Jump to content

Nova 4G


paulchro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ έχω πάθει ΣΟΚ από το παλιό δίκτυο στο Πήλιο. Φέτος λειτουργεί άψογα. Αυτή τη στιγμή είμαι σε βιντεο κλήση μέσω SKYPE 30min και δεν έχει κολλήσει ούτε δευτερόλεπτο. Το Vodafone roaming 3G (πολύ καλύτερο σήμα, πολύ καλύτερο max speed 42Mbps) χαροπαλεύει για κλήσεις. Τι να σου πω, όλα ανάποδα σε αυτή την εταιρεία! Τώρα που είναι να αλλάξει το δίκτυο άρχισε να δουλεύει. Έλεος. Μας είχε πρήξει πέρυσι το καλοκαίρι. :X

 

Αλλά ναι, η Θεσσαλία μέχρι το τέλος του 16 θα έχει σε αρκετές περιοχές LTE.

 

Μακαρι να εχει σε αρκετες περιοχες κ οχι να βαλει απλα για να πει οτι εβαλε. Παντως παιδια μονο στο θεμα της Wind υπαρχουν τοσα παραπονα.

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να εχει σε αρκετες περιοχες κ οχι να βαλει απλα για να πει οτι εβαλε. Παντως παιδια μονο στο θεμα της Wind υπαρχουν τοσα παραπονα.

 

Οι άλλοι γιατί να παραπονεθούν ακριβώς; Για τα 100ΜΒ; Αφού μονο η Wind συνδρομητές παιζουν σοβαρά στα data λόγω τιμών. Είπα σήμερα σε φιλο μου με ΚΟΣΜΟΤΕ οτι εχω 32gb να ξοδεψω και μου είπε καλα ... ποσά έδωσες... 20Ε.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Οι άλλοι γιατί να παραπονεθούν ακριβώς; Για τα 100ΜΒ; Αφού μονο η Wind συνδρομητές παιζουν σοβαρά στα data λόγω τιμών. Είπα σήμερα σε φιλο μου με ΚΟΣΜΟΤΕ οτι εχω 32gb να ξοδεψω και μου είπε καλα ... ποσά έδωσες... 20Ε.

 

Εγω στο πακετο μου 5 GB εχω και δεν μπορω να τα ξοδεψω λογω δικτυου. Προτιμουσα να ειχα τα μισα αλλα δικτυο παντου παρα ετσι και να μη χαλαω ουτε 500 mb. Το θεμα ειναι να φτιαξει το δικτυο κ να ειναι καλο.

Edited by franklin_
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλές ταχύτητες. Αλλά πάνω από όλα λατρεύω το τηλέφωνο σου :)

 

Ευχαριστώ πολύ Μιχάλη!

Ήμουν ανάμεσα σε αυτό και το Lumia 950. Τελικά πιστεύω ότι πήρα το καλύτερο αν και πρωτάρης στα android. sorry για το off topic.

 

Στο θέμα μας

Καλώς μας ήρθες, όπως είδες και εσυ ο Βόλος έχει έναν σταθμό 4G.

Για Πήλιο, στο Νεοχώρι πιάνω 4G αλλά από τον πάνω όροφο του σπιτιού στην βεράντα:D πιστεύω μέχρι του χρόνου το καλοκαίρι να δω 4G όπως λες και εσύ από την Αργαλαστη.

Edited by elias_ps
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μετά το 15 Αύγουστο θα δούμε αλλαγές στο Ν.Μαγνησίας. Αν αναβαθμιστεί ο σταθμός της Αργαλαστής σίγουρα το Νεοχώρι θα έχει δυνατό LTE. Βέβαια το 2002 είχε τοποθετηθεί σταθμός βάσης στο Νεοχώρι (ένας από τους πρώτους σταθμούς της Wind με Edge) ο οποίος καλύπτει πολύ δύσκολα μέρη του Πηλίου (αν κάνεις hiking θα καταλάβεις τι εννοώ, καλύπτει μέρη που απλά η ΚΟΣΜΟΤΕ είναι εκτός δικτύου!).

Αυτό το χρόνο έχει πολύ κίνηση το δίκτυο στο Πήλιο και γονατίζει ανά διαστήματα. Γενικά ΔΕΝ υπάρχει πρόβλημα όπως πέρυσι που τίποτα δε δούλευε... Φέτος όλα δουλεύουν απλά λίγο πιο αργά :) Το LTE στη μια κεραία στο Βόλο έκανε τη διαφορά τελικά...

 

Μια ερώτηση προς εσένα, το μόνιμο κάτοικο Βόλου. Η κεραία στο Σωρό είχε HSPA+ προς το Βόλο. Όταν πέρασα από Βόλο η 3η γενιά από Σωρό προς Βόλο (όχι προς Αγριά/Αγχιάλο) έχει σταματήσει. Αυτό μπορεί να είναι είτε βλάβη είτε δε λειτουργούσε σωστά το interference cancellation και υπήρχαν παρεμβολές στην παραλία του Βόλου λόγω πολλαπλής κάλυψης από κεραίες. Αυτό το έχεις δει; Συρρικνώθηκε η 3g κάλυψη στο Βόλο; Αλυκές έχετε πλέον HSPA+ full? :worry:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη στο Νεοχώρι πιάνω απο τον σταθμό του Νεοχωρίου 2G (E) & από τον σταθμό της Αργαλαστής 3G ( 3G,H,H+) γενικά έχω συνεχώς εναλλαγές στο κινητό και σπάνια στο επάνω μέρος του σπιτιού έξω LTE από Βόλο με πάρα πολύ αργές ταχύτητες όμως.

Επίσης αυτό που έχω παρατηρήσει και που αναφέρεις και εσύ είναι ότι το δίκτυο είναι καλύτερο φέτος. Τα τελευταία 3 χρόνια είχα πρόβλημα επικοινωνίας όταν μιλούσα από και προς το Νεοχώρι (μέσω 2G δίκτυο), ενώ φέτος δεν υπάρχει κανένα μα κανένα πρόβλημα σε θεμα ομιλίας.

Όσο αφορά το Βόλο δεν εχω παρατηρήσει καμιά αλλαγή στο H+ όσο αφορά την κάλυψη, πρίν και μετά την τοποθέτηση του 4G.

 

Στάλθηκε από το EVA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

VOLTE (voice over lte) πρόκεται να δωσει η wind?

mixtri το letv x820 σου εχει volte επιλογή προς ενεργοποιηση στις ρυθμισεις<δικτυα ?

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη στο Νεοχώρι πιάνω απο τον σταθμό του Νεοχωρίου 2G (E) & από τον σταθμό της Αργαλαστής 3G ( 3G,H,H+) γενικά έχω συνεχώς εναλλαγές στο κινητό και σπάνια στο επάνω μέρος του σπιτιού έξω LTE από Βόλο με πάρα πολύ αργές ταχύτητες όμως.

Επίσης αυτό που έχω παρατηρήσει και που αναφέρεις και εσύ είναι ότι το δίκτυο είναι καλύτερο φέτος. Τα τελευταία 3 χρόνια είχα πρόβλημα επικοινωνίας όταν μιλούσα από και προς το Νεοχώρι (μέσω 2G δίκτυο), ενώ φέτος δεν υπάρχει κανένα μα κανένα πρόβλημα σε θεμα ομιλίας.

Όσο αφορά το Βόλο δεν εχω παρατηρήσει καμιά αλλαγή στο H+ όσο αφορά την κάλυψη, πρίν και μετά την τοποθέτηση του 4G.

 

Στάλθηκε από το EVA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μάλιστα! Σήμερα δεν είχε 3η γενιά προς Αγρια Βόλου! Πήρα 1231 και δεν ήξεραν τίποτα (πρωτότυπο). Άρα είτε βλάβη είτε αλλαγή εξοπλισμού, ευχόμενος το δευτερο μιας και μιλάμε για Σωρο. Μιλάμε έτσι και βάλουν εκεί LTE θα έχουμε κάλυψη στο μισό Πήλιο.

 

Στέφανε, το VoLTE θα αργήσει πολυ στην Ελλάδα απο Wind. Απαιτείται ομοιογένεια εξοπλισμού (δηλαδή ολο το δίκτυο να έχει αλλάξει σε Huawei), δοκιμές εξοπλισμου, custom firmware.

Το LeMax 2 έχει ενεργοποιήσει τα ασταθή προς το παρόν APIs της Google αλλά δεν υποστηρίζεται από Ευρωπαϊκούς παρόχους. Μόλις σταθεροποιήσουν τα APIs θα μπορούμε να το θεωρούμε καλή τεχνολογία. Προς το παρόν τσακώνονται οι πάροχοι με τους κατασκευαστές. Ξεμαλλιασμα.

 

Sent from my Le X820 using Tapatalk

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα! Σήμερα δεν είχε 3η γενιά προς Αγρια Βόλου! Πήρα 1231 και δεν ήξεραν τίποτα (πρωτότυπο). Άρα είτε βλάβη είτε αλλαγή εξοπλισμού, ευχόμενος το δευτερο μιας και μιλάμε για Σωρο. Μιλάμε έτσι και βάλουν εκεί LTE θα έχουμε κάλυψη στο μισό Πήλιο.

 

Στέφανε, το VoLTE θα αργήσει πολυ στην Ελλάδα απο Wind. Απαιτείται ομοιογένεια εξοπλισμού (δηλαδή ολο το δίκτυο να έχει αλλάξει σε Huawei), δοκιμές εξοπλισμου, custom firmware.

Το LeMax 2 έχει ενεργοποιήσει τα ασταθή προς το παρόν APIs της Google αλλά δεν υποστηρίζεται από Ευρωπαϊκούς παρόχους. Μόλις σταθεροποιήσουν τα APIs θα μπορούμε να το θεωρούμε καλή τεχνολογία. Προς το παρόν τσακώνονται οι πάροχοι με τους κατασκευαστές. Ξεμαλλιασμα.

 

Sent from my Le X820 using Tapatalk

 

αρα μαλλον η cosmote θα πρωτοξεκινησει το volte.

 

παντως φιλος στηn orange ρουμανιας με oneplus3 κανει volte κληση κανονικα στο βουκουρεστι, του βγαινει και το σηματακι πανω δεξια.

Link to comment
Share on other sites

αρα μαλλον η cosmote θα πρωτοξεκινησει το volte.

 

παντως φιλος στηn orange ρουμανιας με oneplus3 κανει volte κληση κανονικα στο βουκουρεστι, του βγαινει και το σηματακι πανω δεξια.

Προφανώς. Η wind μπορεί να δώσει Wi-Fi calling though. Κάτι ετοιμάζουν.

Τα public APIs της Google έχουν προβλήματα και είναι ασταθή.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς. Η wind μπορεί να δώσει Wi-Fi calling though. Κάτι ετοιμάζουν.

Τα public APIs της Google έχουν προβλήματα και είναι ασταθή.

δεν ειναι παντως και λιγα τα δικτυα της αλλοδαπής που εχουν λανσαρει ηδη το volte, σελιδα 87 http://gsacom.com/wp-content/uploads/2015/10/151013-Evolution_to_LTE_report.pdf

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι παντως και λιγα τα δικτυα της αλλοδαπής που εχουν λανσαρει ηδη το volte, σελιδα 87 http://gsacom.com/wp-content/uploads/2015/10/151013-Evolution_to_LTE_report.pdf

 

Με περιορισμένη υποστήριξη συσκευών και custom firmware. Προς το παρόν είναι μούφα θέλει δουλειά :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Με περιορισμένη υποστήριξη συσκευών και custom firmware. Προς το παρόν είναι μούφα θέλει δουλειά :)

 

το oneplus3 (unbranded) του φιλου μου στη ρουμανια δουλεψε τις volte κλησεις out of the box

Link to comment
Share on other sites

το oneplus3 (unbranded) του φιλου μου στη ρουμανια δουλεψε τις volte κλησεις out of the box

 

Αυτό είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας. :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

το oneplus3 (unbranded) του φιλου μου στη ρουμανια δουλεψε τις volte κλησεις out of the box

 

Τελευταία πολλές νέες συσκευές δίνουν VoLTE out of the box, ακόμα και οικονομικές όπως το Coolpad porto s που παίζει μαλιστα όλο το καλοκαίρι στα 99€! Δίκτυο για να τις δοκιμάσουμε θα αργήσουμε να δούμε εδώ Ελλάδα όμως...

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία πολλές νέες συσκευές δίνουν VoLTE out of the box, ακόμα και οικονομικές όπως το Coolpad porto s που παίζει μαλιστα όλο το καλοκαίρι στα 99€! Δίκτυο για να τις δοκιμάσουμε θα αργήσουμε να δούμε εδώ Ελλάδα όμως...

 

Ναι, αλλά να προσέχετε οι συσκευές να υποστηρίζουν και την 800 (B20) συχνότητα στο 4G, αλλιώς τι να το κάνετε το VoLTE, αν δεν πιάνετε καν 4G με τη WIND... :p Αυτή η συχνότητα θα είναι και η πιο σημαντική για το VoLTE.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία πολλές νέες συσκευές δίνουν VoLTE out of the box, ακόμα και οικονομικές όπως το Coolpad porto s που παίζει μαλιστα όλο το καλοκαίρι στα 99€! Δίκτυο για να τις δοκιμάσουμε θα αργήσουμε να δούμε εδώ Ελλάδα όμως...

 

και φθηνοτερα ακομα το βρισκεις. Το ειχα βολιδοσκοπησει το portoS, για buget επιλογη, αλλα το αρνητικο (για μενα) και παροτι εχει band20 ειναι οτι δεν εχει lte-A

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι, αλλά να προσέχετε οι συσκευές να υποστηρίζουν και την 800 (B20) συχνότητα στο 4G, αλλιώς τι να το κάνετε το VoLTE, αν δεν πιάνετε καν 4G με τη WIND... :p Αυτή η συχνότητα θα είναι και η πιο σημαντική για το VoLTE.

 

συμφωνώ αλλα το volte θα λειτουργει κεντρικα και ταυτόχρονα σε ολες τις συχνοτητες του παροχου , πχ στην ελλαδα σε 1800, 800, 2600

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

αρα μαλλον η cosmote θα πρωτοξεκινησει το volte.

 

παντως φιλος στηn orange ρουμανιας με oneplus3 κανει volte κληση κανονικα στο βουκουρεστι, του βγαινει και το σηματακι πανω δεξια.

 

Σου είπε κανείς ότι ο εξοπλισμός της Vodafone δεν είναι όλος Huawei η ότι λόγω της σταθερής δεν έχει ims?

Link to comment
Share on other sites

Σου είπε κανείς ότι ο εξοπλισμός της Vodafone δεν είναι όλος Huawei η ότι λόγω της σταθερής δεν έχει ims?

 

volte εχει?

* στην κοσμοτε παντως στελνει+λαμβανει σμσ χωρις να σε γυρναει σε 2g/3g.

οχι ομως κλησεις.

Link to comment
Share on other sites

volte εχει?

* στην κοσμοτε παντως στελνει+λαμβανει σμσ χωρις να σε γυρναει σε 2g/3g.

οχι ομως κλησεις.

Αυτό γίνεται και στην Wind όταν στέλνεις sms.

 

Στάλθηκε από το EVA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

VoLTE δεν έχει. Θα το ανακοινώσουν με διαφορά μιας μέρας με την Cosmote.

 

το μονο σιγουρο.

Σε αρκετες ευρωπαικες χωρες πάντως η vf το εχει ηδη ενεργοποιήσει (ολλανδια, ιταλια , πορτογαλια, γερμανια)

 

----- προσθήκη μηνύματος 62 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό γίνεται και στην Wind όταν στέλνεις sms.

 

Στάλθηκε από το EVA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

οταν λαμβάνεις?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το SMS δεν έχει σχέση με το κανάλι της φωνής, οπότε μένει σταθερά σε 4G, είτε στείλετε, είτε λάβετε μήνυμα. Κάποιος τεχνικός, ας το επιβεβαιώσει για σιγουριά. :p
Link to comment
Share on other sites

 

οταν λαμβάνεις?

 

Μένει στο 4G και όταν λαμβάνω sms.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ας αρχίσουν πρώτα απο το Wi-Fi calling και VoLTE ας το αργήσουν. Εχει θέματα αρκετά. Μονο iPhone λειτουργούν αξιοπρεπώς.

 

Λαύκος Πηλίου. VODAFONE 2g και ασθενές LTE (outdoor), Cosmote full LTE/3G/2g, wind ασθενές 2g (σαν Vodafone).

Βάλτε ρε παιδιά καμία κεραία σε μια σωστή θέση. Vodafone/Wind εχουν κεραία σε θέση που δε βλέπει το μισο χωριό. Μιλάμε για μεγάλο χωριό (1000 κάτοικοι).

 

Για το log...

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160808/20609b18e3d034da9271b6694c5f6389.jpg

 

Sent from my Le X820 using Tapatalk

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova 4G

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...