Jump to content

Nova 4G


paulchro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Περίπου 20 km

Εφόσον συνδέεσαι πρωταρχικά σε σταθμό που είναι "παλιός" (δε ξέρει τι σημαίνει LTE) δε θα συνδεθείς, λυπάμαι.

Δοκιμάσες να κλειδώσεις μόνο σε LTE να δεις; 20ΚΜ δεν είναι μεγάλη απόσταση, αν φυσικά έχει ενεργοποιημένο το Extended Cyclic Prefix στο σταθμό η Wind.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια ρε παιδιά, με Στερεά Ελλάδα και Εύβοια τι γίνεται; Υποτίθεται ότι θα έπρεπε να έχει τελειώσει η αναβάθμιση μέχρι τώρα. Εκτός από Φωκίδα και Λειβαδιά έχει ξεκινήσει να δουλεύει το νέο δίκτυο στις άλλες περιοχές ή θα πάρει μπρος όλη η περιφέρεια ταυτόχρονα;

 

Ποια Φωκίδα ,το Λιδωρίκι παει με το ''παλιό''

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια ρε παιδιά, με Στερεά Ελλάδα και Εύβοια τι γίνεται; Υποτίθεται ότι θα έπρεπε να έχει τελειώσει η αναβάθμιση μέχρι τώρα. Εκτός από Φωκίδα και Λειβαδιά έχει ξεκινήσει να δουλεύει το νέο δίκτυο στις άλλες περιοχές ή θα πάρει μπρος όλη η περιφέρεια ταυτόχρονα;

Δυστυχώς η Ανατολική Στερεά πάσχει πολυ.

Χθες εκανα ταξίδι Αθηνα Λαμια και επιχείρησα να βάλω internet radio για να ακούω μεσω Bluetooth ενα αγαπημένο μου σταθμό της Αθήνας,μιας και απο Μαλακάσα και πάνω δεν πιάνει το ράδιο του αυτοκινήτου.Χιλιες μύριες διακοπές έκανε η μουσική όσο χρησιμοποιούσα το δίκτυο της Wind και αναγκάστηκα να κάνω hotspot το κινητο που είχε άλλο δίκτυο (10 GB δώρο είχαν δώσει σε εκείνο...και όχι άςκοπα τελικά) για να ακούσω το σταθμό που ήθελα.

Θεωρώ πάντως ότι ειναι πολυ βασικό να εχουν καλυφθεί με δεδομένα επαρκώς οι βασικοί οδικοί άξονες της χώρας οπως η Αθηνών Λαμίας κι αυτο μόνο μια ετερεια φαίνεται να το έχει κάνει ως τωρα...

Η Wind πάντως δεν ειναι...και μαλλον δεν το έχει ιδιαίτερη προτεραιότητα.

Φανταστείτε ότι εχω 1 GB σε f2g απο 1/9/2016 και εχω καταναλώσει με το ζόρι τα 200 Mb ως τωρα,λογω ανεπαρκούς δικτύου δεδομένων...:p

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον συνδέεσαι πρωταρχικά σε σταθμό που είναι "παλιός" (δε ξέρει τι σημαίνει LTE) δε θα συνδεθείς, λυπάμαι.

Δοκιμάσες να κλειδώσεις μόνο σε LTE να δεις; 20ΚΜ δεν είναι μεγάλη απόσταση, αν φυσικά έχει ενεργοποιημένο το Extended Cyclic Prefix στο σταθμό η Wind.

 

Μπα δε γίνεται τίποτα. Eλπίζω σε καμία αναβάθμιση γιατί σιχάθηκα το άθλιο παλιό 3g με το 0.5 mbps. Βέβαια δεν έχω ακούσει ακόμα τίποτα για Κιλκίς

Link to comment
Share on other sites

wind 4g σημερινή μέτρηση πάνω στην εγνατία οδό εν κινήσει μεταξύ Γρεβενών-Κοζάνης που είναι και το μοναδικό σημείο που πιάνει 4G στις 2 αυτές πόλεις.Αν είχα αυτή την ταχύτητα στην Κοζάνη σε σχέση με το G που βλέπω σε κάποια σημεία της πόλης και το παλιό 3g στα υπόλοιπα θα ήμουν ικανοποιημένος.Ειχα κάνει παράπονα και στη wind μέσω του fb του όπου μου είχαν ζητήσει να τους υποδείξω τα σημεία μέσα στην πόλη που έχουν θέμα και μου απάντησαν ότι κάαααποιααα στιγμή θα αναβαθμιστεί...

Screenshot_2016_09_11_20_14_04.pngforum image hosting

Link to comment
Share on other sites

wind 4g σημερινή μέτρηση πάνω στην εγνατία οδό εν κινήσει μεταξύ Γρεβενών-Κοζάνης που είναι και το μοναδικό σημείο που πιάνει 4G στις 2 αυτές πόλεις.Αν είχα αυτή την ταχύτητα στην Κοζάνη σε σχέση με το G που βλέπω σε κάποια σημεία της πόλης και το παλιό 3g στα υπόλοιπα θα ήμουν ικανοποιημένος.Ειχα κάνει παράπονα και στη wind μέσω του fb του όπου μου είχαν ζητήσει να τους υποδείξω τα σημεία μέσα στην πόλη που έχουν θέμα και μου απάντησαν ότι κάαααποιααα στιγμή θα αναβαθμιστεί...

Screenshot_2016_09_11_20_14_04.pngforum image hosting

 

Δυστυχως ετσι ειναι.Ημαθια στη περιοχη του Πλατυ(Κλειδι,Πλατανος,Πρασιναδα,Τρικαλα,Πλατυ,Κορυφη και Νεωχορουδα) η Wind παιζει ακομα με Gprs.Στο πλατυ με μια κεραια που ισα ισα καλυπτει το χωριο και το σταθμο του ΟΣΕ εχει Edge.

Οι αλλες εδω και χρονια εχουν 3η γενια και εχει μπει απο την μια ακομα και 4η γενια.Και η περιοχη ειναι καμπος και τα μονα ψηλα κτηρια ειναι τα εργοστασια εξω απο το Πλατυ(ΕΒΖ,Vivartia και ενα αλλο).

Αλλα θα αναβαθμισει...το ποτε ομως δεν ξερουν.Και προς Αλεξανδρεια τα ιδια.Η βεροια ειναι οπως η Κοζανη και τα Γρεβενα ταχυτητες 3G 1Mbps και Gprs ακομα και μεσα στην πολη.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

wind 4g σημερινή μέτρηση πάνω στην εγνατία οδό εν κινήσει μεταξύ Γρεβενών-Κοζάνης που είναι και το μοναδικό σημείο που πιάνει 4G στις 2 αυτές πόλεις.Αν είχα αυτή την ταχύτητα στην Κοζάνη σε σχέση με το G που βλέπω σε κάποια σημεία της πόλης και το παλιό 3g στα υπόλοιπα θα ήμουν ικανοποιημένος.Ειχα κάνει παράπονα και στη wind μέσω του fb του όπου μου είχαν ζητήσει να τους υποδείξω τα σημεία μέσα στην πόλη που έχουν θέμα και μου απάντησαν ότι κάαααποιααα στιγμή θα αναβαθμιστεί...

https://s16.postimg.org/uyrfcrcnp/Screenshot_2016_09_11_20_14_04.png

 

Που μας έχεις καταντήσει wind, να παρακαλάμε να έχουμε έστω και αυτή την άθλια ταχύτητα των 5Mbps.:wacko:

Μας έχεις ρίξει στα σκληρά windara μου.:mad:

Link to comment
Share on other sites

Που μας έχεις καταντήσει wind, να παρακαλάμε να έχουμε έστω και αυτή την άθλια ταχύτητα των 5Mbps.:wacko:

Μας έχεις ρίξει στα σκληρά windara μου.:mad:

 

Δυστυχως. Τραγικο 2016 και ακομη παλευουμε να μπουμε στο ιντερνετ. Κρητη που βρεθηκα παντου 4G αλλα οι ταχυτητες γυρω στα 10mbps μεσα στις πολεις. Σε σχεση με το GPRS παντως ακομη κ αυτη η ταχυτητα ειναι ονειρο χαχαχα..

Link to comment
Share on other sites

Καλαματα λιγο πιο κατω απο την κεντρικη πλατεια περπατώντας στο δρομο

 

Server

http://i66.tinypic.com/2086ww2.jpg

 

 

 

Speed test

http://i67.tinypic.com/28w2n2e.jpg

 

 

Ωρα ελλαδος 05:00

 

 

Mobile phone microsoft lumia 640 lte

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως. Τραγικο 2016 και ακομη παλευουμε να μπουμε στο ιντερνετ. Κρητη που βρεθηκα παντου 4G αλλα οι ταχυτητες γυρω στα 10mbps μεσα στις πολεις. Σε σχεση με το GPRS παντως ακομη κ αυτη η ταχυτητα ειναι ονειρο χαχαχα..

Ε ναι...Το g δεν παλεύεται απο ταχύτητα για τα σημερινά δεδομένα.Εν τω μεταξύ κάπου-κάπου με παίρνουν τηλ απο τρίτες εταιρίες για να μου κάνουν καλύτερη προσφορά για μετατροπή σε καρτοσυμβόλαιο wind και τους λέω "ξαναπάρτε όταν η wind βάλει 4g στην πόλη μου,δηλαδή ποτέ" :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

:lol:

Ε ναι...Το g δεν παλεύεται απο ταχύτητα για τα σημερινά δεδομένα.Εν τω μεταξύ κάπου-κάπου με παίρνουν τηλ απο τρίτες εταιρίες για να μου κάνουν καλύτερη προσφορά για μετατροπή σε καρτοσυμβόλαιο wind και τους λέω "ξαναπάρτε όταν η wind βάλει 4g στην πόλη μου,δηλαδή ποτέ" :lol::lol:

 

:lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Speedtest στον Αποκόρωνα Χανίων

http://i1064.photobucket.com/albums/u370/Dimos_Vav/Mobile%20Uploads/Screenshot_2016-09-06-08-09-31_zps572npe19.png

Μου κάνει εντύπωση που εδώ στα Χανιά όσα τέστ έχω κάνει πάντα το upload είναι μεγαλύτερο από το download. Ξέρει κανείς γιατί γίνεται αυτό;

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Band 3 @Bayern?

Γενικότερα εκεί θα "κάτσει" το δίκτυο όταν ανέβει η κίνηση. Αυτός είναι ο μέσος όρος του LTE παγκόσμια. Θα μπει και LTE advanced gradually αλλά εκεί θες οπτική ίνα...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ορεινή Αρκαδία παντού 4G.Ακομη και πάνω στο βουνό. Σε απομονωμένα σημεία.

 

Εγώ που είχα πάει το καλοκαίρι Δήμητρα Αρκαδίας δεν είχε καθόλου σήμα η Wind 660 μ υψόμετρο .

Edited by fotisk13
Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Ορεινή Αρκαδία παντού 4G.Ακομη και πάνω στο βουνό. Σε απομονωμένα σημεία.

 

Στην Αρκαδία μέχρι πέρσι, η WIND είχε μεγάλο πρόβλημα. Τώρα έχει βελτιωθεί κατά πολύ η κατάσταση και φέτος το Καλοκαίρι είδα 4G σε σημεία που πέρσι είχε μόνο EDGE και σήμα για ομιλία, σε σημεία που κάποτε δεν είχε.

Edited by Mark_K
αφαίρεση off topic
Link to comment
Share on other sites

κάνα speed test από ορεινή αρκαδια παίζει;
Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου. Έζρα Πάουντ
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα ξανά με άτομο από την Wind που μου είχε πει ότι τον Σεπτέμβριο θα ρθει το 4G στα Τρίκαλα και μου είπε ότι δυστυχώς άλλαξε για Νοεμβριο..τρέχα γύρευε
Link to comment
Share on other sites

Μπήκε νέος σταθμός 4G στο κέντρο του Βόλου.

Πλέον στην περιοχή του Αγίου Νικολάου έπιασα τις παρακάτω ταχύτητες.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160918/96cdc1a2c8cacfd5e7f94867db67e436.jpg

 

Στάλθηκε από το EVA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να δούμε σε ποιο LTE Band είναι η συσκευή χωρίς τα προγράμματα που το εμφανίζουν?

 

Διότι ορισμένες θέλουν Root για να εμφανίσουν το Band, άσχετα αν είναι Qualcomm ή MTK και τα προγράμματα χωρίς Root δεν δείχνουν τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Μπήκε νέος σταθμός 4G στο κέντρο του Βόλου.

Πλέον στην περιοχή του Αγίου Νικολάου έπιασα τις παρακάτω ταχύτητες.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160918/96cdc1a2c8cacfd5e7f94867db67e436.jpg

 

Στάλθηκε από το EVA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

WOW!!!!!!!!!!!!:D

Μπήκε σταθμός;;απίστευτο αυτό για Βόλο

 

Ιστορική στιγμή για το Βόλο και τον Άγιο Νικόλαο! Αυτό είναι θαύμα πλέον :)

 

Υπάρχει τρόπος να δούμε σε ποιο LTE Band είναι η συσκευή χωρίς τα προγράμματα που το εμφανίζουν?

 

Διότι ορισμένες θέλουν Root για να εμφανίσουν το Band, άσχετα αν είναι Qualcomm ή MTK και τα προγράμματα χωρίς Root δεν δείχνουν τίποτα

 

Δυστυχώς όχι. Το Android 7 έχει APIs και τα προγράμματα θα εμφανίζουν τη μπάντα χωρίς root :) Πολύ ευχάριστο :happy:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova 4G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...