

Ίδωμεν...

Edited by Dimos_Vav

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

WIND 4G στην Καλαμάτα, σε μπαλκόνι ρετιρέ, κοντά στο κέντρο. Μέτριες ταχύτητες. Θα έχει βάλει την 800αρα πάνω στο βουνό, για να καλυφθεί ένα μεγάλο μέρος της πόλης... Όταν έκλεισα την B20, με γύρισε σε 3G, δεν υπήρχε άλλη 4G συχνότητα εκεί. :down:

 

http://www.speedtest.net/android/2235577662.png

 

 

 

Υ.Γ. Μου έκανε εντύπωση όμως που η WIND είχε 4G στο χωριό Αρτεμισια Μεσσηνίας, ψηλά πάνω στο βουνό! Η άλλη εταιρία που συνεργάζεται δεν είχε, οπότε έβαλε το σταθμό από μόνη της. :) Έκανα ένα Speedtest και έπιασα ένα 20αρι Mbps με 3 σκάλες σήμα, αλλά ήμουν μέσα σε αυτοκίνητο.

Edited by MitsosDaBest13
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να έχει μόνο ένα σταθμό 800 στην Καλαμάτα. Πελοπόννησο τα έχουν γυρίσει όλα.

 

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να έχει μόνο ένα σταθμό 800 στην Καλαμάτα. Πελοπόννησο τα έχουν γυρίσει όλα.

 

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk

 

Ίσως να μην έχει ένα σταθμό από 800, μπορεί να έχει κι άλλους. Εγώ είπα ότι μπορεί η συγκεκριμένη κεραία να καλύπτει ένα μεγάλο μέρος της πόλης, όχι ολόκληρη. :)

 

Και πιθανόν η κεραία να ήταν πάνω στο βουνό, γιατί εκτός του ότι η WIND εκεί συνηθίζει να τις βάζει, το σήμα εναλλασσοταν μεταξύ 3-4 σκαλών (πιο πολύ 3), χωρίς να έχω εμπόδια. Ήμουν σε 5ο όροφο σε εξωτερικό χώρο και έβλεπα όλη την Καλαμάτα από ψηλά. Όταν έκλεισα την 800, αν υπήρχε άλλη συχνότητα εκεί τριγύρω, πιθανόν να την είχε δει το κινητό μου, έστω και με αδύναμο σήμα. Ίσως έχουν κάνει το ίδιο με το Βόλο, να κρατάνε όλο το φάσμα της 1800 για κλήσεις. Οπότε η Καλαμάτα χρειάζεται και 2600 στο 4G, αλλιώς πολύ σύντομα θα σέρνεται.

Link to comment
Share on other sites

Παιδία σε mediatek που πηρε φίλος πως βλεπεις τις μπαντες 4g που ειναι συνδεμενο το τηλεφωνο ;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πως έκλεισες τη B20?

Σε mtk κινητό γίνεται μέσω του mtk engineering mode στο οποίο μπαίνεις αν πληκτρολογήσεις στον dialer *#3646633#*#*

Μπαίνεις στο mtk μενού με τον κωδικό αυτό και στην πρώτη καρτέλλα telephony-->band mode-->sim1 ή sim2 ανάλογα σε ποια σιμ έχεις ενεργοποιημένα τα data και στο LTE απενεργοποιείς όποια μπάντα θες.

Παιδία σε mediatek που πηρε φίλος πως βλεπεις τις μπαντες 4g που ειναι συνδεμενο το τηλεφωνο ;

 

Ευχαριστώ

Μπαίνεις στο mtk μενού με τον κωδικό αυτό που ανέφερα ήδη στην καρτέλα telephony-->LTE Information τσεκάρεις το ΕL1 και μετά πατάς μενου-->check information και σε κάποιο σημείο γράφει την μπάντα που συνδέεσαι

Link to comment
Share on other sites

WIND 4G στο λιμάνι του Πειραιά, στην πύλη Ε2. Περίμενα να δω καμιά 800αρα και να κραξω, αλλά τελικά η συχνότητα είναι 2600 MHz!!! Θα έχει τρομερή κίνηση το δίκτυο.

 

(Η συσκευή μου δεν υποστηρίζει 4G+, για να δω αν η WIND έχει.)

 

http://www.speedtest.net/android/2247548257.png

Link to comment
Share on other sites

4G από σήμερα (αλλα ψιλοάθλιες ταχύτητες ακομα, 1-2 γραμμές μόνο, φαντάζομαι θα διορθωθει) και στον οδικό άξονα Χαλκηδόνας - Θεσσαλονίκης, Άγιος Αθανάσιος κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Πετυχα 4G δοκιμη στο κεντρο των Ιωαννινων αλλα δεν προλαβα να κοιταξω μπαντα.Επισης για μερικες ωρες το Η+ ηταν εκτος.
Link to comment
Share on other sites

4G από σήμερα (αλλα ψιλοάθλιες ταχύτητες ακομα, 1-2 γραμμές μόνο, φαντάζομαι θα διορθωθει) και στον οδικό άξονα Χαλκηδόνας - Θεσσαλονίκης, Άγιος Αθανάσιος κλπ.

Αντε να έρθουν προς Γιαννιτσά.

Link to comment
Share on other sites

4G από σήμερα (αλλα ψιλοάθλιες ταχύτητες ακομα, 1-2 γραμμές μόνο, φαντάζομαι θα διορθωθει) και στον οδικό άξονα Χαλκηδόνας - Θεσσαλονίκης, Άγιος Αθανάσιος κλπ.

 

Μετα το φαναρι για Σινδο και ΒΙ.ΠΕ. Σινδου? Γιατι απο εκει και μετα εως το υψος της Σιδενορ στην Θεσσαλονικης-Εδεσσας μονο 3G εχει.Αμα παω προς Ημαθια θα δωσω εικονα.Ελπιζω απο Χαλκηδονα να γινει καλυψη και στην Χαλκηδονας-Βεροιας και σε ολα τα χωρια στην περιοχη της Αλεξανδρειας.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Έχουν πάρει "φωτιά" τα συνεργεία να προλάβουν το κλείσιμο του έτους σε πολλά ταυτόχρονα σημεία της Ελλάδος. Το θέμα είναι να γίνονται αλλαγές στην κάλυψη σε ολόκληρους νομούς για να εξαλειφθούν τα προβληματικά σημεία σε κάλυψη 3g.

 

Send by Asus Zenfone 2 ZE551ML (2.3 Ghz/4GB/Dual SIM Active) with tapatalk.

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova 4G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...