Jump to content

Nova 4G


paulchro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ας αρχίσουν πρώτα απο το Wi-Fi calling και VoLTE ας το αργήσουν. Εχει θέματα αρκετά. Μονο iPhone λειτουργούν αξιοπρεπώς.

 

Λαύκος Πηλίου. VODAFONE 2g και ασθενές LTE (outdoor), Cosmote full LTE/3G/2g, wind ασθενές 2g (σαν Vodafone).

Βάλτε ρε παιδιά καμία κεραία σε μια σωστή θέση. Vodafone/Wind εχουν κεραία σε θέση που δε βλέπει το μισο χωριό. Μιλάμε για μεγάλο χωριό (1000 κάτοικοι).

 

Για το log...

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160808/20609b18e3d034da9271b6694c5f6389.jpg

 

Sent from my Le X820 using Tapatalk

 

παντως στις Η.Π.Α oπου το volte εχει λανσαριστει απ'ολα τα δικτυα εδω και 2-3 ετη ολα τα ms lumia με w10 (w10=volte enabled by default) δεν εχουν κανενα απολυτως θέμα..

Link to comment
Share on other sites

παντως στις Η.Π.Α oπου το volte εχει λανσαριστει απ'ολα τα δικτυα εδω και 2-3 ετη ολα τα ms lumia με w10 (w10=volte enabled by default) δεν εχουν κανενα απολυτως θέμα..

Στις ΗΠΑ η AT&T ή η Verizon δεν θυμάμαι τώρα ανακοίνωσε ότι τέλη του 2017 σταματάει το 2G, οπότε είναι λογικό να λανσάρουν VoLTE.

Μακάρι να γίνει και εδώ σύντομα η κατάργηση του 2G για να απελευθερωθεί φάσμα για 3G & 4G.

 

Στάλθηκε από το EVA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λαύκος Πηλίου. VODAFONE 2g και ασθενές LTE (outdoor), Cosmote full LTE/3G/2g, wind ασθενές 2g (σαν Vodafone).

Βάλτε ρε παιδιά καμία κεραία σε μια σωστή θέση. Vodafone/Wind εχουν κεραία σε θέση που δε βλέπει το μισο χωριό. Μιλάμε για μεγάλο χωριό (1000 κάτοικοι).

 

Sent from my Le X820 using Tapatalk

 

Αν εκεί είναι χάλια, τότε στο Προμύρι τι είναι.... ;)

 

Στάλθηκε από το EVA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

H AT&T πρέπει να το είχε πει.

 

Μακάρι να καταργηθεί το 2G και στην Ελλάδα σύντομα, γιατί το 5 MHz bandwidth που δίνει η WIND για 4G από 1800, είναι αστείο, ειδικά για πόλεις όπως Αθήνα, Θεσσαλονίκη... Το κακό είναι ότι υπάρχουν στη χώρα πολλές συσκευές που παίζουν μόνο με 2G, οπότε δεν το βλέπω να καταργείται σύντομα και η WIND θα συνεχίσει να δίνει χαμηλό bandwidth... :down:

Link to comment
Share on other sites

Στέφανε, τα firmware της AT&T είναι custom. Είτε για WP, είτε για Android.

 

Ηλία, στο Προμυρι δε ξέρω τι γίνεται. Επιπλέον, στην κεραία του Λαυκου έβαλαν 1800MHz GSM λες και είναι καμία εύκολη υπόθεση να τον καλύψεις (μιλάμε τρελή μορφολογία, η Cosmote έχει 900άρια στην.περιοχή)

 

Βρίσκομαι Τώρα στο Χόρτο Πηλίου.

Τυπικά, Cosmote Full 2g/3g/4g, Wind 2g στη καλύτερη 3g σε κομμάτια του χωριού απο Αργαλαστη, Vodafone 2g/3g και αδύναμο LTE, ανάλογα στο σημείο που βρίσκεσαι. Για το log... Δεν παραπονιέμαι απλά θα δούμε τι θα κανει σύντομα :)

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160808/416961b0f647162e5051cb52b199088d.jpg

 

Sent from my Le X820 using Tapatalk

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εκ’ πρώτης άποψης κάλυψαν τον τελευταίο μήνα σε 4G/3G :

Σάμο, Ικαρία, Χίο, την υπόλοιπη νοτιά Κρήτη, Επέτειναν την κάλυψη περιφερειακά της Θεσσαλονίκης

 

4G

http://i64.tinypic.com/2u5u93d.jpg

Edited by Mark_K

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θα πάω Πήλιο έχει κανείς ιδέα τι πιάνει εκεί πάνω; Να μην φορτωθώ με mb και πάνε και χαμένα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εκ’ πρώτης άποψης κάλυψαν τον τελευταίο μήνα σε 4G/3G :

Σάμο, Ικαρία, Χίο, την υπόλοιπη νοτιά Κρήτη, Επέτειναν την κάλυψη περιφερειακά της Θεσσαλονίκης

 

4G

http://i64.tinypic.com/2u5u93d.jpg

Πάντως με λύπη διαπίστωσα οτι πολύ λίγα ισχύουν απο τους χάρτες αυτούς.

Σε πρόσφατο ταξίδι απο Πειραιά στην Ίο και Σαντορίνη,το 4G δεν ισχύει μέσα στα πλοία της γραμμής.Ισχύει και για τη Wind και για την κόκκινη η διαπίστωση αυτή.Πάνω στο νησί της Ιου υπάρχει 4G αλλά δεν είναι πλήρης η κάλυψη.Και στη Σαντορίνη παρόμοια θέματα υπάρχουν.Το ίδιο και η κόκκινη...Γενικά στο ταξίδι μου αυτό διαπίστωσα οτι υπάρχει κάλυψη 4G για τη Wind αλλά περίπου όπως ήταν αρχικά η πράσινη,πρίν δυό χρόνια.

Χθες το βράδυ γυρνωντας στη Λαμία απο Αθήνα,η Wind δεν είχε 4G απο Αφίδνες και πάνω (αναμενόμενο αφου δεν εχει εγκαταστήσει δικτυο εκόμη εκει),ενω η κόκκινη ειχε κατα περιοχές:Δηλαδή απο Αφιδνες εως Οινόη μόνο H/H+, στην Οινόη ειχε 4G,ενω απο εκει ως τη Λαμία δεν έπιασα πουθενα 4G...Δεν ξέρω αν επεσε το δικτυο της κόκκινης χθες αλλά δεν ειχε σχεδόν καμμιά διαφορά με τη Wind στην Ε.Ο. Αθηνών Λαμίας

Edited by Mark_K

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς η θαλάσσια κάλυψη αναφέρεται σε εξωτερικούς χώρους. Βασικά, όλοι οι χάρτες όλων των εταιριών αναφέρονται σε outdoor κάλυψη. Βέβαια, κάλυψη από κάλυψη διαφέρει. Κάλυψη έχεις και με -110 dBm και με -90 dBm ;)
Link to comment
Share on other sites

Εκ’ πρώτης άποψης κάλυψαν τον τελευταίο μήνα σε 4G/3G :

Σάμο, Ικαρία, Χίο, την υπόλοιπη νοτιά Κρήτη, Επέτειναν την κάλυψη περιφερειακά της Θεσσαλονίκης

 

4G

http://i64.tinypic.com/2u5u93d.jpg

 

Δεν ξερω ποσο φρεσκος ειναι ο χαρτης αλλα πρεπει να προσθεσεις τη Λεσβο σε4g.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θα πάω Πήλιο έχει κανείς ιδέα τι πιάνει εκεί πάνω; Να μην φορτωθώ με mb και πάνε και χαμένα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Οταν λες Πηλιο , που αναφερεσε;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θα πάω Πήλιο έχει κανείς ιδέα τι πιάνει εκεί πάνω; Να μην φορτωθώ με mb και πάνε και χαμένα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Παρε πρασινη ή κοκκινη.Διαβαζε στα τοπικ τους και δες ποια θα διαλεξεις.Τα παιδια αναφερονται συχνα στη περιοχη του Πηλιου και του Βολου.

Παντως μη βαλεις στη Wind.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πάντως με λύπη διαπίστωσα οτι πολύ λίγα ισχύουν απο τους χάρτες αυτούς.

Σε πρόσφατο ταξίδι απο Πειραιά στην Ίο και Σαντορίνη,το 4G δεν ισχύει μέσα στα πλοία της γραμμής.Ισχύει και για τη Wind και για την κόκκινη η διαπίστωση αυτή.Πάνω στο νησί της Ιου υπάρχει 4G αλλά δεν είναι πλήρης η κάλυψη.Και στη Σαντορίνη παρόμοια θέματα υπάρχουν.Το ίδιο και η κόκκινη...Γενικά στο ταξίδι μου αυτό διαπίστωσα οτι υπάρχει κάλυψη 4G για τη Wind αλλά περίπου όπως ήταν αρχικά η πράσινη,πρίν δυό χρόνια.Αντιθετα η πράσινη έχει καλύψει πολύ καλύτερα και τα δυό νησία σε σημείο που να λές δεν αξίζει να παιδεύομαι άλλο με τους άλλους δύο.Ειδικά μεσα στα πλοία της γραμμής της HSW (μάλλον υπάρχουν repeaters) εισαι με 4 μπάρες 4G+ σχεδόν σε ολη τη διαδρομή!!!

Χθες το βράδυ γυρνωντας στη Λαμία απο Αθήνα,η Wind δεν είχε 4G απο Αφίδνες και πάνω (αναμενόμενο αφου δεν εχει εγκαταστήσει δικτυο εκόμη εκει),ενω η κόκκινη ειχε κατα περιοχές:Δηλαδή απο Αφιδνες εως Οινόη μόνο H/H+, στην Οινόη ειχε 4G,ενω απο εκει ως τη Λαμία δεν έπιασα πουθενα 4G...Δεν ξέρω αν επεσε το δικτυο της κόκκινης χθες αλλά δεν ειχε σχεδόν καμμιά διαφορά με τη Wind στην Ε.Ο. Αθηνών Λαμίας

 

Σιγουρα δεν εχει καλυψη επιπεδου πρασινης αλλα εχει κανει μεγαλη προοδο.Απο εκει που ειχε παλιο 3G και Edge φτασαμε εδω που ειναι τωρα.Αλλα εχει ακομα δρομο.Παρολο που σαν εταιρεια την προτιμαω και εχει νορμαλ τιμες,αλλο τοσο εκνευριζομαι με το σημα της.Περιμενω μπας και φτιαξει Ημαθια και Πιερια δικτυο σωστο με 3G/4G.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με λύπη διαπίστωσα οτι πολύ λίγα ισχύουν απο τους χάρτες αυτούς.

Σε πρόσφατο ταξίδι απο Πειραιά στην Ίο και Σαντορίνη,το 4G δεν ισχύει μέσα στα πλοία της γραμμής.Ισχύει και για τη Wind και για την κόκκινη η διαπίστωση αυτή.Πάνω στο νησί της Ιου υπάρχει 4G αλλά δεν είναι πλήρης η κάλυψη.Και στη Σαντορίνη παρόμοια θέματα υπάρχουν.Το ίδιο και η κόκκινη...Γενικά στο ταξίδι μου αυτό διαπίστωσα οτι υπάρχει κάλυψη 4G για τη Wind αλλά περίπου όπως ήταν αρχικά η πράσινη,πρίν δυό χρόνια.Αντιθετα η πράσινη έχει καλύψει πολύ καλύτερα και τα δυό νησία σε σημείο που να λές δεν αξίζει να παιδεύομαι άλλο με τους άλλους δύο.Ειδικά μεσα στα πλοία της γραμμής της HSW (μάλλον υπάρχουν repeaters) εισαι με 4 μπάρες 4G+ σχεδόν σε ολη τη διαδρομή!!!

Χθες το βράδυ γυρνωντας στη Λαμία απο Αθήνα,η Wind δεν είχε 4G απο Αφίδνες και πάνω (αναμενόμενο αφου δεν εχει εγκαταστήσει δικτυο εκόμη εκει),ενω η κόκκινη ειχε κατα περιοχές:Δηλαδή απο Αφιδνες εως Οινόη μόνο H/H+, στην Οινόη ειχε 4G,ενω απο εκει ως τη Λαμία δεν έπιασα πουθενα 4G...Δεν ξέρω αν επεσε το δικτυο της κόκκινης χθες αλλά δεν ειχε σχεδόν καμμιά διαφορά με τη Wind στην Ε.Ο. Αθηνών Λαμίας

 

Μάλλον για τη θάλασσα υπολογίζουν ότι θα έχει 4G σε κάποιο μπαλκόνι του πλοίου, έστω και με 1 σκάλα σήμα και έβαψαν όλο το χάρτη "μπλε". :lol: Εγώ πάντως, που πριν 1 μήνα που είχα πάει Μύκονο από Ραφήνα, στη μισή διαδρομή είχα οριακό EDGE... Στη μέση του πουθενά δηλαδή, γιατί μόνο όταν πλησιάζαμε σε νησί είχα 4G μέσα στο πλοίο. Κάποιες στιγμές, δεν είχα και καθόλου σήμα, ούτε με EDGE... Φαντάσου, ότι ο χάρτης μέχρι τη Μύκονο, είναι όλος βαμμένος με 4G!

 

Αλλά επειδή είσαι ακόμα καινούργιος στη WIND, αν έβλεπες το χάλι που είχε σε όλη την Ελλάδα (με εξαίρεση Αττική, Θεσσαλονίκη) μέχρι το Καλοκαίρι του 2015, με το αρχαίο 3G δίκτυο που τα μεσημέρια έπιανε 0,3 Mbps και το βράδυ έπιανε 2, θα ήσουν θετικός για την "πρόοδο" που έχει κάνει η WIND με το δίκτυο. Ούτως ή άλλως, έχει μείνει 2 χρόνια πίσω από τις άλλες. Mακάρι μέχρι το τέλος του '17, να έχει όλη η Ελλάδα 4G. :happy:

Link to comment
Share on other sites

Λογικό να αναφέρονται σε outdoor κάλυψη,ωστόσο στη θάλασσα πρεπει να είσαι ή ψαράς,ή...ναυαγός για να πιάνεις καταμεσής στο πέλαγος,γιατι τα περισσότερα σκάφη ειναι κλειστού τύπου και δεν κάθεσαι στο κατάστρωμα πια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μάλλον για τη θάλασσα υπολογίζουν ότι θα έχει 4G σε κάποιο μπαλκόνι του πλοίου, έστω και με 1 σκάλα σήμα και έβαψαν όλο το χάρτη "μπλε". :lol: Εγώ πάντως, που πριν 1 μήνα που είχα πάει Μύκονο από Ραφήνα, στη μισή διαδρομή είχα οριακό EDGE... Στη μέση του πουθενά δηλαδή, γιατί μόνο όταν πλησιάζαμε σε νησί είχα 4G μέσα στο πλοίο. Κάποιες στιγμές, δεν είχα και καθόλου σήμα, ούτε με EDGE... Φαντάσου, ότι ο χάρτης μέχρι τη Μύκονο, είναι όλος βαμμένος με 4G!

 

Αλλά επειδή είσαι ακόμα καινούργιος στη WIND, αν έβλεπες το χάλι που είχε σε όλη την Ελλάδα (με εξαίρεση Αττική, Θεσσαλονίκη) μέχρι το Καλοκαίρι του 2015, με το αρχαίο 3G δίκτυο που τα μεσημέρια έπιανε 0,3 Mbps και το βράδυ έπιανε 2, θα ήσουν θετικός για την "πρόοδο" που έχει κάνει η WIND με το δίκτυο. Ούτως ή άλλως, έχει μείνει 2 χρόνια πίσω από τις άλλες. Mακάρι μέχρι το τέλος του '17, να έχει όλη η Ελλάδα 4G. :happy:

Η κάλυψη της Wind ήταν και ειναι πολυ καλή στο GSM900 ειδικά.Το 4G δεν ειναι τελείως "πατάτα" και είχε καλή συμπεριφορά όπου εχω συνδεθεί.Απλά χρειάζεται γρήγορη εγκατάσταση επέκταση του δικτύου γιατι οι άλλοι εξελίσσονται ταχύτατα (βλέπε πράσινη).

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες Πηλιο , που αναφερεσε;

 

Ακριβώς το ίδιο θα Ρωτούσα και εγώ. Εγώ προσωπικά έχω φάει 5gb σε 5 μέρες αν αυτό μετράει. Μια χαρά δίκτυο έχει.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Aν εχεις γνωση φιλε μου για Αιτωλοκαρνανια... ξερεις κατι για το επομενο διάστημα?

 

Ευχαριστώ

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Aν εχεις γνωση φιλε μου για Αιτωλοκαρνανια... ξερεις κατι για το επομενο διάστημα?

 

Ευχαριστώ

 

Δε ξέρω ακριβώς το order των περιοχών που θα καλύψουν αλλά Στερεά Ελλάδα αναβαθμίζουν. Και εσείς μια μέρα θα ξυπνήσετε με LTE όπως έγινε και στη Μυτιλήνη, και στη Χίο και σε άλλες περιοχές.

Η ένταση μπορεί να μην είναι η τελική...το τονίζω. Μόλις ολοκληρωθεί το δίκτυο, ρυθμιστούν τα όρια των κυψελών τότε θα δείτε πραγματικά "τέρμα" σήμα.

 

Για τη θαλάσσια κάλυψη, ρε παιδιά λογικό είναι, προφανώς δείχνει outdoor με ένα fading margin 10dB maximum. Το πλοίο είναι μεταλλικό, λέτε να ενδιαφέρει την εταιρεία αν έχετε κάλυψη μέσα "στα ασανσέρ";

Edited by Mark_K

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στον θεολόγο Φθιώτιδος 4g ανύπαρκτο, 3g απλά αισχωτικο...

 

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Στον θεολόγο Φθιώτιδος 4g ανύπαρκτο, 3g απλά αισχωτικο...

 

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

 

Τζάμπα ψάχνεις στο νομό Φθιώτιδος, γιατί ακόμα 4G δεν έχει ούτε η Λαμία... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ποσο φρεσκος ειναι ο χαρτης αλλα πρεπει να προσθεσεις τη Λεσβο σε4g.

 

End οf july λέει. Μάλλον θα μπει στον end of august επειδή προφανώς μπορεί να μην τελείωσε η αναβάθμιση στην Λέσβο.

 

https://www.wind.gr/files/1/wind_v2/ypostirixi/coverage/July_2016/4g-out-greece-EoJul16.jpg

 

Πάντως η αλήθεια ειναι ότι μας έχει μπερδέψει η wind. Οι ενδείξεις και η πληροφορίες για άλλες περιοχές λέγανε για αναβάθμιση και τελικά σε άλλες περιοχές γίνεται. Να μας κρατάει σε σασπένς :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο θα Ρωτούσα και εγώ. Εγώ προσωπικά έχω φάει 5gb σε 5 μέρες αν αυτό μετράει. Μια χαρά δίκτυο έχει.

 

 

 

Πορταριά κατα κύριο λόγο. Τι λέει εκεί;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πορταριά κατα κύριο λόγο. Τι λέει εκεί;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Αν έχεις F2G, βάλε αυτό το πακέτο (αν δουλέψει δηλαδή) και σε περίπτωση που δεν έχεις γρήγορο ίντερνετ στο Πήλιο, δε θα σε νοιάξει και πολύ (5€ χαμένα, αλλά όλο και κάπου θα φας ΜΒ σε 30 μέρες). :p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συμφωνώ 100% με τον Ηλία.

 

Επί του θέματος στα Ποτιστικά Πηλίου μονο η Wind έχει αξιοπρεπή κάλυψη αλλά μονο 2η γενιά ΔΥΣΤΥΧΩΣ. Η κοσμοτε στην παραλία έχει καλο σημα και 4η γενιά. Το έχουν πιάσει το νόημα. Βάζουν 4g εκεί που πάει ο κόσμος. Δε πάει να έχει χάλια δίκτυο, εκεί που μαζεύεται κόσμος τέρμα σημα! Πληθυσμιακή κάλυψη τρελή, γεωγραφική χάλια. Η Wind γεωγραφική άψογη, πληθυσμιακή μέτρια.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160810/460f2f8a851850412b24152448bdda9d.jpg

 

Sent from my Le X820 using Tapatalk

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova 4G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...